Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Ngritja meteorike e BlackRock Inc. në Wall St. falë sistemit të inteligjencës artificiale ALADDIN

    BlackRock, Inc. është një kompani amerikane e investimeve shumëkombëshe me bazë në qytetin e Nju Jorkut. E themeluar në vitin 1988, fillimisht si menaxher i aseteve institucionale për menaxhimin e rrezikut të ndërmarrjes dhe me të ardhura fikse, BlackRock është menaxheri më i madh i aseteve në botë, me 8.66 trilion dollarë aktive nën menaxhim që nga 31 dhjetori 2022.[1] BlackRock operon globalisht me 70 zyra në 30 vende dhe klientë në 100 vende.[1] BlackRock është menaxheri i grupit iShares të fondeve të tregtuara në këmbim, dhe së bashku me Grupin Vanguard dhe State Street, ai konsiderohet të jetë një nga menaxherët e fondeve të Tregut të Mëdhenj.[2][3] Softueri i tij Aladdin mban gjurmët e portofoleve të investimeve për shumë institucione të mëdha financiare dhe divizioni i tij BlackRock Solutions ofron shërbime të menaxhimit të rrezikut financiar.[4] BlackRock renditet në vendin e 184-të në listën e Fortune 500 të korporatave më të mëdha të Shteteve të Bashkuara sipas të ardhurave.[5]

    Emri:  ***-FINK-042817-AP.jpg

Shikime: 116

Madhësia:  24.5 KB
    Larry Fink

    BlackRock ka kërkuar të pozicionohet si një lider në industri në qeverisjen mjedisore, sociale dhe të korporatës (ESG). Është kritikuar nga disa për investime në kompani që janë të përfshira në lëndët djegëse fosile, industrinë e armëve dhe shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë. Të tjerë e kanë shqyrtuar BlackRock për përpjekjet e saj për të reduktuar investimet e saj në kompani që kontribuojnë në ndryshimin e klimës dhe dhunën me armë dhe promovimin e diversitetit gjinor; Shtetet e SHBA të Virxhinias Perëndimore, Florida dhe Luiziana kanë hequr paratë ose refuzojnë të bëjnë biznes me firmën për shkak të politikave të saj ESG. Kompania është përballur gjithashtu me kritika për lidhjet e saj të ngushta me Rezervën Federale gjatë pandemisë COVID-19 dhe për praktikat anti-konkurruese për shkak të aksioneve të saj të konsiderueshme të pronësisë në kaq shumë kompani.

    Burimi: Wikipedia


  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ngritja meteorike e BlackRock Inc. në Wall St. falë sistemit të inteligjencës artificiale ALADD

    Historiku i BlackRock Inc - Sot menaxhon $10 trilion dollare ne asete ne mbare boten.


  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Ngritja meteorike e BlackRock Inc. në Wall St. falë sistemit të inteligjencës artificiale ALADD

    BlackRock Inc është një kompani amerikane e menaxhimit të aseteve, e themeluar në vitin 1988 nga Larry Fink, Robert S. Kapito dhe Susan Wagner. Kompania fillimisht u themelua si Blackstone Financial Management, një filial i Blackstone Group, por u ndarë nga kjo kompani në vitin 1994. Në fillim, BlackRock fokusohet në menaxhimin e aseteve të fondeve të pensioneve dhe fondeve të investimeve, por më vonë zgjeroi aktivitetin e saj në menaxhimin e aseteve të ndryshme.

    Në vitin 1999, BlackRock u bë kompania e parë e menaxhimit të aseteve që u listua në bursën e re të internetit, iShares. Një vit më vonë, kompania u listua në bursën e Nju Jorkut (NYSE) dhe fillimisht u vlerësua në rreth 14 milionë dollarë. Në vitet që pasuan, BlackRock vijoi të zgjerojë aktivitetin e saj në menaxhimin e aseteve, përfshirë blerjen e shumë kompanive të tjera të menaxhimit të aseteve.

    Në vitin 2006, BlackRock bleu kompaninë e menaxhimit të aseteve Merrill Lynch Investment Managers, duke u bërë kompania më e madhe e menaxhimit të aseteve në botë në atë kohë. Në vitin 2009, BlackRock bleu pjesën më të madhe të filialit të menaxhimit të aseteve të Barclays Bank, i cili u bë një partner strategjik i BlackRock. Kjo akvizicion e bëri BlackRock-në kompaninë më të madhe të menaxhimit të aseteve në botë.

    Sot, BlackRock është një nga kompanitë më të mëdha të menaxhimit të aseteve në botë, me një portofol të aseteve prej rreth 10 trilionë dollarësh. Kompania ofron shërbime të menaxhimit të aseteve për klientët e saj, përfshirë fonde të investimeve, pensione dhe fonde të tjera institucionale. BlackRock ka zyrat në mbarë botën dhe punëson rreth 16,000 të punësuar në mbarë botën.

    BlackRock ofron një gamë të gjerë shërbimesh të menaxhimit të aseteve për klientët e saj. Disa prej shërbimeve kryesore janë:

    1. Fonde të investimeve: BlackRock ofron një gamë të gjerë fonde të investimeve të hapura dhe të mbyllura, duke përfshirë fonde të indeksit, fonde të menaxhuara aktivisht dhe fonde alternative. Këto fonde mund të jenë të përqendruara në një klasë të vetme të aseteve, si aksione, obligacione ose pasuri alternative, ose të jenë të ndryshme në përbërjen e tyre.

    2. Pensione: BlackRock ofron shërbime të menaxhimit të pensioneve për kompanitë dhe organizatat e tjera. Këto shërbime përfshijnë menaxhimin e portofolit të pensioneve të punonjësve të organizatave, duke përfshirë strategjitë e investimit dhe çështjet e llogaridhënies së pensioneve.

    3. Shërbime të menaxhimit të pasurive: BlackRock ofron shërbime të menaxhimit të pasurive për klientët individualë dhe familjet e pasura. Këto shërbime përfshijnë menaxhimin e portofolit të investimeve të klientëve, duke përfshirë planifikimin financiar dhe mbikëqyrjen e investimeve.

    4. Shërbime të menaxhimit të riskut: BlackRock ofron shërbime të menaxhimit të riskut për organizatat dhe institucionet financiare. Këto shërbime përfshijnë vlerësimin e riskut, modelimin e rrezikut dhe menaxhimin e rrezikut në një gamë të gjerë të klasave të aseteve.

    5. Shërbime të menaxhimit të likuiditetit: BlackRock ofron shërbime të menaxhimit të likuiditetit për korporatat dhe institucionet financiare. Këto shërbime përfshijnë menaxhimin e likuiditetit dhe mbikëqyrjen e kufijve të rrezikut për portofoliot e investimeve.

    Këto janë vetëm disa prej shërbimeve që ofron BlackRock për klientët e saj. Kompania ofron shërbime të tjera të menaxhimit të aseteve dhe të konsulencës financiare që mund të përshtaten me nevojat e veçanta të klientëve të saj.

    Përveç shërbimeve të menaxhimit të aseteve, BlackRock është një kompani e ndjekur edhe për qëndrimet e saj ndaj çështjeve shoqërore dhe mjedisore. Kompania ka bërë angazhime të rëndësishme në fushën e investimeve të mirëqenies shoqërore dhe të zhvillimit të qëndrueshëm, duke kërkuar të investojë në projekte dhe kompani që kanë një impakt pozitiv në shoqëri dhe në mjedis. BlackRock ka marrë në konsideratë edhe ndikimin e ndryshimeve klimatike në portofoliot e saj dhe ka bërë thirrje për tregun e kapitalit të ndjekë modele të ndryshme investimi që promovojnë zhvillimin e qëndrueshëm.

    BlackRock gjithashtu ka ndërmarrë hapa për të rritur diversitetin në sektorin e financave dhe ka bërë angazhime për të ndihmuar në luftën kundër diskriminimit dhe për të siguruar barazi gjinore dhe raciale në vendin e punës. Kompania ka bërë thirrje për një përgjigje më të mirë ndaj pandemisë COVID-19 dhe ka ofruar ndihmë financiare dhe burime për të ndihmuar organizatat dhe komunitetet që janë prekur nga pandemia.

    Në përgjithësi, BlackRock është një kompani e rëndësishme në botën e financave dhe e njohur për shërbimet e saj të menaxhimit të aseteve dhe angazhimet e saj ndaj çështjeve shoqërore dhe mjedisore. Kompania vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm në tregun e fondeve të investimeve dhe në industrinë e financave në përgjithësi.

    BlackRock ka bërë angazhime të rëndësishme në fushën e investimeve të mirëqenies shoqërore, duke kërkuar të investojë në projekte dhe kompani që kanë një impakt pozitiv në shoqëri dhe në mjedis. Në vitin 2020, BlackRock ka lansuar një platformë të re të investimeve të mirëqenies shoqërore me një fond fillestar prej 1 miliardë dollarësh, me qëllim të ndihmimit të investitorëve për të ndërmarrë investime në sektorë si energjia e rinovueshme, ujësjellësit, transporti i pastër dhe teknologjia e informacionit dhe komunikimit.

    BlackRock ka bërë edhe investime në projekte sociale dhe mjedisore nëpër botë. Në vitin 2020, BlackRock ka bërë një investim prej 600 milionë dollarësh në një projekt solari në Indi, me qëllim të ndihmimit të vendit për të prodhuar energji e rinovueshme dhe për të ulur ndotjen. Kompania gjithashtu ka bërë investime në projekte të ujësjellësit dhe kanalizimeve në Kinë, dhe ka ndihmuar në financimin e një projekti të energjisë së rinovueshme në Brazili.

    Përveç kësaj, BlackRock ka bërë angazhime për të ndihmuar në luftën kundër diskriminimit dhe për të siguruar barazi gjinore dhe raciale në vendin e punës. Kompania ka ndërmarrë hapa për të rritur diversitetin në sektorin e financave dhe ka bërë thirrje për një përgjigje më të mirë ndaj pandemisë COVID-19, duke ofruar ndihmë financiare dhe burime për të ndihmuar organizatat dhe komunitetet që janë prekur nga pandemia.

    Këto janë vetëm disa prej investimeve të rëndësishme të BlackRock në projekte të mirëqenies shoqërore dhe mjedisore. Kompania vazhdon të angazhohet për të ndihmuar në zhvillimin e një tregu më të qëndrueshëm dhe për të ndihmuar në rritjen e impaktit pozitiv në shoqëri dhe në mjedis.

    Së bashku me investimet e saj në projekte të mirëqenies shoqërore dhe mjedisore, BlackRock ka bërë investime të rëndësishme në sektorin e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. Kompania ka një portofol të gjerë të investimeve në kompani teknologjike dhe inovative, duke përfshirë disa prej emrave më të njohur në sektor, si Microsoft, Apple, Amazon dhe Alphabet (prindërit e Google).

    Në vitin 2020, BlackRock ka bërë një investim prej 182 milionë dollarësh në UiPath, një kompani që zhvillon teknologji të automatizimit të proceseve të biznesit. Ky investim bëri që UiPath të bëhet një nga startup-et më të vlerësuara në botë, me një vlerësim prej mbi 7 miliardë dollarësh.

    BlackRock gjithashtu ka bërë investime në sektorin e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit nëpër botë. Në vitin 2021, kompania ka bërë një investim prej 118 milionë dollarësh në Teleperformance, një kompani franceze që ofron shërbime të qendrave të thirrjeve dhe të përpunimit të të dhënave. BlackRock ka bërë gjithashtu investime në kompani si Tencent, Alibaba dhe Samsung Electronics.

    Përveç kësaj, BlackRock ka zhvilluar edhe softuerin e saj të menaxhimit të aseteve, Aladdin, që i lejon klientëve të saj të ndjekin dhe të menaxhojnë portofoliot e tyre të investimeve. Aladdin është një nga softuerët më të përdorur në industrinë e financave dhe ofron një gamë të gjerë funksionalitetesh për menaxhimin e portofolit të investimeve.

    Këto janë vetëm disa prej investimeve të rëndësishme të BlackRock në sektorin e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. Kompania vazhdon të ndjekë inovacionin dhe të investojë në kompani dhe projekte që kanë potencialin për të ndryshuar mënyrën se si ne punojmë, jetojmë dhe komunikojmë në botën moderne.

    Së bashku me investimet e saj në sektorin e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit, BlackRock ka zhvilluar edhe softuerin e saj të menaxhimit të aseteve, Aladdin, i cili është një nga softuerët më të përdorur në industrinë e financave.

    Aladdin është një platformë e integruar e menaxhimit të portofolit të investimeve që ofron një gamë të gjerë funksionalitetesh për menaxhimin e portofolit të investimeve dhe për analizën e rrezikut financiar. Platforma integron të dhënat nga burime të ndryshme, duke përfshirë të dhëna nga bursat e vlerësimit, agjencitë e vlerësimit, dhe burime të tjera të tregut, për të krijuar një pamje të plotë të portofolit të investimeve.

    Aladdin përdoret nga më shumë se 200 investitorë institucionalë dhe menaxherë të aseteve në të gjithë botën, duke përfshirë bankat, fondet e pensionit, dhe kompanitë e sigurimeve. Platforma u lejon klientëve të saj të ndjekin portofoliot e tyre të investimeve në mënyrë të rregullt, të analizojnë rrezikun dhe rëndësinë e ndryshimeve në portofolin e tyre dhe të marrin vendime të bazuar në analizat e tyre.

    Në përgjithësi, Aladdin është një platformë e sofistikuar e menaxhimit të portofolit të investimeve që ofron një gamë të gjerë funksionalitetesh për menaxhimin e portofolit të investimeve dhe për analizën e rrezikut financiar. Platforma është një nga softuerët më të përdorur në industrinë e financave dhe ka një ndikim të rëndësishëm në menaxhimin e portofolit të investimeve.

    Aladdin është një platformë e sofistikuar e menaxhimit të portofolit të investimeve që përdoret nga më shumë se 200 investitorë institucionalë dhe menaxherë të aseteve në të gjithë botën. Këta investitorë përfshijnë bankat, fondet e pensionit, dhe kompanitë e sigurimeve, si dhe disa prej kompanive më të mëdha të botës në sektorë si teknologjia, energjia dhe telekomunikacioni. Disa prej investitorëve më të mëdhenj që përdorin Aladdin janë:

    - Vanguard Group: Vanguard është një nga menaxherët më të mëdhenj të fondeve të investimeve në botë, me aktive nën menaxhim prej rreth 7 trilionë dollarësh. Kompania përdor Aladdin për të ndjekur dhe menaxhuar portofoliot e saj të investimeve.

    - California Public Employees' Retirement System (CalPERS): CalPERS është një fond pensioni publik në Kaliforni, i cili ka aktive nën menaxhim prej rreth 400 miliardë dollarësh. Fondi përdor Aladdin për të ndjekur dhe menaxhuar portofolion e tij të investimeve.

    - PNC Financial Services Group: PNC është një bankë e mëdhe në Shtetet e Bashkuara, me aktive nën menaxhim prej rreth 460 miliardë dollarësh. PNC përdor Aladdin për të ndjekur dhe menaxhuar portofolion e saj të investimeve.

    - Norges Bank Investment Management: Norges Bank Investment Management është një menaxher i fondeve sovranë të Norvegjisë, me aktive nën menaxhim prej rreth 1 trilionë dollarësh. Kompania përdor Aladdin për të ndjekur dhe menaxhuar portofolion e saj të investimeve.

    - Allianz: Allianz është një kompani gjermane e sigurimeve dhe menaxhimi i investimeve, me aktive nën menaxhim prej rreth 2 trilionë euro. Kompania përdor Aladdin për të ndjekur dhe menaxhuar portofolion e saj të investimeve.

    Këta investitorë përdorin Aladdin për të ndjekur dhe menaxhuar portofolion e tyre të investimeve në mënyrë më efektive dhe për të analizuar rrezikun dhe rëndësinë e ndryshimeve në portofolion e tyre. Përdorimi i Aladdin u lejon investitorëve të saj të marrin vendime të informuara dhe të bëjnë ndryshime në portofolin e tyre në mënyrë të shpejtë dhe të qëndrueshme.

    Përdorimi i Aladdin ofron disa avantazhe për investitorët. Këtu janë disa prej tyre:

    1. Menaxhimi i portofolit të investimeve në një vend të vetëm: Aladdin integron të dhënat nga burime të ndryshme, duke përfshirë të dhëna nga bursat e vlerësimit, agjencitë e vlerësimit, dhe burime të tjera të tregut, për të krijuar një pamje të plotë të portofolit të investimeve në një vend të vetëm. Ky aspekt mund të ndihmojë në reduktimin e kohës dhe kostove të nevojshme për të monitoruar dhe menaxhuar portofolin e investimeve.

    2. Analiza e rrezikut dhe rëndësisë së ndryshimeve në portofolion: Aladdin mundëson analiza të thellë të portofolit të investimeve dhe të identifikojë rrezikun dhe rëndësinë e ndryshimeve në portofolion. Kjo mund të ndihmojë investitorët të marrin vendime të informuara dhe të bëjnë ndryshime në portofolin e tyre në mënyrë të shpejtë dhe të qëndrueshme.

    3. Ndihmë në planifikimin e portofolit të investimeve: Aladdin mund të ndihmojë investitorët në planifikimin e portofolit të investimeve në të ardhmen, duke identifikuar mundësi të reja investimi dhe duke analizuar rrezikun dhe potencialin e tyre.

    4. Ndihmë në zgjedhjen e strategjisë së investimeve: Aladdin mund të ndihmojë investitorët në zgjedhjen e strategjisë së investimeve në bazë të objektivave të tyre të investimit dhe në bazë të analizave të rrezikut dhe të potencialit të investimeve.

    5. Ndihmë në reduktimin e kohës dhe kostove të nevojshme për menaxhimin e portofolit të investimeve: Përdorimi i Aladdin mund të ndihmojë në reduktimin e kohës dhe kostove të nevojshme për menaxhimin e portofolit të investimeve, duke integruar të dhënat dhe duke automatizuar disa prej proceseve të menaxhimit të portofolit.

    Këto janë vetëm disa prej avantazheve që ofron përdorimi i Aladdin për investitorët. Platforma është një nga softuerët më të përdorur në industrinë e financave dhe ka një ndikim të rëndësishëm në menaxhimin e portofolit të investimeve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 17-05-2023 më 14:10

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ngritja meteorike e BlackRock Inc. në Wall St. falë sistemit të inteligjencës artificiale ALADD

    BlackRock dhe lidhjet me politiken.

    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 28-04-2023, 14:48
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-04-2023, 17:46
  3. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-02-2023, 06:55
  4. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-01-2023, 01:14
  5. Ndërron jetë babai i Inteligjencës Artificiale
    Nga Vinjol në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2016, 08:36

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •