Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,321

    Universitetet më të mira

    10 universitetet më të mirë në Europë

    Keni pare që ka shumë universitete në Europë, por ju dëshironi të fokusoni kërkimin tuaj vetëm në universitetet më të mira? Artikulli vijues do ju jap të gjithë informacionin që ju nevojitet në lidhje me universitetet më të mira në Evropë.

    Po planifikoni studimet jashtë vendit?

    Dëshironi të studioni në universitetet më të mira në Evropë, por nuk dini si ta filloni kërkimin tuaj?

    Po kërkoni universitete që ofrojnë bursa studimi jashtë vendit ?

    Keni pare që ka shumë universitete në Europë, por ju dëshironi të fokusoni kërkimin tuaj vetëm në universitetet më të mira?

    Artikulli vijues do ju jap të gjithë informacionin që ju nevojitet në lidhje me universitetet më të mira në Evropë.

    Universitetet Evropiane zënë rreth 40 % të shkollave të larta në listën e universiteteve më të mira në botë. The Times Higher Education World University Rankings 2020 përfshijnë pothuajse 1.400 universitete nga e gjithë bota. Pak më shumë se 500 prej tyre janë universitete në Evropë. Një universitet në Mbretërinë e Bashkuar: University of Oxford renditet i pari në listën me universitetet më të mira të Evropës (dhe në renditjen e përgjithshme), ndërsa 100 universitete të tjera në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu renditen në këtë listë. Gjermania është vendi i dytë më përfaqësimin më të madh nga shtetet europiane, me 48 institucione, shumë prej tyre në 100 vendet e para. Nga universitetet në Evropën kontinentale, ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich, renditet më lartë, duke u listuar ndër pesë universitetet më të mirë në Evropë dhe i 13 në THE World University Rankings 2020.

    10 universitetet më të mira evropiane përfshijnë universitete në Angli ( Mbretërinë e Bashkuar), Zvicër dhe Gjermani.

    1. University of Oxford

    Nuk ka një datë specifike për të shënuar themelimin e Universitetit të Oksfordit, por mendohet se u krijua në shekullin e 13-të. Që atëherë, ky universitet është bërë një nga universitetet më prestigjioze në Angli dhe në botë. Universiteti ka sistemin më të madh të bibliotekave në Mbretërinë e Bashkuar me më shumë se 11 milion vëllime. Ekziston gjithashtu një numër shumë i madh i muzeve dhe galerive përfshirë Ashmolean, i cili është muzeu më i vjetër në Mbretërinë e Bashkuar dhe muzeu më i vjetër universitar në botë. Aty mbahen koleksione dhe vepra të konsiderueshme nga artistë të tillë si Michelangelo, Turner dhe Picasso.

    2. University of Cambridge

    University of Cambridge është një universitet publik kërkimor në UK, i themeluar në shekullin e 13-të dhe i pasur me shumë tradita.

    3. Imperial College London

    Imperial College London është i vetmi universitet në Mbretërinë e Bashkuar që përqendrohet plotësisht në shkencë, inxhinieri, mjekësi dhe biznes. Universiteti ka synuar të forcojë lidhjet e tij me pjesën tjetër të Evropës duke investuar më shumë se 15 milion € (13 milion £) në grante të reja për studiues në të katër fakultetet, duke ngritur një fond evropian të partnerëve për të ndihmuar në zhvillimin e bashkëpunimeve të reja me universitetet më të mira në Europë. Universiteti tërheq studentë nga më shumë se 125 shtete çdo vit dhe konsiderohet një nga universitetet më numrin më të lartë të studenteve ndërkombëtare në botë.

    .................


    Vijimi në linkun e mëposhtëm:

    https://www.portalishkollor.al/kurio...mire-ne-europe
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 23-06-2023 më 23:11

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,939

    Për: Universitetet më të mira

    Këtu janë 10 universitetet më të mira në Europë, në varësi të renditjes së QS World University Rankings 2022:

    1. University of Oxford (Mbajtësi i vendit të parë për pesë vite në rresht)

    2. University of Cambridge (Mbajtësi i vendit të dytë për pesë vite në rresht)

    3. ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology (Ngritja në klasifikim nga vendi i pestë në vitin 2021 në vendin e tretë në vitin 2022)

    4. University College London (UCL) (Ngritja në klasifikim nga vendi i shtatë në vitin 2021 në vendin e katërt në vitin 2022)

    5. Imperial College London (Zbritja në klasifikim nga vendi i katërt në vitin 2021 në vendin e pestë në vitin 2022)

    6. University of Edinburgh (Mbajtësi i vendit të shtatë për dy vite rresht)

    7. University of Manchester (Ngritja në klasifikim nga vendi i 27 në vitin 2021 në vendin e shtatë në vitin 2022)

    8. University of Zurich (Ngritja në klasifikim nga vendi i 72 në vitin 2021 në vendin e tetë në vitin 2022)

    9. University of Amsterdam (Ngritja në klasifikim nga vendi i 64 në vitin 2021 në vendin e nëntë në vitin 2022)

    10. Humboldt University of Berlin (Ngritja në klasifikim nga vendi i 120 në vitin 2021 në vendin e dhjetë në vitin 2022)

    Këto universitete janë në mesin e institucioneve më të mira akademike në botë dhe ofrojnë programe të larta të studimit në shumë fusha të njohura të dijes. Kjo listë mund të ndryshojë në varësi të kriterit të renditjes së përdorur nga institucionet e tjera të klasifikimit akademik, por këto universitete janë një përfaqësim i mirë i cilësisë së lartë të arsimit në Evropë.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,321

    Për: Universitetet më të mira

    https://www.anabelmagazine.com/news/...op-100-ne-bote

    Ja cilat janë universitetet më të mira në Europë: Si renditen në Top 100 në botë

    Nëntor 2022

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,321

    Për: Universitetet më të mira

    Universitetet më të mira në botë për vitin 2024, 5 nga 10 më të mirat ndodhen në Europë!

    Janë publikuar së fundmi renditjet vjetore të universiteteve botërore QS për vitin 2024 – dhe Europa ka marrë gjysmën e vendeve të para në top 10.

    Vlerësimi vjetor tani në vitin e tij të 20-të bazohet në analizën e 17.5 milionë punimeve akademike dhe mendimet e ekspertëve të mbi 240,000 fakulteteve akademike dhe punëdhënësve nga e gjithë bota.


    Europa pretendoi pesë nga 10 pozicionet kryesore, ndërsa universitetet anglishtfolëse dominojnë në nivelet e larta të renditjes me rezultate perfekte në kategori të tilla si reputacioni akademik, reputacioni i punëdhënësit dhe raporti fakultet/student. Instituti i Teknologjisë i Massachusetts (MIT) në Kembrixh, Shtetet e Bashkuara, siguroi vendin e parë me një rezultat të përgjithshëm prej 100 për të 12-tin vit radhazi.

    Universiteti i Kembrixhit në Mbretërinë e Bashkuar pason nga afër, duke marrë vendin e dytë me 99.2 pikë, ndërsa rivali lokal, Universiteti i Oksfordit siguroi vendin e tretë me 98.9 pikë. Universiteti i Harvardit zuri vendin e katërt me një rezultat prej 98.3 dhe Universiteti Stanford u rendit i pesti me 98.1 pikë.

    Në Europë, 10 universitetet më të mira për vitin 2024 janë Universiteti i Kembrixhit (99.2) i cili ishte i dyti në botë; Universiteti i Oksfordit (98.9), i treti në mbarë botën; Kolegji Imperial i Londrës (97.8), i cili zuri vendin e gjashtë në mbarë botën; ETH Zurich (93.9) i 7-ti në total; dhe Kolegji Universitar i Londrës (92.4) i cili ishte i 9-ti në botë.

    Në vendin e gjashtë në kontinentin europian është Universiteti i Edinburgut në MB (86,1), i ndjekur nga Université PSL Paris, Francë (85,8), Universiteti i Mançesterit (82,2), École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Zvicër ( 80.4) dhe Universitetin Teknik të Mynihut, Gjermani (80).

    Rezultati i përgjithshëm i renditjes prestigjioze arrihet duke marrë parasysh nëntë metrika vendimtare: reputacioni akademik, reputacioni i punëdhënësit, raporti fakultet-student, citimet për fakultet, raporti i fakultetit ndërkombëtar, raporti i studentëve ndërkombëtarë dhe, për herë të parë këtë vit, rrjeti ndërkombëtar i kërkimit, rezultati i punësimit dhe qëndrueshmëria.

    Treguesit e rinj “pasqyrojnë ndryshimet në arsimin e lartë që kanë ndodhur gjatë dy dekadave të fundit, të tilla si rëndësia në rritje e qëndrueshmërisë, punësueshmërisë dhe bashkëpunimeve kërkimore”, sipas ekspertëve.


    Gazeta DITA

    https://gazetadita.al/universitetet-...hen-ne-europe/

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,939

    Për: Universitetet më të mira

    Ka shumë renditje të ndryshme të universiteteve në botë, të cilat përdoren nga organizatat dhe institucionet e ndryshme për të vlerësuar cilësinë e universiteteve në bazë të kritereve të caktuara. Ndër renditjet më të njohura të universiteteve në botë përfshihen QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, dhe Academic Ranking of World Universities (ARWU) nga ShanghaiRanking.

    Nëse në renditjen e QS World University Rankings për vitin 2024, pesë nga 10 universitetet më të mira ndodhen në Europë, kjo tregon se ka universitete të shquara në kontinentin europian. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se renditjet e universiteteve janë subjektive dhe bazohen në kritere të caktuara.

    Për të pasur një ide mbi universitetet kryesore në Europë, disa nga universitetet e njohura janë:

    1. Universiteti i Oksfordit (Oxford University) - Mbahet si një ndër universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në botë, i vendosur në Mbretërinë e Bashkuar.
    2. Universiteti i Kembrixhit (University of Cambridge) - Një tjetër universitet i vjetër dhe me reputacion të lartë në Mbretërinë e Bashkuar.
    3. Universiteti i Zvicrës (ETH Zurich) - I njohur për shkencat e aplikuar dhe inxhinieri, ndodhet në Zvicër.
    4. Universiteti i Kopenhagenit (University of Copenhagen) - I njohur për kërkime të cilësisë së lartë në shumë fusha të studimit, ndodhet në Danimarkë.
    5. Universiteti i Londrës (Imperial College London) - Specializohet në shkencat e natyrës dhe inxhinieri dhe ndodhet në Mbretërinë e Bashkuar.

    Këto janë vetëm disa nga shembujt e universiteteve në Europë, dhe ka shumë universitete të tjera të shkëlqyera në kontinent që nuk janë përmendur këtu.

    QS World University Rankings përdor një sërë kriteresh për të renditur universitetet. Kriteret e përdorura në QS World University Rankings janë:

    1. Reputacioni akademik (40%): Kjo vlerëson reputacionin e universitetit në fushën e akademisë. Përfshin një sondazh global me ekspertë akademikë për të vlerësuar cilësinë e institucioneve në fushën e mësimdhënies dhe kërkimit shkencor.

    2. Reputacioni i punëdhënësit (10%): Kjo vlerëson se sa mirë universiteti përgatit studentët për tregun e punës dhe sa kërkojnë punëdhënësit studentët nga ky universitet. Përfshin një sondazh global me punëdhënës të mëdhenj për të vlerësuar reputacionin e universitetit në lidhje me punësimin e studentëve.

    3. Citimet në punime shkencore (20%): Kjo maturë cilësisht citimet e punimeve shkencore të publikuara nga universiteti. Përdor bazën e të dhënave të citimeve shkencore Scopus për të identifikuar numrin e citimeve për universitetin dhe ndikimin e tyre në botën shkencore.

    4. Renditja e fakultetit (20%): Kjo vlerëson cilësinë e fakultetit dhe stafit akademik të universitetit. Përfshin faktorë të tilla si nivelin e shkollës dhe përvojën akademike të stafit.

    5. Ndërkombëtarizimi (10%): Kjo vlerëson shkëmbimet studentore dhe ndërkombëtare, përqindjen e studentëve dhe stafit ndërkombëtar, si dhe bashkëpunimin e universitetit me institucione të tjera në nivel global.

    6. Masat e studentëve (5%): Kriteri i fundit vlerëson masën e studentëve në raport me stafin akademik. Kjo përfshin raportin mes numrit të studentëve dhe stafit për të matur nivelin e përkushtimit individual të stafit ndaj studentëve.

    Këto kritere janë të rëndësishme për të vlerësuar cilësinë dhe reputacionin e universiteteve, megjithatë është e rëndësishme të përmendet se renditjet e universiteteve janë subjektive dhe rezultojnë nga një vlerësim i caktuar i kritereve të përcaktuara nga organizatat e ndryshme që kryejnë këto renditje.

Tema të Ngjashme

  1. Universitetet jashte.
    Nga modeerf në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-01-2011, 06:13
  2. Mbi universitetet private
    Nga Dr Rieux në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 27-02-2008, 13:49
  3. 50 Universitetet më të mira në Botë!
    Nga Davius në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 21-06-2006, 07:03
  4. 5 Universitetet më të mira në Amerikë
    Nga miri në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 16:51
  5. 50 Universitetet më të mira në botë
    Nga Brari në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2005, 09:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •