Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    A ka ngjitës mishi në ushqimin tuaj?

    Si mund të falsifikojnë restorantet biftekun (ose sushin) tuaj

    Emri:  Screenshot 2023-08-20 at 10.11.42 PM.jpg

Shikime: 119

Madhësia:  36.3 KB

    Keni shkuar ndonjëherë në një restorant bufe të lirë dhe jeni mrekulluar me ekspozitën e madhe të ushqimeve të freskëta të përgatitura dhe të nxehta që presin të hahen? Ju zgjidhni karkalecin tempura të skuqur në mënyrë perfekte - që pa e ditur ju - mund të jetë përzier me një enzimë lidhëse të quajtur transglutaminazë - e njohur ndryshe si ngjitës i mishit. Ky nuk është një skenar i pamundur pasi ngjitësi i mishit – megjithëse i ndaluar në Bashkimin Evropian – klasifikohet nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave si “përgjithësisht e njohur si e sigurt”.

    Në librin, "Një udhëzues për konsumatorët për aditivët toksikë të ushqimit", autorët Bill dhe Linda Bonvie zbulojnë aditivët e shumtë që fshihen në ushqimin tonë të përditshëm dhe përshkruajnë mënyrat se si mund t'i identifikojmë dhe eliminojmë nga dieta jonë. Pas përfundimit të fragmentit tonë në lidhje me implikimet shëndetësore të karragjenanit , ky me siguri do të "ngjitet" në mendjen tuaj.



    Ngjitës i mishit—vëllai ose vëlla shumë më i keq i Pink Slime

    Në vitin 2012, një artikull kryesor i lajmeve të ABC për Pink Slime (i quajtur në industri me emrin më të shijshëm, "viçi me teksturë të imët") goditi një akord neverie në publikun që hante mish.

    U krijuan peticione për të hequr produktin nga programi i drekës së shkollës dhe kuzhinieri i famshëm Jamie Oliver zhvilloi demonstrime të slime rozë ku vendosi copëza viçi në një makinë larëse dhe më pas i lau me amoniak dhe ujë.

    Mirëpo, pak para se zhulja të godiste tifozin, bashkëpunëtorët e lajmeve të ABC-së hodhën kokën rreth një praktike tjetër nëntokësore të mishit. Ishte përdorimi i një enzime të quajtur transglutaminazë, ose, siç përmendet më shpesh, ngjitësi i mishit.

    Tani, edhe pse ngjitësi i mishit ka potencialin të jetë shumë më i rrezikshëm për shëndetin tuaj sesa zhulja rozë, për disa arsye, publiku nuk mund ta mbështillte kokën rreth tij në të njëjtën mënyrë.

    Ndërsa disa histori u shfaqën në shtyp në atë kohë, nuk kishte peticione apo konsumatorë që i bënin thirrje FDA ose USDA për të bërë diçka për të. Në fakt, disa kuzhinierë me emër dolën në lëvdata për ngjitësin e mishit.

    Për shembull, Wylie Dufresne, i cili ishte edhe kuzhinier dhe pronar i restorantit super-çmues të Manhattan wd~50 (i cili u mbyll në 2014), u citua në Meat Paper të thoshte se ai kishte "shpirë të gjitha llojet e produkteve ushqimore lozonjare dhe të çuditshme me mish. ngjitës, duke përfshirë spageti me karkaleca, të cilat ai i bënte duke përzier kripë, kajen, karkaleca të devijonuara dhe ngjitës mishi në një blender.

    "Ngjitësja e mishit," tha Dufresne , "na bën kuzhinierë më të mirë."

    Megjithatë, edhe nëse jeni duke ngrënë në një ambient elegant si wd~50, mund të dëshironi të mendoni dy herë për të ngrënë ushqim "të ngjitur". Ky është një nga problemet me këtë send - pamja e ushqimit në të cilin është përdorur mund të jetë padyshim mashtruese.


    Si të falsifikoni një biftek (ose vezë)

    Që nga viti 2016, një zinxhir i caktuar restorantesh ka përdorur sloganin tërheqës "Nuk mund të falsifikosh biftek" në reklamat e tij televizive. Ndërsa ne nuk mund të themi nëse biftekët e atij zinxhiri të veçantë janë apo jo McCoy-i i vërtetë, fakti është se slogani është i gabuar: Ju mund të falsifikoni biftek thjesht duke përdorur pak ngjitës mishi.

    Në një kohë, transglutaminaza prodhohej tërësisht nga agjenti koagulues i nxjerrë nga gjaku i derrit ose lopës. Tani, zakonisht bëhet duke kultivuar baktere për të bërë punën. Pjesa më e madhe e ngjitësit të mishit të furnizuar në industrinë ushqimore vjen nga askush tjetër përveç Ajinomoto - kompania që solli MSG në Amerikë.

    Ashtu si MSG, Ajinomoto pretendon se transglutaminaza është "e kudondodhur në natyrë ... zakonisht gjendet në bimë dhe kafshë të ndryshme". Për sa i përket MSG-së, kjo premisë me të vërtetë nuk mban shumë ujë, pasi acidi glutamik i "lidhur" që gjendet në gjëra të tilla si mishi, kërpudhat ose domatet është krejt i ndryshëm nga acidi glutamik i lirë i shtuar në ushqim. Tani, hulumtimi i ri ka zbuluar se kjo mund të zbatohet edhe për transglutaminazën e spërkatur në mish ose ushqim deti.

    Ajo që bën ngjitësi i mishit është t'i lejojë restorantet dhe prodhuesit të largohen nga një nga format më dredharake të falsifikimit të ushqimit. Edhe industria e mishit, kur mbron transglutaminazën, duhet të pranojë se mund të përdoret për të mashtruar konsumatorët. Ngjitësja e mishit përdoret shumë më shpesh për të "falsifikuar një biftek" sesa për të bërë petë me karkaleca gustator, siç bëri kuzhinieri Dufresne. Duke e spërkatur enzimën në copa të ndryshme skrap mishi, pule ose ushqim deti, dhe më pas e lidhni fort në mbështjellës plastik dhe e mbani në frigorifer për disa orë, mund të merrni një fileto mignon të përsosur, një copë të fortë pule ose një majë. -file peshku me pamje nga dollari.

    Edhe ekspertët nuk mund të bëjnë dallimin.

    Nëse keni marrë pjesë ndonjëherë në një banket ose një kongres, ose ndoshta edhe keni darkuar në një restorant, dhe ju kanë shërbyer një biftek ose sushi me pamje të shtrenjtë me një çmim të volitshëm, mund të keni pyetur veten se si ndodhi. Përgjigja është ose se pronari i restorantit po humbet para me çdo vakt ose, më shumë gjasa, se ka një qese me ngjitës mishi në kuzhinë.

    Industria ushqimore e rreme ka gjetur gjithashtu përdorim për ngjitësin e mishit në një produkt të quajtur çuditërisht "VETËM Vezë", diçka që nuk përmban asnjë gjurmë vezësh. Por, së bashku me aminoacidet që dëmtojnë trurin, do të gjeni transglutaminazën e listuar në etiketën JUST Vez - një arsye tjetër e shkëlqyer për të lexuar me kujdes përbërësit e ushqimit, pavarësisht nga emrat e markave që u jepen produkteve.


    Një rrugë për patogjenët për të hyrë brenda darkës suaj

    Mënjanë falsifikimit, ngjitësi i mishit mund të kontribuojë në epideminë në rritje të helmimit nga ushqimi që godet miliona (CDC e vendos numrin në 1 në 6 amerikanë ose rreth 48 milionë çdo vit).

    Kjo për shkak se patogjenët, si Escherichia coli , Listeria dhe Salmonella (me shumë shtame tani rezistente ndaj antibiotikëve) shfaqen kryesisht në sipërfaqen e mishit. Kur sipërfaqja e jashtme është e skuqur, edhe nëse mishi hahet mesatarisht i rrallë ose i rrallë, ato baktere ka shumë të ngjarë të jenë vrarë.

    Megjithatë, kur kombinohen copa të shumta mishi, ata patogjenë mund të fshihen në qendër. Sipërfaqet e mishit që dikur ishin jashtë, tani janë në mes. Nëse nuk e keni gatuar mirë atë mish brenda dhe jashtë, mund të keni probleme të mëdha.

    Në një ekspozim televiziv australian të ngjitësit të mishit disa vite më parë, një ekspert i mikrobiologjisë komentoi se "sasia e baktereve në një biftek që është bashkuar me ngjitësin e mishit është qindra herë më e lartë" se pjesa mesatare e mishit të pangjitur. E njëjta gjë vlen edhe për pulën dhe peshkun.

    Tani, nëse pyesni FDA [Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave], USDA [Departamentin e Bujqësisë së SHBA-së] dhe sigurisht Ajinomoto, do të dëgjoni se ngjitësi i mishit është krejtësisht i sigurt. Sigurisht, ka një problem të vogël të ndotjes bakteriale, por këto agjenci amerikane për mbrojtjen e konsumatorit duket se janë mjaft të sigurta se restorantet e dinë se mishi i ngjitur duhet të gatuhet plotësisht.

    USDA e quan atë enzimë TG dhe jep udhëzime për gatimin e mishit të ngjitur së bashku që tingëllon saktësisht e njëjtë me atë që do t'ju thoshte për gatimin e të gjitha llojeve të mishit të papërpunuar. Sa i përket FDA-së, nuk ka vërtet asnjë problem që Ajinomoto të vendosë vetë se transglutaminaza përgjithësisht njihet si e sigurt, ose GRAS.

    Në fund të viteve 1990, USDA mori disa peticione si nga Ajinomoto ashtu edhe nga një kompani tjetër e quajtur AMPC në lidhje me zgjerimin e përdorimit të enzimës TG dhe përpjekjen që etiketimi i konsumatorit (në supermarket) të jetë sa më i padëmshëm.

    Të dyja kompanitë morën pothuajse gjithçka që dëshironin. Ngjitësi i mishit tani mund të përdoret në produktet e mishit në të gjithë bordin - si ato që USDA e quan "të standardizuar" dhe "jo standardizuar". (Kjo i referohet asaj që quhet "standard i identitetit" - një përshkrim ligjor i asaj që duhet për disa ushqime që të mund të përdorin një emër të tillë si hot dog, qumësht, djathë, bukë, etj. Për shembull, nëse dëshironi të shisni diçka të quajtur "biftek Salisbury", ai duhet të përmbajë të paktën 65 përqind mish, midis kërkesave të tjera.)

    Në rastin e ngjitësit të mishit, agjencisë iu desh të ndryshonte standardin e identitetit për artikuj të shumtë si salsiçet e mëngjesit, frankfurterët dhe Bolonja, në mënyrë që të lejonte përdorimin e enzimës. Për më tepër, ai u miratua gjithashtu për t'u përdorur si një "lidhës" (diçka që i shtohet ushqimit për të trashur ose përmirësuar strukturën) për "produkte të caktuara të mishit dhe shpendëve".

    Si rezultat, është shumë e mundur që prodhuesit ta përdorin atë përtej falsifikimit të copave të shtrenjta të mishit.

    Ndoshta një nga arsyet më të rëndësishme që ju duhet të dilni nga rruga juaj për të shmangur këtë të keqe ka të bëjë me një zbulim më të fundit - një zbulim që mund të ndihmojë në shpjegimin e shpërthimit të zorrëve dhe problemeve me tretjen që po rrënojnë kaq shumë këto ditë.


    Roli i ngjitësit të mishit në "Mosfunksionimi i kryqëzimit të ngushtë"

    Në vitin 2015, studiues nga Izraeli dhe Gjermania publikuan një studim se si "aditivët ushqimorë industrialë" mund të jenë shkaku i "incidencës në rritje të sëmundjeve autoimune".

    Sëmundjet autoimune (kur trupi fillon një sulm ndaj vetvetes) kanë treguar "prova të forta të një rritjeje të vazhdueshme" në kulturat perëndimore gjatë tridhjetë viteve të fundit, thanë autorët. Rastet e sëmundjeve si diabeti i tipit 1, skleroza e shumëfishtë, sëmundja e Crohn-it, lupusi dhe sëmundjet reumatizmale dhe celiac po rriten çdo vit.

    Sipas studiuesve, këto sëmundje mund të jenë për shkak të diçkaje që quhet "mosfunksionim i kryqëzimit të ngushtë". Kryqëzimet e ngushta i referohen "barrierës dhe gardhit" të formuar nga membranat qelizore të lidhura. Kur kjo pengesë e rregulluar mirë prishet, ajo mund të krijojë skenën për një shumëllojshmëri të gjerë sëmundjesh serioze.

    Studimi, i kryer nga profesori Aaron Lerner dhe Dr. Torsten Matthias, e quajti transglutaminazën si një nga aditivët e ushqimit të përdorur zakonisht që mund të prishë këtë pengesë të brendshme dhe të rrisë "rrjedhjen e kryqëzimit të zorrëve".

    Për më tepër, si acidi glutamik i prodhuar (MSG), autorët vunë në dukje se enzima TG është mjaft e ndryshme nga transglutaminaza që gjendet natyrshëm në trupin e njeriut. Përdorimi i tij në industrinë ushqimore, paralajmërojnë ata, po zgjerohet gjithashtu në një "shkallë të madhe".

    Veçanërisht personat që vuajnë nga sëmundja celiac, të cilët pa dyshim po përpiqen të shmangin ushqimet që përmbajnë gluten, duhet të jenë gjithashtu të vetëdijshëm për atë që këta studiues besojnë se është një lidhje midis gjendjes së tyre dhe ngjitësit të mishit, gjë që ndoshta mund të shpjegojë rritjen e sëmundjes celiac. "Disa vëzhgime kanë çuar në hipotezën se transglutaminaza mikrobiale është një përforcues i ri mjedisor i sëmundjes celiac," vunë në dukje ata në një raport të vitit 2015, duke shpjeguar se si substanca mund të ndikojë në sistemin imunitar dhe të nxisë rrjedhjen e zorrëve, duke lejuar "më shumë molekula të huaja imunogjene të nxisin sëmundja celiac.”

    "Nëse kërkimet e ardhshme e vërtetojnë këtë hipotezë," shkruajtën ata , "gjetjet do të ndikojnë në etiketimin e produkteve ushqimore, politikat e aditivëve ushqimorë të industrisë ushqimore dhe edukimin shëndetësor të konsumatorit."

    Ndërkohë, megjithatë, konsumatorët do të qëndrojnë të qetë kur bëhet fjalë për mbrojtjen e shëndetit të tyre nga kjo shtesë e rrezikshme ngjitëse në pjatën e tyre të preferuar - veçanërisht kur darkojnë jashtë (dhe larg syve të asaj që po bëhet në kuzhinë).

    Njihni dëmtuesit tuaj dhe si t'i shmangni ato: Ngjitësja e mishit (Transglutaminaza)

    - Kur darkoni jashtë, kini kujdes për artikujt e menusë që kanë çmime aq të ulëta sa duken shumë të mira për të qenë të vërteta - sepse ndoshta janë. Nëse jeni duke marrë pjesë në një konferencë ose kongres, bifteku që po shërbejnë mund të ketë qenë fare mirë copëza mishi një ditë më parë (Mos harroni: restorantet nuk kanë kërkesa për asnjë lloj etiketimi ose paralajmërimi, kështu që ju pothuajse duhet t'i besoni integritetit të çdo institucioni që patronizoni).

    - Shmangni "sushi" nga bufeja ose supermarketi. Sushi i mirë (dhe i sigurt) është një pjatë e shtrenjtë dhe shumë e aftë për t'u përgatitur, por versionet e ersatz-it mund të kombinohen fare mirë me ngjitësin e mishit.

    - Nëse jeni duke blerë mish, pulë ose ushqim deti të përgatitur në supermarket (qoftë i ngrirë ose i përgatitur në ushqim), kontrolloni për transglutaminazën në listën e përbërësve ose fjalët "i formuar" ose "i riformuar" në paketim. Mos prisni të shihni ndonjë njoftim për këtë në panelin Nutrition Facts, i cili, në fakt, është një burim shumë i dobët informacioni për ushqimet e përpunuara.

    Ndërsa transglutaminaza po shfaqet tani në produkte të reja, të tilla si ushqimi i rremë i quajtur "JUST Egg", është e qartë se industria po gjen gjithnjë e më shumë përdorime për të - një arsye tjetër pse leximi i etiketës së përbërësve në çdo ushqim të përpunuar nuk është vetëm një gjë e mirë. ide, por një domosdoshmëri.

    Linda dhe Bill Bonvie janë vëllezër e motra gazetarë që kanë kaluar më shumë se dy dekada duke shkruar për sigurinë ushqimore dhe çështjet mjedisore për revista dhe gazeta. Ata kanë qenë gjithashtu bashkëautor të disa librave, duke përfshirë "Fëmijët pa kimikate" dhe "Një udhëzues për konsumatorët për aditivët toksikë të ushqimit".

    Ky fragment është përshtatur nga "A Consumer's Guide to Toxic Food Aditives" nga Bill dhe Linda Bonvie. Për të blerë këtë libër, klikoni këtu.

    Emri:  id5361960-Consumers-Guide-to-Toxic-Food-Additives_9781510753778-1200x1800.jpg

Shikime: 60

Madhësia:  52.7 KB


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 20-08-2023 më 22:19

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    ATMAN (21-08-2023)

Tema të Ngjashme

  1. Muzika e bën më të shijshëm ushqimin që ne hamë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-03-2014, 11:49
  2. 17 truket për të zgjedhur ushqimin ideal
    Nga Xhuxhumaku në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-07-2013, 16:18
  3. Kontributi i Kryepiskopit +Anastas ne ushqimin e tolerances fetare
    Nga ilia spiro në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 07-05-2011, 07:18
  4. Qeni endacak ia blen vetes ushqimin
    Nga new-man në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 15:25
  5. Çfarë vëndi zë buka në ushqimin tuaj
    Nga dardajan në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 63
    Postimi i Fundit: 16-02-2009, 14:37

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •