Theodore L. Gunderson (7 nëntor 1928 - 31 korrik 2011) ishte një agjent i posaçëm i Byrosë Federale të Hetimit dhe kreu i FBI-së në Los Anxhelos, [1] një autor amerikan dhe një teoricien konspirativ . Disa nga puna e tij për çështjen e FBI-së përfshinin Vdekjen e Marilyn Monroe dhe vrasjen e John F. Kennedy . [2] Ai ishte autori i librit më të shitur Si të gjesh këdo kudo pa dalë nga shtëpia . [3] Në jetën e mëvonshme, ai hulumtoi një sërë temash, veçanërisht duke përfshirë abuzimin ritual satanik . [4]

Emri:  QIODuTdLmgWb_640x360.jpg

Shikime: 117

Madhësia:  44.9 KB

Ted Gunderson ka lindur në Kolorado Springs. Ai u diplomua në Universitetin e Nebraska-Lincoln në 1950.

Në dhjetor 1951, Gunderson iu bashkua Byrosë Federale të Hetimit nën J. Edgar Hoover . Ai shërbeu në zyrat Mobile , Knoxville , New York City dhe Albuquerque. Ai mbajti poste si Ndihmës Agjent Special në Nju Haven dhe Filadelfia . Në vitin 1973, ai u bë kreu i zyrës së FBI në Memphis , dhe në 1975 u bë kreu i zyrës së FBI në Dallas . [5] Në 1977, Gunderson u emërua kreu i FBI-së në Los Anxhelos. [6] Në vitin 1979, ai ishte një nga të paktët e intervistuar për punën e drejtorit të FBI-së, e cila përfundimisht shkoi në William H. Webster.

Në videon më poshtë Ted Gunderson rrëfen të vërtetat që ai zbuloi si gjatë karrierës së tij si agjent i FBI dhe punës investigative që bëri pasi doli në pension. Videoja është rreth një orë në anglisht:




Për më shumë dokumentarë si ky, klikoni mbi #dokumentari.