Përrenjtë e ujit shpërthyen nëpër rrugë në Kinë pasi lagështia nga ish-tajfuni Doksuri shkaktoi përmbytje katastrofike gjatë fundjavës dhe në fillim të gushtit.

Doksuri arriti në tokë të premten në provincën kineze të Fujian, që ndodhet afërsisht 1,609 km në jug të Pekinit, dhe humbi intensitetin e erës gjatë fundjavës, ndërsa ajo shtyhej në brendësi të vendit. Megjithatë, lagështia tropikale nxiti shira ekstremë në të gjithë vendin për ditë të tëra.



Më shumë se 80,000 njerëz u zhvendosën për shkak të përmbytjeve në Pekin, ku ranë 29.3 inç (744.8 mm) shi midis të shtunës dhe të mërkurës, shiu më i madh në qytet në të paktën 140 vjet, tha Associated Press. Është e paqartë se sa njerëz janë ende të bllokuar për shkak të përmbytjeve të përhapura.

Të paktën 26 persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve. Numri i të vdekurve mund të vazhdojë të rritet ndërsa zyrtarët vlerësojnë dëmet dhe ndërsa ujërat e përmbytjeve gradualisht zvogëlohen.

Emri:  Screen Shot 2023-08-02 at 10.05.36 PM.jpg

Shikime: 107

Madhësia:  44.6 KB
Banorët evakuohen me varka gome përmes ujërave të përmbytjeve në Zhuozhou në provincën Hebei të Kinës veriore, në jug të Pekinit, të mërkurën, 2 gusht 2023. Kryeqyteti i Kinës ka regjistruar reshjet e tij më të mëdha në të paktën 140 vjet gjatë ditëve të fundit. Ndër zonat më të goditura është Zhuozhou, një qytet i vogël që kufizohet me jugperëndimin e Pekinit. (AP Photo/Andy Wong)

Emri:  Screen Shot 2023-08-02 at 10.05.44 PM.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  57.5 KB
Një grua mban qentë e saj të shtëpiakë ndërsa banorët evakuohen me varka gome përmes ujërave të përmbytjeve në Zhuozhou në provincën Hebei të Kinës veriore, në jug të Pekinit, të mërkurën, 2 gusht 2023. Kryeqyteti i Kinës ka regjistruar reshjet e tij më të mëdha në të paktën 140 vitet e fundit disa dite. Ndër zonat më të goditura është Zhuozhou, një qytet i vogël që kufizohet me jugperëndimin e Pekinit. (AP Photo/Andy Wong)

Një video dramatike tregoi mbi një duzinë automjetesh që fshiheshin nga përmbytjet pranë Pekinit dhe helikopterët që përdoreshin për të shpëtuar njerëzit që ishin bllokuar në mes të lumenjve të furishëm.

Dhjetëra mijëra njerëz u evakuuan gjithashtu në Baoding, një qytet rreth 85 milje (137 km) në jugperëndim të Pekinit, pasi përmbytjet intensive lanë ndërtesa të tëra, sipas NBC News.


Tajfuni Khanun godet Japoninë

Një tjetër tajfun po shpërthen tashmë në Oqeanin Paqësor perëndimor, por Kina mund të shmangë një përsëritje të Doksurit.

Tajfuni Khanun u zhvillua në fund të javës së kaluar në perëndim të Guamit dhe u forcua gjatë fundjavës ndërsa lëvizte drejt veriperëndimit përgjatë detit Filipine.

Meteorologët e AccuWeather thonë se tajfuni Khanun po largohet nga Kina, duke e vënë Japoninë në pikëpyetje.

Të paktën 34 persona janë lënduar në Okinawa për shkak të tajfunit, sipas AP. Për më tepër, energjia është ndërprerë në afërsisht 30% të shtëpive në të gjithë ishullin, të vendosura afërsisht 900 milje (1448 km) në jugperëndim të Tokios.

Emri:  AP23213145442936.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  62.8 KB
Ky imazh satelitor i siguruar nga Instituti Kombëtar i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (NICT) tregon tajfunin Khanun duke lëvizur në veri drejt Okinawa, Japonia jugperëndimore, të martën, 1 gusht 2023. Tajfuni i fuqishëm Khanun po i afrohej ishullit jugperëndimor japonez të Okinawa të martën, duke goditur rajoni me erëra të forta dhe dallgë të larta, dhe duke detyruar transportin të ndalet dhe dyqanet të mbyllen. (Me mirësjellje të Institutit Kombëtar të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (NICT) nëpërmjet AP)


Burimi: Accuweather