Teknologjitë e reja dëmtojnë cilësinë e makinave pasi markat e automjeteve elektrike nuk kanë sukses, thotë JD Power

Nga John Rosevear

- Automjetet e reja po bëhen më të mundimshme, pjesërisht për shkak të teknologjive të reja duke përfshirë sistemet e sigurisë, sipas edicionit të vitit 2023 të Studimit Fillestar të Cilësisë së JD Power.
- Studimi zbuloi se problemet në të gjithë industrinë për 100 automjete u rritën me 12 në 192, mesatarisht.
- Renditjet fillestare vjetore të cilësisë së firmës bazohen në përgjigjet e anketës nga blerësit e makinave të reja ose qiramarrësit e automjeteve aktuale të vitit model, të cilët përgjigjen gjatë 90 ditëve të tyre të para të pronësisë.


Emri:  107012152-1644266202525AR023_020TNbij30af89tiablc5n53nrctu35.jpg

Shikime: 199

Madhësia:  30.1 KB
Alfa Romeo Tonale 2023.

Automjetet e reja po bëhen më të mundimshme, pjesërisht për shkak të teknologjive të reja, duke përfshirë sistemet e sigurisë, sipas botimit të vitit 2023 të Studimit të Cilësisë Fillestare të JD Power të lëshuar të enjten.

“Industria e automobilave po përballet me një gamë të gjerë problemesh të cilësisë, një fenomen që nuk është parë në historinë 37-vjeçare të [Studimit Fillestar të Cilësisë],” tha Frank Hanley, drejtor i lartë i standardeve të automjeteve në JD Power. Automjetet e reja të sotme janë më komplekse – duke ofruar teknologji të re dhe emocionuese – por jo gjithmonë i kënaqin pronarët.”

Studimi fillestar i cilësisë 2023 zbuloi se problemet në mbarë industrinë për 100 automjete u rritën me 12 në 192, mesatarisht. Kjo pason një rritje prej 18 problemesh për 100 automjete në studimin e vitit të kaluar , një rritje që i atribuohet në atë kohë problemeve të vazhdueshme të zinxhirit të furnizimit që rrënuan industrinë gjatë pandemisë Covid-19.

Studimi nxori në pah problemet në rritje me veçoritë e avancuara të ndihmës së shoferit, si paralajmërimet e largimit nga korsia dhe frenimi automatik i urgjencës, si dhe problemet e përhapura me jastëkët e karikimit me valë që prodhuesit e automjeteve kanë shtuar për telefonat inteligjentë të shoferëve.

Por ndërsa sondazhi tregoi se një pjesë e rritjes së problemeve të këtij viti lidhet me teknologjitë e reja, ai zbuloi gjithashtu se prodhuesit e automjeteve kanë probleme me gjërat që dikur shiheshin si bazë, siç janë dorezat e dyerve. Disa prodhues automjetesh, ndoshta të frymëzuar nga Tesla, kanë shtuar dorezat e dyerve të teknologjisë së lartë në modele të reja, një “zonë problematike depërtuese”, sipas studimit, me automjetet elektrike që përbëjnë shtatë nga 10 shkelësit më të këqij.

Tre Stellantis markat - Dodge, Ram dhe Alfa Romeo - kryesuan renditjen e cilësisë së këtij viti, ndërsa prodhuesit e Volvo dhe EV Tesla dhe Polestar
zbarkoi në fund të listës, me përkatësisht 257 dhe 313 probleme për 100 automjete.

Ndër prodhuesit e automjeteve amerikane, General Motors pati një paraqitje të fortë, duke zbritur të katër markat e saj - Chevrolet, GMC, Buick dhe Cadillac - në 10 markat më të mira për cilësi.

Ford Motor nuk bëri aq mirë. Si marka Ford ashtu edhe Lincoln ishin nën mesataren në llogaritjen e këtij viti, me përkatësisht 201 dhe 208 probleme për automjet. Ndërsa Hyundai dhe Kia e Koresë ishin të dyja mbi mesataren, një model i cilësisë së gjatë, Toyota, me performancë të dobët me 194 probleme për 100 automjete, pak më keq se mesatarja.

Markat kryesore të tregut masiv për cilësinë fillestare ishin Dodge, Ram dhe Buick. Alfa Romeo, Porsche dhe Cadillac kryesuan renditjen e markave premium.

Prodhuesit e automjeteve elektrike si Tesla, Polestar, Lucid dhe Rivian nuk konsiderohen zyrtarisht pjesë e studimit sepse ata nuk i japin JD Power leje formale për të hyrë në të dhënat e klientëve, një kërkesë ligjore në 15 shtete.

JD Power ishte në gjendje të llogariste rezultatet e saj për Tesla dhe Polestar bazuar në rezultatet që mblodhi në shtetet e tjera. Madhësitë e mostrave për Lucid dhe Rivian u konsideruan shumë të vogla për t’u kualifikuar për renditje dhe çmime, por përfshihen në mesataret e përgjithshme të industrisë, tha JD Power.

Renditjet fillestare vjetore të cilësisë së firmës bazohen në përgjigjet e anketës nga blerësit e makinave të reja ose qiramarrësit e automjeteve aktuale të vitit model, të cilët përgjigjen gjatë 90 ditëve të tyre të para të pronësisë. Është një studim i ndjekur gjerësisht brenda industrisë së automobilave. Rezultatet e këtij viti u bazuan në përgjigjet e mbi 93,000 pjesëmarrësve.

Kompania kryen sondazhe të veçanta për të renditur markat sipas besueshmërisë afatgjatë, tërheqjes së veçorive të automjeteve të tyre të reja dhe përvojave të blerësve të makinave në blerjen e markave.


10 markat më të mira të automjeteve në Studimin e Cilësisë Fillestare të JD Power 2023

1. Dodge, me 140 probleme mesatare për 100 automjete

2. Ram, 141

3. Alfa Romeo, 143

4. Buick, 162

5. Chevrolet, 166

6. GMC, 167

7. Porsche, 167

8. Cadillac, 170

9. Kia, 170

10. Lexus, 171


Burimi: CNBC