Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,807
  Postimet n Bllog
  18

  Dshmia e t riut nga Hasi: Pagova 5 mij pr t shkuar n Angli, isha i pashpres  5000 euro pr arritur me gomone n Angli. Kjo sht pagesa q krkohet nga trafikantt n ngushticn q lidh Francn me ishullin britanik.

  Rrfimi vjen ekskluzivisht pr Euronews Albania nga nj i ri nga Hasi, i cili thot se vendi ku u rrit nuk i garantoi jetesn dhe shpresn pr t ardhmen.

  Jam nga Hasi, aty ska as pun asgj. Jetoja me nj asistenc 50 mij lek t vjetra. Kam shkuar n Franc ku jam lidhur me disa shqiptar. Kam paguar 5 mij euro q i kam marr borxh pr tu futur n Angli, tregon ai.

  I riu rrfen rrugn e vshtir n det t hapur pr t mbrritur n vendin e lakmuar teksa tregon se n gomone ishin rreth 40 emigrant mes t cilve edhe minoren 13-15 vje.

  N gomone kishte shum shqiptar, ishim 40 veta afrsisht. Pati shum rrezik, u detyruam t marrim n telefon policin angleze. Ata erdhn, na futn brenda se kishim ngrir nga i ftohti, na dhn pr t ngrn, na morn shenjat e gishtave. U mbush kampi plot, skishte vend dhe na lan n stacion treni, rrfeu i riu nga Hasi pr Euronews Albania.

  Euronews.al

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,807
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Dshmia e t riut nga Hasi: Pagova 5 mij pr t shkuar n Angli, isha i pashpres

  40% e emigrantve q shkojn me gomone drejt Britanis jan shqiptar  Korrespondenti i Euronews Albania Xhensil Shkmbi raporton nga Calais n Franc se 40% e emigrantve q shkojn me gomone drejt Britanis s Madhe jan shqiptar.

  Shifra sht konfirmuar nga ambasada shqiptare n Britani t Madhe pr Euronews Albania.

  Gazetari ka mundur t msojn se n 7 vitet e fundit Mbretria e Bashkuar ka harxhuar gjysm milioni paund pr parandalimin e emigrantve q t futen n territorin e saj.

  Calais n Franc, vendi nga ku emigrantt vendosen pr pak koh dhe m pas pr t’u zhvendosur drejt Britanis s Madhe n rrug ilegale.

  Gazetari tregoi si funksionojn rrjetet e trafikut, pasi kishte komunikuar me dy trafikant shqiptar q sigurisht nuk kishin pranuar t prononcoheshin para kamers.

  Ata prdorin emra t personazheve vizatimor t vjetr shqiptar pr t komunikuar me t rinjt. Pr t promovuar punn e tyre trafikantt postojn video n rrjetin social Tik Tok.

  4500 deri n 6 mij paund sht kostoja e transportit.

  Pakestinezt dhe iraniant paguhen nga shqiptart pr t uar me skaf shtetasit q duan t largohen, rreth 3-4 or larg nga Calais. M pas ata persona hipin n gomone n drejtim t Mbretris s Bashkuar.

  Euronews.al

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,807
  Postimet n Bllog
  18

  Kryeministri britanik bn publik planin pr ndalimin e dbimin e emigrantve ilegal shqiptar

  Kryeministri britanik nxjerr planin me 5 pika pr ndalimin e emigrantve shqiptar

  Emri: Rishi-Sunak-study-long.jpg

Shikime: 320

Madhsia: 19.8 KB

  Kryeministri britanik, Rishi Sunak u zotua sot se nuk do te lejoje emigracion te paligjshm ne vend. Kryeministri deklaroi ne parlament se publiku kishte t drejt t zemrohej dhe se duhet t ndalohen varkat, duke kmbngulur se drejtsia ishte parimi udhzues. Sunak paralajmroi se nse nuk veprojm tani dhe me vendosmri, kjo vetm do t prkeqsohet. Sunak tha se ai dshiron t trajtoj rrnjn e problemit duke rritur pragun pr njerzit q mbulohen nga rregullat e skllavris moderne.

  Do t supozohet se shqiptart mund t kthehen n vendin e tyre t sigurt, pasi 55 pr qind e tyre aktualisht po lejohen t qndrojn ne Britanin e Madhe. Kryeministri Britanik deklaroi se kushdo q vjen ilegalisht n Britanin e Madhe do t ndalohet t qndroj ktu. Parlamentit do ti krkohet t vendos kuota se sa mund t pranohen pr qllime humanitare. Marrveshja e re me Shqiprin prcakton kthimin e azilkrkuesve n vendin e sigurt, duke prfshir oficert e Forcave Kufitare (Home Office) q jan vendosur n aeroportin e Tirans, Rinas. Sunak e mbylli fjaln me; Mjaft sht mjaft.

  Plani me pes pika i Britanis s Madhe pr ndalimin e emigrantve shqiptar:

  1. Nj komand operacionale e re, e unifikuar, me varka t vogla pr t parandaluar fluksin e emigrantve q kalojn prmes Kanalit.
  2. Burime shtes do t krijohen pr t rritur numrin e bastisjeve t kryera nga oficert e imigracionit.
  3. Vende t reja, duke prfshir parqet e pushimeve t paprdorura, ish-sallat e studentve dhe objektet ushtarake t teprta, do t prdoren pr t strehuar azilkrkuesit me 10,000 hapsira t identifikuara q kushtojn gjysmn e asaj q po shpenzohet tani.
  4. Numri i punonjsve t shtjeve t azilit do t dyfishohet dhe sistemi do t ri-inxhinierohet pr t shkurtuar sasin e kohs q duhet pr t prpunuar krkesat me nj premtim pr t hequr ngarkesn e mbetur deri n fund t vitit t ardhshm
  5. Nj marrveshje e re me Shqiprin, duke prfshir oficer t Forcave Kufitare n Aeroportin e Tirans, udhzim i ri q thot se Shqipria sht nj vend i sigurt, nj rritje e pragut q dikush duhet t plotsoj pr tu kualifikuar si viktim e skllavris moderne, nj garanci nga Shqipria se do t mbrojn njerzit e vrtet n rrezik dhe do t ngrihet nj njsi e re e dedikuar pr prpunimin e shqiptarve me m shum se 400 specialist.

  Lapsi

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,807
  Postimet n Bllog
  18

  Ambasadori britanik n Albanistan: 35% e t rinjve n Kuks duan t emigrojn n Britanin e Madhe!

  Emri: alastair-king-smith-scaled-1200x875-1.jpg

Shikime: 293

Madhsia: 32.1 KB

  Ambasadori britanik n Tiran, Alastair King-Smith tha se sezoni veror parashikon nj val emigrantsh. Pr sondazhin e kryer nga Swiss Contact n disa familje n Kuks, ai tha se rezultatet treguan se 39% e t anketuarve donin t largoheshin.

  Besoj se t gjith e din se fatkeqsisht, gjat muajve t vers moti e bn m t mundur udhtimin me gomone. Kshtu, t gjith po parashikojn nj val t dyt dhe ky nuk sht m lajm. T gjith po e presin dika t till. Pyetja m e rndsishme pr ne sht sa e madhe do t jet kjo val.

  Padyshim q nj pjes e puns son n veri synon t krijoj mundsi dhe alternativa q njerzit dhe veanrisht t rinjt t mos mendojn se largimi sht alternativa e vetme, por ne nuk duam q njerzit t mos ken zgjedhje pr t qndruar, pr t zhvilluar aftsit e tyre dhe punn e tyre n kto rajone, por edhe t udhtojn, n mnyr t ligjshme ama. Ky sht aspekt shum i rndsishm. Normalisht gjithka duhet t bazohet n prova dhe n informacion q na ndihmojn t prcaktojm n mnyr efikase ndrhyrjet tona, tha King-Smith.

  Sipas ambasadorit, jan 35% q kishin n plan emigracionin dhe kt nuk e kosnideron befasuese. Sipas tij, po bjn gjithcka q t rinjt t qndrojn n Shqipri duke i ofruar mundsi studimi e formimi.

  Koha Jon

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,807
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ambasadori britanik n Albanistan: 35% e t rinjve n Kuks duan t emigrojn n Britanin e Ma

  Kuksi, qyteti shqiptar q e zbrazi TikTok

  Emri: auto_kukesi1693078895.jpg

Shikime: 230

Madhsia: 43.3 KB

  32- vjeari Besmir Billa tregon se zgjodhi iftelin para Anglis

  “Qyteti shqiptar qe e zbrazi TikTok” kshtu titullohet nj reportazh i gjat i realizuar nga gazetart e agjencis “Coda Story”, e cila trajton tematika mbi rrymat e dezinformimit n teknologjis.

  Qyteti q i referohet sht Kuksi, i cili n dekadn e fundit po prjeton nj zbrazje t frikshme, dhe ndikues jan pikrisht rrejtet sociale, videot n TikTok dhe Instagram.

  T cilat shfaqin nj jet paralele, luksi t shfrenuar t personave q emigruan, kryesisht n britanin e madhe.

  “Coda” e ka sjell kt fenomen nprmjet disa personazheve midis tyre edhe historia e Besmir Bills, i cili ka zgjedhur t mos largohet nga qyteti i lindjes Kuksi, por t ndrtoj t ardhmen n vendin e tij, duke i rn iftelis.

  “Dikur kisha n mendjen time nj ide t largohesha nga ky vend dhe t shkoja jasht. Sigurisht, si gjith t tjert edhe un kam menduar pr kt”, rrfen Billa i cili thot se q nga rnia e komunizmit n 1991, Kuksi ka humbur afrsisht gjysmn e popullsis s tij.

  Vitet e fundit, mijra t rinj, kryesisht djem dhe burra, kan hedhur zarin dhe kan udhtuar n Angli, shpesh me varka t vogla dhe pa dokumente t duhura, madje duke rrezikuar edhe jetn.

  Billa 32 vje zgjodhi t mos largohej. Ai gjeti nj pun n vendlindjen e tij dhe qndroi me familjen e tij. Por pr nj person t moshs s tij, kjo sht i pazakont.

  Gjat gjith kohs, n kt qytet, ekziston nj realitet paralel q luhet larg shtpis, nj realitet q kuksiant e shohin n pamje t par n TikTok dhe Instagram.

  Videot u tregojn atyre nj pamje shum t kuruar se si mund t dukej jeta e tyre nse do t largoheshin nga ky vend: pun t mira, shum para, blerje n dyqanet e stilistve dhe lvizja npr Londr me makina t shpejta.

  Ndrsa ata q jetojn n Kuks prballen me jet t vshtir, pagat jan t ulta, mimet q po rriten do dit dhe mbijetesa sht e vshtir.

  Pr t rinjt q rriten n qytet, sht e vshtir t’i bindsh se ktu ka nj t ardhme. Kt vshtirsi ka edhe Billa me dy nipat e tij. Edhe pse n mosh 7 dhe 11 vje, edhe ata si do i ri tjetr jan t ndikuar ndaj videove luksoze t stilit t jetess nga Britania e Madhe, t cilat bien ndesh me vlerat q ai po prpiqet t’u msoj atyre.

  Billa ndihet sikur po lufton kundr nj algoritmi, duke u prpjekur t’u tregoj nipave t tij se mnyra e jetess q promovojn videot nuk sht reale, dhe kjo sht drama e qytetit verilindor i cili po boshatiset do vit e m shum.

  N vitin 2022, numri i personave q u larguan nga Shqipria pr n Mbretrin e Bashkuar u rrit n mnyr dramatike, si dhe numri i atyre q krkuan azil, duke arritur n 16,000, trefishi m shum se nj vit m par.


  Syri

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,807
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ambasadori britanik n Albanistan: 35% e t rinjve n Kuks duan t emigrojn n Britanin e Ma

  Shqiptart e deportuar gjejn rrug t reja pr t’u rikthyer n Mbretrin e Bashkuar

  Disa nga emigrantt e paligjshm, t riatdhesuar pas nj vale emigrimi me gomone n vitin 2022, po rikthehen n Angli duke prdorur dokumente t falsifikuara dhe aeroportet e zons Shengen.

  Nga Bashkim Shala

  Emri: UK_Border_Heathrow.jpg

Shikime: 221

Madhsia: 43.9 KB

  Blerandi, me origjin nga nj fshat i vogl malor dhe i largt i Kuksit, emigroi n mnyr t paligjshme nga Franca drejt Mbretris s Bashkuar me gomone dy vite m par. Pasi qndroi pr nj periudh n ishull, ai u deportua n shtator 2023 nga autoritetet britanike, por kjo nuk e ndaloi t provonte prsri t kalonte kanalin e La Manshit nprmjet nj mjeti lundrues.

  “Prej rreth tre muajsh, un gjendem n Britani, pikrisht n Manester”, tha ai n nj komunikim me BIRN nprmjet aplikacionit “Whatsapp”.

  Fal nj marrveshje t arritur midis dy vendeve, mijra e emigrant shqiptar q mbrritn n vitin 2022 n mnyr t paligjshme n Mbretrin e Bashkuar, si pjes e nj vale migracioni nga veriu i Shqipris, jan deportuar gjat muajve t fundit.

  Kjo nuk i ka ndaluar disa prej tyre t rikthehen n ishujt britanik duke ndjekur rrug alternative, por ngjashm t paligjshme.

  Edhe pse vala e emigracionit nga Shqipria drejt Mbretris s Bashkuar duket se ka kaluar, sipas e ekspertve dhe autoriteteve vendore, dshira pr t emigruar mes t rinjve n rajonet verore t Kuksit dhe Hasit mbetet e lart, pjesrisht e ushqyer nga krimi i organizuar dhe premtimet pr pasurim t shpejt n industrin e kultivimit t kanabisit.

  Jahir Cahani, aktivist i shoqris civile n Krum t Hasit, e krahason emigrimin e paligjshm n Britani me nj lloj skllavrie moderne. Ai theksoi se njerzit “joshen”, por, kur shkojn atje, prballen me nj realitet krejt tjetr.

  “Shum krkojn t kthehen, por mafiozt i krcnojn pr parat”, tha ai. “Kan shitur shtpi e bagti, kan marr kredi n bank pr t udhtuar dhe kjo i detyron t rrin edhe n shtpit e barit”, shtoi ai.

  Autoritetet shqiptare dhe britanike po punojn s bashk pr t ndaluar valn e migracionit t paligjshm, duke kombinuar masat policore me projektet e zhvillimit dhe ndrgjegjsimit t komunitetit.

  Edval Zoto, menaxher pr rajonin e Kuksit pr projektin “Perspektive t reja”, i cili ka pr qllim t kuptoj dhe t adresoj shtjet q i shtyjn t rinjt dhe familjet shqiptare t emigrojn, thot se ka nj rnie t numrit t emigrantve t paligjshm q udhtojn drejt Mbretris s Bashkuar nga qarku i Kuksit dhe bashkia e Dibrs.

  “Nj ndr faktort sht prpjekja e qeveris britanike pr t ndryshuar ligjin pr emigracionin ku, n baz t ktyre ndryshimeve, jan shtuar vshtirsit pr t prfituar azil”, tha ai, ndrsa shtoi se nj arsye tjetr sht edhe numri i lart i kthimeve q ka dekurajuar emigrimin.

  Rrugtim i paligjshm drejt Mbretris Bashkuar

  Sipas t dhnave t Observatorit t Migrimit t Universitetin e Oksfordit, rreth 16 mij shtetas shqiptar aplikuan pr azil n Mbretrin e Bashkuar gjat vitit 2022. Gati 12 mij prej tyre arritn n ishull nprmjet varkave t vogla.

  Sipas informacioneve t policis shqiptare, trafikantt lidhjen me personat q trafikojn n Mbretrin e Bashkuar e bjn n Belgjik e Franc.

  Pr t ndrmarr kt aventur t mundimshme shqiptart udhtojn me autobus drejt Brukselit, qytet q njihet si pika e par e grumbullimit t emigrantve. Itinerari q ndjek autobusi n linjn Shqipri-Bruksel nuk sht aspak i zakont, por kalon nprmjet Kosovs, Maqedonis e Veriut, Serbis, Hungaris, Gjermanis dhe n fund arrin n Belgjik, plot 2,236 kilometra larg. I gjith devijimi bhet pr arsye se n kufirin hungarez kontrollet nuk jan aq t rrepta dhe pr pasoj askush nuk v n pikpyetje dyndjen e madhe t shqiptarve q prpiqen t shkojn drejt vendeve t BE-s. Gjithashtu rreziku pr t'u kthyer mbrapsht sht i vogl.

  Nga Brukseli shqiptart shkojn m pas te kanali i La Manshit n Franc pr ta kaluar at me gomone, n mnyr q t mbrrijn n tokn britanike. Trafikantt rekrutojn emigrantt ilegal pr punn e skafistit. Kta t fundit, n pamundsi ekonomike, vetofrohen pr t drejtuar gomonet pa ditur as bazat m elementare t lundrimit. N duart e tyre sht jeta e qindra personave q nisen do dit me gomone t tejmbushura.

  Redon T., nga qyteti i Kuksit, bashk me dy shok t tij punonin te tolli i pagess s autostrads n Kalimash. Nj dit vere, ata nuk jan paraqitur n pun dhe kan marr rrugn pr n Franc me destinacion Mbretrin e Bashkuar.

  “Prmes Tik-Tok-ut kemi shkuar n Franc”, kujton Redoni. “Atje jemi br bashk me shqiptar t tjer dhe kemi bler gomonen”, tha ai, ndrsa shtoi se trafikantt nuk marrin asgj prsipr “as drejtimin e gomones.”

  Redoni tregoi se kan udhtuar me GPS dhe, kur zbritn n breg, polict shqiptar q jan vendosur n Angli u morn shenjat e gishtave dhe i porositn q t mos merreshin me drog, pasi do t burgoseshin e m pas do t'i kthenin n Shqipri.

  Sipas aktivistit Jahir Cahani, udhtimi pr n Mbretrin e Bashkuar me gomone sht i rrezikshm, pr shkak se realizohet me mjete lundrimi t paprshtatshme dhe gomonet drejtohen nga vet emigrantt.

  “Ai q drejton gomonen nuk paguan”, tha ai. “Gomonet jan njperdorimshe dhe t rrezikshme pr t udhtuar”, shpjegoi Cahani.

  Sabian Daji sht 19 vje. Ai ka mbaruar gjimnazin e Krums, ndrkoh punon si kamerier n nj piceri n kt qytet. Daji n vern e vitit 2022, ka tentuar dy her q t udhtonte ilegalisht pr n Angli, por nuk ia ka arritur qllimit. Hern e par sht kapur n kufi me Serbin dhe sht kthyer, ndrsa hern e dyt ishte kapur nga policia franceze n brigjet e Dunkirkut, disa or para nisjes me gomone. Ai shpjegoi se kishte tentuar t emigronte pasi kishte dshir t ndihmonte prindrit q t shptonin nga varfria, si kan br shum emigrant t tjer n Has.

  Sabiani kujtoi se n korrik 2022, djali u dajs e ka rekomanduar q t takoj n Tiran nj person nga jugu i Shqipris dhe t nisej bashk m t, pasi duhet t bheshin nj grup pr t kaluar ilegalisht me gomone n Angli. T rinjt kan shkuar fillimisht n Belgjik, aty ku personi i kontaktit i ka orientuar pr t kaluar n kufirin francez n Dunkirk pr t pritur kalimin me gomone n Angli.

  “Vetm katr or para se t niseshim me gomone pr n Angli, na kapi policia bashk me disa shqiptar t tjer dhe na kthyen n Shqipri”, kujtoi ai. “Pr kto dy tentativa, kam harxhuar rreth 2,700 euro”, shpjegoi Sabiani, ndrsa shtoi se “nuk do e provoj m kurr q t emigroj ilegalisht.”

  Fatjon Peca, 20 vje nga fshati Nikoliq i rrethit t Hasit, ka tentuar gjithashtu ne korrik t vitit 2022 t shkonte ilegalisht n Angli me gomone, por sht kapur n brigjet franceze s bashku me15 emigrant t tjer shqiptar dhe sht kthyer n Shqipri.

  “Kishim br pazar me 5 mij paund pr t udhtuar me gomone”, kujtoi ai.

  Gazetari i njohur kosovar Augustin Palokaj, q prej vitesh ushtron profesionin n Bruksel, thot se operacionin e kontrabands s njerzve pr n Angli e bjn shqiptart dhe nj pjes e t trafikuarve jan t rekrutuar aty pr aty pr t vazhduar n Britani t Madhe punt e kontrabands. Grupet kriminale t qarkut t Kuksit veprojn edhe n Belgjik, aty ku realizohen t gjitha lidhjet.

  “T gjith n Kuks i din me emr e mbiemr trafikantt e emigrantve nga Belgjika drejt Britanis s Madhe”, tha pr BIRN nj oficer policie me gradn kryekomisar, i cili m par ka punuar n Drejtorin Vendore t Policis Kuks.

  Drejtori i Kufirit dhe Migracionit n Kuks, Gani Zeneli, i tha BIRN n nj prgjigje me shkrim se Policia Shqiptare aplikon nj plan masash pr t dekurajuar r emigrimin e paligjshm drejt BE-s dhe Mbretris s Bashkuar, t cilat synojn forcimin e kontrollit t shtetasve shqiptar q kalojn kufirin shtetror pr plotsimin e kushteve pr udhtim drejt vendeve t BE-s dhe hapsirs Shengen, si dhe kontroll t detajuar pr minorent q udhtojn jasht vendit, n mnyr t veant drejt Italis, Francs dhe Mbretris s Bashkuar.

  Zeneli theksoi gjithashtu se autoritetet shqiptare kan bashkpunim intensiv dhe shkmbim informacioni me autoritetet homologe pr kufirin dhe migracionin t vendeve fqinje – Kosov, Maqedoni e Veriut dhe Mal i Zi – t cilat prdoren si transit pr n vendet e BE-s, me qllim krkimin e azilit. Nga kto vende sht krkuar verifikimi i detajuar i shtetasve shqiptar q udhtojn nga aeroportet e tyre.

  Nj risi e bashkpunimit me partnert, sipas drejtorit Zeneli, jan edhe takimet periodike me oficeret e kontaktit t Ambasads Britanike, si dhe drgimi n Britanin e Madhe t nj oficeri ndrlidhs, efektiv i Drejtoris pr Kufirin dhe Migracionin Kuks, pr koordinim dhe problemet e migracionit t paligjshm nga ana e shtetasve t qarkut Kuks dhe Dibr.

  “Si rezultat i ktyre masave nga ana e personelit kontrollor n pikat e kalimit kufitar, sht vlersuar gjith dokumentacioni shoqrues pr shtetasit shqiptar q udhtojn pa viza n zonn Shengen”, shkruan Zeneli.

  “Bazuar n kto vlersime sht br e mundur q kt vit t'u refuzohet prkohsisht dalja 186 shtetasve shqiptar prej t cilve 10 shtetas minoren”, shtoi ai.

  Rrug t reja trafiku

  Sipas ministris s Brendshme, pr periudhn 2021-2023 i sht dhn azil 43,463 personave t huaj n Mbretrin e Bashkuar, ndrkoh q jan refuzuar krkesat e 8,930 personave, nga krkesa pr azil jan trhequr 17,316 persona. Nga 17,316 trheqje t regjistruara n 12 muajt e fundit, 9,266 persona (54%) jan me shtetsi shqiptare.

  N dhjetor 2022, kryeministri britanik Rishi Sunak dhe homologu i tij shqiptar Edi Rama, nnshkruan nj marrveshje dypalshe pr kufizimin e migrimit t paligjshm. Sunak e ka vlersuar kt marrveshje dhe masat e marra n kuadr t saj si arsyeja pr rnien drastike t numrit t emigrantve t paligjshm shqiptar q shkojn n Angli nprmjet gomoneve dhe mjeteve t vogla lundruese. Sipas qeveris britanike, numri i shqiptarve q udhtojn me gomone drejt Mbretris s Bashkuar ka rn me 90%.

  Megjithat, t dhnat e mbledhura nga BIRN n veriun e Shqipris nprmjet intervistave me familjar dhe emigrantve t deportuar, tregojn se nj pjes e tyre tashm jan kthyer n Mbretrin e Bashkuar duke ndjekur rrug t reja trafiku.

  Nj prej atyre q nuk ka hequr dor leht nga ndrra britanike sht dhe Isli H. nga fshati Shemri i Kuksit. Hern e par ai kishte udhtuar pr n Mbretrin e Bashkuar me gomone dhe, pasi sht deprtuar, ka fluturuar nprmjet aeroportit t Vjens. Nj i afrm i tij, i cili e ka shoqruar deri n aeroportin e kryeqytetit austriak, tregoi pr BIRN mnyrat se si behet trafiku i emigrantve t paligjshm prmes ktij aeroporti.

  Pasi arritn n Vjen, vendosn kontakte me grupet kriminale t cilt t pajisin me pasaport false t nj prej vendeve t BE-s. Islin e pajisn me nj pasaport t nj shtetasi polak, por fotografia ishte e Islit. N aeroportin e Vjens nuk ka kontrolle t imtsishme, pasi autoritetet atje e din se emigrantt e paligjshm nuk kan si qllim Austrin. Orari i udhtimit pr n Londr llogaritet t jet i prafrt me grafikun e udhtimeve pr n Tiran.

  Pr shkak t Brexit, porta e fluturimit pr n Londr sht bashk me ato t vendeve ekstra-komunitare t BE-s si Shqipria. Grupet kriminale n Vjen t pajisin me dy bileta, nj pr n Tiran dhe nj pr n Londr. Burri shpjegoi se pr t'i shptuar brezit t par t kontrollit, pra, kontrollit t policis pr kontroll fizik dhe skanim t pasaports, emigranti paraqet pasaportn shqiptare dhe m pas prdor pasaportn e falsifikuar pr t hipur n avion.

  “Kur t mbrrish n Londr mund t rrezikohesh vetm nse t provokojn duke t pyetur n gjuhn e vendit ku ke marr pasaportn, n rastin konkret n gjuhn polake”, shpjegoi i afrmi i Islit, t cilit ky udhtim i paligjshm i ka kushtuar 3,000 paund.

  Nj tjetr aeroport ku realizohet trafiku i emigrantve t paligjshm drejt Britanis Madhe sht ai u Barcelons, ku emigrantt pajisn me pasaporta false me destinacion aeroportet e veriut t Mbretris s Bashkuar, aty ku kontrollet nuk jan t imtsishme. Nj mnyr tjetr pr t deprtuar n Britanin e Madhe sht ajo prmes Irlands. Ky shtet, megjithse sht antar i BE-s, nuk sht pjes e marrveshjes s Shengenit.

  “Shum emigrant t paligjshm po udhtojn prmes Irlands”, shpjegoi Ibrahim R. nga Kruma, i cili krkoi t mbetej anonim. “Marrja e vizs pr Irland sht m e leht se sa pr n Britanin e Madhe, por n kt vend mund t udhtosh edhe me viza false, kryesisht nga Barcelona”, shpjegoi ai, ndrsa shtoi se “nga Irlanda pr n Irlandn e Veriut sht m leht pr t deprtuar”.

  Vala e migrimit

  Sipas Zyrs Arsimore t Kuksit, numri i nxnsve n shkollat e mesme t ktij qyteti kan rn nga 2,475 nxns q ishte n vitin 2015, n 1,543 nxns n shtator 2023, rnie q i faturohet migrimit masiv nga veriu i Shqipris, kryesisht drejt Mbretris s Bashkuar.

  “Vetm n periudhn shtator 2022-qershor 2023, jan regjistruar n t gjith bashkin e Kuksit 1,676 nxns t shkollave t mesme”, tha Ylber iku, punonjs i statistiks n Zyrn Arsimore t Kuksit.

  “N qershor 2023 kan rezultuar 1,498 nxns ose 176 nxns m pak, t cilt jan larguar, pavarsisht se kan filluar shkolln”, shtoi ai.

  Besim Dani, drejtues i gjimnazit t Krums, tregon se edhe n kryeqendrn e Hasit situata me largimin e t rinjve sht kritike. I emocionuar deri n prlotje, ai tregon pr largimin e nxnsve pa mbaruar gjimnazin pr n Angli dy vjet m par, n pikun e vals se migrimit me gomone drejt Mbretris s Bashkuar.

  “Prgjat vitit 2022, jan larguar 40 nxns t vitit t par dhe t dyt”, kujtoi ai, ndrsa shtoi se “nga kta, 15 prej tyre kan qen t shklqyer n msime.”

  “Garantoj se kta 15 nxns do t bheshin inxhinier, mjek, ekonomist, jurist, apo politikan shum t zot, q do t'i shrbenin vendit, vetes tyre dhe familjes, ndrsa tani bjn pun t rndomta n Angli”, tha Dani, ndrsa bri thirrje q nxnsit t mbarojn shkolln e lart dhe m pas t bjn zgjidhjen pr t emigruar.

  Shqetsim pr plagt q po shkakton emigracioni shpreh edhe drejtori i shkolls s mesme t bashkuar t fshatit Shtiqn, Izmir Muja. Ai thot se t gjitha bisedat e t rinjve n shkoll tashm nuk jan pr msimet, por shkuarja n Angli.

  “Rrjetet sociale si Facebook e Instagram kan br punn e tyre”, tha ai. “Shohin shokt q postojn n kto rrjete foto pran automjeteve luksoze, por realiteti sht krejt tjetr”, shprehet Muja.

  Njomza Malaj sht nga fshati Peraj i rrethit t Hasit, fshat i largt q ndan gjeografikisht Hasin me Tropojn. Sivjet ajo sht studente e vitit t par t degs s dizajnit n Fakultetin e Inxhinieris n Tiran. Njomza ka vllezrit n Angli dhe t atin q shkon dhe vjen me viz t rregullt.

  “Nuk m ka shkuar kurr ndrmend q t udhtoj n Angli ilegalisht”, tha ajo. “Nse shkoj n Angli, do t aplikoj pr viz dhe do t shkoj atje pr shkoll dhe jo pr t punuar”, shtoi Malaj.

  Sipas drejtorit t shkolls s mesme t Krums, Besim Dani, sht e vshtir q t'i bindsh t rinjt t qndrojn n Shqipri, ndrkoh q do familje e prjeton shum keq largimin e tyre.

  “Shoqria sht e ndar n dy grupe lidhur me emigrimin e t rinjve”, tha Dani. “sht nj pjes q e dshiron emigrimin, ndrsa nj pjes jo”, shtoi ai.

  Shkalla e shtrembr

  N librin e tij “Shkalla e shtrembr, gangstert, etnia dhe ndrra amerikane”, sociologu James M. O'Kane shpjegon nj tem pak t studiuar, mnyrn se si grupe t ndryshme emigrantsh n SHBA e kan prdorur krimin e organizuar pr t amplifikuar mobilitetin e tyre social nga klasa e varfr n at t mesme.

  Sipas aktivistit t shoqris civile n Kuks, Lavdrim Shehu, modelet jo pozitive t t rinjve shqiptar q jan n Angli jan nj nxitje q t rinjt e tjer t emigrojn ilegalisht drejt Mbretris s Bashkuar.

  “Ka patur nj nxitje t vazhdueshme kt periudhn e fundit nga modele jo pozitive, ku t rinj t veant kan shkuar dhe jan prballur, apo kan prfituar nga sisteme t caktuara n Angli, duke u marr me aktivitet kriminal dhe duke vn para e pasuri”, tha ai, ndrsa shtoi se kto modele kan shrbyer si nj nxitje pr valn e migrimit.

  Shehu shpreh bindjen se edhe prindrit e emigrantve e din se nj pjes e fmijve t tyre q shkojn n Mbretrin e Bashkuar prfshihen n trafikun e drogs.

  “Realisht, ky sht nj shqetsim n aspektet sociologjike t zhvillimit t nj shoqrie q n kontekstin e familjeve tona sht nj shqetsim dhe e kam vrejtur q prindr edhe intelektual edhe t kapaciteteve normale, pavarsisht se fmijt e tyre punojn n t zez, punojn si ta quajm kriminel, apo t inkriminuar, bien dakord n nj far mnyre”, tha ai. “Dhe ky sht nj shqetsim, ky sht nj shqetsim i frikshm”, theksoi Shehu.

  Jahir Cahani pohon se emigrimi masiv drejt Britanis sht vepr e krimit t organizuar.

  “Vet trafikanti pjes e skems s krimit merr takimin e par me emigrantin e paligjshm dhe fjala e par q i thot sht: ‘far deshe q erdhe? Do ta kesh shum t vshtir, megjithat do t bisedoj se mos t sistemoj'. Ndrkoh q “sistemimi” sht pr n shtpit e barit”, tha ai.

  “Duke qen pa para dhe prkrahje, pa ditur gjuhn, prfundon n rrjetet e krimit organizuar, n shtpit e barit”, shtoi Cahani.

  Puna e paligjshme n shtpit e barit transformohet n asete t ligjshme n Shqipri dhe Mbretrin e Bashkuar. Asetet n Shqipri jan kryesisht apartamente, shtpi luksoze, restorante apo bar kafe n qytetet prkatse, biznese t ndryshme, kryesisht n Tiran dhe n zonat bregdetare. Me menaxhimin e tyre merren persona t afrm t familjes apo vet ata q jan kthyer nga Britania. Megjithat, pjesa m e madhe e investimeve sht n Britani, ku shqiptart e siprprmendur kan bler hotele e restorante, kan bler apo kan marr me koncesion pjesn m t madhe t lavazheve, kan ngritur kompani ndrtimi dhe skela ku kan t punsuar dhjetra punonjs.

  Sokol Cana, zv.Drejtor pr Hetimin e Krimit n Drejtorin Vendore t Policis n Kuks, i tha BIRN se gjat vitit 2023 kan elur hetime pasurore pr 6 raste t lidhura me aktivitete kriminale n Britanin e Madhe.

  “Pr do informacion t marr kan nisur verifikimet e pasuris s ktyre shtetasve dhe t afrmve t tyre si dhe jan elur hetimet pasurore n 6 raste t cilat jan referuar n Prokurori”, tha Cana.

  Jo t gjith at q zgjedhin nj karrier kriminale bhen t pasur dhe disa jan penduar pr rrugn q kan zgjedhur.

  Shptimi, nga qyteti i Kuksit, sht njri prej emigrantve t paligjshm q udhtoi pr n Mbretris s Bashkuar dy vjet m par dhe zgjodhi shkalln e shtrembr drejt suksesit. Pasi punoi nj vit n shtpit e barit n Angli, ai u kthye n Kuks i zhgnjyer dhe me vetm 6 mij paund n xhep.

  Ai shpjegoi se kultivimi i paligjshm n “shtpit e barit” sht nj pun q zgjat 24 or n dit, n nj ambient ku ajri i pastr nuk futet kurr, ku nuk shikon kurr drit natyrale dhe je i vetm gjat gjith periudhs s kultivimit t hashashit n mes t pesticideve, n nj shtpi q mund t marr flak n do moment, sepse ata q kan instaluar llambat dhe jan duke vjedhur energjin nuk jan elektricist.

  “Ndodh shpesh q dikush i grabit pak dit para korrjes dhe humbin do gj apo i ndrpresin energjin dhe prodhimi ‘vdes'”, tha ai. “Ke qen i lodhur dhe ke harruar t kujdesesh si duhet pr bimn dhe n fund merr erekun e prodhimit”, shpjegoi Shptimi, ndrsa theksoi se m e keqja fare sht kur kapesh nga policia pa korrur as dorn e par.

  Sipas Cahanit, shqetsimi kryesor i emigrantve t paligjshm n Angli q punojn n shtpit e barit nuk sht policia, por bandat grabitse.

  “Edhe kur kapen nga policia, personat q punojn n shtpit e barit lirohen n prgjithsi, por edhe dnimet jan t lehta pr shkak se legjislacioni penal n Britani parashikon dnime t lehta”, tha ai. “Problem pr emigrantt e paligjshm q punojn n shtpit e barit nuk sht policia britanike, pasi policia mbyll njrin sy, por sht sulmi q u behet ktyre shtpive nga bandat grabitse”, prfundoi ai.


  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2021, 14:10
 2. Sondazhi: 70 % e t rinjve shqiptar krkojn t emigrojn n nj vend t BE-s
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2018, 04:59
 3. Vizita e Paps n Britanin e Madhe
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 18-09-2010, 13:58
 4. Xhimi Marku m i forti Britanin s Madhe
  Nga Shijaksi-London n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2008, 13:17
 5. Leskaj: N ndihm t t rinjve q t mos emigrojn
  Nga BOY_UK n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-11-2003, 22:41

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •