Afrikanët e Jugut zhurmojnë pas reshjeve të para të borës në më shumë se një dekadë

Nga Gertrude Kitongo , CNN

Afrikanët e Jugut ishin të zhurmshëm të hënën pas një reshje bore të papritur në qytetin më të madh të vendit, Johannesburg - i pari në zonë në më shumë se një dekadë.

Flokët e borës janë të rralla në Johanesburg, i cili ndodhet në provincën Gauteng të Afrikës së Jugut, me shfaqjen e fundit të raportuar në vitin 2012.

Banorët që u zgjuan nga temperaturat e ulëta postuan foto dhe video në rrjetet sociale duke shprehur kënaqësinë e tyre për ngjarjen e motit.

"Borë në Gauteng," postoi një banor në TikTok . “Po përgatitesha të shkoja në Evropë (por) sapo ndryshova mendje. Moti ynë është i njëjtë,” komentoi një tjetër.

Emri:  230711143448-02-snowfall-johannesburg.jpg

Shikime: 110

Madhësia:  74.5 KB

Shërbimi i motit i Afrikës së Jugut konfirmoi në faqen e tij në Twitter se "vëzhgimi në një pjesë të Gauteng është me të vërtetë borë".

Bora dhe fronti i ftohtë u shtrinë në rajone të tjera, duke përfshirë zonat malore të Drakensburgut , Kepit Lindor dhe në Lesoto fqinje.

Mes eksitimit, shërbimi i motit paralajmëroi se "bora përçarëse" mund të përbëjë rreziqe të mundshme, duke përfshirë hipoterminë, "nëse nuk tregohet kujdes".

Richard Le Sueur, themeluesi i Snow Report, një organizatë që parashikon modelet e borës në të gjithë Afrikën e Jugut, tha se "për shkak të dimrit të ftohtë", ai ka pasur "shumë më shumë parashikime të borës në Afrikën e Jugut se zakonisht".

Le Sueur parashikon se megjithëse bora në Johanesburg "ka kaluar, zonat malore si Mpumalanga, KwaZulu-Natal, Kepi Lindor dhe Perëndimor që tashmë po marrin shumë dëborë për momentin do të vazhdojnë të shohin më shumë".

Departamenti i Transportit i Afrikës së Jugut u bëri thirrje udhëtarëve, veçanërisht atyre në KwaZulu-Natal, të ushtrojnë "kujdes shtesë" në rrugë për shkak të "reshjeve të borës së madhe".

Megjithatë, shumë afrikano-jugorë vazhdojnë të magjepsen nga shndërrimi i pjesëve të vendit në një vend të çudirave dimërore.


Burimi: CNN