Shpata 'jashtëzakonisht e rrallë' 3000-vjeçare e zbuluar në Gjermani është aq mirë e ruajtur saqë shkëlqen, thonë arkeologët

- Arma e lashtë u gërmua në qytetin e vogël gjerman të Nordlingen
- Ekspertët u tronditën kur zbuluan se sa me shkëlqim ishte pavarësisht se ishte shtrirë në një vend varrimi
- Ata nuk janë të sigurt se ku është bërë shpata ose kush janë njerëzit në këtë varr


Nga LAUREN HAUGHEY

Arkeologët kanë hasur në një shpatë jashtëzakonisht të rrallë të epokës së bronzit në një vend varrimi të lashtë në Gjermani .

Arma, që besohet të jetë 3000 vjeçare, u gërmua në qytetin e vogël të Nordlingen javën e kaluar.

Ekspertët u tronditën se ishte aq mirë i ruajtur sa që në fakt shkëlqeu, pavarësisht se ishte shtrirë në një varr me tre persona.

Të tre trupat përfshinin një burrë, grua dhe adoleshente, me studiuesit të mbetur në mëdyshje nëse ata kishin lidhje.

"Shpata dhe varrimi duhet ende të ekzaminohen që arkeologët tanë ta klasifikojnë më tej këtë gjetje," tha Mathias Pfeil, kreu i Zyrës Shtetërore të Bavarisë për Ruajtjen e Monumenteve.

Por tashmë mund të thuhet se ruajtja është e jashtëzakonshme! Një gjetje si kjo është vërtet e rrallë'.

Emri:  72210339-12202395-image-a-94_1686915963194.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  110.8 KB
Arkeologët kanë hasur në një shpatë jashtëzakonisht të rrallë të epokës së bronzit në një vend varrimi të lashtë në Gjermani.

Pavarësisht nga mosha e saj, modeli zig-zag i shpatës është ende plotësisht i dukshëm, i shënuar me thumba dhe thumba.

Ndërsa ekspertët besojnë se ishte e vështirë për t'u krijuar, ata janë të bindur se ishte një armë e vërtetë, e projektuar për prerje të mprehta.

Në atë kohë, kishte vetëm disa pika të nxehta evropiane për tregtimin e këtyre llojeve të shpatave, duke përfshirë Gjermaninë jugore, Gjermaninë veriore dhe Danimarkën.

Shpatat nga Nordlingen shpesh i përkisnin 'urnave' gjatë kësaj periudhe - të dalluara nga zakoni i tyre i djegies gjatë epokës së bronzit të vonë.

Ndërsa kultura e Urnfield besohet të jetë shfaqur për herë të parë në Italinë veriore dhe Evropën Lindore, ajo arriti në vende të tjera të ndryshme si Gjermania dhe Ukraina.

Sjellja luftarake mendohet të jetë përhapur përmes anëtarëve të këtij komuniteti në atë kohë, pak para se të fillonte epoka e Kulturës së Tumës.

Kjo pa një përparim të madh në armatimin dhe armaturën prej bronzi.

Megjithatë, ekipi mbetet i pasigurt se ku është bërë kjo shpatë e sapogjetur dhe do të hetojë më tej në kohën e duhur.

Ata madje theksojnë 'mjeshtrit endacak' dhe importet si një burim i mundshëm i shpatës.

Zbulimi gjerman vjen vetëm disa muaj pasi këpucët e një foshnjeje 3000-vjeçare u gjetën në një shtrat të lumit Kent në veri.

Emri:  72210329-12202395-image-a-20_1686915911891.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  111.4 KB
Ekspertët u tronditën kur zbuluan se sa e shndritshme ishte shpata, pavarësisht se ishte vendosur në një varr me tre persona


Emri:  72210331-12202395-image-a-22_1686915920153.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  98.1 KB
Arkeologët nuk janë të sigurt se ku është bërë shpata ose kush janë njerëzit në këtë varr

Emri:  72210325-12202395-image-a-4_1686913904481.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  108.6 KB
Qyteti i vogël Nordlingen në Gjermaninë jugore ku u gjet shpata

Emri:  72215201-12202395-image-a-1_1686922622631.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  87.9 KB
Kultura e Urnfield besohet të jetë shfaqur për herë të parë në Italinë veriore dhe Evropën Lindore përpara se të arrinte në vende të tjera të ndryshme si Gjermania dhe Ukraina.

Këpuca e rrallë prej lëkure e epokës së bronzit 15 cm mendohet të jetë më e vjetra e gjetur në Mbretërinë e Bashkuar, e zbuluar nga Steve Tomlinson, 51 vjeç, në shtator.

Tomlinson nuk mendoi shumë për gjetjen në fillim, por e dërgoi atë për takim me karbon në një njësi në East Kilbride, Skoci.

Pesë javë më vonë ai u trondit kur zbuloi moshën e saj, pasi besoi se ishte mesjetare.

“Mendova se ishte diçka e mirë, por gjithsesi mendoja se ishte mesjetare”, tha Tomlinson.

“E dërgova për takime me karbon dhe pesë javë më vonë mora një telefonatë nga një zotëri në laborator, i cili më tha: “Mendoj se më mirë të ulesh për këtë”.

"Kam pasur një ditë të mirë baltos atë ditë - kam gjetur mjaft copa qeramike romake - por nuk e prisja këtë."


Epoka e bronzit BRITANI: NJË PERIUD MJETEVE, POTES DHE ARMËVE QË ZGJATIN AFU 1500 VJET

Epoka e bronzit në Britani filloi rreth vitit 2500 para Krishtit dhe zgjati për gati 1500 vjet.

Ishte një kohë kur veglat, poçet dhe armët e sofistikuara prej bronzi u sollën nga Evropa kontinentale.

Kafkat e zbuluara nga kjo periudhë janë shumë të ndryshme nga kafkat e epokës së gurit, gjë që sugjeron që kjo periudhë migrimi solli ide të reja dhe gjak të ri nga jashtë.

Bronzi është bërë nga 10 për qind kallaj dhe 90 për qind bakër, që të dyja ishin me bollëk në atë kohë.

Kreta duket të jetë një qendër e zgjerimit për tregtinë e bronzit në Evropë dhe armët erdhën fillimisht nga mikenasit në Rusinë jugore.

Besohet gjerësisht se bronzi erdhi për herë të parë në Britani me popullin Beaker që jetoi rreth 4500 vjet më parë në zonat e buta të Evropës.

Ata e morën emrin e tyre nga gotat e tyre të veçanta në formë zile, të zbukuruara në zona horizontale me stampa me dhëmbë të imët.

Tenxheret e dekoruara janë pothuajse të kudondodhura në të gjithë Evropën dhe mund të ishin përdorur si enë për pije ose urna ceremoniale.

Besohet se ishte me origjinë nga Spanja, populli Beaker shpejt u përhap në Evropën qendrore dhe perëndimore në kërkimin e tyre për metale.

Prodhimi i tekstilit ishte gjithashtu duke u zhvilluar në atë kohë dhe njerëzit mbanin funde të mbështjella, tunika dhe mantele. Në përgjithësi, burrat ishin të rruar dhe kishin flokë të gjatë.

Të vdekurit digjen ose varroseshin në varreza të vogla pranë vendbanimeve.

Kjo periudhë u pasua nga epoka e hekurit e cila filloi rreth vitit 650 para Krishtit dhe përfundoi rreth vitit 43 pas Krishtit.


Burimi: Daily Mail