Dy superhëna që ndodhin në gusht, duke përfshirë një hënë blu

Në fund të muajit do të shfaqet superhëna më e madhe dhe më e ndritshme e vitit 2023

Nga Joseph De Avila

Vëzhguesit e yjeve do të kenë mundësinë të shohin dy superhëna - hëna pak më të mëdha dhe më të ndritshme - këtë muaj.

Superhëna e parë e gushtit u zhvillua të martën. E dyta do të ndodhë më 30 gusht, sipas Old Farmer's Almanac, dhe është një superhënë blu, një fenomen më i rrallë që nuk do të ndodhë më për gati një dekadë.

Almanac parashikoi katër superhëna në 2023: dy në gusht, si dhe një që ndodhi në korrik dhe një që do të ndodhë në shtator. Ajo në fund të gushtit do të jetë superhëna më e madhe dhe më e ndritshme e vitit 2023.

Çfarë është një superhëna?


Emri:  superhena.jpg

Shikime: 109

Madhësia:  40.6 KB
E para nga dy superhënat në gusht ishte e dukshme mbi qytetin e Nju Jorkut të martën. FOTO: SETH WENIG/ASSOCIATED PRESS

Nëse hëna është e plotë në momentin kur orbita e saj është më afër Tokës, kjo është një superhënë. Në pikën e saj më të afërt, hëna është mesatarisht rreth 226,000 milje nga Toka.

Një superhënë mund të duket deri në 8% më e madhe dhe 16% më e ndritshme se një hënë me madhësi mesatare, sipas Almanac.

Çfarë është hëna ngjyrë bliri?

Emri:  hena_blirit.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  16.6 KB
Gushti zakonisht ka një hënë të plotë, e njohur si hëna e blirit. FOTO: DARRIN ZAMMIT LUPI/REUTERS

Gushti zakonisht ka një hënë të plotë. Ajo quhet tradicionalisht hëna e blirit, sipas Almanac, sepse gushti është kur peshku i madh i gjetur në ujërat e Liqeneve të Mëdha dhe liqenit Champlain në Nju Jork dhe Vermont u kap më lehtë.

Hëna me ngjyrë blirit do të shfaqet të martën, duke arritur kulmin e ndriçimit rreth orës 14:30. ET. Pas perëndimit të diellit, hëna do të lindë në qiell në juglindje.

Çfarë është hëna blu?

Një hënë blu është kur ka një hënë të dytë të plotë në një muaj të vetëm. Shprehja "një herë në një hënë blu" përdoret shpesh për të përshkruar një ngjarje të rrallë, por Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës thotë se ka një hënë blu një herë në dy deri në tre vjet.

Hëna nuk e kthen ngjyrën blu gjatë një hëne blu, sipas NASA-s. Megjithatë, hëna mund të marrë një nuancë blu për shkak të disa llojeve të reve ose grimcave nga hiri vullkanik dhe tymi në atmosferën e Tokës.

Më 30 gusht, hëna do të jetë edhe një hënë blu edhe një superhëna: Një superhënë blu. Hera e fundit që kishte një superhënë blu ishte në dhjetor 2009, sipas faqes së internetit Time and Date. E ardhmja do të ndodhë në gusht 2032.

Gjatë superhënës blu, hëna do të vijë brenda 222,043 milje nga Toka, për të cilën Almanac thotë se është jashtëzakonisht afër. Superhëna do të arrijë kulmin rreth orës 21:30. Koha Lindore.

Ka një kuptim tjetër për hënën blu, sipas NASA-s. Ndërsa çdo stinë, siç është vera, zakonisht ka tre hëna të plota, ndonjëherë ka katër. E treta nga këto katër hëna të plota është një hënë blu.

Emri:  super-hena.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  38.3 KB
E para nga dy superhënat e këtij muaji që ngrihen mbi Madrid. FOTO: ISMAEL HERRERO/SHUTTERSTOCK

Cili është efekti i superhënës?

Një hënë e plotë rrit baticat e larta dhe të ulëta. Një superhëna ka një forcë gravitacionale më të madhe se një hënë e plotë normale, duke i shtyrë baticat edhe më të larta, duke krijuar atë që njihet si baticë mbretërore. Një studim i publikuar në vitin 2020 në revistën Geophysical Research Letters zbuloi se superhënat mund të ushtrojnë mjaftueshëm tërheqje në oqean për të gërryer edhe brigjet.

Inxhinierët shfrytëzuan një superhënë për të ndihmuar në gërmimin e anijes me kontejnerë që bllokoi Kanalin e Suezit në vitin 2021. Ekipi që zhvendosi anijen caktoi kohën e punës së tyre që të përkonte me një valë të lartë me lëng superhëne, duke e bërë më të lehtë tërheqjen e anijes 1300 këmbë. jashtë kanalit.


Burimi: WSJ