Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,073
    Postimet në Bllog
    18

    Kanadaja Komuniste: Kritikoi kryeministrin Trudeau, gjykata e dërgon profesorin në shkollë riedukimi

    Jordan Peterson pretendon se ai po detyrohet në 'riedukim' dhe rikualifikim të mediave sociale për kritikimin e kryeministrit Justin Trudeau - duke nxitur Elon Musk të përgjigjet se 'heshtja' është 'jashtëzakonisht shqetësuese!'

    - Dr. Jordan Peterson tha se atij i kërkohet të përfundojë rikualifikimin e mediave sociale
    - Psikologu kontrovers kanadez po hetohet nga Kolegji i Psikologëve të Ontarios, sipas një vendimi të lëshuar më 22 nëntor.
    Peterson thotë se hetimi është për shkak të rikthimit të tij në Twitter të Pierre Poilievre dhe shkrimit të postimeve që kanë qenë kritike ndaj kryeministrit kanadez Justin Trudeau.
    Twitter e pezulloi Peterson në qershor për shkak se i referohej aktorit transgjinor Elliot Page me përemra femra, por ai u rivendos pas blerjes së Elon Musk

    Nga Andrea Cavallier
    PUBLIKUAR: 12:46 EDT, 4 janar 2023 | PËRDITËSUAR: 13:44 EDT, 4 janar 2023

    Dr. Jordan Peterson i kërkohet të përfundojë rikualifikimin e mediave sociale si pjesë e një hetimi ndaj psikologut kontrovers kanadez, gjoja për kritikat ndaj kryeministrit kanadez Justin Trudeau .

    Peterson shkroi në një postim në Twitter të martën se Kolegji i Psikologëve të Ontarios po e urdhëron atë të përfundojë programin me ekspertët e tyre për rikthimin e Pierre Poilievre, i cili është një kandidat i opozitës për kryeministër, dhe gjithashtu kritikon Trudeau gjatë viteve.

    Ndërsa kufizimet e COVID-19 ishin në fuqi midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara, një Peterson i pakënaqur goditi Trudeau në Twitter për atë që ai e konsideroi një 'ndalim udhëtimi jokushtetues dhe hakmarrës' që ai fajëson për mungesën e babait të tij në një martesë familjare në Kaliforni.

    Elon Musk iu përgjigj postimit fillestar të Peterson në Twitter duke njoftuar rikualifikimin me dy pikëçuditëse në mbështetje të dukshme të zemërimit të tij. Psikologu më pas iu përgjigj Musk, duke e shtyrë CEO-n e Twitter ta quante trajtimin e Peterson 'jashtëzakonisht shqetësues!'

    Emri:  60174431-11005863-image-m-6_1657632698865.jpg

Shikime: 155

Madhësia:  32.8 KB
    Dr. Jordan Peterson i kërkohet të përfundojë rikualifikimin e mediave sociale si pjesë e një hetimi të dyshuar për kritikat e tij ndaj kryeministrit kanadez Justin Trudeau

    Emri:  66193547-11598889-image-a-11_1672849403121.jpg

Shikime: 76

Madhësia:  43.1 KB
    Peterson shkroi në një postim në Twitter të martën se Kolegji i Psikologëve të Ontarios po e urdhëron atë të përfundojë programin me ekspertët e tyre për ri-tweetimin e Pierre Poilievre dhe kritikimin e Trudeau.

    Emri:  66197823-11598889-image-a-2_1672853985601.jpg

Shikime: 95

Madhësia:  51.7 KB
    Musk iu përgjigj postimit të Peterson, duke e quajtur trajtimin e Peterson 'jashtëzakonisht shqetësues!'

    Shoqata konfirmoi hetimin në faqen e saj të internetit, duke thënë se kishte lëshuar një vendim më 22 nëntor që kërkonte që Peterson të plotësonte një Program të Specifikuar të Edukimit të Vazhdueshëm ose Përmirësues (SCERP). Programi është krijuar për të trajtuar çështjet në lidhje me profesionalizmin në deklaratat publike.

    Twitter e pezulloi Peterson në qershor 2022 sepse i referohej aktorit transgjinor të Hollivudit Elliot Page me përemra femra dhe tha se ai po 'konvertonte' fëmijët duke pozuar për Esquire. Platforma e rivendosi atë në nëntor pas blerjes së Elon Musk.

    Në një postim në Twitter të postuar të martën, Peterson pretendoi se rreth një duzinë njerëz "nga e gjithë bota" parashtruan ankesa për deklaratat e tij publike në Twitter dhe shfaqje të ndryshme.

    Ai gjithashtu shkroi se njerëzit pretendonin se ai i 'dëmtoi' me pikëpamjet e tij, megjithëse asnjëri nuk kishte qenë ndonjëherë klient i tij.

    "Unë jam akuzuar për dëmtim të njerëzve (edhe pse asnjë nga ankuesit e përfshirë në veprimin aktual nuk kanë qenë klientë të parave, në të kaluarën apo të tashmen, ose madje nuk kanë qenë të njohur me ndonjë nga klientët e mi," shkroi Peterson në Twitter.

    "Rreth një duzinë njerëz nga e gjithë bota paraqitën ankesa për deklaratat e mia publike në Twitter dhe Rogan gjatë një periudhe katërvjeçare (nga 15 milionë që më ndjekin në mediat sociale) duke pretenduar se unë kisha 'dëmtuar' njerëzit (jo ata) me pikëpamjet e mia.'

    Ai vazhdoi: "Tani jemi në një situatë në Kanada nën Justin Trudeau ku profesionistëve praktikues mund të kërcënohen në një mënyrë shumë serioze jetesën dhe reputacionin e tyre publik për të rënë dakord me Opozitën Zyrtare dhe duke kritikuar figurat kryesore të qeverisë".

    Emri:  66192719-11598889-image-a-2_1672846913547.jpg

Shikime: 95

Madhësia:  43.3 KB
    Peterson tha se hetimi nga Kolegji i Psikologëve të Ontarios është për shkak të ripërtëritjes së tij në Twitter të Pierre Poilievre dhe kritikimit të kryeministrit kanadez Justin Trudeau.

    Emri:  66197405-11598889-image-a-1_1672853340413.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  32.4 KB
    Peterson e kritikoi Trudeau në Twitter për atë që ai e konsideroi një 'ndalim udhëtimi jokushtetues dhe hakmarrës' që ai fajëson për mungesën e babait të tij në një dasmë familjare në Kaliforni.

    Peterson shkroi në Twitter në maj 2022 duke goditur Trudeau dhe ndalimin e udhëtimit.

    “Unë jam në dasmën e vajzës sime në Kaliforni. Nuk do ta harroj kurrë [sic] @justintrudeau se babai im nuk është këtu për shkak të ndalimit tuaj të udhëtimit krejtësisht të pandërgjegjshëm, antikushtetues dhe hakmarrës.'

    Në atë kohë, kishte kufizime nga ana e Kanadasë për hyrje, por për ata që udhëtojnë jashtë vendit - përfshirë babain e Peterson - duhet të ndjekin rregullat e destinacionit të tyre. Dasma familjare të cilës i referohej Peterson u mbajt në Kaliforni, e cila do të ishte Dogana dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA.

    Avokati i fjalës së lirë e postoi postimin në Twitter për Trudeau disa ditë pasi ai njoftoi se kishte planifikuar të largohej nga Twitter, duke u ankuar për 'përmbytjen e pafund' të fyerjeve që merr në platformë.

    Ai kishte kërcënuar në Twitter pasi u kritikua për postimin e tij në Twitter duke e quajtur kopertinën e modeles plus-size Yumi Nu në Sports Illustrated 'jo të bukur' dhe se 'asnjë sasi e tolerancës autoritare nuk do ta ndryshojë këtë'.

    Emri:  66193447-11598889-image-a-3_1672846994247.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  53.5 KB
    Twitter pezulloi Peterson në qershor, por ai u rivendos pas blerjes së Elon Musk. Postimit të Peterson për rikualifikimin, Musk iu përgjigj me pikëçuditje të dyfishta


    Emri:  66193403-11598889-image-a-1_1672846898002.jpg

Shikime: 93

Madhësia:  39.6 KB
    Musk iu përgjigj postimit të Peterson për rikualifikimin me pikëçuditje të dyfishta

    Peterson vazhdoi duke thënë: 'Nëse i respektoj kushtet e riedukimit tim dhe dënimi im do të shpallet publikisht. Unë kam pasur tashmë kategorinë e dytë më të rëndë të dënimit të vendosur kundër meje dhe jam konsideruar në rrezik të lartë për të 'rishkelur'.

    Kanadezët: mjekët tuaj, avokatët, psikologët dhe profesionistët e tjerë tani janë kaq të frikësuar nga komisarët e tyre, saqë kanë frikë t'ju thonë të vërtetën, vazhdoi ai. "Kjo do të thotë që kujdesi dhe këshilltari juaj ligjor janë bërë në mënyrë të rrezikshme të pabesueshme."

    Peterson ka paraqitur një Njoftim për Aplikim për Rishikim Gjyqësor në Gjykatën Divizionale të Ontarios.

    Peterson, një kritik i hapur i normalizimit të përemrave dhe identiteteve transgjinore, u pezullua nga Twitter pasi tha se Page ja kishte hequr gjoksin nga një 'mjek kriminel', përsëriti deklaratën e tij pasi u shfaq në Esquire.

    “Shiko, unë do ta lija vetëm Ellen Page nëse ajo nuk do të kishte shfaqur barkun e saj të ri në një revistë mode”, i tha Peterson podkasterit Kyle Kulinski në shfaqjen e tij Krystal Kyle & Friends. “Sa fëmijë mendoni se ajo ka bindur të konvertohen, një? Një mijë?'

    Psikologu kontrovers gjithashtu u tall me pezullimin e tij në Twitter dhe vazhdoi t'i referohej Page si femër dhe duke përdorur emrin e tij të mëparshëm, Ellen.

    Kjo është një praktikë e cilësuar nga transgjinorët si 'emërtimi i vdekur', të cilën shumë e konsiderojnë fyese.

    Emri:  59724947-10997765-David_Rubin_claimed_Peterson_would_never_delete_the_tweet_after_-m-5_165737146.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  57.1 KB
    Peterson ishte pezulluar nga Twitter pasi shkroi se Page-it iu hoq gjoksi nga një mjek kriminel, gjë që kompania e mediave sociale e cilësoi si sjellje të urrejtjes.

    Emri:  60070813-11005863-Peterson_reiterated_claims_that_by_celebrating_Page_and_his_tran-a-12_16576347.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  53.1 KB
    Peterson përsëriti pretendimet se duke festuar Page dhe kalimin e tij nga femër në mashkull, të tjerët do të ngatërroheshin dhe do të konvertoheshin. Në foto: Faqe në revistën verore të Esquire

    Kulinski, i cili tha se anon nga e majta e spektrit politik, dukej se nuk kishte asnjë problem me pretendimet e Peterson për ndikimin e pretenduar të Page mbi të miturit.

    'Mendoj se me komunitetin trans, është shumë e ngjashme me komunitetin e homoseksualëve, ku më parë, kur kjo u bë një çështje e madhe, njerëzit mendonin, 'Oh, nëse flasim për të, nëse është në revista apo çfarëdo tjetër, ne po promovojmë fëmijët të shkojnë në atë rrugë”, tha Kulinski.

    Por në të vërtetë ajo që ndodhi është se njerëzit janë ata që janë. Ata janë gay. Kështu që nuk mendoj se po i promovoni njerëzit që ta bëjnë këtë,'

    Peterson, duke u mërzitur, hodhi poshtë argumentin e Kulinskit.

    “Jo, nuk ka ndodhur kështu”, tha ai. 'E keni krejtësisht gabim.

    "Ju jeni krejtësisht gabim," bërtiti ai më pas. "Nuk ka asgjë në lidhje me atë që është e drejtë."

    Lidhur me pezullimin e tij në Twitter, Peterson kishte thënë se ishte mezi një dënim.

    Emri:  60070799-11005863-Peterson_right_also_got_visibly_angry_and_yelled_at_Kyle_Kulinsk-a-11_16576347.jpg

Shikime: 96

Madhësia:  33.6 KB
    Peterson (djathtas) gjithashtu u zemërua dukshëm dhe i bërtiti Kyle Kulinski, drejtuesi i shfaqjes Krystal Kyle & Friends, pasi podkasteri nuk u pajtua me pretendimet e tij vitin e kaluar



    "Epo, nuk e di nëse më futi në telashe, nuk mendoj se jam në telashe, Twitter më ndaloi, por unë nuk e konsideroj atë telash," tha Peterson me sfidë.

    Twitter shënoi tweet-in e Peterson duke pretenduar se "shkel rregullat e Twitter për sjelljen e urrejtjes".

    Kjo nuk është hera e parë që Jordani vihet nën kritika për postime të diskutueshme në Twitter.

    Peterson u largua shkurtimisht nga Twitter në maj pasi tha se një model i rroba banje Sports Illustrated me madhësi plus nuk ishte "i bukur".

    Kopertina e revistës tregonte Yumi Nu, një modele 25-vjeçare dhe modelja e parë aziatike me madhësi plus që u shfaq në Sports Illustrated.

    'Më falni. Jo e bukur. Dhe asnjë sasi e tolerancës autoritare nuk do ta ndryshojë këtë”, shkroi Peterson.

    Pasi mori reagime të kundërta, Peterson pretendoi se ai fshiu Twitter nga pajisjet e tij ndërsa llogaria e tij mbeti aktive. Ishte hera e dytë që largohej nga platforma.

    Para se të largohej nga platforma në maj, Peterson kishte grumbulluar një listë polemikash që datonin që nga viti 2016.


    E fundit në një linjë të gjatë polemikash: Brenda skandaleve të së kaluarës së Dr. Jordan Peterson

    2016: Slammed propozoi legjislacionin kanadez që do të ndalonte diskriminimin bazuar në 'identitetin gjinor ose shprehjen gjinore', duke pretenduar se do të kërcënonte fjalën e lirë

    2017: Pretendohet se 'ideja e privilegjit të bardhë është absolutisht e dënueshme' sepse 'shumica e njerëzve kanë të gjitha llojet e privilegjeve'

    2018: I tha rrjetit televiziv britanik Channel 4 se burrat duhet të 'rriten dreqin' dhe 'të marrin përgjegjësi' ndërsa diskutojnë krizën e maskulinitetit. Gjithashtu pretendohet se hendeku gjinor i pagave nuk ishte 'vetëm për shkak të seksit'

    2019: Universiteti i Kembrixhit tërhoqi bursën e Peterson pasi u përball me reagime të furishme për shpalljen e serive leksionesh me dhjetë pjesë

    2020: Vajza e Peterson, Mikhaila zbuloi se ai ishte shtruar në spital në Rusi pasi kishte zhvilluar një varësi të rëndë nga benzodiazepinat me ilaçet kundër ankthit. Ajo pretendoi se ai "gati vdiq disa herë... nga ajo që i bëri sistemi mjekësor në Perëndim"

    Fundi i vitit 2020: Stafi në Penguin Random House Canada përpiqet të bllokojë botimin e librit të tij për vetëndihmë Përtej Rendit: 12 Më shumë Rregulla për Jetën, duke e goditur Peterson si një "ikonë të epërsisë së bardhë dhe gjuhës së urrejtjes".

    2021: Tregon The Sunday Times se ai ishte bërë vetëvrasës si rezultat i varësisë së tij nga benzodiazepina dhe ndau se ai duhej të futej në një koma të induktuar ndërsa shtrohej në spital në Rusi

    Maj 2022: E quan modelin e kopertinës së rroba banje Sports Illustrated plus-size "jo të bukur" dhe më tej pretendon se "asnjë sasi e tolerancës autoritare nuk do ta ndryshojë këtë".


    Burimi: Daily Mail

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,073
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Kanadaja Komuniste: Kritikoi kryeministrin Trudeau, gjykata e dërgon profesorin në shkollë ried

    Jordan Peterson duhet t'i nënshtrohet trajnimit për ndjeshmërinë e mediave sociale, vendos gjykata kanadeze

    nga JACKSON WALKER

    Emri:  16568f2d-140e-440f-97a1-16f1aca9f330-JORDY.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  18.3 KB
    Dr. Jordan Peterson duke mbajtur një leksion në Universitetin e Torontos në 2017 (Foto: Adam Jacobs nëpërmjet Creative Commons 2.0 Generic) Shënim: Sfondi i turbullt u shtua nga TND.

    ORONTO, Ontario (TND) - Psikologu dhe personaliteti i medias Jordan Peterson duhet t'i nënshtrohet trajnimit të specializuar mbi ndjeshmërinë e mediave sociale, vendosi një gjykatë kanadeze të mërkurën.

    Trajnimi, një program trajnimi për profesionalizmin në deklaratat publike, u mandatua nga Kolegji i Psikologëve të Ontarios në 2022 pasi mori ankesa të lidhura me përdorimin agresiv të mediave sociale nga Peterson, diçka që organizata e pa si sjellje të pahijshme profesionale. Peterson më pas paraqiti për një rishikim gjyqësor, duke argumentuar se ai kishte të drejtë të bënte deklarata të tilla.

    Tre gjyqtarë të Gjykatës së Divizionit, megjithatë, vendosën se organizatës iu lejua të bënte kërkesa të tilla për Peterson sepse e bëri këtë në interesin më të mirë publik.

    Urdhri nuk është disiplinor dhe nuk e pengon Dr. Peterson të shprehet për tema të diskutueshme; ka një ndikim minimal në të drejtën e tij për lirinë e shprehjes”, thuhet në vendimin e shkruar nga gjyqtari Paul Schabas.
    Peterson shkoi në X, platforma e njohur më parë si Twitter, për të sulmuar gjyqtarët.

    "Kështu që Gjykata e Apralit të Ontarios vendosi që @CPOntariocan të ndiqte ndjekjen penale të tyre," shkroi ai . “Nëse mendoni se keni të drejtën e fjalës së lirë në Kanada, jeni në deluzion. Unë do ta bëj publike çdo aspekt të kësaj dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë kur transparenca e plotë të jetë rregull.

    Disa morën anën e Peterson, duke vënë në dyshim integritetin e Kolegjit të Psikologëve. Sidoqoftë, komentues të tjerë menduan se vendimi ishte i justifikuar.

    "Jordan Peterson nuk e kupton se 'liria e fjalës' e tij nuk e tejkalon 'lirinë e shoqërimit' të një organizate profesionale," tha një përdorues . “Ju bëni një karrierë duke këmbëngulur se të gjitha urat duhet të bëhen prej marshmallow, Shoqata e Arkitekturës mund të zgjedhë të distancohet nga ju.”


    Burimi: ABC3340

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,073
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Kanadaja Komuniste: Kritikoi kryeministrin Trudeau, gjykata e dërgon profesorin në shkollë ried


  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,073
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Kanadaja Komuniste: Kritikoi kryeministrin Trudeau, gjykata e dërgon profesorin në shkollë ried

    Jordan Peterson: Burokratët do të mallkojnë ditën kur u përpoqën të më mbyllnin gojën

    Tiranët e vegjël në Kolegjin e Psikologëve të Ontarios nuk kanë të drejtë të më detyrojnë të riedukohem

    Nga Jordan Peterson

    Publikuar më 17 janar 2024

    Emri:  Screenshot 2024-01-18 at 12.24.16 AM.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  32.7 KB

    Në nëntor 2022, bordi administrativ që rregullon sjelljen e psikologëve (dhe shumë më tepër se kaq, rezulton) vendosi që pikëpamjet e mia politike ishin një turp për profesionin tim, atë të psikologut klinik. Prandaj, unë u dënova nga ai bord, Kolegji i Psikologëve të Ontarios, me një riedukim të detyrueshëm, me kohëzgjatje të papërcaktuar, në kurrizin tim, me mësimin tim jo të vlerësuar me asnjë metodë standarde, por në varësi të mendimit të atyre që akuzohen për duke përfituar dhe duke shfrytëzuar studentin tim të detyruar. I çova menjëherë ata vendimmarrës në gjykatë dhe humba. Vendimi i Kolegjit të Psikologëve të Ontarios u la në fuqi. Më pas apelova, në një gjykatë më të lartë. Më 16 janar 2024, kjo ankesë u refuzua. Nuk u dhanë arsye.

    Kjo do të thotë se opsionet e mia ligjore janë ezauruar. Kështu, përballem me dy zgjedhje. Unë mund të pajtohem, kur Kolegji të vazhdojë me vendosmërinë e tij për të kërkuar riedukimin tim, të ndjek me përkushtim çfarëdo ore të përgjakshme që "ekspertët e mediave sociale" të tyre entuziastë të DEI-së (çfarëdo qofshin ata) vendosin të shkaktojnë, të rrëfej mëkatet e mi klasik liberal. /përkushtimet politike, filozofike dhe teologjike konservatore apo edhe judeo-kristiane, pendohem dhe hesht - ose edhe bëhu një flamurtar për kauzën e zgjuar të dhembshurisë së rreme, të paktën publikisht. Përndryshe, mund t'u them zotërinjve të mi të mundshëm që të shkojnë drejtpërdrejt në ferr që po mbledhin kaq shpejt rreth vetes dhe të gjithë të tjerëve, humbasin të drejtën time për të praktikuar apo edhe për ta përshkruar veten si psikolog dhe të vuajnë pasojat në frontin e reputacionit:

    "Psikologu kanadez Jordan B Peterson, turp i profesionit të tij, humbet licencën e tij zyrtare, si pasojë e krimeve të tij."

    Dhe çfarë saktësisht ishin ato krime? - sepse aty është fërkimi ose, të paktën, njëra prej tyre. Këtu lexuesi duhet t'i kushtojë vëmendje, kanadez apo jo, sepse kjo është ajo që pret në Perëndim, duke pasur parasysh kursin që po përshkruajnë liderët tanë dhe ndjekësit e tyre ende të verbër e të shurdhër. Duhet të jetë e vështirë për këdo që e konsideron këtë situatë të besojë se unë po luaj drejtpërdrejt me faktet, nëse ata kanë ndonjë nga mendimet ose vlerat e tyre - sepse nëse ajo që kam bërë dhe thënë përbën ekuivalentin e një krimi profesional, ju mund të sigurohuni që koka juaj është plot me shkelje të ngjashme, pavarësisht nga qëndrimi juaj politik, dhe gjuha juaj, pra, ka të ngjarë të derdhë fasulet.

    Unë kritikova tre liderë politikë kanadezë: një këshilltare në kryeqytetin e Kanadasë, Otava, për atë që unë e konsideroja dhe ende e konsideroj si sjelljen e saj të turpshme gjatë autokolonës kanadeze të kamionëve; Ish-sekretari kryesor i Justin Trudeau, Gerald Butts, një njeri që dha dorëheqjen nga një nga postet më të larta brenda zyrës së të parit mes një skandali që kishte përfshirë administratën liberale të veshur me teflon; dhe djali i posterit të zgjuar dhe vetë narcisi i shndritshëm, Kryeministri i Kanadasë, një njeri që ka bërë më shumë për të shkatërruar vendin tim se kushdo tjetër, në realitet dhe reputacion, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar (dhe kjo përfshin babanë e tij, i cili nuk ishte shirker në këtë drejtim ).

    I vura në dukje të metat e gënjeshtrës demoralizuese idiot vetë-lavdëruese dhe sinjalizuese për virtytin e apokalipseve të klimës të çmendur nga pushteti – që në podcast-in e Joe Rogan, i gjithë transkripti prej tre orësh (!) iu dorëzua Kolegji si dëshmi e sjelljes sime të turpshme.

    Unë shpreha kundërshtimet e mia ndaj këmbënguljes politikisht korrekte që obeziteti morbid të konsiderohet si ekuivalenti me standardet më të larta të bukurisë atletike dhe mora në detyrë një aktore apo aktor të caktuar të Hollivudit, sepse i njëjti person (oh bukuri gramatikore të dredhur) përdori platformën e tij për të parakaluar avantazhet e mastektomive të dyfishta kur kryhen në trupat e grave të reja krejtësisht të shëndetshme.

    Nuk më vjen keq për asnjë nga këto veprime. Unë do të thosha përsëri të njëjtat gjëra. Për më tepër, besoj se koha ka qenë e sjellshme me vendimet e mia: realiteti i idiotësisë që përmenda atëherë, realiteti i të cilit më pas u mohua nga shumica, është bërë diçka gjithnjë e më e dukshme për një shumicë gjithnjë e më të madhe njerëzish në periudhën e përkohshme.

    Duhet të theksoj gjithashtu se këto krime u raportuan në faqen informuese të faqes së internetit të Kolegjit të Psikologut të Ontarios, e aksesueshme nga publiku, jo nga kushdo që kishte qenë ndonjëherë përfitues i shërbimeve të mia profesionale, ose ndonjë person që i njihte ato, ose ndonjë nga njerëzit drejtpërdrejt i kritikuar, ose nga kushdo që i njihte, apo edhe (kryesisht) nga qytetarët e Ontarios, krahinës sime të origjinës ose Kanadasë. Në vend të kësaj, ata u sollën në vëmendjen e "autoriteteve" nga aktivistë në vende të tjera, shumë prej të cilëve gjithashtu gënjeheshin me shkrim, duke pretenduar se ishin në fakt klientët e mi. Rreth një duzinë njerëzish të tillë më raportuan - kjo në kontrast, meqë ra fjala, me miliona apo edhe tani dhjetëra miliona njerëz që e kanë gjetur punën që kam bërë dhe qëndrimet që kam marrë me përfitim të qartë psikologjik dhe që kanë tha kështu, duke blerë librat e mi, duke parë leksionet e mia dhe madje duke informuar drejtpërdrejt Kolegjin për gjykimin e tyre të favorshëm.

    Çfarë do të thotë e gjithë kjo për mua? Sinqerisht, shumë pak, praktikisht. Unë kam mundësi, në pozicionin tim me fat dhe të privilegjuar. Unë nuk jam më i varur financiarisht nga praktika ime, të cilën m'u desh ta paloja në vitin 2017, në vazhdën e skandaleve të para që u shfaqën rreth meje. Unë jam i pasur në mënyrë të pavarur. Gjithashtu nuk jam i varur as nga statusi im formal si psikolog. Kjo më bën shumë ndryshe nga kolegët dhe kolegët e mi profesionistë, për të cilët kërcënimi i licencës së tyre është një kërcënim i patolerueshëm për jetesën, reputacionin dhe stabilitetin e familjes, financiar dhe të tjera. Unë madje mund të shkoj në SHBA, të themi - në një nga shtetet ende të lira - dhe të bashkohem me vajzën time, e cila e ka bërë këtë për arsye po aq politike, dhe siç kanë vendosur ta bëjnë një numër në rritje kanadezësh.

    Prandaj, gjëja më e lehtë për mua personalisht është t'i them Kolegjit "bëni më të keqen, ju tiranë të vegjël" dhe lërini letrat të bien ku të duan. Unë madje mund të raportoja, në detaje, publikisht (shumë publikisht) për procesin e riedukimit, siç do të bëj me siguri, nëse vendos të shkoj në atë rrugë. Unë mund të marr goditjen e pashmangshme të reputacionit të përmendur më parë dhe të vazhdoj të vazhdoj biznesin tim të lumtur dhe fitimprurës. Unë jam pozicionuar me shumë kujdes, duke e ditur se e gjithë kjo po vinte, duke pranuar pashmangshmërinë e saj, kështu që nuk u mërzita veçanërisht kur erdhi lajmi. Siguria dhe dëshirat e mia personale, megjithatë, nuk janë qëllimi, dhe nuk kanë qenë që në fillim. Këtu është pika:

    Kanadezë, vëruni veshin fjalëve të mia: Karta juaj e shumëpërfolur e të Drejtave nuk ia vlen letrën në të cilën është shtypur, pasi një nga nënshkruesit e fundit të mbetur të saj është përpjekur vazhdimisht ta tregojë . E drejta juaj për fjalën e lirë është në thelb inekzistente, siç dëshmohet nga vendimet gjyqësore që po shqyrtojmë tani. Ju nuk keni pothuajse asnjë të drejtë reale mbi pronën. Të drejtat tuaja për lëvizje mund të hiqen pa pasoja në çdo moment, siç ishin shumë kohët e fundit . Ju mund të bëheni shumë lehtë shërbëtori me kontratë i kujtdo që guxoni të punësoni. Ngarkesa juaj tatimore do të vazhdojë të rritet dhe me shpejtësi. Ekonomia juaj parashikohet të jetë performanca më e keqe e çdo vendi në zhvillim për tre dekadat e ardhshme - dhe ky dështim do të trumbetohet, pozitivisht, si "zhrritja" e nevojshme për të shpëtuar planetin (duke u siguruar kështu atyre që, si Trudeau, kanë asnjë interes në politikën monetare për të parakaluar injorancën e tyre dhe idiotizmin makiavelist si një virtyt pozitiv: "Unë po shpëtoj planetin" është një kartë pa burg për çdo krim dhe justifikim për një rrëmbim pushteti si Dështimi i apelit tim do të thotë se profesionistët tuaj - inxhinierë, mjekë, avokatë dhe mësues, ndër të tjera - tani u kërkohet nga fiat administrativ që të fshehin atë që ata mendojnë dhe besojnë në të vërtetë (që është pikërisht e vërteta që ju në të vërtetë nevojiten prej tyre) që të mos përplasen me minionët administrativë, të cilëve tani u është dhënë pushteti i plotë mbi gjuhët dhe stilolapsat e tyre.

    Gjykata e Lartë e ka përcaktuar tashmë këtë: nga dështimi i ankesës sime. Bordet rregullatore në Kanada nuk u kërkohet të zbatojnë ligjin në mënyrë korrekte, siç theksoi kohët e fundit profesori i drejtësisë Dr. Bruce Pardy . Për më tepër, ata mund të shkelin të drejtat e statutit - dhe këto janë të drejtat tuaja më themelore - nëse e bëjnë këtë "në mënyrë proporcionale". Dhe çfarë do të thotë "në mënyrë proporcionale", duke folur praktikisht? Do të thotë çdo mënyrë që ata zgjedhin, përveç nëse keni guximin, kohën dhe burimet për të kundërshtuar. Lufta me këta demonë patetikë më ka kushtuar tashmë javë punë dhe afër një milion dollarë. A ndiheni ju, kolegë profesionistë kanadezë, në atë detyrë? Mendova se jo - dhe kam parë shumë pak prova të guximit ose aftësisë nga ju në atë front. Pra, ne thjesht mund të imagjinojmë se ku do të largohet kanadezi tipik, i cili guxon të thotë mendimin e tij ose të saj. Së fundi, dhe për më tepër: shkelja e të drejtave tuaja - të gjitha të drejtat tuaja - mund dhe do të justifikohet nga gjykatat nëse veprimi që e bën këtë promovon "vlerat e statutit" të garantuara dhe të promovuara askund në strukturën themelore ligjore që përbën Kanadanë - dhe ato janë bërë pikërisht diversiteti, barazia, gjithëpërfshirja, konceptualizimi i të drejtave të grupit të njerëzimit dhe tregimi hakmarrës kuazi-marksist, por më i keqi viktimë-viktimizues, që gjithçka shkon për të krijuar idealet progresive të deleve mishngrënëse që tani sundojnë këtë tokë të trishtuar dhe të verbër.

    A po dëgjoni, kanadezë? Nëse refuzoni t'u përmbaheni rregullave kaq radikale majtiste saqë ato do të kishin qenë dhe do të ishin shmangur deri vonë nga Partia Socialiste e Re Demokratike Kanadeze, opinionet tuaja tani janë bërë krejtësisht të paligjshme. Paraqisni ato, madje mendoni për to, në rrezikun tuaj. Dhe nëse mendoni se jam duke e ekzagjeruar, ose duke rrahur daullen time, për arsyet e mia, pyesni veten këtë: çfarë është në botë për mua, duke e bërë këtë? Unë në çdo moment dhe aq lehtë mund t'i jap fund lidhjes sime me profesionin tim gjithnjë e më të çmendur, siç kam universitetet që kohët e fundit treguan turpin e tyre në Uashington, DC (po flas për ju, presidentë të MIT, Harvard dhe UPenn) dhe vazhdoj jetën time krejtësisht funksionale, pa barrën e zhveshjes me idiotët – pa qenë as nevoja për t'u përballur me realitetin e plotë të idiotësisë politike dhe verbërisë së qëllimshme që tani përbën skenën kanadeze.

    Por mendoj se do të luftoj edhe pak. Vazhdo, o pikerë gjakatarë: ndërmerrni hapat e radhës, burokratë: më shkruani dhe më thoni se si do të kryejmë riedukimin tim. Unë do të luaj së bashku, do të zbuloj saktësisht se çfarë do të bëni, tani që jeni inkurajuar të bëni çfarëdo që të jetë që demonët më të errët të inatosur që fshihen në zemrat tuaja të liga të vogla administrative të nivelit të ulët më të vërtetë dëshirojnë, madje edhe në dëmin tuaj . Do të shoh se sa e rëndë do të bëhet të luash lojën tënde patetike dhe do të publikoj çdo pjesë të saj. Dhe, nëse lodhem prej saj, gjë që duket shumë e mundshme, do të dorëzoj licencën e përgjakshme që jam gjithnjë e më shumë në siklet ta posedoj në çdo rast dhe do të të lë të vazhdosh të udhëtosh oh-aq-moralisht drejt asaj të mjerueshme, të frikshme, pesimiste, moralizuese. , i imët, gjalpi-nuk do të shkrihet në gojën tonë ngushtica skëterre që i përfytyroni si parajsën më të përshtatshme për bashkëqytetarët tuaj, veten dhe fëmijët tuaj.

    Ju e keni fituar betejën, minionë të shtetit të thellë, pa fytyrë, tani për tani, por jo për shumë kohë, burokratë-autoritarë, por nuk e keni fituar luftën. Dhe këtu është gjithashtu një paralajmërim, siç është vetëm e drejtë: Deri më tani kam qenë i kufizuar në përgjigjen time ndaj shtytjeve, nxitjeve dhe bezdisjeve tuaja nga kërkesa për të mos kompromentuar përpjekjet e mia në anën ligjore. Por kjo ka mbaruar tani, apo jo? Pra, nuk ka asnjë ndalesë të ndaluar, për sa më përket mua. Dhe mund të ndodhë që ju nuk keni asgjë më të mirë për të bërë me trupat dhe shpirtrat tuaj mikromenaxhues të rrethuar ngushtë sesa të më shkaktoni telashe. Por ne do ta interpretojmë atë kërcim në skenën ndërkombëtare, me gjithë atë dritë që shkëlqen mbi makinacionet tuaja, dhe ju mund të vini në turp ditën kur u përpoqët të më pushtoni gjuhën.


    Burimi: National Post

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
  2. Deputet nga USA dhe Kanadaja per parlamentin e Shkupit
    Nga jeton_struga në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 07-04-2011, 20:10
  3. Nxënësit rrahin profesorin e Gjimnazit të Drenasit
    Nga Davius në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 18-12-2009, 16:59
  4. Kanadaja të njohë Pavarësin e Kosovës
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-03-2008, 17:25
  5. Kampe riedukimi per te rinjte
    Nga YaSmiN në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-02-2008, 11:37

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •