Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10

Tema: Noti

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Noti

  7 arsye pse noti ėshtė kaq i shėndetshėm


  Cila stėrvitje mendoni se ėshtė mė e mirė? Stėrvitja pėr forcė/rezistencė? Vrapi? Futbolli?

  Pak prej jush do tė mendonin notin nė kėtė pikė. Noti ėshtė njė kombinim i pėrsosur i stėrvitjes kardio dhe rezistencės.

  Gjatė tė bėrit not punojnė shumė krahėt, kėmbėt, shpatullat, ijet dhe pjesa e sipėrme e trupit. Noti ka shumė pėrfitime pėr shėndetin tuaj dhe mund t’ju ndihmojė edhe me sportet e tjera.

  Noti forcon zemrėn

  Noti sportiv nxit sistemin kardiovaskular dhe stėrvit muskujt e zemrės. Presioni i ujit ngushton enėt e gjakut nė sipėrfaqen e lėkurės. Rezultati: gjaku shtyhet pėrsėri nė zgavrėn e kraharorit dhe zemra duhet tė punojė mė shumė. Nė terma afatgjatė, zemra pėrshtatet me ngarkesėn dhe bėhet mė efikase.

  Lehtėson dhimbjet e shpinės dhe problemet e kyēeve

  Ankoheni shpesh nga dhimbjet e kyēeve dhe shpinės? Atėherė noti ėshtė pėr ju! Sepse nė ujė nyjet dhe disqet ndėrvertebrale lehtėsohen. Ju gjithashtu mund tė forconi muskujt e bustit dhe shpinės me notin. Pėrveē kėsaj, pacientėt me artrozė pėrfitojnė veēanėrisht nga sportet nė ujė. Pėr ta vlen rekomandimi i mėposhtėm: lėvizni shumė, por sforconi pak. Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ėshtė e mundur me not.

  Noti si njė ndihmė natyrale pėr astmėn

  Noti i bėn muskujt e frymėmarrjes mė elastike dhe mbėshtet transportin e mukusit nga mushkėritė – e gjithė kjo ėshtė nė dobi tė personave qė vuajnė nga azma. Megjithatė, fillestarėt duhet tė sigurohen qė ngadalė tė mėsohen me pėrpjekjet dhe tė pėrfshijnė njė fazė ngrohjeje dhe periudha tė rregullta rikuperimi. Gjithashtu e rėndėsishme: Astmatikėt duhet tė konsultohen me mjekun e tyre pėrpara se tė ushtrojnė dhe tė jenė tė pėrshtatur mirė me mjekimin.

  Sporti mė i mirė kur je nė mbipeshė? Noti!

  Tė notuarit ka disa pėrparėsi pėr njerėzit mbipeshė. Ju mund tė ushtroheni lehtėsisht nė pishinė pa e mbingarkuar veten dhe tė pėrmirėsoni vetėdijen e trupit me kalimin e kohės. Meqenėse qarkullimi i gjakut, kockat dhe nyjet e njerėzve qė janė shumė mbipeshė shpesh janė tė stresuar paraprakisht, noti ėshtė njė fillim ideal dhe i butė qė paraprin ushtrimet e rregullta. Dhe veēanėrisht pėr njerėzit e patrajnuar, rreziku i ulėt i lėndimit ėshtė njė plus.

  Noti si njė stėrvitje pėr tė gjithė trupin

  Kur notoni, ju forconi tė gjitha grupet e muskujve, veēanėrisht nėse ndryshoni stilin tuaj tė notit: stėrviten muskujt e gjoksit, shpatullave, krahėve dhe kėmbėve nė veēanti. Kur zvarriteni, forca vjen kryesisht nga krahėt, por ju stėrvisni edhe shpatullat dhe bustin. Muskujt e shpinės pėrfitojnė mė shumė nga noti nė shpinė.

  Humbni peshė nė mėnyrė tė shėndetshme me not

  Noti gjithashtu mund tė shėnojė pėr sa i pėrket konsumit tė kalorive – njė arsye mė shumė pėr tė zėvendėsuar palestrėn me pishinėn: njė person me peshė 80 kilogramė pėrdor rreth 344 kilokalori nė orė kur noton ngadalė dhe rreth 768 kur noton me shpejtėsi. Me zvarritje tė shpejtė madje mund tė shpenzojė deri nė 900 kalori. Konsumi i kalorive nė ujė ėshtė kaq i lartė sepse trupi ka nevojė pėr energji pėr tė kompensuar ndryshimin e temperaturės nė ujė.

  Megjithatė, nėse doni tė humbni peshė duke notuar, duhet tė stėrviteni rregullisht. Kolegji Evropian i Shkencave Sportive (ECSS) dhe Kolegji Amerikan i Mjekėsisė Sportive (ASCM) rekomandojnė 250 minuta ushtrime tė moderuara nė javė pėr tė humbur peshė. Kjo ėshtė rreth katėr orė stėrvitje nė javė. Pėr tė siguruar qė noti tė mbetet i shėndetshėm dhe tė mos ēojė nė lėndime, nuk duhet tė mbingarkoni veten nė fillim dhe ngadalė tė rrisni ngarkesėn e stėrvitjes.

  Noti ju mban tė rinj

  Notarėt janė biologjikisht 20 vjet mė tė rinj se sa thuhet nė patentėn e shoferit. Noti ka efekte pozitive nė presionin e gjakut, nivelet e kolesterolit, shėndetin e zemrės, sistemin nervor qendror, kiminė e gjakut.


  / Shqip.com / Express.com

  https://www.gazetaexpress.com/7-arsy...i-shendetshem/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Noti, sporti qė ju aktivizon gjithė muskujt e trupit

  Noti nga konsiderohet si njė ndėr sportet mė tė dobishme, i cili vė nė funksion tė gjithė muskujt e trupit, edhe muskujt tė cilėt rrallė herė janė aktivė gjatė jetės sė pėrditshme.

  Por, ēfarė dimė vėrtet pėr notin?

  Noti ėshtė ai aktivitet motorik qė lejon trupin tė notojė dhe tė lėvizė nė ujė. Ėshtė njė sport qė pėrfshin tė gjithė muskujt e trupit dhe, pėrveēse njė sport olimpik, ėshtė njė aktivitet rekreativ shumė i pėrhapur, qė shpėrndan lėvizjen nė tė gjithė trupin.

  Noti promovon shėndetin dhe mirėqenien fizike dhe psikologjike.

  Zakonisht, duke e praktikuar atė, fitohet njė rritje e masės muskulore dhe rrjedhimisht njė ulje e masės dhjamore duke zhvilluar strukturėn kockore dhe zgjerimin e kafazit tė kraharorit.

  Sipas ekspertėve, noti hyn tek sportet qė kėrkojnė rezistencė tė lartė, pasi vetėm pėr njė gjysmė ore not, mund tė digjen 350 kalori.

  Kjo ndodh pėr shkak se trupit i duhet rezistencė mė e madhe, 14 herė mė shumė, sesa rezistenca ndaj ēdo sporti tjetėr. Kėshtu, trupit i duhet tė djegė mė shumė energji qė tė vazhdojė tė ruajė dinamikėn e tij brenda ujit. Pėrveēse pėrbėn njė sport tė sigurt nė forcimin e zemrės, muskujve dhe rritjen e fleksibilitetit, tė notuarit ėshtė njė tjetėr alternativė nė rritjen e cilėsisė sė jetės.

  Pėr njė shėndet sa mė tė mirė, ekspertėt sugjerojnė tre herė nė javė not, me njė kohėzgjatje 30 – 45 minuta.

  Noti ėshtė i vetmi aktivitet fizik me tė cilin duhet tė njihet ēdo fėmijė qė nė moshė tė hershme. Ky sport i cili kryhet nė ujė zgjon tek fėmijėt emocione tė bukura dhe tė lumtura. Kudo nė botė noti ėshtė lėndė e detyrueshme nė shkollėn fillore, gjė e cila u mundėson fėmijėve tė zhvillojnė dhe t'i pėrvetėsojnė teknikat e notit, dhe nė tė njėjtėn kohė fėmijėt tė arrijnė tė qėndrojnė vetė mbi ujė. Noti, pėrveē pėrfitimeve tė shumta qė ofron, ndikon pozitivisht nė shėndetin dhe nė zhvillimin e fėmijės.

  Pse ėshtė noti i dobishėm pėr rehabilitim?

  Ka disa arsye pse noti konsiderohet njė sport i pėrshtatshėm pėr rehabilitim.

  Ulja e gravitetit i bėn tė gjitha lėvizjet mė tė natyrshme dhe nyjet nuk ndikohen nga pėrpjekjet e bėra, duke lejuar ekzekutimin e disa lėvizjeve jashtė ujit, nuk do tė ishin tė mundshme tė kryheshin.

  Pėrveē kėsaj, rezistenca e mundėsuar nga uji ėshtė homogjene: falė kėsaj veēorie, tensioni i muskujve ėshtė uniform gjatė lėvizjeve. Duhet mbajtur mend se, pėr tė kryer ushtrime rehabilitimi nė ujė, nuk ėshtė e nevojshme tė jesh njė notar ekspert.

  Nė rast tė simptomave qė prekin shpinėn, noti dhe tė gjitha sportet ujore mund tė jenė njė ndihmė e vlefshme.

  Noti ėshtė njė sport harmonik qė mund tė ndihmojė, sė bashku me seancat specifike tė riedukimit postural, pėr tė simetizuar punėn muskulare.


  / Motilokal.com

  https://motilokal.com/lajmet/7410/no...skujt-e-trupit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 03-06-2023 mė 21:02

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pėr: Noti

  Natyra dhe karakteristikat e notimit e bėjnė atė njė aktivitet tė shėndetshėm pėr trupin dhe mendjen. Ja disa arsye pse noti ėshtė kaq i shėndetshėm:

  1. Forcon muskujt: Noti ėshtė njė aktivitet aerobik qė pėrfshin shumė muskuj. Duke u pėrqendruar nė teknikėn e duhur tė notimit, ju mund tė forconi muskujt e shpinės, krahėve, kėmbėve, dhe torso.

  2. Pėrmirėson shėndetin e zemrės dhe mushkėrive: Notimi rrit ritmin e zemrės dhe lėkundjet e mushkėrive, duke ndihmuar nė pėrmirėsimin e sistemave tė tyre.

  3. Ndihmon nė humbjen e peshės: Notimi ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė djegur kalori dhe pėr tė ndihmuar nė humbjen e peshės.

  4. Rrit fleksibilitetin: Noti mund tė ndihmojė nė rritjen e fleksibilitetit, duke ndihmuar nė pėrmirėsimin e lėvizshmėrisė sė nyjeve dhe nė zbutjen e tensionit muskular.

  5. Zbut stresin: Notimi mund tė ndihmojė nė zbutjen e stresit dhe nė rritjen e ndjenjės sė qetėsisė.

  6. Pėrmirėson frymėmarrjen: Notimi ėshtė njė aktivitet qė kėrkon kontrollin e frymėmarrjes. Duke praktikuar notimin, ju mund tė pėrmirėsoni frymėmarrjen dhe tė rritni kapacitetin e mushkėrive pėr tė marrė oksigjen.

  7. Ndihmon nė pėrmirėsimin e qarkullimit tė gjakut: Notimi ndihmon nė pėrmirėsimin e qarkullimit tė gjakut nė trup, duke ndihmuar nė furnizimin e mė shumė oksigjenit nė muskuj dhe organet.

  ... notimi mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut. Duke praktikuar notimin rregullisht, mund tė ndihmoni nė pėrmirėsimin e shėndetit tė zemrės dhe tė rritni elasticitetin e arterieve, duke ndihmuar nė rregullimin e presionit tė gjakut. Njė studim i publikuar nė Journal of Hypertension zbuloi se notimi mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut nė njerėzit me hipertension esencial (tension tė lartė tė gjakut), dhe se efekti i tij ishte i ngjashėm me atė tė aktiviteteve tė tjera aerobike si joggingu apo kėrcimi.

  Nė pėrgjithėsi, aktiviteti fizik ėshtė i dobishėm pėr tė ulur tensionin e gjakut. Notimi ėshtė i veēantė nė kėtė drejtim, sepse kjo aktiviteti ėshtė mjaft i ulėt impakti dhe nuk i shqetėson nyjet ashtu si joggingu apo aktivitete tė tjera me impakt mė tė lartė. Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė konsultoheni me mjekun tuaj para se tė filloni njė program ushtrimi, nėse keni probleme shėndetėsore prej mė parė si tension tė lartė tė gjakut.


  Kohėzgjatja e nevojshme pėr tė parė ndryshime nė tensionin e gjakut varion nga personi nė person dhe mund tė jetė ndikuar nga faktorė si stili i jetės, ushqimi, sėmundjet prej mė parė, etj. Megjithatė, nė pėrgjithėsi, konsiderohet se njė program i rregullt notimi pėr 12 javė mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut.

  Njė studim i publikuar nė revistėn British Journal of Sports Medicine zbuloi se nė rastet e hipertensionit esencial, njė program i rregullt notimi pėr 12 javė mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut me mesataren e uljes sė presionit tė sipėrme tė gjakut nė atėherė 9.1 mmHg dhe me mesataren e uljes sė presionit tė poshtėm tė gjakut nė 5.2 mmHg. Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė konsultoheni me mjekun tuaj dhe tė ndiqni udhėzimet e tij pėr tė pėrcaktuar kohėzgjatjen e nevojshme pėr tė parė ndryshime nė tensionin e gjakut dhe pėr tė planifikuar njė program ushtrimi qė pėrshtatet me nevojat tuaja shėndetėsore.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Katėr Pėrfitimet e Rėndėsishme tė tė Notuarit nė Det

  Noti nė det mundet tė pėrmirėsojė humorin dhe shėndetin nė pėrgjithėsi.

  Efektet shėruese tė ujit tė detit u pėrmblodhėn nė termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit tė Kripur’ qė pėrmendej gjėrėsisht nga Hipokrati.

  Grekėt e lashtė kishin njė vlerėsim tė lartė pėr pėrfitimet shėndetsore dhe ato tė bukurisė qė vijnė nga ky ujė i pasur me minerale.

  Pėr rrjedhojė, ata nuk hezitonin tė kridheshin nė pishina dhe vaska tė mbushura me ujė deti.

  Noti nė ujė deti mundet tė pėrmirėsojė funksionet e sistemit imunitar, qarkullimin, mirėqenien dhe hidratojė lėkurėn.

  Sistemi imunitar

  Uji i detit ėshtė i pasur me vitamina, kripėra minerale, amino acide dhe mikroorganizma tė gjallė qė munden tė shėrbejnė si antibiotikė duke promovuar shėndet tė mirė.

  Gjatė notit, pėrbėrėsit e ujit tė detit, tė ngjashėm me plazmėn e gjakut tė njeriut pėrthithen lehtėsisht dhe shfrytėzohen nga organizmi.

  Aroma e detit me njė rrymė jonesh tė ngarkuara negativisht dhe molekula qė ngjiten nė mushkėri, e bėjnė sistemin imunitar mė tė fortė.

  Pėr mė tepėr, ekspertėt janė tė mendimit se noti nė ujėra tė kripur ēel poret e lėkurės dhe lejon pėrthithjen e mineraleve tė detit dhe largon toksinat qė shkaktojnė sėmundje nga trupi.

  Qarkullimi

  Noti nė ujė tė kripur lehtėson qarkullimin e gjakut.

  Sistemi qarkullues qė pėrbėhet nga zemra, kapilarėt, arteriet dhe venat e transferon gjakun e pasur me oksigjen nga zemra nė trup dhe mė pas e kthen atė nė zemėr sėrish.

  Nė faqen e internetit Thalasso Experience shpjegohet se thalasoterapia qė e pėrmendėm mė lart, ka si qėllim tė rrisė qarkullimin e gjakut.

  Noti ose qėndrimi nė ujė tė kripur pėrmirėson qarkullimin e gjakut dhe rikthen mineralet thelbėsore tė shpėrbėra nga stresi, kequshqyerja, helmet mjedisore e tė tjerė.

  Mirėqenia

  Uji i detit rekomandohet pėr tė pėrmirėsuar shėndetin dhe mirėqenien.

  Noti nė det aktivizon mekanizmat shėrues tė trupit dhe pėrshpejton shėrimin nga probleme si azma, bronshiti, inflamacionet, dhimbje tė ndryshme etj.

  Uji i detit ėshtė i pasur me magnez dhe mundet tė qetėsojė muskujt, pakėsojė stresin dhe nxisė gjumin.

  Magnezi ndihmon nė zbutjen e nervave dhe irritimit dhe nxit njė ndjesi qetėsie tė nevojshme.

  Lėkura

  Magnezi ndihmon nė hidratimin dhe pėrmirėsimin e paraqitjes sė lėkurės tuaj.

  Njė studim i publikuar nė Shkurt tė 2005 nė “International Journal of Dermatology,” thotė se tė bėrit banjė me solucione kripore tė pasura me magnez nga Deti i Vdekur pėrmirėson lagėshtinė e lėkurės.

  Njerėzit qė kishin lėkurė tė thatė dhe qė morėn pjesė nė studim e futėn njėrin parakrah nė njė enė me solucion qė pėrmbante 5% kripė nga Deti i Vdekur dhe tjetrin nė ujė tė zakonshėm.

  Shkencėtarėt zbuluan se solucioni me kripė pėrmirėson hidratimin e lėkurės dhe pakėson simptomat e inflamacionit nė lėkurė siē janė skuqja dhe ashpėrsia e saj.

  Pėrmirėsimet nė lėkurė iu atribuan pėrmbajtjes sė lartė tė magnezit nė kripėn qė vinte nga Deti i Vdekur.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/shendet/kater-pe...tuarit-ne-det/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pėr: Noti

  Notimi nė det ka shumė pėrfitime tė rėndėsishme pėr shėndetin dhe mirėqenien tonė. Nė vijim janė katėr pėrfitimet kryesore tė tė notuarit nė det:

  1. Rritja e niveleve tė aktivitetit fizik: Noti nė det ėshtė njė mėnyrė shumė efikase pėr tė rritur aktivitetin fizik. Duke u lėvizur nė ujė, trupi juaj pėrdor njė numėr tė lartė muskujsh pėr tė lėvizur dhe pėr tė mbajtur qėndrimin. Kjo ndihmon nė rritjen e muskujve dhe nė pėrmirėsimin e shėndetit tė pėrgjithshėm.

  2. Pėrmirėsimi i shėndetit tė zemrės dhe tė frymėmarrjes: Noti nė det ndihmon nė pėrmirėsimin e shėndetit tė zemrės dhe tė frymėmarrjes duke u nxitur rritjen e kapacitetit tė mushkėrive dhe tė sistemit kardiovaskular. Kjo ndihmon nė uljen e kolesterolit dhe tė tensionit tė gjakut, si dhe nė zvogėlimin e rrezikut tė sėmundjeve tė zemrės dhe tė venave tė thella.

  3. Ndihmon nė rilaksim dhe zvogėlimin e stresit: Noti nė det ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr tė relaksuar trupin dhe mendjen. Uji i ftohtė dhe i qetėsueshėm ndihmon nė zvogėlimin e tensionit dhe nė relaksimin e muskujve, ndėrsa muzika dhe peisazhet e bukura qė shihni ndihmojnė nė zvogėlimin e stresit dhe nė ndjesinė e qetėsisė.

  4. Ndihmon nė pėrmirėsimin e koordinimit dhe tė fleksibilitetit: Noti nė det ndihmon nė pėrmirėsimin e koordinimit dhe tė fleksibilitetit, duke nxitur lėvizjet koordinuese dhe fleksibile tė trupit nė ujė. Kjo mund tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e aftėsive sportive dhe nė zvogėlimin e rrezikut tė lėndimeve.

  Ėshtė e vėrtetė qė uji i detit pėrmban vitamina, minerale, amino acide dhe mikroorganizma qė mund tė shėrbejnė si antibiotikė dhe mund tė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e shėndetit tonė. Megjithatė, ka disa faktorė qė duhet tė merren parasysh nė lidhje me sistemin tonė imunitar dhe notin nė det.

  Ndėrsa noti nė det mund tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e shėndetit tė pėrgjithshėm, nuk ekziston asnjė provė shkencore direkte qė tregon se aroma e detit ose rryma e joneve tė ngarkuara negativisht mund tė bėjnė sistemin tonė imunitar mė tė fortė. Sistemi imunitar ėshtė i ndėrlikuar dhe pėrfshin njė sėrė mekanizmash tė ndryshme qė janė tė ndikuar nga faktorė tė ndryshėm, si ushqimi, stresi, gjumi dhe ushtrimi fizik.

  Nėse notoni nė ujėra tė kripura, ėshtė e vėrtetė qė poret e lėkurės mund tė hapen dhe tė lejojnė pėrthithjen e mineraleve tė detit. Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė mbani parasysh se uji i detit mund tė jetė i ndotur nga polucioni dhe kimikatet, kėshtu qė duhet tė jeni tė kujdesshėm dhe tė siguroni qė tė notoni nė ujėra tė pastėr.

  Pėr pėrmirėsimin e sistemit tuaj imunitar, ėshtė e rėndėsishme tė keni njė stil jetese tė shėndetshėm qė pėrfshin njė ushqim tė balancuar, ushtrime fizike, gjumė tė mjaftueshėm dhe kontrollin e stresit. Nėse keni ndonjė shqetėsim rreth sistemit tuaj imunitar, ėshtė gjithmonė e mirė tė konsultoheni me njė mjek ose specialist tė shėndetit.

  Noti nė ujė tė kripur mund tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e qarkullimit tė gjakut nė trup. Duke u lėvizur nė ujė, trupi juaj aktivizohet dhe muskujt fillojnė tė punojnė mė shumė pėr tė mbajtur qėndrimin dhe pėr tė lėvizur nė ujė. Kjo ndihmon nė rritjen e rrjedhės sė gjakut nė trup dhe nė pėrmirėsimin e furnizimit me oksigjen nė trup.

  Thalasoterapia ėshtė njė terapi qė pėrdor ujin e detit dhe produkte tė tjera natyrale tė detit pėr tė pėrmirėsuar shėndetin dhe mirėqenien tonė. Nė kėtė rast, qėllimi ėshtė tė pėrmirėsojė qarkullimin e gjakut, duke pėrdorur pėrbėrėsit e pasur me minerale dhe mikroelemente tė ujit tė detit pėr tė aktivizuar rrjedhjen e gjakut nė trup.

  Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė mbani parasysh se noti nė ujė tė kripur nuk mund tė pėrdoret si njė terapi zyrtare pėr shqetėsime tė ndryshme shėndetėsore. Nėse keni ndonjė shqetėsim rreth shėndetit tuaj, ėshtė gjithmonė mė mirė tė konsultoheni me njė mjek ose specialist tė shėndetit pėr trajtimin e duhur dhe kėshilla pėr ushtrimet e duhura.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Si duhet tė notoni me stomakun bosh apo plot?

  Megjithėse na ėshtė thėnė gjithmonė qė duhet tė notojmė me stomakun plot, atėherė paska qenė njė gabim! Por, edhe me stomakun bosh nuk ėshtė mirė tė notoni, per shkak tė mungesės sė energjisė.

  Pasi tė keni ngrėnė, duhet tė prisni pak pėrpara se tė hidheni nė pishinė, det ose liqen. Menjėherė pas njė vakti, organizmi ka nevojė pėr shumė energji pėr tretjen. Nėse kėto rezerva energjie janė harxhuar, mund tė mos jeni nė gjendje tė notoni deri nė breg ose nė buzė tė pishinės.

  Trupi ka nevojė pėr energji pėr tė notuar: nėse vuani nga diabeti apo kushte tė tjera shėndetėsore, nuk rekomandohet tė notoni me stomakun bosh.

  A mund tė hidhesh direkt nė ujin e ftohtė? Jo, sidomos tė moshuarit dhe personat qė vuajnė nga probleme kronike shėndetėsore. Ndryshimi i temperaturave tė trupit dhe i ujit mund tė shkaktojė probleme me qarkullimin e gjakut.


  Shendeti.com

  https://shendeti.com.al/si-duhet-te-...bosh-apo-plot/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Si Ndikon Uji me Kripė i Detit nė Lėkurė – Cilat Janė Pėrfitimet

  Zgjidhja mė e mirė pėr tė pėrballuar ditėt e nxehta ėshtė padyshim afėr detit apo pishinave tė qytetit.

  Ndjesia e ēlirimit qė merrni nga uji i freskėt teksa notoni apo futeni nė ujė ėshtė e jashtėzakonshme.

  Sidoqoftė pėrtej kėnaqėsisė sė momentit sipas ekspertėve uji me klor i pishinės dhe ai me kripė i detit kanė ndikimin e tyre afatgjatė nė lėkurė.

  Nė kėtė artikull AgroWeb.org ju shpjegon pikėrisht si ndikojnė kėto dy element nė shėndetin e lėkurės tuaj.

  Ēfarė Shkakton Klori Nė Lėkurė?

  Siē edhe mund t’a dini klori nuk hyn tek produktet qė i bėjnė mirė lėkurės.

  Duke qėnė njė solucion antibakterial qė pėrdoret me shumicė nė pishina pėr tė larguar bakteret e kėqija ėshtė njėkohėsisht i ashpėr edhe me lėkurėn.

  Sipas mjekėve dermatologė klori mund tė jetė i vėshtirė pėr t’u larė dhe pėr t’u hequr edhe pasi laheni nė dush me shampo.

  Kjo vjen pėr shkak tė pėrbėrjes sė tij tė fortė kimike e cila shkakton tharje dhe irritim tė lėkurės gjatė kohės qė vepron nė tė.

  Gjithėsesi klori nuk ėshtė gjithnjė i dėmshėm, irritimet e mėdha dhe tė dukshme ndodhin kur nė pishinė apo nė ujė ka njė sasi tė madhe tė tij.

  Veēanėrisht kur pishina ėshtė plastike apo gome dhe kur vuani nga ndonjė sėmundje e lėkurės si ekzema.

  Kėto kushte mund t’a bėjnė lėkurėn mė tė predispozuar pėr t’u dėmtuar. tharė dhe irrituar nga klori.

  Si Ndikon Uji me Kripė Nė Lėkurė?

  Kur laheni nė det situata ėshtė komplet e ndryshme, pasi kripa nuk ėshtė e dėmshme pėr lėkurėn.

  Uji i kripur ndihmon lėkurėn edhe kur vuani nga ndonjė irritim, dėmtim apo problem siē janė aknet.

  Kjo pasi uji i detit ėshtė i pasur me minerale qė e ushqejnė dhe kurojnė lėkurėn duke i dhėnė rini dhe shėndet asaj.

  Gjithėsesi njė problem tė vogėl mund t’a shkaktojė edhe ky ujė, sidomos tek lėkurat e thata.

  Kripa kur mbetet nė lėkurė ka tendencėn t’a thajė atė duke ju shkaktuar njė ndjesi parehatie dhe kruajtje.

  Gjithashtu njė lėkurė shumė e thatė ka tendencėt tė rudhet dhe plaket shumė mė shpejt se tė tjerat.

  Si ta parandaloni Nė rastin e ujit me klor mundohuni qė tė lani trupin me ujė nga dushi tė paktėn 10 minuta pasi keni dalė nga pishina.

  Gjithashtu para se tė hyni lyeni lėkurėn me ndonjė krem apo vaj shumė hidratues siē janė ato me vaj kokosi apo ulliri.

  Nė rastin e ujit tė detit me kripė, pasi tė laheni sigurohuni qė sėrisht t’a hidratoni lėkurėn me kremra apo vajra shumė hidratues.

  Fillimisht sigurohuni t’a lani mirė trupin dhe fytyrėn tuaj nė mėnyrė qė me kripėn tė largohet edhe kremi i diellit qė mund tė keni pėrdorur.

  Pėr njė lėkurė tė shėndetėshme e sidomos nė verė qėndroni afėr dushit dhe kremrave hidratues.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...ne-perfitimet/

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Ushqimet qė nuk duhet tė hani 4 orė para se tė notoni

  Gjėja e parė qė duhet tė kemi parasysh ėshtė tė zhyteni nė det tė paktėn 3-4 orė pas njė vakti, edhe nėse disa kėmbėngulin qė pas njė ore gjithēka ėshtė nė rregull. Ndėr tė tjera, ka disa ushqime qė ėshtė mė mirė t’i shmangim para se tė notojmė.

  Bishtajoret si fasulet, thjerrėzat dhe bizelet

  Bishtajoret, e sidomos fasulet dhe thjerrėzat, janė ushqime tė pasura me fibra, tė cilat janė tė shkėlqyera pėr shėndetin e trupit, por jo kur bėhet fjalė pėr notin. Konsumimi i tyre mund tė shkaktojė fryrje, ngėrēe dhe parehati intensive nė ujė, ndaj ėshtė mirė t’i shmangni nė muajt e verės.

  Ushqime pikante

  Ushqimet e pikante mund tė shkaktojnė shqetėsime gastrointestinale, teksa nėse notoni nė pozicion shtrirė, ka shumė mundėsi pėr refluks.

  Kafeina

  Fatkeqėsisht, kafeja ėshtė njė opsion me rrezikshmėri tė lartė, pasi kafeina mund tė na mbushė me energji. Nuk ka rėndėsi nėse ėshtė nė kafe apo pije energjike, ajo mund tė shkaktojė dehidratim, i cili pėrkeqėsohet edhe mė shumė nėn diell dhe kripėn e detit.

  Alkooli

  Nė tė njėjtin kontekst, sado qė na pėlqen kombinimi i njė pijeje me alkool dhe plazhi, mbase duhet ta mendojmė sėrish. Njė birrė ose njė koktej veror mund tė jetė ajo qė ne kėrkojmė nė njė ditė tė nxehtė nė det, megjithatė alkooli, edhe nė sasi tė vogla, mund tė ēojė gjithashtu nė dehidrim.


  / A2CNN / Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/ushqim...-se-te-notoni/

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Katėr Pėrfitimet e Rėndėsishme tė tė Notuarit nė Det

  Noti nė det mundet tė pėrmirėsojė humorin dhe shėndetin nė pėrgjithėsi.

  Efektet shėruese tė ujit tė detit u pėrmblodhėn nė termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit tė Kripur’ qė pėrmendej gjėrėsisht nga Hipokrati.

  Grekėt e lashtė kishin njė vlerėsim tė lartė pėr pėrfitimet shėndetsore dhe ato tė bukurisė qė vijnė nga ky ujė i pasur me minerale.

  Pėr rrjedhojė, ata nuk hezitonin tė kridheshin nė pishina dhe vaska tė mbushura me ujė deti.

  Noti nė ujė deti mundet tė pėrmirėsojė funksionet e sistemit imunitar, qarkullimin, mirėqenien dhe hidratojė lėkurėn.


  Sistemi imunitar

  Uji i detit ėshtė i pasur me vitamina, kripėra minerale, amino acide dhe mikroorganizma tė gjallė qė munden tė shėrbejnė si antibiotikė duke promovuar shėndet tė mirė.

  Gjatė notit, pėrbėrėsit e ujit tė detit, tė ngjashėm me plazmėn e gjakut tė njeriut pėrthithen lehtėsisht dhe shfrytėzohen nga organizmi.

  Aroma e detit me njė rrymė jonesh tė ngarkuara negativisht dhe molekula qė ngjiten nė mushkėri, e bėjnė sistemin imunitar mė tė fortė.

  Pėr mė tepėr, ekspertėt janė tė mendimit se noti nė ujėra tė kripur ēel poret e lėkurės dhe lejon pėrthithjen e mineraleve tė detit dhe largon toksinat qė shkaktojnė sėmundje nga trupi.

  Qarkullimi

  Noti nė ujė tė kripur lehtėson qarkullimin e gjakut.

  Sistemi qarkullues qė pėrbėhet nga zemra, kapilarėt, arteriet dhe venat e transferon gjakun e pasur me oksigjen nga zemra nė trup dhe mė pas e kthen atė nė zemėr sėrish.

  Nė faqen e internetit Thalasso Experience shpjegohet se thalasoterapia qė e pėrmendėm mė lart, ka si qėllim tė rrisė qarkullimin e gjakut.

  Noti ose qėndrimi nė ujė tė kripur pėrmirėson qarkullimin e gjakut dhe rikthen mineralet thelbėsore tė shpėrbėra nga stresi, kequshqyerja, helmet mjedisore e tė tjerė.

  Mirėqenia

  Uji i detit rekomandohet pėr tė pėrmirėsuar shėndetin dhe mirėqenien.

  Noti nė det aktivizon mekanizmat shėrues tė trupit dhe pėrshpejton shėrimin nga probleme si azma, bronshiti, inflamacionet, dhimbje tė ndryshme etj.

  Uji i detit ėshtė i pasur me magnez dhe mundet tė qetėsojė muskujt, pakėsojė stresin dhe nxisė gjumin.

  Magnezi ndihmon nė zbutjen e nervave dhe irritimit dhe nxit njė ndjesi qetėsie tė nevojshme.

  Lėkura

  Magnezi ndihmon nė hidratimin dhe pėrmirėsimin e paraqitjes sė lėkurės tuaj.

  Njė studim i publikuar nė Shkurt tė 2005 nė “International Journal of Dermatology,” thotė se tė bėrit banjė me solucione kripore tė pasura me magnez nga Deti i Vdekur pėrmirėson lagėshtinė e lėkurės.

  Njerėzit qė kishin lėkurė tė thatė dhe qė morėn pjesė nė studim e futėn njėrin parakrah nė njė enė me solucion qė pėrmbante 5% kripė nga Deti i Vdekur dhe tjetrin nė ujė tė zakonshėm.

  Shkencėtarėt zbuluan se solucioni me kripė pėrmirėson hidratimin e lėkurės dhe pakėson simptomat e inflamacionit nė lėkurė siē janė skuqja dhe ashpėrsia e saj.

  Pėrmirėsimet nė lėkurė iu atribuan pėrmbajtjes sė lartė tė magnezit nė kripėn qė vinte nga Deti i Vdekur.


  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...tuarit-ne-det/

  / AgroWeb.org

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Noti

  Maratona e notit nė Pogradec, mbi 50 garues nė tre disiplina! Organizatorėt: Qėllimi ta bėjmė garė ndėrkombėtare

  Ėshtė zhvilluar pėr tė tretin edicion me rradhė nė Pogradec maratona e notit ‘Agron Ruvina’ ku morėn pjesė mbi 50 sportistė.

  Pogradec - Mbi 50 notarė, nė tre disiplina tė ndryshme, garuan kėtė fundjavė nė liqenin e Pogradecit pėr maratonėn e notit ‘Agron Ruvina’, qė mban emrin e ish-kampionit tė notit nga ky qytet. Pėrveē nderimit tė figurės sė Agron Ruvinės qėllimi ėshtė edhe promovimi i Pogradecit pėrmes sportit dhe konkretisht notit.

  “Unė personalisht dhe gjithė familja ime ndjehemi jashtė mase mirė, tė priveligjuar, qė bashkia na interesohet dhe bėn kėtė maratonė pėr tė kujtuar vėllanė nė kėtė ditė kaq tė bukur,”-u shpreh Sofika Ruvina, motra e Agron Ruvinės.

  Nė kategorinė e veteranėve Vladimir Mato preu i pari vijėn e finishit, ndėrsa pėr tė rinjtė triumfoi Ergi Malellari, volejbollist i Pogradecit qė pėr herė tė parė garoi nė not.

  “Ishte hera e parė qė garoja nė not dhe nuk besoja se do tė fitoja, por e shtyva veten. Ishte e vėshtirė se do pėrgatitje,”-tha Ergi Malellari, fitues pėr tė rinjtė.

  Pėr vajza ia doli Sandra Vesho, ndėrsa pjesė maratonės u bė edh eish-kampionia e notit Enkelejda Konopulli.

  “Ishte shumė e vėshtirė sepse pėr mua tani duhet njė pėrgatitje. Do tė dilja mė mirė nėse do isha pėrgatitur mė shumė, por megjithatė jamė e kėnaqur,”-deklaroi Enkelejda Konopulli, ish-kampione e notit.

  Ky ishte sezoni i tretė i maratonės ‘Agron Ruvina’, ndėrsa organizatorėt synojnė qė vitin e ardhshėm ajo tė shndėrrohet nė njė garė ndėrkombėtare.
  Maratona e notit nė Pogradec, mbi 50 garues! Organizatorėt: Qėllimi ta bėjmė garė ndėrkombėtare
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 21-08-2023 mė 20:08

Tema tė Ngjashme

 1. Viron Noti: Zeri i "Ju flet Tirana"
  Nga Albo nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2013, 15:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •