Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Nobelisti Dr. Clauser: "Alarmi mbi krizën klimatike globale nuk ka asnjë bazë shkencore!"

    LAUREATI I NOBELIT: "SHKENCA E KLIMËS KA METASTAZUAR NË PSEUDOSHKENCË MASIVE SHOKUESE-GAZETARESKE"

    Emri:  36ef59_f2fba39518bb423a8fdd89e822a270a1~mv2_d_3744_5616_s_4_2.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  22.1 KB

    Dr. John F. Clauser, marrësi i përbashkët i Çmimit Nobel për Fizikë 2022, ka kritikuar narrativën e emergjencës klimatike duke e quajtur atë "një korrupsion të rrezikshëm të shkencës që kërcënon ekonominë botërore dhe mirëqenien e miliarda njerëzve".

    Së bashku me dy të tjerë, Dr Clauser, një fizikan eksperimental dhe teorik, ishte marrësi i çmimit Nobel për vitin 2022 për punën e bërë në vitet 1970 që tregoi se "ngatërrimi kuantik" lejoi grimcat si fotonet, në mënyrë efektive, të ndërveprojnë në distanca të mëdha, në dukje kërkojnë komunikim që tejkalon shpejtësinë e dritës.

    Ai ka kritikuar dhënien e çmimit Nobel 2021 për punën në zhvillimin e modeleve kompjuterike që parashikojnë ngrohjen globale, sipas një koalicioni shkencëtarësh dhe komentuesish që argumentojnë se një diskutim i informuar rreth CO2 do të njihte rëndësinë e tij në ruajtjen e jetës së bimëve.

    Në një deklaratë të lëshuar nga koalicioni i CO2, laureati i Nobelit John Clauser, i zgjedhur në Bordin e Drejtorëve të Koalicionit CO2 – Koalicioni CO2 Dr. Clauser tha se "nuk ka krizë klimatike dhe se rritja e përqendrimeve të CO2, bota do të përfitojë prej saj".

    Ai kritikoi modelet e përhapura të klimës si jo të besueshme dhe që nuk llogaritin reagimet dramatike të stabilizimit të temperaturës së reve, të cilat ai thotë se janë më shumë se pesëdhjetë herë më të fuqishme se efekti i forcës rrezatuese të CO2.

    Dr. Clauser vëren se zhurmat e bardha të ndritshme c janë qartësisht tipari më i dukshëm në fotot satelitore të tokës.

    Këto re prodhohen kryesisht nga avullimi i ujit të detit nga rrezet e diellit. Ato mbulojnë në mënyrë të ndryshueshme një të tretën deri në dy të tretat e sipërfaqes së tokës.

    Pjesa më e madhe e energjisë që ndodh në tokë është në formën e dritës së dukshme të diellit. Retë reflektojnë energjinë e dritës së diellit përsëri në hapësirë ​​përpara se të arrijë në sipërfaqen e tokës për ta ngrohur atë.

    Sipas laureatit Nobel, ky krijim i një mbulese re reflektuese siguron një termostat natyral që rregullon temperaturën e tokës me një efekt të fuqishëm reagimi negativ.

    Ai pohon se ky efekt rregullues i temperaturës është më shumë se pesëdhjetë herë më i fortë se efekti ngrohës i CO2.

    Deklarata e Dr Clauser tha se " Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike dhe Akademia Kombëtare e Shkencave pranojnë vazhdimisht se efektet e reve përfaqësojnë me të vërtetë pasigurinë më të madhe në parashikimet e tyre klimatike".

    Ai shton më tej se “Analiza e detajuar e IPCC për retë (AR5) dhe efekti i tyre në klimë i keqkupton plotësisht efektet e reve dhe e injoron plotësisht këtë proces dominues të transportit të energjisë”.

    Sipas Dr. Clauser, “Tregimi popullor rreth ndryshimeve klimatike pasqyron një korrupsion të rrezikshëm të shkencës që kërcënon ekonominë botërore dhe mirëqenien e miliarda njerëzve.

    “Shkenca e gabuar e klimës ka metastazuar në pseudoshkencë masive shokuese-gazetare. Nga ana tjetër, pseudoshkenca është bërë një kok turku për një sërë sëmundjesh të tjera pa lidhje. Ai është promovuar dhe zgjeruar nga agjentë të ngjashëm marketingu të biznesit, politikanë, gazetarë, agjenci qeveritare dhe ambientalistë të keqorientuar.”

    “Për mendimin tim, nuk ka krizë të vërtetë klimatike. Megjithatë, ekziston një problem shumë real me sigurimin e një standardi të mirë jetese për popullsinë në rritje të botës, veçanërisht duke pasur parasysh një krizë energjetike të lidhur. Kjo e fundit po përkeqësohet në mënyrë të panevojshme nga ajo që, për mendimin tim, është shkenca e gabuar e klimës, "tha ai.

    Megjithatë, raporti i vitit 2023 nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike u bën thirrje vendeve që të rrisin premtimet e tyre për të ulur emetimet e gazrave serrë mjaftueshëm për të reduktuar emetimet globale me 60 për qind deri në vitin 2035.


    Burimi: Gript.ie

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Nobelisti Dr. Clauser: "Alarmi mbi krizën klimatike globale nuk ka asnjë bazë shkencore!"

    Shkencëtari Nobelist thotë se ndryshimi i klimës është një mashtrim

    Emri:  2023_07_14_20_54_50_Nobel_Prize_Winning_Scientist_Climate_Crisis_Narrative_Is_a_Hoax_Slay_News.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  54.9 KB

    Dr. John Clauser, bashkëfituesi i çmimit Nobel për Fizikë 2022 ka dalë dhe ka thënë se e gjithë marrëzia e Ndryshimeve Klimatike e shkaktuar ekskluzivisht nga CO2 është një HOAX absolute. Kushdo që ka studiuar ndonjëherë fizikë, nuk mund të konkludojë ndryshe. Nuk ka absolutisht asgjë që mund të reduktohet në një shkak dhe pasojë të vetme në çdo gjë. Është gjithmonë një dinamikë komplekse.



    Këtu është Bill Gates të cilit nuk do t'i besoja të shëtiste qenin tim duke pranuar se fajësimi i CO2 nuk është pa diskutim. Nuk ka asgjë, edhe në lëvizjet e tregut, që mund të reduktohet në një shkak dhe pasojë të vetme – PERIUDHË! Ndoshta duhet t'i kushtonte vëmendje në klasën e fizikës, duke supozuar se e mori atë.

    Një nga klientët tanë ishte një nga 5 kompanitë më të mira të minierave australiane. CFO i tyre humbi më shumë se 50 milionë dollarë në monedhë. E urdhëruan të takohej me mua. Ai e dinte rekordin tim dhe tha se ndoshta ishte thjesht një rastësi. Më në fund, e pyeta se cili ishte prejardhja e tij. Ai hezitoi dhe tha fizika. Unë thashë SHKURTËR! Tani shikoni tregun përmes Ligjit të Dytë të Termodinamikës. I ra nofulla dhe tha - OMG, duhet të ketë një cikël. Thashë se e kuptove.

    Nxehtësia lëviz gjithmonë nga objektet më të nxehta në objekte më të ftohta (ose "teposhtë"), përveç nëse energjia në një formë furnizohet për të ndryshuar drejtimin e rrjedhës së nxehtësisë.

    Ligji i dytë i termodinamikës vendos konceptin e entropisë si një veti fizike e një sistemi termodinamik.

    Emri:  1970-2006-Time-Climate-Change.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  35.5 KB

    Aktiviteti njerëzor nuk mund të krijojë një rrugë njëkahëshe që është analiza tipike lineare që nëse temperatura rritet me 1 gradë në vit, atëherë në 50 vjet do të jemi të gjithë të vdekur. Kjo është si të thuash që kur tregu i aksioneve u rrit me 1000 pikë këtë vit, do të vazhdojë ta bëjë këtë edhe për 50 vitet e ardhshme. Është thjesht një absurditet dhe si rrjedhim është një SHTRIRJE sepse askush në mendjen e tij të drejtë nuk do të bënte kurrë një parashikim kaq të sinqertë të kësaj natyre. Sipas gjithë këtyre marrëzive, ne duhet të kishim vdekur deri tani.

    Emri:  Greta-2018-Tweet.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  43.5 KB

    Greta Thunberg fshiu një postim në Twitter të vitit 2018 në lidhje me urgjencën e trajtimit të ndryshimeve klimatike. Tweet-i i saj përfshinte një citim nga një artikull që thoshte se një shkencëtar me ndikim paralajmëroi se ndryshimi i klimës "do të zhdukë të gjithë njerëzimin" nëse përdorimi i karburanteve fosile nuk përfundon "gjatë pesë viteve të ardhshme". Disa kanë thënë se Greta e ka cituar gabim pasi ai pretendoi se nuk ka bërë kurrë komente të tilla. Gjithsesi, ne jemi ende gjallë - faleminderit, analiza lineare.


    Burimi: Martin Armstrong Blog

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 01-05-2023, 10:10
  2. Prej se është "paraqitur" Ngrohja Globale u mërdhimë së ftohti!
    Nga projekti21_dk në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 09-04-2012, 17:07
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2009, 03:27
  4. Braun ne Saudi:"Paraja juaj kyc per krizen tone"
    Nga eri3000 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 11-11-2008, 04:58
  5. Alarmi, "Gërdeci" mund të përsëritet
    Nga RaPSouL në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-04-2008, 16:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •