Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,058
    Postimet në Bllog
    18

    Bie prestigji i Amerikës nën drejtimin e Joe Biden. Fitch ul vlerësimin e SHBA në AA+ nga AAA

    Fitch ul vlerësimin afatgjatë të SHBA në AA+ nga AAA

    Nga Darla Mercado

    - Fitch Ratings uli klasifikimin afatgjatë të emetuesit të monedhës së huaj të Shteteve të Bashkuara në AA+ nga AAA.

    - Agjencia e kishte vendosur vlerësimin e vendit në vëzhgim negativ në maj, duke përmendur luftën për tavanin e borxhit në Uashington.

    - “Mosmarrveshjet e përsëritura politike të kufirit të borxhit dhe rezolutat e minutës së fundit kanë gërryer besimin në menaxhimin fiskal,” tha Fitch.

    - Marrëveshjet e ardhshme të aksioneve në SHBA u hapën më të ulëta të martën në mbrëmje pas uljes.



    Emri:  107266857-1688570168592-gettyimages-1514181637-_tk_8541_l7n0eeit.jpg

Shikime: 99

Madhësia:  67.9 KB
    Policia e Shërbimit Sekret qëndron pranë ndërsa aktivistët e klimës pushtojnë Parkun Lafayette me një bander 120 këmbësh që kërkon që presidenti Biden të veprojë për ndryshimet klimatike pranë Shtëpisë së Bardhë më 04 korrik 2023 në Uashington, DC.
    Tasos Katopodis | Getty Images


    Fitch Ratings uli vlerësimin afatgjatë të mospagimit të emetuesit të monedhës së huaj të Shteteve të Bashkuara në AA+ nga AAA të martën , duke treguar për “përkeqësimin e pritshëm fiskal gjatë tre viteve të ardhshme”, një erozion të qeverisjes dhe një barrë të përgjithshme në rritje të borxhit.

    “Mosmarrveshjet e përsëritura politike të kufirit të borxhit dhe rezolutat e minutës së fundit kanë gërryer besimin në menaxhimin fiskal,” tha Fitch.

    Ofertat e së ardhmes së aksioneve amerikane u hapën më të ulëta pasi agjencia e vlerësimit publikoi uljen e saj, me të ardhmen Dow rrëshqitëse rreth 100 pikë.

    Në maj, agjencia vendosi vlerësimin AAA të vendit në vëzhgim negativ , duke fajësuar luftën për tavanin e borxhit. Në atë kohë, ligjvënësit në Uashington kundërshtuan një marrëveshje që do ta mbante qeverinë federale nga mbarimi i parave. Presidenti Joe Biden nënshkroi projektligjin e tavanit të borxhit më 2 qershor, vetëm disa ditë larg nga “Data X” më 5 qershor.

    Mosmarrëveshja e fundit e kufirit të borxhit të vendit u përmend përsëri në uljen e së martës.

    “Sipas pikëpamjes së Fitch, ka pasur një përkeqësim të vazhdueshëm të standardeve të qeverisjes gjatë 20 viteve të fundit, duke përfshirë çështjet fiskale dhe të borxhit, pavarësisht marrëveshjes dypartiake të qershorit për të pezulluar kufirin e borxhit deri në janar 2025,” tha agjencia e vlerësimit.

    Fitch theksoi gjithashtu rritjen e deficitit të qeverisë së përgjithshme, e cila parashikon të rritet në 6.3% të prodhimit të brendshëm bruto në 2023, nga 3.7% në 2022. Akti i Përgjegjësisë Fiskale ofron vetëm një përmirësim modest të perspektivës fiskale afatmesme”, tha Fitch.

    Agjencia vuri në dukje gjithashtu se një kombinim i kushteve shtrënguese të kredisë, dobësimi i investimeve të biznesit dhe një ngadalësim i konsumit mund ta çojë ekonominë në një recesion “të butë” në tremujorin e katërt të 2023 dhe tremujorin e parë të vitit të ardhshëm.

    Shtëpia e Bardhë nuk u pajtua me uljen e vlerësimit të Fitch. “Kjo sfidon realitetin për të ulur vlerësimin e Shteteve të Bashkuara në një moment kur Presidenti Biden ka sjellë rimëkëmbjen më të fortë të çdo ekonomie të madhe në botë,” tha sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre.

    Kjo nuk është hera e parë që një agjenci vlerësimi ka ulur vlerësimin e SHBA-së Standard & Poor’s në AA+ nga AAA në 2011, pasi Uashingtoni arriti të shmangë një mospagim. Në atë kohë, agjencia theksoi rrezikun politik si pjesë të arsyetimit të saj.


    Burimi: CNBC

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,058
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Bie prestigji i Amerikës nën drejtimin e Joe Biden. Fitch ul vlerësimin e SHBA në AA+ nga AAA

    Sekretarja e Thesarit Yellen thotë se ulja befasuese e Fitch-it është ‘krejtësisht e pajustifikuar’


    Nga Chelsey Cox

    - Sekretarja e Thesarit, Janet Yellen e quajti uljen e kredisë së Fitch “të habitshme” duke marrë parasysh rimëkëmbjen e fortë ekonomike të vendit nga pandemia Covid.

    - Yellen mbrojti shifrat e fundit ekonomike të SHBA-së dhe tha: “Tetujt me vlerë të thesarit mbeten aktivi kryesor i sigurt dhe likuid në botë”.


    Emri:  107255755-1686668059242-gettyimages-1258661448-AFP_33JG66K.jpg

Shikime: 12

Madhësia:  19.3 KB
    Sekretarja e Thesarit Janet Yellen dëshmon para Komitetit të Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve mbi gjendjen e sistemit financiar ndërkombëtar, në ndërtesën e zyrës së Rayburn House në Capitol Hill në Uashington, DC më 13 qershor 2023.
    Mandel Ngan | Afp | Getty Images


    UASHINGTON - Sekretarja e Thesarit Janet Yellen denoncoi të mërkurën vendimin e Fitch për të ulur vlerësimin afatgjatë të kredisë së Shteteve të Bashkuara që shkaktoi rënien e aksioneve.

    Yellen, e cila foli gjatë një vizite me Danny Werfel, komisioner i IRS, e quajti masën “të habitshme” duke marrë parasysh rimëkëmbjen e fortë ekonomike të vendit nga pandemia Covid .

    Fitch përmendi “përkeqësimin e pritshëm fiskal gjatë tre viteve të ardhshme” dhe ” ngërçet politike të përsëritura të kufirit të borxhit ” kur uli vlerësimin e vendit në AA+ nga AAA.

    “Unë nuk jam plotësisht dakord me vendimin e Fitch dhe besoj se është krejtësisht i pajustifikuar,” tha Yellen. “Vlerësimi i tij me të meta bazohet në të dhëna të vjetruara dhe nuk pasqyron përmirësime në një sërë treguesish, duke përfshirë ato që lidhen me qeverisjen, që kemi parë gjatë dy viteve e gjysmë të fundit.”

    Yellen mbrojti shifrat e fundit të fuqishme ekonomike të SHBA-së, me më shumë se 13 milionë vende të reja pune që nga janari 2021, një normë thuajse të ulët historikisht 3.6% të papunësisë dhe një rënie mujore të inflacionit të përgjithshëm vjetor për vitin e kaluar.

    CNBC ka kontaktuar me Fitch për koment mbi komentet e Yellen.

    “Në fund të ditës, vendimi i Fitch nuk e ndryshon atë që të gjithë ne e dimë tashmë: se letrat me vlerë të thesarit mbeten aktivi kryesor i sigurt dhe likuid në botë dhe se ekonomia amerikane është thelbësisht e fortë”, shtoi Yellen.


    Burimi: CNBC

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,058
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Bie prestigji i Amerikës nën drejtimin e Joe Biden. Fitch ul vlerësimin e SHBA në AA+ nga AAA

    Drejtori ekzekutiv i JPMorgan, Jamie Dimon, e quan uljen e vlerësimit të Fitch në SHBA ‘qesharak’, por thotë se ‘nuk ka shumë rëndësi’

    Nga Hugh Son

    - Ulja e vlerësimit afatgjatë të kredisë së Shteteve të Bashkuara nga Fitch Ratings në fund të fundit nuk ka rëndësi, tha CEO i JPMorgan Chase, Jamie Dimon, të mërkurën për CNBC.

    - “Nuk ka shumë rëndësi,” tha Dimon për Leslie Picker të CNBC. “Ata theksojnë disa çështje për të cilat ne të gjithë i dinim.”

    - Megjithatë, është “qesharake” që vendet e tjera, përfshirë Kanadanë, vlerësohen më lart se SHBA kur varen nga stabiliteti i krijuar nga SHBA dhe ushtria e saj, shtoi Dimon.


    Emri:  107280813-16909995081690999505-30587652599-1080pnbcnews.jpg

Shikime: 11

Madhësia:  36.3 KB

    Ulja e vlerësimit të Fitch Ratings të vlerësimit afatgjatë të kredisë së Shteteve të Bashkuara në fund të fundit nuk ka rëndësi, JPMorgan Chase
    CEO Jamie Dimon i tha CNBC të mërkurën.

    “Nuk ka shumë rëndësi” sepse është tregu, dhe jo agjencitë e vlerësimit, që përcaktojnë kostot e huamarrjes, tha Dimon për Leslie Picker të CNBC.

    Megjithatë, është “qesharake” që vendet duke përfshirë Kanadanë kanë vlerësime më të larta të kredisë se SHBA-të kur varen nga stabiliteti i krijuar nga SHBA-ja dhe ushtria e saj, shtoi Dimon.

    “Të kesh ata të jenë trefishtë dhe jo Amerika është disi qesharake,” tha Dimon. “Është ende kombi më i begatë në planet, është kombi më i sigurt në planet”.

    Fitch uli vlerësimin e vendit në AA+ nga AAA të martën , duke vënë në dukje “përkeqësimin e pritshëm fiskal gjatë tre viteve të ardhshme”, një erozion të qeverisjes dhe një barrë të përgjithshme në rritje të borxhit.

    Agjencia e vuri në vëzhgim vlerësimin e SHBA-së në maj, pasi anëtarët e Kongresit kundërshtuan ngritjen e tavanit të borxhit dhe e sollën vendin pothuajse në mospagim.

    “Ne duhet të heqim qafe tavanin e borxhit,” tha Dimon. “Ajo përdoret nga të dyja palët” në mënyra që mbjellin pasiguri për tregjet, tha ai.

    Në intervistën e gjerë, Dimon preku tema duke përfshirë gjeopolitikën, rregullimin e bankave, inteligjencën artificiale dhe drejtimin e ekonomisë.

    Ekonomia amerikane po mbështetet nga fuqia e konsumatorit dhe e biznesit, papunësia e ulët dhe bilancet e shëndetshme, tha ai.

    ″Është shumë mirë, edhe nëse shkojmë në recesion,” tha Dimon. “Pjesa e reve të stuhisë është ende atje,” shtoi ai, duke iu referuar një paralajmërimi që dha vitin e kaluar për ekonominë.

    Ajo që e shqetëson më shumë Dimon janë rreziqet gjeopolitike të krijuara nga lufta në Ukrainë dhe përpjekjet e Rezervës Federale për të frenuar bilancin e saj të njohur si shtrëngim sasior , tha ai.


    Burimi: CNBC

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,058
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Bie prestigji i Amerikës nën drejtimin e Joe Biden. Fitch ul vlerësimin e SHBA në AA+ nga AAA

    Analisti i Fitch-it që qëndron pas uljes së gradimit të SHBA-së zbërthen vendimin dhe mënyrën se si vendi mund të rifitojë vlerësimin më të lartë

    Emri:  107280684-16909896552021-02-03t000000z_1709027745_rc21ll91mumm_rtrmadp_0_kuwaut-ratings-fitch.jpg

Shikime: 10

Madhësia:  47.5 KB
    Logoja e Fitch Ratings shihet në zyrat e tyre në distriktin financiar Canary Wharf në Londër, Britani.
    Reinhard Krause | Reuters


    Nuk është një treg në rritje i vendeve të punës, një dollar i fortë amerikan ose një ekonomi elastike që do të ndihmojë SHBA-në të rifitojë vlerësimin më të lartë nga Fitch. Sipas firmës, ajo do të bëjë një hap të madh në qeverisje.

    Fitch Ratings uli vlerësimin afatgjatë të emetuesit të monedhës së huaj të Shteteve të Bashkuara në AA+ nga AAA të martën, duke ulur tregjet globale të aksioneve të mërkurën. Agjencia e kishte vendosur vlerësimin e vendit në vëzhgim negativ në maj, duke përmendur çështjen e tavanit të borxhit.

    “Ky është një përkeqësim i vazhdueshëm që kemi parë në matjet kryesore për Shtetet e Bashkuara për disa vite. Në vitin 2007, borxhi i qeverisë së përgjithshme ishte më pak se 60% dhe tani është 113%, kështu që ka pasur një përkeqësim të qartë.” Richard Francis, bashkë-drejtuesi i vlerësimeve sovrane të Amerikës në Fitch, tha të mërkurën në “Squawk on the Street” të CNBC . “Për më tepër, ne presim që deficitet fiskale të rriten gjatë tre viteve të ardhshme dhe ne presim që borxhi të vazhdojë të rritet gjatë tre viteve të ardhshme”.

    Françesku tha se, përveç kryengritjes së 6 janarit 2021, agjencia e vlerësimit ka vënë në dukje një “pragësi të vazhdueshme” që rrethon tavanin e borxhit si midis republikanëve dhe demokratëve. Kjo e ka penguar qeverinë e SHBA që të gjejë zgjidhje kuptimplota për t’u marrë me çështjet fiskale në rritje, veçanërisht rreth programeve të të drejtave të tilla si Sigurimet Sociale dhe Medicare, tha ai.

    Për të rifituar vlerësimin më të lartë, Françesku tha se agjencia e vlerësimit do të shikojë për një zgjidhje fiskale afatgjatë që trajton programet e të drejtave dhe për një gatishmëri për të parë të ardhurat, si dhe anën e shpenzimeve, të programeve të tilla. Ai tha gjithashtu se Fitch do të kërkojë një reduktim të deficitit dhe që qeveria të trajtojë çështjen e tavanit të borxhit duke e pezulluar ose hequr qafe atë.

    “Duke pasur parasysh nivelin e lartë të borxhit, duke pasur parasysh deficitet në rritje që ne presim, dhe duke pasur parasysh llojin e përkeqësimit në qeverisje dhe mungesën e vullnetit për të trajtuar me të vërtetë këto çështje, ne nuk mendojmë se kjo është më në përputhje me AAA,” tha Françesku. .

    Shumë reagime , nga ekonomistët e profilit të lartë tek Shtëpia e Bardhë, kanë qenë kritike ose shpërfillëse për uljen e vlerësimit duke pasur parasysh elasticitetin e ekonomisë së vendit.

    Në përgjigje të reagimit, Françesku tha se megjithëse ekonomia është shumë e rëndësishme dhe mund të ketë një ndikim në tablonë e përgjithshme fiskale të SHBA-së, nuk do të mjaftojë për të trajtuar çështjet e qeverisjes.

    “Kjo ide se ekonomia në njëfarë mënyre, ne e anashkalojmë një recesion dhe nuk duhet të ketë një ulje, thjesht nuk është në të vërtetë ajo që ne po shohim,” tha ai. “Ne po shikojmë një pamje më themelore të Shteteve të Bashkuara, aftësinë kreditore dhe gjithashtu llojin e asaj që presim të ndodhë gjatë viteve të ardhshme.”


    Burimi: CNBC

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-07-2023, 22:29
  2. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-05-2023, 10:19
  3. SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrinë e së Vërtetës
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-11-2022, 18:10
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-08-2022, 21:48
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-01-2022, 02:15

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •