Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Çamlik
    Anëtarësuar
    07-08-2023
    Vendndodhja
    Gjermania
    Postime
    9

    Kërkoni këshilla në lidhje me shkollën

    Unë kam një diplomë të mesme këtu në Gjermani, gjë që është në rregull, por mund të përpiqesha për një arsim të lartë. Tani e bëra këtë vitin e kaluar dhe kuptova se sa e kotë është shkolla. Nuk mësova asgjë dhe mësuesit përhapnin ide neomarksiste. Është e bezdisshme. Padyshim, duke ardhur nga një sfond i ashpër antikomunist, më është dashur të them mendimin tim në shumë raste, gjë që i bëri mësuesit të mos më pëlqenin. Në fund dështova atë vit. Unë tashmë kam aplikuar për të përsëritur klasën e 12-të, por sinqerisht nuk dua shumë. Më mirë do të doja të punoja pasi qëllimi im përfundimtar është të largohem nga Gjermania pasi të mësoj një punë dhe ndoshta të punoj në Shqipëri. Unë tashmë jetoj në Bullgari për rreth 3 muaj, por fatkeqësisht u desh të kthehesha për shkak të problemeve në punë. Kështu që unë jam mësuar tashmë me Ballkanin dhe më pëlqeu shumë.

    Çfarë mendoni ju djema? A është të bësh shkollë një alternativë më e mirë?

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,939

    Për: Kërkoni këshilla në lidhje me shkollën

    Çështja e të vazhduarit të shkollës ose zgjedhja e një alternative tjetër është një vendim personal dhe duhet të marrë në konsideratë shumë faktorë. Është e rëndësishme të vlerësoni qëllimet tuaja individuale, interesat dhe synimet në jetë para se të merrni një vendim përfundimtar.

    Shkolla dhe arsimi i lartë janë rrugët më tradicionale për të fituar njohuri dhe kualifikime të nevojshme për të arritur sukses në karrierë. Arsimi i lartë mund të ofrojë mundësi për zhvillim personal dhe profesional, për të zgjeruar njohuritë tuaja dhe për të krijuar kontakte të rëndësishme në industrinë e interesit tuaj.

    Megjithatë, është e rëndësishme të pranoni se arsimi formal nuk është për të gjithë dhe nuk është gjithmonë rruga e duhur për të arritur suksesin. Ka shumë njerëz që kanë arritur sukses të madh pa pasur një diplomë të lartë. Në disa raste, përvoja praktike dhe aftësitë e zhvilluara nëpërmjet punës së drejtpërdrejtë mund të jenë më të rëndësishme për një karrierë të suksesshme.

    Në rastin tuaj, duke pasur parasysh qëllimin tuaj përfundimtar për të punuar dhe jetuar në Shqipëri, mund të jetë e arsyeshme të shqyrtoni mundësitë alternative që ju ofrojnë përvojë praktike dhe zhvillim profesional në fushën e interesit tuaj. Mund të mendoni për punësimin direkt në fushën ku dëshironi të zhvilloni karrierën tuaj, duke marrë parasysh se çfarë aftësish dhe njohurish mund të fitoni në këto pozicione të punës.

    Nëse vendosni të mos përsëritni klasën e 12-të, është e rëndësishme të keni një plan të qartë dhe të vendosni objektiva të dukshme për veten tuaj. Identifikoni fushat e interesit tuaj dhe gjeni mënyra për të mësuar dhe zhvilluar aftësitë tuaja në to. Përvoja praktike nëpërmjet punës, trajnimeve, punës vullnetare ose projekteve të ndryshme mund të jenë mënyra e mirë për të fituar njohuri dhe të zhvilloheni në fushën e preferuara.

    Në fund të fundit, vendimi për të vazhduar shkollën apo për të ndjekur një rrugë alternative është një zgjedhje personale. Ju duhet të vlerësoni me kujdes alternativat dhe të vendosni bazuar në qëllimet, interesat dhe vlerat tuaja. Nëse jeni i vendosur të ndiqni një karrierë në Shqipëri, mund të jetë e dobishme të eksploroni mundësitë dhe kërkesat e tregut të punës në këtë vend, dhe të bisedoni me njerëz që kanë përvojë në fushën tuaj të interesit.

Tema të Ngjashme

  1. Cfar kerkoni nga jeta ?
    Nga [Asteroid] në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 15-11-2023, 14:34
  2. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-01-2023, 13:57
  3. Keshilla per shkollen
    Nga Lory al në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 15-05-2015, 14:48
  4. E kërkoni dashurinë?
    Nga Anita07 në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-05-2011, 14:55
  5. Lidhje me një kompjuter me lidhje telefonike (dial-up)
    Nga teknika1 në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-01-2011, 14:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •