Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Marc Andreerssen: Pse Inteligjenca Artificiale do të shpëtojë botën

    Emri:  Marc_inc.jpg

Shikime: 138

Madhësia:  70.4 KB

    Epoka e Inteligjencës Artificiale është këtu, dhe njerëzit i ka zënë frika.

    Për fat të mirë, jam këtu për të sjellë lajmin e mirë: AI nuk do ta shkatërrojë botën dhe në fakt mund ta shpëtojë atë.

    Së pari, një përshkrim i shkurtër i asaj që është AI: Aplikimi i matematikës dhe kodit të softuerit për të mësuar kompjuterët se si të kuptojnë, sintetizojnë dhe gjenerojnë njohuri në mënyra të ngjashme me mënyrën se si njerëzit e bëjnë atë. AI është një program kompjuterik si çdo tjetër - ai ekzekuton, merr të dhëna, përpunon dhe gjeneron rezultat. Rezultati i AI është i dobishëm në një gamë të gjerë fushash, duke filluar nga kodimi në mjekësi, ligj e deri te artet krijuese. Ajo është në pronësi të njerëzve dhe e kontrolluar nga njerëzit, si çdo teknologji tjetër.

    Një përshkrim më i shkurtër i asaj që nuk është AI: Softuer vrasës dhe robotë që do të marrin jetë dhe do të vendosin të vrasin racën njerëzore ose ndryshe të shkatërrojnë gjithçka, siç shihni në filma.

    Një përshkrim edhe më i shkurtër i asaj që mund të jetë AI: Një mënyrë për të bërë më të mirë gjithçka që na intereson.


    Pse Inteligjenca Artificiale mund të bëjë më të mirë gjithçka që na intereson

    Përfundimi kryesor më i vlefshëm i shkencës sociale gjatë shumë dekadave dhe mijëra studimeve është se inteligjenca njerëzore i bën një gamë shumë të gjerë të rezultateve të jetës më të mira. Njerëzit më inteligjentë kanë rezultate më të mira në pothuajse çdo fushë të aktivitetit: arritje akademike, performancë në punë, status profesional, të ardhura, kreativitet, shëndet fizik, jetëgjatësi, të mësuarit e aftësive të reja, menaxhimi i detyrave komplekse, lidership, sukses sipërmarrës, zgjidhja e konflikteve, të kuptuarit e leximit, financiare. vendimmarrja, të kuptuarit e këndvështrimeve të të tjerëve, artet krijuese, rezultatet e prindërimit dhe kënaqësia nga jeta.

    Më tej, inteligjenca njerëzore është leva që kemi përdorur për mijëvjeçarë për të krijuar botën ku jetojmë sot: shkencë, teknologji, matematikë, fizikë, kimi, mjekësi, energji, ndërtim, transport, komunikim, art, muzikë, kulturë, filozofi, etikën, moralin. Pa aplikimin e inteligjencës në të gjitha këto fusha, ne të gjithë do të jetonim ende në kasolle balte, duke gërvishtur një ekzistencë të pakët të bujqësisë për mbijetesë. Në vend të kësaj, ne kemi përdorur inteligjencën tonë për të rritur standardin tonë të jetesës në masën 10,000x gjatë 4,000 viteve të fundit.

    Ajo që AI na ofron është mundësia për të rritur thellësisht inteligjencën njerëzore për t'i bërë të gjitha këto rezultate të inteligjencës - dhe shumë të tjera, nga krijimi i ilaçeve të reja tek mënyrat për të zgjidhur ndryshimet klimatike e deri tek teknologjitë për të arritur yjet - shumë, shumë më mirë nga këtu.

    Rritja e inteligjencës njerëzore tashmë ka filluar - AI është tashmë rreth nesh në formën e sistemeve të kontrollit kompjuterik të shumë llojeve, tani po përshkallëzohet me shpejtësi me Modelet e Gjuhëve të Mëdha të AI si ChatGPT dhe do të përshpejtohet shumë shpejt nga këtu - nëse e lejojmë.

    Në epokën tonë të re të AI:

    - Çdo fëmijë do të ketë një mësues të AI që është pafundësisht i durueshëm, pafundësisht i dhembshur, pafundësisht i ditur, pafundësisht i dobishëm. Mësuesi i inteligjencës artificiale do të jetë në krah të çdo fëmije në çdo hap të zhvillimit të tyre, duke i ndihmuar ata të maksimizojnë potencialin e tyre me versionin e makinës së dashurisë së pafund.

    - Çdo person do të ketë një asistent/trajner/mentor/trajner/këshilltar/terapist të AI që është pafundësisht i durueshëm, pafundësisht i dhembshur, pafundësisht i ditur dhe pafundësisht i dobishëm. Asistenti i AI do të jetë i pranishëm në të gjitha mundësitë dhe sfidat e jetës, duke maksimizuar rezultatet e çdo personi.

    - Çdo shkencëtar do të ketë një asistent/bashkëpunëtor/partner të AI që do të zgjerojë në masë të madhe fushën e kërkimit dhe arritjeve të tyre shkencore. Çdo artist, çdo inxhinier, çdo biznesmen, çdo mjek, çdo kujdestar do të ketë të njëjtën gjë në botët e tyre.

    - Çdo udhëheqës i njerëzve – CEO (drejtues biznesi), zyrtar qeveritar, president jofitimprurës, trajner atletik, mësues – do të ketë të njëjtën gjë. Efektet e zmadhimit të vendimeve më të mira nga drejtuesit në të gjithë njerëzit që ata drejtojnë janë të mëdha, kështu që ky shtim i inteligjencës mund të jetë më i rëndësishmi nga të gjitha.

    - Rritja e produktivitetit në të gjithë ekonominë do të përshpejtohet në mënyrë dramatike, duke nxitur rritjen ekonomike, krijimin e industrive të reja, krijimin e vendeve të reja të punës dhe rritjen e pagave, dhe duke rezultuar në një epokë të re të prosperitetit material të shtuar në të gjithë planetin.

    - Zbulimet shkencore dhe teknologjitë dhe ilaçet e reja do të zgjerohen në mënyrë dramatike, pasi AI na ndihmon të deshifrojmë më tej ligjet e natyrës dhe t'i korrim ato për përfitimin tonë.

    - Artet krijuese do të hyjnë në një epokë të artë, pasi artistët, muzikantët, shkrimtarët dhe kineastët e rritur me AI fitojnë aftësinë për të realizuar vizionet e tyre shumë më shpejt dhe në shkallë më të madhe se kurrë më parë.

    - Madje mendoj se AI do të përmirësojë luftën, kur duhet të ndodhë, duke ulur në mënyrë dramatike normat e vdekjeve gjatë luftës. Çdo luftë karakterizohet nga vendime të tmerrshme të marra nën presion të madh dhe me informacione të kufizuara thelbësisht nga liderë njerëzorë shumë të kufizuar. Tani, komandantët ushtarakë dhe udhëheqësit politikë do të kenë këshilltarë të AI që do t'i ndihmojnë ata të marrin vendime shumë më të mira strategjike dhe taktike, duke minimizuar rrezikun, gabimin dhe gjakderdhjen e panevojshme.

    - Shkurtimisht, çdo gjë që njerëzit bëjnë me inteligjencën e tyre natyrore sot mund të bëhet shumë më mirë me AI, dhe ne do të jemi në gjendje të përballemi me sfida të reja që kanë qenë të pamundura për t'u përballur pa AI, nga shërimi i të gjitha sëmundjeve deri tek arritja e udhëtimit ndëryjor.

    - Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me inteligjencën! Ndoshta cilësia më e nënvlerësuar e AI është sa humanizuese mund të jetë. Arti i AI u jep njerëzve të cilëve u mungojnë aftësitë teknike lirinë për të krijuar dhe ndarë idetë e tyre artistike. Biseda me një mik empatik të inteligjencës artificiale përmirëson me të vërtetë aftësinë e tyre për të përballuar vështirësitë. Dhe chatbotet mjekësore të AI janë tashmë më empatikë se homologët e tyre njerëzorë. Në vend që ta bëjnë botën më të ashpër dhe më mekanike, AI pafundësisht i durueshëm dhe dashamirës do ta bëjë botën më të ngrohtë dhe më të këndshme.


    Aksionet këtu janë të larta. Mundësitë janë të thella. Inteligjenca artificiale është ndoshta gjëja më e rëndësishme – dhe më e mira – që qytetërimi ynë ka krijuar ndonjëherë, sigurisht në të njëjtin nivel me energjinë elektrike dhe mikroçipet, dhe ndoshta përtej tyre.

    Zhvillimi dhe përhapja e AI – larg nga një rrezik që duhet të kemi frikë – është një detyrim moral që kemi ndaj vetes, ndaj fëmijëve tanë dhe ndaj të ardhmes sonë.

    Ne duhet të jetojmë në një botë shumë më të mirë me AI, dhe tani mundemi.


    Pra, Pse Paniku?

    Në kontrast me këtë pikëpamje pozitive, biseda publike për inteligjencën artificiale aktualisht është xhiruar me frikë histerike dhe paranojë.

    Ne dëgjojmë pretendime se AI do të na vrasë të gjithëve në mënyra të ndryshme, do të shkatërrojë shoqërinë tonë, do të na marrë të gjitha punët, do të shkaktojë pabarazi gjymtuese dhe do t'u mundësojë njerëzve të këqij të bëjnë gjëra të tmerrshme.

    Çfarë e shpjegon këtë divergjencë në rezultatet e mundshme nga utopia e afërt në distopinë tmerruese?

    Historikisht, çdo teknologji e re që ka rëndësi, nga ndriçimi elektrik te makinat, radio në internet, ka ndezur një panik moral - një epidemi sociale që i bind njerëzit se teknologjia e re do të shkatërrojë botën, ose shoqërinë, ose të dyja. Njerëzit e mirë në Arkivin e Pesimistëve kanë dokumentuar këto panik moral të nxitur nga teknologjia gjatë dekadave; historia e tyre e bën të qartë modelin. Rezulton se ky panik i pranishëm nuk është as i pari për AI.

    Tani, sigurisht që është rasti që shumë teknologji të reja kanë çuar në rezultate të këqija - shpesh të njëjtat teknologji që përndryshe kanë qenë jashtëzakonisht të dobishme për mirëqenien tonë. Pra, nuk është se ekzistenca e thjeshtë e një paniku moral do të thotë se nuk ka asgjë për t'u shqetësuar.

    Por një panik moral është nga vetë natyra e tij irracional – merr atë që mund të jetë një shqetësim legjitim dhe e fryn atë në një nivel histerie që në mënyrë ironike e bën më të vështirë përballjen me shqetësime realisht serioze.

    Dhe kemi apo s'kemi një panik moral të plotë për AI tani.

    Ky panik moral tashmë po përdoret si një forcë motivuese nga një sërë aktorësh për të kërkuar veprime politike – kufizime, rregullore dhe ligje të reja të AI. Këta aktorë, të cilët po bëjnë deklarata publike jashtëzakonisht dramatike në lidhje me rreziqet e AI – duke u ushqyer dhe duke ndezur më tej panikun moral – të gjithë e paraqesin veten si kampionë vetëmohues të së mirës publike.

    Por a janë ata?

    Dhe a kanë ata të drejtë apo e kanë gabim?


    Pagëzuesit dhe kontrabandistët e AI

    Ekonomistët kanë vërejtur një model të gjatë në lëvizjet reformuese të këtij lloji. Aktorët brenda lëvizjeve si këto ndahen në dy kategori - "Pagëzues" dhe "Kontrabandistë" - duke u mbështetur në shembullin historik të ndalimit të alkoolit në Shtetet e Bashkuara në vitet 1920:

    - “Pagëzuesit” janë reformatorët socialë besimtarë të vërtetë, të cilët në mënyrë legjitime ndjejnë – thellësisht dhe emocionalisht, nëse jo racionalisht – se kërkohen kufizime, rregullore dhe ligje të reja për të parandaluar katastrofën shoqërore. Për ndalimin e alkoolit, këta aktorë ishin shpesh fjalë për fjalë të krishterë të devotshëm që mendonin se alkooli po shkatërronte strukturën morale të shoqërisë. Për rrezikun e inteligjencës artificiale, këta aktorë janë besimtarë të vërtetë se AI paraqet një formë apo tjetër rreziqe ekzistenciale – lidhini ato në një poligraf, ata me të vërtetë e kuptojnë atë.

    - “Kontabandistët” janë oportunistët me interesa personale, të cilët mund të përfitojnë financiarisht nga vendosja e kufizimeve, rregulloreve dhe ligjeve të reja që i izolojnë ata nga konkurrentët. Për ndalimin e alkoolit, këta ishin hajdutët e vërtetë që bënë një pasuri duke u shitur alkool të paligjshëm amerikanëve kur shitjet legjitime të alkoolit u ndaluan. Për rrezikun e inteligjencës artificiale, këta janë CEO që do të fitojnë më shumë para nëse ngrihen barriera rregullatore që formojnë një kartel të shitësve të inteligjencës artificiale të bekuar nga qeveria të mbrojtur nga startup-et e reja dhe konkurrenca me burim të hapur – versioni i softuerit të bankave “shumë të mëdha për të dështuar”.

    Një cinik do të sugjeronte se disa nga Pagëzuesit e dukshëm janë gjithashtu Kontrabandistë – veçanërisht ata që paguhen për të sulmuar AI nga universitetet e tyre, qendrat e mendimit, grupet e aktivistëve dhe mediat e tyre. Nëse paguheni një rrogë ose merrni grante për të nxitur panikun e AI… ju ndoshta jeni një Kontrabandist.

    Problemi me Kontrabandistët është se ata fitojnë. Pagëzuesit janë ideologë naivë, Kontrabandistët janë operatorë cinikë, dhe kështu rezultati i lëvizjeve reformuese si këto është shpesh që Kontrabandistët marrin atë që duan - kapjen rregullatore, izolimin nga konkurrenca, formimin e një karteli - dhe Pagëzuesit mbeten të habitur se ku dëshira e tyre për përmirësim social shkoi kaq keq.

    Ne sapo jetuam një shembull mahnitës të kësaj – reformën bankare pas krizës financiare globale të vitit 2008. Pagëzuesit na thanë se na duheshin ligje dhe rregullore të reja për të prishur bankat "shumë të mëdha për të falimentuar" për të parandaluar që një krizë e tillë të mos ndodhte më. Kështu që Kongresi miratoi Aktin Dodd-Frank të vitit 2010, i cili u tregtua si i kënaqshëm i qëllimit të Pagëzuesve, por në realitet u miratua nga Kontrabandistët - bankat e mëdha. Rezultati është se të njëjtat banka që ishin “shumë të mëdha për të falimentuar” në vitin 2008 janë shumë, shumë më të mëdha tani.

    Pra, në praktikë, edhe kur Pagëzuesit janë të vërtetë - dhe madje edhe kur Pagëzuesit kanë të drejtë - ata përdoren si mbulesë nga Kontrabandistët manipulatorë dhe hajdutë për të përfituar vetja e tyre.

    Dhe kjo është ajo që po ndodh në përpjekjen për rregullimin e AI tani.

    Megjithatë, nuk mjafton thjesht të identifikohen aktorët dhe të kundërshtohen motivet e tyre. Ne duhet të shqyrtojmë argumentet e Pagëzuesve dhe Kontrabandistëve për meritat e tyre.


    Rreziku i AI #1: A do të na vrasë AI ne të gjithëve?

    Rreziku i parë dhe origjinal i shkatërrimit të AI është që AI do të vendosë të vrasë njerëzimin.

    Frika se teknologjia e krijimit tonë do të ngrihet dhe do të na shkatërrojë është e koduar thellë në kulturën tonë. Grekët e shprehën këtë frikë në Mitin e Prometeut - Prometeu i solli njeriut fuqinë shkatërruese të zjarrit, dhe në përgjithësi të teknologjisë ("techne"), për të cilën Prometeu u dënua me tortura të përhershme nga perënditë. Më vonë, Mary Shelley na dha ne modernëve versionin tonë të këtij miti në romanin e saj Frankenstein, ose Prometeu Modern , në të cilin ne zhvillojmë teknologjinë për jetën e përjetshme, e cila më pas ngrihet dhe kërkon të na shkatërrojë. Dhe sigurisht, asnjë histori gazete paniku me AI nuk është e plotë pa një imazh të palëvizshëm të një roboti vrasës me sy të kuq nga filmat Terminator të James Cameron.

    Qëllimi i supozuar evolucionar i kësaj mitologjie është të na motivojë që të shqyrtojmë seriozisht rreziqet e mundshme të teknologjive të reja - zjarri, në fund të fundit, mund të përdoret vërtet për të djegur qytete të tëra. Por ashtu si zjarri ishte gjithashtu themeli i qytetërimit modern që përdoret për të na mbajtur ngrohtë dhe të sigurt në një botë të ftohtë dhe armiqësore, kjo mitologji injoron anën më të madhe të shumicës - të gjitha? – teknologjitë e reja, dhe në praktikë ndez emocione shkatërruese dhe jo analiza të arsyetuara. Vetëm për shkak se njeriu paramodern u tremb kështu nuk do të thotë që ne duhet; ne mund të aplikojmë racionalitetin në vend.

    Mendimi im është se ideja që AI do të vendosë të vrasë njerëzimin është një gabim i thellë kategorik. Inteligjenca artificiale nuk është një qenie e gjallë që është përgatitur nga miliarda vjet evolucion për të marrë pjesë në betejën për mbijetesën e më të fortit, siç janë kafshët dhe siç jemi ne. Është matematikë – kod – kompjuterë, të ndërtuar nga njerëzit, në pronësi të njerëzve, të përdorur nga njerëzit, të kontrolluar nga njerëzit. Ideja që në një moment do të zhvillojë një mendje të vetën dhe do të vendosë se ka motive që e shtyjnë atë të përpiqet të na vrasë është një valëzim paragjykues.

    Me pak fjalë, AI nuk dëshiron, nuk ka qëllime, nuk dëshiron të të vrasë, sepse nuk është i gjallë. Dhe AI ​​është një makinë - nuk do të ringjallet më shumë sesa makina e juaj thekëse buke.

    Tani, padyshim, ka besimtarë të vërtetë në vrasësin AI - Pagëzuesit - të cilët po fitojnë një sasi të papritur stratosferike të mbulimit mediatik për paralajmërimet e tyre të tmerrshme, disa prej të cilëve pretendojnë se e kanë studiuar këtë temë për dekada dhe thonë se tani janë të frikësuar nga puna e tyre. mendjen nga ajo që kanë mësuar. Disa nga këta besimtarë të vërtetë janë madje novatorë të vërtetë të teknologjisë. Këta aktorë po argumentojnë për një sërë kufizimesh të çuditshme dhe ekstreme mbi AI, duke filluar nga ndalimi i zhvillimit të AI, deri te sulmet ajrore ushtarake në qendrat e të dhënave dhe lufta bërthamore. Ata argumentojnë se për shkak se njerëzit si unë nuk mund të përjashtojnë pasojat e ardhshme katastrofike të AI, ne duhet të marrim një masë paraprakeqëndrim që mund të kërkojë sasi të mëdha të dhunës fizike dhe vdekjes për të parandaluar rrezikun e mundshëm ekzistencial.

    Përgjigja ime është se pozicioni i tyre është joshkencor – Cila është hipoteza e testueshme? Çfarë do ta falsifikonte hipotezën? Si e dimë kur po futemi në një zonë të rrezikshme? Këto pyetje mbeten kryesisht pa përgjigje, përveç "Ju nuk mund të provoni se nuk do të ndodhë!" Në fakt, pozicioni i këtyre pagëzuesve është kaq joshkencor dhe kaq ekstrem – një teori konspirative për matematikën dhe kodin – dhe tashmë bën thirrje për dhunë fizike, saqë unë do të bëj diçka që normalisht nuk do ta bëja dhe do të vë në dyshim edhe motivet e tyre.

    Konkretisht, unë mendoj se tre gjëra po ndodhin:

    Së pari, kujtoni se John Von Neumann iu përgjigj shtrëngimit të famshëm të Robert Oppenheimer për rolin e tij në krijimin e armëve bërthamore – të cilat ndihmuan në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore dhe parandalimin e Luftës së Tretë Botërore – me: “Disa njerëz rrëfejnë fajin për të kërkuar kredi për mëkatin”. Cila është mënyra më dramatike që dikush mund të marrë merita për rëndësinë e punës së dikujt pa u tingëlluar haptazi mburrës? Kjo shpjegon mospërputhjen midis fjalëve dhe veprimeve të Pagëzuesve të cilët në të vërtetë po ndërtojnë dhe financojnë AI – shikoni veprimet e tyre, jo fjalët e tyre. (Truman u tregua më i ashpër pas takimit me Oppenheimer: "Mos e lini të hyjë përsëri atë qaraman këtu." )

    Së dyti, disa nga Pagëzuesit janë në të vërtetë Kontrabandistë. Ekziston një profesion i tërë i "ekspertit të sigurisë së AI", "etikës së AI", "kërkuesit të rrezikut të AI". Ata paguhen për të qenë dënues dhe deklaratat e tyre duhet të përpunohen siç duhet.

    Së treti, Kalifornia është me të drejtë e famshme për mijëra kultet tona, nga EST në Tempullin e Popujve, nga Porta e Parajsës te Familja Manson. Shumë, edhe pse jo të gjitha, nga këto kulte janë të padëmshme dhe ndoshta shërbejnë edhe për një qëllim për njerëzit e tjetërsuar që gjejnë veten në to. Por disa janë vërtet shumë të rrezikshme, dhe kultet e kanë shumë të vështirë të kalojnë vijën që përfundimisht çon në dhunë dhe vdekje.

    Dhe realiteti, i cili është i qartë për të gjithë në Zonën e Gjirit, por ndoshta jo jashtë tij, është se "rreziku i AI" është zhvilluar në një kult , i cili është shfaqur papritmas në dritën e vëmendjes së shtypit global dhe bisedës publike. Ky kult ka tërhequr jo vetëm personazhe të skajshëm, por edhe disa ekspertë aktualë të industrisë dhe një numër jo të vogël donatorësh të pasur – duke përfshirë, deri vonë, Sam Bankman-Fried. Dhe ka zhvilluar një gamë të plotë të sjelljeve dhe besimeve të kultit.

    Ky kult është arsyeja pse ka një grup ndëshkues të rrezikut të inteligjencës artificiale që tingëllojnë kaq ekstremë - nuk është se ata në fakt kanë njohuri sekrete që e bëjnë ekstremizmin e tyre logjik, është se ata e kanë rrahur veten në një furi dhe janë me të vërtetë...jashtëzakonisht ekstreme.

    Rezulton se ky lloj kulti nuk është i ri – ekziston një traditë e gjatë perëndimore e milenarizmit, e cila gjeneron kulte apokalipsi. Kulti i rrezikut të AI ka të gjitha shenjat dalluese të një kulti apokalipsi mijëvjeçar. Nga Wikipedia, me shtesa nga unë:

    “Millenarizmi është besimi i një grupi ose lëvizjeje [dënuesit e rrezikut të AI] në një transformim themelor të ardhshëm të shoqërisë [ardhja e AI], pas të cilit të gjitha gjërat do të ndryshojnë [utopia e AI, distopia dhe/ose fundi i botës] . Vetëm ngjarjet dramatike [ndalimet e AI, sulmet ajrore në qendrat e të dhënave, sulmet bërthamore ndaj AI të parregulluar] shihen si të afta të ndryshojnë botën [të parandalojnë AI] dhe ndryshimi parashikohet të ndodhë, ose të mbijetojë, nga një grup i devotshëm dhe i përkushtuar. . Në shumicën e skenarëve mijëvjeçarë, fatkeqësia ose beteja që do të vijë [apokalipsi i AI, ose parandalimi i saj] do të pasohet nga një botë e re, e pastruar [ndalimet e AI], në të cilën besimtarët do të shpërblehen [ose të paktën do të pranohen se kanë qenë të drejtë gjatë gjithë kohës ].”

    Ky model kulti apokalipsi është aq i dukshëm sa jam i befasuar që më shumë njerëz nuk e shohin atë.

    Mos më keqkuptoni, kultet janë argëtuese për t'u dëgjuar, materiali i tyre i shkruar është shpesh krijues dhe magjepsës, dhe anëtarët e tyre angazhohen në darka dhe në TV. Por bindjet e tyre ekstreme nuk duhet të përcaktojnë të ardhmen e ligjeve dhe shoqërisë – padyshim që jo.


    Rreziku #2 i AI: A do ta shkatërrojë AI shoqërinë tonë?

    Rreziku i dytë i diskutuar gjerësisht i AI është se AI do të shkatërrojë shoqërinë tonë, duke gjeneruar rezultate që do të jenë aq "të dëmshme", për të përdorur nomenklaturën e këtij lloji të dënimit, sa të shkaktojë dëme të thella për njerëzimin, edhe nëse nuk jemi fjalë për fjalë të vrarë.

    Versioni i shkurtër: Nëse robotët vrasës nuk na vrasin, gjuha e urrejtjes dhe keqinformimi do të na vrasin.

    Ky është një shqetësim relativisht i kohëve të fundit, i cili u degëzua nga dhe disi mori përsipër lëvizjen "Rreziku i AI" që përshkrova më lart. Në fakt, terminologjia e rrezikut të AI ndryshoi kohët e fundit nga "siguria e AI" - termi i përdorur nga njerëzit që shqetësohen se AI do të na vriste fjalë për fjalë - në "përafrim të AI" - termi i përdorur nga njerëzit që janë të shqetësuar për "dëmtimet" shoqërore. Njerëzit origjinalë të sigurisë së AI janë të zhgënjyer nga ky ndryshim, megjithëse nuk dinë si ta rikthejnë atë në kuti - ata tani mbrojnë që tema aktuale e rrezikut të AI të riemërtohet "AI mos-te-na-vrasi-të-gjithëve-izmi", e cila ende nuk është miratuar gjerësisht, por është të paktën e qartë.

    Sugjerimi për natyrën e pretendimit të rrezikut shoqëror të AI është termi i tij, "përafrimi i AI". Përafrimi me çfarë? Vlerat njerëzore. Vlerat njerëzore të kujt? Ah, ja ku gjërat bëhen të ndërlikuara.

    Siç ndodh, unë kam qenë në rreshtin e parë të një situate analoge - luftërat e "besimit dhe sigurisë" të mediave sociale. Siç është tashmë e qartë, shërbimet e mediave sociale kanë qenë nën presion masiv nga qeveritë dhe aktivistët për të ndaluar, kufizuar, censuruar dhe ndryshe shtypur një gamë të gjerë përmbajtjesh për shumë vite. Dhe të njëjtat shqetësime të "gjuhës së urrejtjes" (dhe homologut të saj matematikor, "paragjykimit algoritmik") dhe "dezinformimit" po transferohen drejtpërdrejt nga konteksti i mediave sociale në kufirin e ri të "përshtatjes së AI".

    Mësimet e mia të mëdha nga luftërat e mediave sociale janë:

    Nga njëra anë, nuk ka një pozicion absolutist të fjalës së lirë. Së pari, çdo vend, përfshirë Shtetet e Bashkuara, i bën të paktën disa përmbajtje të paligjshme. Së dyti, ka lloje të caktuara të përmbajtjes, si pornografia e fëmijëve dhe nxitjet për dhunë në botën reale, për të cilat pothuajse çdo shoqëri pranon të jenë jashtë kufijve – legale ose jo – nga pothuajse çdo shoqëri. Pra, çdo platformë teknologjike që lehtëson ose gjeneron përmbajtje - fjalimi - do të ketë disa kufizime.

    Nga ana tjetër, shpati i rrëshqitshëm nuk është një gabim, është një pashmangshmëri. Pasi të krijohet një kornizë për kufizimin edhe të përmbajtjes jashtëzakonisht të tmerrshme - për shembull, për gjuhën e urrejtjes, një fjalë specifike lënduese ose për keqinformim, pohime dukshëm të rreme si "Papa ka vdekur" - një gamë tronditëse e gjerë agjencish qeveritare dhe presion grupe aktivistësh, dhe entitetet joqeveritare do të hyjnë në lëvizje dhe do të kërkojnë nivele gjithnjë e më të mëdha censurimi dhe shtypjeje të çfarëdo fjalimi që ata e shohin si kërcënues për shoqërinë dhe/ose preferencat e tyre personale. Ata do ta bëjnë këtë deri dhe duke përfshirë në mënyra që janë krime të zhveshur. Ky cikël në praktikë mund të vazhdojë me sa duket përgjithmonë, me mbështetjen entuziaste të monitoruesve autoritarë të sallës të instaluar në të gjithë strukturat tona elitare të pushtetit. Kjo ka qenë e përhapur për një dekadë në mediat sociale dhe me vetëm disapërjashtime vazhdon të bëhet më e zjarrtë gjatë gjithë kohës.

    Dhe kështu kjo është dinamika që është formuar rreth "përshtatjes së AI" tani. Përkrahësit e saj pretendojnë mençurinë për të inxhinieruar fjalimin dhe mendimin e krijuar nga AI që janë të mira për shoqërinë, dhe për të ndaluar të folurit e krijuar nga AI dhe mendimet që janë të këqija për shoqërinë. Kundërshtarët e saj pohojnë se policia e mendimit është jashtëzakonisht arrogante dhe arrogante – dhe shpesh kriminelë të plotë, të paktën në SHBA – dhe në fakt po kërkon të bëhet një lloj i ri i diktaturës autoritare të shkrirë qeveri-korporatë-akademike të fjalës autoritare të shqyer direkt nga faqet e librit 1984 e George Orwell.

    Ndërsa përkrahësit e "besimit dhe sigurisë" dhe "përshtatjes së AI" janë grumbulluar në një pjesë shumë të ngushtë të popullsisë globale që karakterizon elitat bregdetare amerikane - e cila përfshin shumë nga njerëzit që punojnë dhe shkruajnë për industrinë e teknologjisë - shumë nga lexuesit e mi do ta gjeni veten të përgatitur për të argumentuar se nevojiten kufizime dramatike në prodhimin e AI për të shmangur shkatërrimin e shoqërisë. Nuk do të përpiqem t'ju largoj nga kjo tani, thjesht do të them se kjo është natyra e kërkesës dhe se shumica e njerëzve në botë as nuk pajtohen me ideologjinë tuaj dhe as nuk duan t'ju shohin të fitoni.

    Nëse nuk jeni dakord me moralin mbizotërues që po imponohet si në mediat sociale ashtu edhe në AI përmes kodeve të të folurit gjithnjë në rritje, duhet të kuptoni gjithashtu se lufta për atë që AI lejohet të thotë/gjenerojë do të jetë edhe më e rëndësishme – shumë – sesa lufta për censurën e mediave sociale. Inteligjenca artificiale ka shumë të ngjarë të jetë shtresa e kontrollit për gjithçka në botë. Mënyra se si lejohet të funksionojë do të ketë rëndësi ndoshta më shumë se çdo gjë tjetër që ka pasur ndonjëherë. Ju duhet të jeni të vetëdijshëm se si një grup i vogël dhe i izoluar inxhinierësh social partizanë po përpiqen ta përcaktojnë këtë pikërisht tani, nën mbulimin e pretendimit shekullor se po ju mbrojnë.

    Me pak fjalë, mos lejoni që policia e mendimit të shtypë AI.


    Rreziku #3 i AI: A do t'i marrë AI të gjitha punët tona?

    Frika e humbjes së punës për shkak të mekanizimit, automatizimit, kompjuterizimit ose AI ka qenë një panik i përsëritur për qindra vjet, që nga fillimi origjinal i makinerive të tilla si tezgjahja mekanike. Edhe pse çdo teknologji e re e madhe ka çuar në më shumë vende pune me paga më të larta gjatë historisë, çdo valë e këtij paniku shoqërohet me pretendime se "kjo kohë është ndryshe" - kjo është koha që më në fund do të ndodhë, kjo është teknologjia që më në fund do të jepni goditjen e çekiçit punës njerëzore. E megjithatë, nuk ndodh kurrë.

    Ne kemi kaluar nëpër dy cikle të tilla të panikut të papunësisë të drejtuar nga teknologjia në të kaluarën tonë të afërt – paniku i kontraktimit të viteve 2000 dhe paniku i automatizimit të viteve 2010. Pavarësisht nga shumë koka që flasin, ekspertë dhe madje edhe drejtues të industrisë së teknologjisë që godasin tryezën gjatë të dy dekadave që papunësia masive ishte afër, nga fundi i vitit 2019 – pikërisht përpara fillimit të COVID – bota kishte më shumë vende pune me paga më të larta se kurrë në histori.

    Megjithatë, kjo ide e gabuar nuk do të vdesë.

    Dhe sigurisht, është kthyer.

    Këtë herë, ne më në fund kemi teknologjinë që do të marrë të gjitha punët dhe do t'i bëjë të tepërt punëtorët njerëzorë - AI e vërtetë. Me siguri këtë herë historia nuk do të përsëritet, dhe AI ​​do të shkaktojë papunësi masive – dhe jo rritje të shpejtë ekonomike, të punës dhe pagave – apo jo?

    Jo, kjo nuk do të ndodhë – dhe në fakt AI, nëse lejohet të zhvillohet dhe të përhapet në të gjithë ekonominë, mund të shkaktojë bumin më dramatik dhe të qëndrueshëm ekonomik të të gjitha kohërave, me rritjen përkatëse rekord të vendeve të punës dhe pagave – pikërisht e kundërta e frikës. Dhe ja pse.

    Gabimi thelbësor që dënuesit e automatizimit-vret-punë vazhdojnë të bëjnë quhet Gunga e Gabimit të Punës. Ky gabim është nocioni i pasaktë se ka një sasi fikse të punës për t'u bërë në ekonomi në çdo kohë të caktuar, dhe ose makineritë e bëjnë atë ose njerëzit - dhe nëse makineritë e bëjnë atë, nuk do të ketë punë që njerëzit të bëjnë.

    Gabimi i gungës së punës rrjedh natyrshëm nga intuita naive, por intuita naive këtu është e gabuar. Kur teknologjia aplikohet në prodhim, ne marrim rritje të produktivitetit - një rritje e prodhimit të gjeneruar nga një reduktim i inputeve. Rezultati është çmime më të ulëta për mallra dhe shërbime. Ndërsa çmimet për mallrat dhe shërbimet bien, ne paguajmë më pak për to, që do të thotë se tani kemi fuqi shtesë shpenzuese me të cilën mund të blejmë gjëra të tjera . Kjo rrit kërkesën në ekonomi, e cila nxit krijimin e prodhimit të ri– duke përfshirë produkte të reja dhe industri të reja – që më pas krijon vende të reja pune për njerëzit që u zëvendësuan nga makineritë në punët e mëparshme. Rezultati është një ekonomi më e madhe me prosperitet më të lartë material, më shumë industri, më shumë produkte dhe më shumë vende pune.

    Por lajmi i mirë nuk mbaron me kaq. Ne gjithashtu marrim paga më të larta. Kjo është për shkak se, në nivelin e punëtorit individual, tregu vendos kompensimin si funksion të produktivitetit margjinal të punëtorit. Një punëtor në një biznes me teknologji do të jetë më produktiv sesa një punëtor në një biznes tradicional. Punëdhënësi ose do t'i paguajë atij punëtori më shumë para pasi ai tani është më produktiv, ose një punëdhënës tjetër do t'i paguajë, thjesht nga interesi vetjak. Rezultati është se teknologjia e futur në një industri në përgjithësi jo vetëm që rrit numrin e vendeve të punës në industri, por gjithashtu rrit pagat.

    Për ta përmbledhur, teknologjia i fuqizon njerëzit të jenë më produktivë. Kjo bën që çmimet për mallrat dhe shërbimet ekzistuese të bien dhe të rriten pagat. Kjo nga ana tjetër shkakton rritje ekonomike dhe rritje të vendeve të punës, ndërkohë që motivon krijimin e vendeve të reja të punës dhe industrive të reja. Nëse një ekonomi tregu lejohet të funksionojë normalisht dhe nëse teknologjia lejohet të futet lirisht, ky është një cikël i përhershëm në rritje që nuk përfundon kurrë. Sepse, siç vërejti Milton Friedman, "Dëshirat dhe nevojat njerëzore janë të pafundme" - ne gjithmonë duam më shumë sesa kemi. Një ekonomi tregu e zhytur në teknologji është mënyra se si ne afrohemi me ofrimin e gjithçkaje që mund të dëshirojmë të gjithë, por kurrë deri në fund. Dhe kjo është arsyeja pse teknologjia nuk i shkatërron vendet e punës dhe nuk do t'i shkatërrojë kurrë.

    Këto janë ide të tilla marramendëse për njerëzit që nuk janë ekspozuar ndaj tyre, saqë mund t'ju duhet pak kohë për ti kuptuar ato. Por betohem që nuk po i shpik – në fakt ju mund të lexoni gjithçka rreth tyre në tekstet standarde të ekonomisë. Unë rekomandoj kapitullin Mallkimi i makinerisë në "Ekonomia në një mësim" të Henry Hazlitt dhe Peticioni satirik i qirinjve të Frederic Bastiat për të fshirë diellin për shkak të konkurrencës së tij të pandershme me industrinë e ndriçimit, këtu e modernizuar për kohën tonë.

    Por këtë herë është ndryshe, po mendoni. Këtë herë, me AI, ne kemi teknologjinë që mund të zëvendësojë TË GJITHË punën njerëzore.

    Por, duke përdorur parimet që përshkrova më lart, mendoni se çfarë do të thotë që fjalë për fjalë e gjithë puna ekzistuese njerëzore të zëvendësohet me makina.

    Do të nënkuptonte një normë ngritjeje të rritjes së produktivitetit ekonomik që do të ishte absolutisht stratosferike, shumë përtej çdo precedenti historik. Çmimet e mallrave dhe shërbimeve ekzistuese do të bien në të gjithë bordin në pothuajse zero. Mirëqenia e konsumatorëve do të ngrihej në qiell. Fuqia shpenzuese e konsumatorit do të ngrihej në qiell. Kërkesa e re në ekonomi do të shpërthejë. Sipërmarrësit do të krijonin grupe marramendëse të industrive, produkteve dhe shërbimeve të reja dhe do të punësonin sa më shumë njerëz dhe AI ​​sa të mundeshin sa më shpejt që të ishte e mundur për të përmbushur të gjithë kërkesën e re.

    Supozoni se AI e zëvendëson edhe një herë atë punë? Cikli do të përsëritej, duke nxitur mirëqenien e konsumatorëve, rritjen ekonomike dhe rritjen e vendeve të punës dhe të pagave edhe më të larta. Do të ishte një spirale drejt një utopie materiale që as Adam Smith dhe as Karl Marksi nuk guxuan ta ëndërronin.

    Duhet të jemi kaq me fat.


    Rreziku #4 i AI: A do të çojë AI në pabarazi gjymtuese?

    Duke folur për Karl Marksin, shqetësimi për marrjen e punëve nga AI shkon drejtpërdrejt në rrezikun tjetër të pretenduar të AI, që është, OK, Marc, supozoni se AI i merr të gjitha punët, qoftë për keq ose për mirë. A nuk do të rezultojë kjo në pabarazi masive dhe gjymtuese të pasurisë, pasi pronarët e AI korrin të gjitha shpërblimet ekonomike dhe njerëzit e rregullt nuk marrin asgjë?

    Siç ndodh, ky ishte një pretendim qendror i marksizmit, se pronarët e mjeteve të prodhimit - borgjezia - në mënyrë të pashmangshme do të vidhnin të gjithë pasurinë shoqërore nga njerëzit që bëjnë punën aktuale - proletariatit. Ky është një tjetër gabim që thjesht nuk do të vdesë sado shpesh të hidhet poshtë nga realiteti. Por gjithsesi le të kalojmë një kunj në zemrën e tij.

    E meta në këtë teori është se, si pronar i një pjese të teknologjisë, nuk është në interesin tuaj ta mbani atë për vete – në fakt e kundërta, është në interesin tuaj t'ia shisni sa më shumë klientëve. Tregu më i madh në botë për çdo produkt është e gjithë bota, të 8 miliardë prej nesh. Dhe kështu në realitet, çdo teknologji e re – madje edhe ato që fillojnë duke u shitur në ajër të rrallë të kompanive të mëdha me pagesë ose konsumatorëve të pasur – përhapet me shpejtësi derisa të jetë në duart e tregut masiv më të madh të mundshëm, në fund të të gjithëve në planet.

    Shembulli klasik i kësaj ishte i ashtuquajturi "plani sekret" i Elon Musk - të cilin ai natyrisht e publikoi hapur - për Teslën në 2006:

    Hapi 1, Ndërtoni një makinë sportive [të shtrenjtë]

    Hapi 2, Përdorni ato para për të ndërtuar një makinë të përballueshme

    Hapi 3, Përdorni ato para për të ndërtuar një makinë edhe më të përballueshme

    …që sigurisht është pikërisht ajo që ai ka bërë, duke u bërë njeriu më i pasur në botë si rezultat.

    Pika e fundit është kyçe. A do të ishte Elon edhe më i pasur nëse do t'u shiste makina vetëm njerëzve të pasur sot? Jo. A do të ishte edhe më i pasur se kaq nëse do të bënte makina vetëm për vete? Sigurisht që jo. Jo, ai maksimizon fitimin e tij duke shitur në tregun më të madh të mundshëm, në botë.

    Me pak fjalë, të gjithë e marrin këtë gjë – siç e pamë në të kaluarën jo vetëm me makinat, por edhe me energjinë elektrike, radion, kompjuterët, internetin, telefonat celularë dhe motorët e kërkimit. Prodhuesit e teknologjive të tilla janë shumë të motivuar për të ulur çmimet e tyre derisa të gjithë në planet t'i përballojnë ato. Kjo është pikërisht ajo që po ndodh tashmë në AI – kjo është arsyeja pse ju mund të përdorni AI gjeneruese më të fundit jo vetëm me kosto të ulët, por edhe falas sot në formën e Microsoft Bing dhe Google Bard – dhe kjo është ajo që do të vazhdojë të ndodhë. Jo sepse shitësit e tillë janë budallenj ose bujarë, por pikërisht sepse janë lakmitarë – ata duan të maksimizojnë madhësinë e tregut të tyre, gjë që maksimizon fitimet e tyre.

    Pra, ajo që ndodh është e kundërta e teknologjisë që nxit centralizimin e pasurisë – klientët individualë të teknologjisë, në fund të fundit duke përfshirë të gjithë në planet, fuqizohen në vend të kësaj dhe kapin pjesën më të madhe të vlerës së krijuar. Ashtu si me teknologjitë e mëparshme, kompanitë që ndërtojnë AI – duke supozuar se duhet të funksionojnë në një treg të lirë – do të konkurrojnë furishëm për ta realizuar këtë.

    Marksi gaboi atëherë dhe gabon tani.

    Kjo nuk do të thotë se pabarazia nuk është një problem në shoqërinë tonë. Është, thjesht nuk është duke u drejtuar nga teknologjia, është duke u drejtuar nga e kundërta , nga sektorët e ekonomisë që janë më rezistentët ndaj teknologjisë së re, që kanë ndërhyrjen më të madhe të qeverisë për të parandaluar adoptimin e teknologjisë së re si AI - veçanërisht strehimi, arsimi dhe kujdesi shëndetësor. Rreziku aktual i AI dhe pabarazisë nuk është se AI do të shkaktojë më shumë pabarazi, por se ne nuk do të lejojmë që AI të përdoret për të reduktuar pabarazinë.


    Rreziku i inteligjencës artificiale #5: A do të mundësoi AI që njerëzit e këqij të bëjnë gjëra të këqija?

    Deri më tani kam shpjeguar pse katër nga pesë rreziqet më shpesh të propozuara të AI nuk janë reale - AI nuk do të vijë në jetë dhe nuk do të na vrasë, AI nuk do të shkatërrojë shoqërinë tonë, AI nuk do të shkaktojë papunësi masive dhe AI ​​nuk do të shkaktojë një rritje shkatërruese e pabarazisë. Por tani le të trajtojmë të pestën, atë me të cilën në fakt pajtohem: AI do ta bëjë më të lehtë për njerëzit e këqij të bëjnë gjëra të këqija.

    Në një farë kuptimi kjo është një tautologji. Teknologjia është një mjet. Mjetet, duke filluar me zjarrin dhe gurët, mund të përdoren për të bërë gjëra të mira – për të gatuar ushqim dhe për të ndërtuar shtëpi – dhe gjëra të këqija – për të djegur njerëzit dhe për të vrarë njerëzit. Çdo teknologji mund të përdoret për të mirë ose për keq. Mjaft e drejtë. Dhe AI ​​do ta bëjë më të lehtë për kriminelët, terroristët dhe qeveritë armiqësore të bëjnë gjëra të këqija, pa diskutim.

    Kjo bën që disa njerëz të propozojnë, mirë, në atë rast, le të mos rrezikojmë, le ta ndalojmë AI tani përpara se kjo të ndodhë. Fatkeqësisht, AI nuk është një material fizik ezoterik që është i vështirë për t'u gjetur, si plutoniumi. Është e kundërta, është materiali më i lehtë në botë – matematika dhe kodi.

    Macja me inteligjencë artificiale është padyshim tashmë jashtë çantës. Ju mund të mësoni se si të ndërtoni AI nga mijëra kurse, libra, letra dhe video falas në internet, dhe ka zbatime të jashtëzakonshme me burim të hapur që po shtohen çdo ditë. AI është si ajri - do të jetë kudo. Niveli i shtypjes totalitare që do të kërkohej për të arrestuar do të ishte kaq drakoniane – një qeveri botërore që monitoron dhe kontrollon të gjithë kompjuterët? banditë me jackbooted në helikopterë të zinj që kapin GPU mashtruese? – se nuk do të kishim një shoqëri për të mbrojtur.

    Pra, në vend të kësaj, ekzistojnë dy mënyra shumë të drejtpërdrejta për të adresuar rrezikun e njerëzve të këqij që bëjnë gjëra të këqija me AI, dhe këto janë pikërisht ato në të cilat duhet të përqendrohemi.

    Së pari, ne kemi ligje mbi librat për të kriminalizuar shumicën e gjërave të këqija që dikush do të bëjë me AI. Hack në Pentagon? Ky është një krim. Të vjedhin para nga një bankë? Ky është një krim. Krijo një bioarmë? Ky është një krim. Kryerja e një akti terrorist? Ky është një krim. Ne thjesht mund të fokusohemi në parandalimin e këtyre krimeve kur mundemi, dhe ndjekjen e tyre kur nuk mundemi. Ne nuk kemi nevojë as për ligje të reja – nuk jam në dijeni të një përdorimi të keq aktual të AI që është propozuar që nuk është tashmë i paligjshëm. Dhe nëse identifikohet një përdorim i ri i keq, ne e ndalojmë atë përdorim. QED.

    Por do të vini re se çfarë rrëshqita atje – thashë se duhet të përqendrohemi së pari në parandalimin e krimeve të ndihmuara nga AI përpara se të ndodhin – a nuk do të thotë një parandalim i tillë ndalimi i AI? Epo, ka një mënyrë tjetër për të parandaluar veprime të tilla, dhe kjo është duke përdorur AI si një mjet mbrojtës. Të njëjtat aftësi që e bëjnë AI të rrezikshme në duart e njerëzve të këqij me qëllime të këqija e bëjnë atë të fuqishëm në duart e njerëzve të mirë me qëllime të mira - veçanërisht djemtë e mirë detyra e të cilëve është të parandalojnë gjëra të këqija që të ndodhin.

    Për shembull, nëse jeni të shqetësuar për AI që gjeneron njerëz të rremë dhe video të rreme, përgjigja është të ndërtoni sisteme të reja ku njerëzit mund të verifikojnë veten dhe përmbajtjen reale përmes nënshkrimeve kriptografike. Krijimi dixhital dhe ndryshimi i përmbajtjes reale dhe të rreme ishte tashmë këtu përpara AI; Përgjigja nuk është ndalimi i përpunuesve të tekstit dhe Photoshop-it – ose AI – por përdorimi i teknologjisë për të ndërtuar një sistem që në fakt zgjidh problemin.

    Dhe kështu, së dyti, le të bëjmë përpjekje të mëdha për të përdorur AI për qëllime të mira, legjitime dhe mbrojtëse. Le ta vëmë AI të punojë në mbrojtjen kibernetike, në mbrojtjen biologjike, në gjuetinë e terroristëve dhe në çdo gjë tjetër që bëjmë për të mbajtur veten, komunitetet tona dhe kombin tonë të sigurt.

    Tashmë ka shumë njerëz të zgjuar brenda dhe jashtë qeverisë që bëjnë pikërisht këtë, sigurisht – por nëse zbatojmë të gjithë përpjekjen dhe fuqinë e trurit që aktualisht është fiksuar në perspektivën e kotë të ndalimit të AI për të përdorur AI për t'u mbrojtur nga njerëzit e këqij që bëjnë gjëra të këqija, Unë mendoj se nuk ka dyshim se një botë e mbushur me AI do të jetë shumë më e sigurt se bota në të cilën jetojmë sot.



    Rreziku aktual i mosndjekjes së AI me forcë dhe shpejtësi maksimale

    Ekziston një rrezik përfundimtar dhe real i AI që është ndoshta më i frikshmi fare:

    Inteligjenca artificiale nuk po zhvillohet vetëm në shoqëritë relativisht të lira të Perëndimit, por gjithashtu po zhvillohet nga Partia Komuniste e Republikës Popullore të Kinës.

    Kina ka një vizion shumë të ndryshëm për AI nga ne – ata e shohin atë si një mekanizëm për kontrollin autoritar të popullsisë, pikë e plotë. Ata as që e fshehin këtë, e kanë shumë të qartë dhe tashmë po ndjekin agjendën e tyre. Dhe ata nuk synojnë ta kufizojnë strategjinë e tyre të AI në Kinë – ata synojnë ta përhapin atë në të gjithë botën, kudo që po fuqizojnë rrjetet 5G, kudo që huazojnë paratë e Brezit dhe Rrugës, kudo që ofrojnë aplikacione miqësore për konsumatorët si Tiktok që shërbejnë si pjesët e përparme të komandës dhe kontrollit të centralizuar të UA.

    Rreziku i vetëm më i madh i AI është se Kina fiton dominimin global të AI dhe ne – Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi – jo.

    Unë propozoj një strategji të thjeshtë se çfarë duhet bërë për këtë - në fakt, të njëjtën strategji që Presidenti Ronald Reagan përdori për të fituar Luftën e parë të Ftohtë me Bashkimin Sovjetik.

    "Ne fitojmë, ata humbin."

    Në vend që të lejojmë paniket e pabazuara rreth inteligjencës artificiale vrasëse, AI "të dëmshme", AI që shkatërron punë dhe inteligjencë artificiale që gjeneron pabarazi që të na vendosin në këmbët tona, ne në Shtetet e Bashkuara dhe në Perëndim duhet të mbështetemi në AI sa më shumë që të jetë e mundur.

    Ne duhet të kërkojmë të fitojmë garën për epërsinë globale teknologjike të AI dhe të sigurojmë që Kina të mos e bëjë këtë.

    Në këtë proces, ne duhet ta drejtojmë AI në ekonominë dhe shoqërinë tonë sa më shpejt dhe fort që të jetë e mundur, në mënyrë që të maksimizojmë përfitimet e saj për produktivitetin ekonomik dhe potencialin njerëzor.

    Kjo është mënyra më e mirë si për të kompensuar rreziqet reale të AI dhe për të siguruar që mënyra jonë e jetesës të mos zhvendoset nga vizioni shumë më i errët kinez.


    Çfarë duhet bërë?

    Unë propozoj një plan të thjeshtë:

    - Kompanitë e mëdha të AI duhet të lejohen të ndërtojnë AI sa më shpejt dhe në mënyrë agresive që të munden - por nuk lejohen të arrijnë kapjen rregullatore, nuk lejohen të krijojnë një kartel të mbrojtur nga qeveria që është i izoluar nga konkurrenca e tregut për shkak të pretendimeve të pasakta për rrezikun e AI. Kjo do të maksimizojë përfitimet teknologjike dhe shoqërore nga aftësitë e mahnitshme të këtyre kompanive, të cilat janë xhevahire të kapitalizmit modern.

    - Kompanitë fillestare të AI duhet të lejohen të ndërtojnë AI sa më shpejt dhe në mënyrë agresive që të munden. Ata as nuk duhet të përballen me mbrojtjen e dhënë nga qeveria të kompanive të mëdha, as nuk duhet të marrin asistencë nga qeveria. Ata thjesht duhet të lejohen të konkurrojnë. Nëse dhe pasi startup-et nuk kanë sukses, prania e tyre në treg gjithashtu do të motivojë vazhdimisht kompanitë e mëdha që të jenë më të mirët e tyre – ekonomitë dhe shoqëritë tona fitojnë në çdo mënyrë.

    - Inteligjenca artificiale me burim të hapur duhet të lejohet të përhapet lirisht dhe të konkurrojë me kompanitë e mëdha të AI dhe startup-et. Nuk duhet të ketë asnjë pengesë rregullatore për burimin e hapur. Edhe kur burimi i hapur nuk mund kompanitë, disponueshmëria e tij e përhapur është një ndihmë për studentët në të gjithë botën që duan të mësojnë se si të ndërtojnë dhe përdorin AI për t'u bërë pjesë e së ardhmes teknologjike dhe do të sigurojë që AI të jetë në dispozicion për të gjithë ata që munden. përfitojnë prej saj pavarësisht se kush janë apo sa para kanë.

    - Për të kompensuar rrezikun e njerëzve të këqij që bëjnë gjëra të këqija me AI, qeveritë që punojnë në partneritet me sektorin privat duhet të angazhohen fuqishëm në çdo fushë të rrezikut të mundshëm për të përdorur AI për të maksimizuar aftësitë mbrojtëse të shoqërisë. Kjo nuk duhet të kufizohet në rreziqet e aktivizuara nga AI, por edhe probleme më të përgjithshme si kequshqyerja, sëmundjet dhe klima. Inteligjenca artificiale mund të jetë një mjet tepër i fuqishëm për zgjidhjen e problemeve dhe ne duhet ta përqafojmë atë si të tillë.

    - Për të parandaluar rrezikun që Kina të arrijë dominimin global të inteligjencës artificiale, ne duhet të përdorim fuqinë e plotë të sektorit tonë privat, institucionit tonë shkencor dhe qeverive tona në bashkëpunim për të çuar AI amerikane dhe perëndimore drejt dominimit absolut global, duke përfshirë përfundimisht brenda vetë Kinës. Ne fitojmë, ata humbin.

    Dhe kjo është mënyra se si ne përdorim AI për të shpëtuar botën.

    Është koha për të ndërtuar.


    Legjendat dhe Heronjtë

    E mbyll me dy pohime të thjeshta.

    Zhvillimi i AI filloi në vitet 1940, njëkohësisht me shpikjen e kompjuterit. Punimi i parë shkencor mbi rrjetet nervore – arkitektura e AI që kemi sot – u botua në vitin 1943. Breza të tëra shkencëtarësh të inteligjencës artificiale gjatë 80 viteve të fundit lindën, shkuan në shkollë, punuan dhe në shumë raste vdiqën pa parë fitimin që po marrim tani. Janë legjenda, të gjitha.

    Sot, legjionet në rritje të inxhinierëve – shumë prej të cilëve janë të rinj dhe mund të kenë pasur gjyshërit apo edhe stërgjyshërit e përfshirë në krijimin e ideve pas AI – po punojnë për ta bërë AI realitet, kundër një muri frike dhe dënimi që po përpiqet t'i pikturojë ata si zuzar të pamatur. Nuk besoj se janë të pamatur apo zuzar. Ata janë heronj, secili. Firma ime dhe unë jemi të emocionuar të mbështesim sa më shumë prej tyre që të mundemi dhe ne do të qëndrojmë përkrah tyre dhe punës së tyre 100%.


    Burimi: a16z.com
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 18-06-2023 më 01:47

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-05-2023, 10:28
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-04-2023, 15:49
  3. Inteligjenca artificiale !
    Nga Neteorm në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-05-2021, 06:08
  4. Inteligjenca Artificiale mëson duke dialoguar me njeriun
    Nga Neteorm në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-01-2018, 19:53
  5. Financa Islamike mund të shpëtojë botën
    Nga klajdi wolf në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-11-2013, 09:42

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •