Studimi paralajmron se nanoteknologjia kineze ushqen bio t avancuara, arm kibernetike, mjete t lufts elektronike

Sistemet e synuara t shprndarjes bio, nanoroboti sulmon mes mjeteve t armatosura q po studiohen

Emri:  Screenshot 2023-08-26 at 5.29.27 PM.jpg

Shikime: 98

Madhsia:  31.5 KB
N kt imazh t marr nga pamjet video t drejtuara nga CCTV e Kins, ushtart kinez marrin pjes n strvitjet ushtarake n Kin t shtunn, 19 gusht 2023. Ministria e mbrojtjes e Kins thot se ushtria e saj ka nisur strvitje rreth Tajvanit si nj "paralajmrim i ashpr" mbi at q ajo e quan marrveshje mes "separatistve dhe forcave t huaja", disa dit pasi zvendspresidenti i ishullit u ndal n Shtetet e Bashkuara. (CCTV nprmjet AP)

Nga Bill Gertz - The Washington Times - e shtun, 26 gusht 2023

Ushtria kineze po ndrton arm t sofistikuara biologjike dhe mjete elektronike n shkall t vogl t bra me nanoteknologji q mund t prdoren n luftn e fsheht n t ardhmen, paralajmron nj studim i ri madhor.

“Arsenalet e padukshme t Kins prfshijn nj sr armatimesh t avancuara q jan t prqendruara qartsisht n ofrimin e Partis Komuniste Kineze me nj sr opsionesh luftarake asimetrike, duke prfshir shprndarjen e armve biologjike, biokimike dhe neurobiologjike n popullatat e synuara”, sipas nj raporti nga tre t hapura. -burim analist t inteligjencs.

Ushtria lirimtare Popullore, ose PLA, po zhvillon nanoarm duke prdorur materiale mikroskopike shum t sofistikuara q rrisin efektet e armve biologjike, sipas raportit t titulluar "N hijet e shkencs: Zbrthimi i arsenaleve t padukshme t nanoarmve t Kins". Ajo u b publike n fillim t ktij muaji.

Ai paralajmron se prparimet kineze n bioteknologji ngren frik t reja n lidhje me aplikimet civilo-ushtarake me prdorim t dyfisht pr t prodhuar patogjen t modifikuar gjenetikisht pr luftn biologjike, duke prfshir bioarmt e vshtir pr t'u gjurmuar.

Armt shtes t nanoteknologjis n zhvillim prfshijn elektronik miniatur dhe sensor n nano-pajisje pr kryerjen e vjedhjes s t dhnave dhe prishjen e infrastrukturs kritike pa zbulim.

Sulmet infrastrukturore duke prdorur nanorobott “mund t ojn n ndrprerje, dshtime t komunikimit ose ndrprerje financiare, duke paraqitur krcnime t rnda pr sigurin dhe stabilitetin kombtar”, thuhet n raport.

“Pr m tepr, me integrimin e [inteligjencs artificiale] n nano-pajisje, ushtria e Kins mund t krijoj nano-arm autonome t drejtuara nga AI, t afta pr t marr vendime n koh reale dhe pr t ekzekutuar sulme kibernetike me sofistikim dhe paparashikueshmri t pashembullt”, thuhet n studim.

Pekini i ka par prej kohsh aftsi t tilla. Raporti citon nj dokument krkimor kinez t vitit 2021 q shpjegon se si do t prdoret "komunikimi molekular" pr t synuar rrjetet e avancuara me sulme kibernetike precize.

Komunikimi molekular sht nj nanoteknologji q prdor lshimin e pajisjeve t vogla, si molekulat, n lng ose gaz q mund t japin udhzime pr nj marrs.

Nj nga institutet kineze q publikoi punimin e vitit 2021, Universiteti i Shanghait Jiao Tong, sht lidhur nga qeveria amerikane me sulmet kibernetike t PLA kundr SHBA-s, thuhet n raport.

Prdorime t tjera t mundshme prfshijn prdorimin e nanomaterialeve pr t manipuluar dritn dhe valt elektromagnetike. Nj teknologji e till do t prdoret n avion luftarak t avancuar, anije luftarake dhe automjete ushtarake.

Nanoteknologjia kineze do t fuqizoj gjithashtu armt autonome, t tilla si nanorobott, t prdorur n tufa pr spiunazh ose komand dhe kontroll ushtarak.

Sipas raportit t fundit t analistve t inteligjencs, "Kto makineri t vogla por t fuqishme mund t armatosen pr detyra si zbulimi, infiltrimi apo edhe atentatet e synuara".

Armt e kombinuara biologjike nano-kibernetike jan gjithashtu nj zon me shqetsim t thell. Ekspertt paralajmrojn se ato mund t prdoren n arm hibride kineze q mund t infektojn kompjutert, t prishin rrjetet e komunikimit ose t kontrollojn agjentt biologjik nga distanca.

Puna tjetr n Kin prfshin "armt e energjis t zgjeruara me nanogrimca" q do t rrisin fuqin e armve me energji t drejtuar, si lazert ose pajisjet e pulsit elektromagnetik. Kto arm jan krijuar pr t prodhuar “sulme m t sakta dhe shkatrruese”, paralajmron raporti.

"Fusha e re e lufts"

Publikimi i studimit privat erdhi vetm disa dit pasi Pentagoni publikoi rishikimin e par t qndrimit t mbrojtjes biologjike. Rishikimi tha se Kina e sheh biologjin si nj "fushe t re lufte" dhe po prdor inxhinierin gjenetike, mjeksin precize dhe teknologjin e shkencave t trurit pr qllime ushtarake.

Deborah Rosenblum, ndihms sekretarja amerikane e mbrojtjes pr programet e mbrojtjes brthamore, kimike dhe biologjike, javn e kaluar ngriti krcnimin e teknologjis s avancuar t aplikuar pr armt biologjike.

Kina dhe Rusia prbjn krcnimet m serioze n lidhje me armt biologjike, tha zonja Rosenblum, duke vn n dukje se nj shqetsim i madh sht prdorimi i teknologjive ekzistuese dhe n zhvillim pr programet e lufts biologjike.

"Ne duhet t ruajm momentin ton pr t'u prgatitur pr do numr krcnimesh komplekse t mundshme biologjike," tha ajo gjat nj konference t organizuar nga Qendra pr Studime Strategjike dhe Ndrkombtare, nj institut me baz n Uashington.

Zonja Rosenblum sht drejtuesja e Kshillit t ri t Biodbrojtjes s Pentagonit, e ngarkuar me prmirsimin e masave t mbrojtjes dhe ushtarake kundr krcnimeve biologjike.

Pentagoni tha se qllimi kryesor i rishikimit t tij t mbrojtjes biologjike sht t prmirsoj mbrojtjen e atdheut nga "krcnimi n rritje me shum domene i paraqitur nga Republika Popullore e Kins".
Ministria e Jashtme kineze, n prgjigje t raportit t Pentagonit, akuzoi Shtetet e Bashkuara pr prfshirje n zhvillimin e fsheht t armve biologjike.

“Kur bhet fjal pr krcnimet e biosiguris, SHBA-ja sht vendi m aktiv dhe m i dyshuari n kryerjen e aktiviteteve bio-ushtarake”, u tha gazetarve koht e fundit Wang Wenbin, nj zdhns i ministris.

Raporti i inteligjencs me burim t hapur u prodhua nga nj grup i quajtur Iniciativa pr Krcnimet Biologjike t CCP dhe u shkrua nga L.J. Eads, Ryan Clarke dhe Xiaoxu Sean Lin, t gjith ekspert n programet ushtarake dhe t armve kineze. T gjith kan prvoj n shrbime ushtarake, t mbrojtjes dhe t inteligjencs. Ata than se prparimet kineze n nanoteknologji mund ta bjn m t vshtir gjurmimin e burimit t krizave t ardhshme t shndetit publik, prfshir pandemit.

“Ndrsa prpjekjet e CCP pr t errsuar rolin e Institutit t Virologjis Wuhan n pandemin SARS-CoV-2/COVID-19 ishin t pasuksesshme, sistemet e ofrimit t nanoteknologjis do t'i bnin hetimet dhe prcaktimet e ardhshme t atributeve specifike m sfiduese,” thuhet n raport.

Puna e lufts biologjike e Kins kryhet brenda instituteve krkimore civile, duke zhgnjyer prpjekjet e agjencive t inteligjencs pr t mbledhur informacion t detajuar mbi krcnimin.

Nj rrezik kryesor i prshkruar n raport sht prdorimi i mjeksis nanoteknologjike nga Kina q mund t prodhoj prparime mjeksore, por edhe t keqprdoret pr armt biologjike.

“Sistemet e shprndarjes s drogs n shkall nano mund t prshtaten pr t ofruar agjent toksik n mnyr specifike pr t synuar individ ose grupe, duke e br t vshtir gjurmimin e burimit t sulmit”, thuhet n raport.

Nj ekip kinez studiuesish n Institutin e Teknologjis s Avancuar Shenzhen, Qendrn Kombtare pr Nanoshkencn dhe Teknologjin, Institutin e Fiziks s Energjis s Lart dhe Institutin e Zoologjis Kunming prodhuan nj nanomaterial q institutet thon se mund t ndaloj prhapjen e infeksioneve COVID-19 duke bllokuar virusi SARS-CoV-2.

Sipas raportit t tyre, nanomateriali lidhet n mnyr selektive me proteinn e virusit, duke shkurtuar kshtu procesin e infeksionit. Detajet u publikuan n revistn Nature Nanotechnology.
Por e njjta teknologji pr ndalimin e viruseve mund t prdoret gjithashtu nga ushtria kineze.

“Prshtatshmria dhe vetit e fshehta t nanomaterialeve mund t mundsojn shprndarjen e sakt dhe t pazbulueshme t agjentve t dmshm, duke paraqitur rreziqe t rndsishme pr biosigurin globale dhe duke krkuar forcimin e rregulloreve dhe bashkpunimit ndrkombtar”, thuhet n raport.

Nj tjetr nanoteknologji kineze e krijuar pr t zbuluar agjentt nervor mund t prdoret gjithashtu nga ushtria kineze pr t zhvilluar arm kimike m efikase dhe t sofistikuara, thuhet n raport.
Duke prdorur teknologjin e zbulimit, ushtria kineze mund t projektonte agjent kimik q pengojn aktivitetin kimik "duke uar n efekte t rnda t ngjashme me agjentin nervor n sistemin nervor t individve ose popullatave t synuara", thuhet n raport.

“Pr m tepr, teknologjia mund t lehtsoj vrasjet e synuara, pasi sistemet e zbulimit mund t prdoren pr t identifikuar dhe gjurmuar individ ose grupe specifike t ekspozuar ndaj agjentve toksik”, shtoi raporti.


Armt e reja t lufts?

Teknologjia mund t prdoret pr aplikime mbrojtse ose civile. Por aplikimet fyese ushtarake nuk mund t prjashtohen.

Ushtria kineze pritet t zhvilloj patogjen t modifikuar gjenetikisht me virulenc specifike ose profile t rezistencs ndaj drogs, duke lejuar sulme biologjike t synuara kundr forcave ose popullatave t armikut, thuhet n raport.

Agjencit e inteligjencs amerikane kan marr informacion se Kina po punon pr arm biologjike t dizajnuara pr t sulmuar grupe specifike etnike, tha nj zyrtar amerikan me akses n inteligjencn pr The Washington Times n maj 2020.

Raporti vjetor m i fundit i Departamentit t Shtetit mbi pajtueshmrin e vendeve t huaja me marrveshjet e armve ngriti shqetsime se Kina nuk ka prmbushur detyrimet e saj n lidhje me armt mikrobe, bazuar n punn n objektet mjeksore ushtarake kineze.

Krkimi biologjik i Kins prfshinte aktivitete me aplikime t mundshme t armve mikrobe, paralajmroi Departamenti i Shtetit, duke shtuar se Kina thuhet se "ka armatosur ricinn, toksinat botulinum dhe agjentt shkaktar t antraksit, kolers, murtajs dhe tularemis".

Agjencit e tjera amerikane po ndrmarrin hapa pr t frenuar programet e mundshme t armve biologjike kineze.

Departamenti i Tregtis vendosi koht e fundit kontrolle m t forta mbi biologjin sintetike dhe teknologjin e redaktimit gjenomik pr shkak t shqetsimeve q Kina po ndrton arm toksike, sipas dshmis s fundit t Kongresit nga Thea D. Rozman Kendler, ndihms sekretare e tregtis pr kontrollin e eksporteve.

Zyra e Drejtorit t Inteligjencs Kombtare n fillim t ktij viti raportoi se prparimi n biologjin sintetike dhe redaktimin gjenomik "mund t mundsoj zhvillimin e armve biologjike t reja q shmangin zbulimin, atribuimin dhe trajtimin," tha znj. Rozman Kendler.

Kina mund t prdor teknologjin pr t provuar dhe arritur qllime specifike ushtarake dhe gjeopolitike. Kina “e sheh luftn e drejtuar nga nanoteknologjia si nj komponent thelbsor t strategjis s saj t lufts asimetrike kundr Shteteve t Bashkuara dhe aleatve t saj”, thuhet n raportin e analistve t inteligjencs.

“Kto programe krkimore nuk jan ‘t hns’ t errta; ato jan fusha kryesore t fokusit strategjik q jan projektuar pr t'u prdorur n afat t shkurtr dhe brenda rrethanave strategjike aktuale t shtetit, si n Tajvan.

N nj skenar konflikti n Tajvan, trupat e PLA mund t imunizohen dhe t dislokohen n zonat ku lshohet nj lloj specifik bakterial i armve duke prdorur mjete t ofrimit t nanoteknologjis pr t eliminuar rezistencn e armikut, thuhet n raport.

Pikat e mbetura t rezistencs ndaj forcs pushtuese kineze mund t neutralizohen me arm neurobiologjike q do t fusin frik t fort dhe forma t tjera t moskoherencs njohse pr t prodhuar mosveprim.

Rezultati do t'i lejonte PLA-s t arrinte kontrollin absolut mbi nj zon si Tajvani, ndrsa zbehte do ndrhyrje ushtarake t SHBA-s.

"Ky skenar bazohet n programet e njohura ekzistuese t krkimit CCP dhe cilat jan synimet e qarta strategjike t atyre programeve," thuhet n raport.


Burimi: Washington Times