Emri:  AA1eHhKq.jpg

Shikime: 89

Madhësia:  64.3 KB

Është mesi i dimrit në Amerikën e Jugut, por kjo nuk e ka mbajtur larg nxehtësinë në Kili, Argjentinë dhe vendet përreth. Magjitë e shumta të motit të çuditshëm të nxehtë kanë përfshirë rajonin javët e fundit. Magjia e fundit në fillim të kësaj jave është bërë më intensivja, duke e shtyrë merkurin mbi 100 gradë Fahrenheit, ndërsa vendosi një rekord gushti për Kilin.

Në Buenos Aires, ku mesatarja më e lartë më 1 gusht është 58 gradë (14 Celsius), ajo kaloi 86 (30 Celsius) të martën.

"Amerika e Jugut po jeton një nga ngjarjet ekstreme që bota ka parë ndonjëherë," shkroi historiani i motit Maximiliano Herrera, duke shtuar, "Kjo ngjarje po rishkruan të gjithë librat klimatikë".

Kushtet më ekstreme kanë ndodhur në gjysmën jugore të kontinentit, dhe veçanërisht në rajonin e maleve të Andeve.

Këto ishin vendet më të nxehta gjatë muajit më të nxehtë të Tokës
Temperaturat të martën u rritën përtej 95 gradë (35 Celsius) në shumë vende, duke përfshirë në lartësitë prej rreth 3,500 deri në 4,500 këmbë në ultësirat e Andeve. Në disa raste, temperatura u ngjit mbi 100 gradë (38 Celsius) pasi u hodh nga nivelet më të ulëta të mëngjesit në vitet '30 dhe '40 (njëshifrore Celsius).

Disa vende madje kanë arritur maksimumin e të gjitha kohërave - duke tejkaluar temperaturat e verës, edhe pse është dimër. Kjo ka ndodhur në vende me të dhëna klimatike 20 deri në 30 vjet në dispozicion, duke treguar se sa e jashtëzakonshme është kjo nxehtësi krahasuar me dekadat e fundit.


Çfarë po ndodh?

Emri:  AA1eHyLF.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  46.9 KB

Ashtu si shumë pjesë të tjera të globit, nxehtësia rekord ka vizituar disa pjesë të Amerikës së Jugut në mënyrë të përsëritur javët e fundit. Dallimi i madh nga fqinjët e saj veriorë është se atje është dimër.

Këto vende u poqën më së shumti gjatë muajit më të nxehtë të Tokës në histori.

Pjesë të Brazilit filluan të piqen në mes të korrikut, duke vendosur rekord të lartë për këtë muaj, ndërsa temperaturat u rritën në të paktën 100 gradë (30 gradë Celsius sipër). Pati një tjetër periudhë të nxehtësisë së pazakontë gjatë javës së tretë të muajit, e cila solli një mori rekordesh të korrikut në Argjentinë, Bolivi, Paraguaj dhe Uruguai.

Një zonë e fuqishme e presionit të lartë, ose kube e nxehtësisë, me qendër mbi Paraguaj po dominon motin. Ai shtrihet nga lindja në perëndim përgjatë pjesës jug-qendrore të kontinentit.

Temperaturat jonormale të ngrohta të dimrit janë vërejtur gjithashtu në Australi, Afrikë dhe disa rajone ishullore. Këto zona të nxehta dhe të vazhdueshme me presion të lartë janë bërë më të mundshme me ndryshimin e klimës, sipas shkencëtarëve.


Nxehtësi e jashtëzakonshme e vazhdueshme

Emri:  AA1eHyLH.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  65.1 KB

Gushti në hemisferën jugore është i barabartë me shkurtin në hemisferën veriore. Nuk duhet të jetë e nxehtë, e lëre më përvëluese.

Historiani i motit Thierry Goose shkroi në Twitter se kjo ishte një "valë e jashtëzakonshme e nxehtë dimri" për Kilin pasi temperatura u ngjit në 101.7 gradë (38.7 Celsius), një rekord kombëtar për gushtin.

Vicuña dhe Chiguinto në pjesën qendrore të Kilit, përkatësisht rreth 230 dhe 320 milje në veri të Santiagos, të dyja arritën atë pikë të martën.

Temperaturat pasdite arritën nga 4o deri në 45 gradë mbi normalen (22 deri në 25 Celsius) për datën, e në disa raste edhe pak më shumë. Nivelet e ulëta gjatë natës kanë qenë gjithashtu jashtëzakonisht të ngrohta, duke filluar nga ngrirja në male deri në vitet '70 (mesi i viteve 20 Celsius) në lartësitë më të ulëta.


Kur çdo ditë diku është një rekord klimatik

Shumë vende në Argjentinë panë gjithashtu temperatura maksimale prej 86 deri në 95 gradë (30 deri në 35 Celsius). Buenos Aires vendosi një rekord ditor për fillimin e gushtit, me 86.2 gradë (30.1 Celsius), që ishte më shumë se 9 gradë (5 Celsius) mbi rekordin e mëparshëm ditor dhe gati dy herë më i ngrohtë se sa ishte normalisht në datën. . Termometri u rrit në 98 gradë (37.2 Celsius) në qytetin bregdetar të Rivadavia.

Vapa aktuale do të arrijë kulmin gjatë ditëve në vijim. Filloi në fund të korrikut, duke sjellë temperatura rekord deri në 98.6 gradë (37 Celsius) në Paraguaj në fillim të javës.


Më shumë vapë na pret

Emri:  AA1eHGg1.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  63.1 KB

Ashtu si pikat e tjera të nxehta globale që refuzojnë të ftohen për një kohë të gjatë, ngrohtësia e dimrit të Amerikës së Jugut do të vazhdojë.

Zona të mëdha me temperatura të ngjashme ekstreme pritet të zgjasin të paktën deri në fundjavë pasi presioni i lartë vazhdon. Temperaturat maksimale midis 95 dhe 104 gradë (35 dhe 40 Celsius) janë një bast i mirë në pikat më të nxehta për ditët në vijim.

Ndërsa moti më i freskët është gjithnjë e më i mundur me kalimin e kohës, veçanërisht në pjesët juglindore të Amerikës së Jugut, temperaturat parashikohen të mbeten 18 deri në 36 gradë (10 deri në 20 Celsius) mbi mesataren në rajonin e Andeve për aq kohë sa shtrihen parashikimet e besueshme.



Burimi: MSN