Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Doug Casey mbi farsën e tavanit të borxhit dhe pse SHBA duhet të shpallë falimentimin

    Emri:  ceil.jpg

Shikime: 131

Madhësia:  286.5 KB

    Njeriu ndërkombëtar: Qeveria federale e SHBA-së e ka rritur të ashtuquajturin tavan të borxhit 104 herë që nga viti 1944.

    A nuk duhet ta quajnë atë një objektiv borxhi në vend të një tavan borxhi?

    A është e gjithë kjo një farsë?

    Doug Casey: Situata është plotësisht dhe në mënyrë të pakthyeshme jashtë kontrollit. Është një farsë. Shumë për të qeshur, përveç faktit që është kaq serioze vdekjeprurëse.

    A mund të ulin tavanin e borxhit apo shumën e borxhit? Apo edhe të ngadalësojë rritjen e saj në këtë pikë? Nr.

    Situata është përtej shlyerjes sepse shumica e shpenzimeve të qeverisë së SHBA shkojnë për të paguar të drejtat - Sigurimet Shoqërore, Medicare, Medicaid, pulla ushqimore dhe shumë lloje të tjera të mirëqenies.

    Këto gjëra do të jetë shumë e vështirë për t'u prerë në këtë pikë; Thyerja e pjatave të qenve të miliona amerikanëve të korruptuar do të shkaktonte trazira. Plus, i ashtuquajturi buxhet i “mbrojtjes”, i cili më së shumti mbështet kompleksin ushtarak/industrial duke nxitur konfliktin. Është në të vërtetë shumë më e madhe se sa zbulohet sepse duhet të përfshijë 50 miliardë dollarë ndihmë të huaj, koston e drejtimit të ambasadave jashtëzakonisht të mëdha në botë, CIA-n dhe buxhetet e zeza të të gjitha llojeve.

    Ndërkohë, të gjitha agjencitë qeveritare të SHBA-së janë të vendosura të zgjerohen. Burokratët që i drejtojnë e kuptojnë se nëse nuk e rrisin buxhetin çdo vit, ulin shanset e tyre për të shkuar nga një nivel GS në tjetrin. Suksesi i tyre bazohet në menaxhimin e më shumë njerëzve dhe shpenzimin e më shumë parave. Natyrisht, të gjitha këto agjenci rriten si kancere.

    Si rezultat, "tavani i borxhit" është një trillim. Ajo do të qëndrojë jashtë kontrollit nëse nuk do të ketë një riorganizim total të qeverisë - gjë që vetë do të ishte e rrezikshme. Dhe kjo nuk do të ndodhë derisa të kemi një katastrofë financiare që nuk lë absolutisht asnjë alternativë.

    Njeriu ndërkombëtar: Ju keni deklaruar më parë se qeveria e SHBA duhet të mos paguajë borxhin kombëtar.

    Cilat janë arsyet për këtë?

    Doug Casey: E di që tingëllon e egër të propozosh që qeveria amerikane të mos paguajë borxhin e saj kombëtar. Natyrisht, ata nuk mendojnë se do të jetë ndonjëherë e nevojshme sepse, siç kanë theksuar disa zyrtarë të nivelit të lartë qeveritar, ata thjesht mund të shtypin para për të shlyer borxhin.

    Megjithatë, nuk jam dakord. Cilat janë arsyet për të bërë diçka në dukje katastrofike si mospagimi i borxhit? Unë do t'ju jap të paktën pesë. Rri me mua. Le të bëjmë një eksperiment mendimi të egër, por jo të paarsyeshëm.

    Së pari, duke përjashtuar falimentimin, gjeneratat e ardhshme të amerikanëve do të shndërrohen në bujkrobër për të shlyer borxhin. Njerëz të shthurur kanë marrë borxhin, por fëmijët dhe nipërit e të gjithëve janë të ngecur me detyrimin për ta shlyer atë. Kjo është thjesht imorale. Nëse keni fare kujdes për të ardhmen, brezat e ardhshëm duhet të shpëtojnë nga bërja bujkrobër për ta shlyer atë.

    Së dyti, do të ndëshkonte ata që i japin hua qeverisë amerikane para. Njerëzit që i japin hua paratë e qeverisë amerikane e lehtësojnë atë duke bërë të gjitha gjërat budallaqe dhe shkatërruese që bën. Ata nuk duhet të shpërblehen; ata duhet të ndëshkohen.

    Së treti, parazgjedhja zyrtare është më e mirë se alternativa. Është si një ndërtesë njëqindkatëshe që do të shembet. Nëse është kështu, a duhet të prisni derisa të shembet në mënyrë të rastësishme dhe të paparashikueshme, apo duhet të keni një prishje të kontrolluar ? Nuk është një alternativë e këndshme, por është alternativa më e mirë.

    Së katërti, mospagimi do ta bënte të pamundur huamarrjen e mëtejshme nga ana e qeverisë amerikane, të paktën për një kohë. Ajo do të ekspozohej si një entitet jo i besueshëm, si qeveria argjentinase, e cila falimenton gjatë gjithë kohës. Njerëzit do t'i jepnin akoma në mënyrë idiotike më shumë para, por një mospagim mund të ngadalësojë shkallën e rritjes së madhësisë së qeverisë amerikane.

    Së pesti, është pothuajse e nevojshme që borxhi të largohet për të ndihmuar në definancializimin e ekonomisë amerikane. SHBA është jashtëzakonisht e mbifinancuar. Gjithçka ka të bëjë me blerjen, shitjen, krijimin dhe paketimin e instrumenteve financiare. Borxhi i qeverisë, me ndihmën e Fed, është motori aktual i inflacionit. Mospagimi i borxhit kombëtar do t'i hapte rrugën rivendosjes së një monedhe të shëndoshë, të shlyershme, të bazuar në mall. Njerëzit do të duhet të përqendrohen më shumë në pasurinë reale sesa në pasurinë e rreme financiare, inxhinierinë aktuale, në krahasim me inxhinierinë financiare dhe sociale.

    Sigurisht, një kundërshtim që njerëzit e arsyeshëm do të bënin është: "Nëse nuk paguani borxhin, do të jetë një katastrofë."

    Përgjigja ime është se vetëm për shkak se i gjithë borxhi në letër i qeverisë amerikane ikën, nuk do të thotë se pasuria e vërtetë në botë do të zhduket. Fermat, fabrikat, teknologjitë dhe aftësitë e punëtorëve do të ekzistojnë ende. Por mbi një themel të shëndoshë. Dhe me disa pronarë të rinj.

    Për më tepër, do të theksoja se qeveria amerikane nuk është "ne njerëzit". Është bërë një entitet i matur me interesat e veta, si një korporatë gjigante. Nëse shpall falimentimin, është më shumë problem për punonjësit dhe klientët e saj sesa për ju, taksapaguesit.

    Këto janë disa nga argumentet që do të bëja për mospagimin e borxhit kombëtar. Por është thjesht një eksperiment i mendimit akademik. Fuqitë që do të jenë do të preferojnë ta ndërtojnë shtëpinë aktuale të kartave më lart, ndoshta duke e mbështetur atë me kontrollet FX, Monedhat Dixhitale të Bankës Qendrore, një Sistem Krediti Social, taksa shumë më të larta, më shumë inflacion, kontrolle çmimesh dhe një zoti e di se çfarë tjetër. në vitet në vijim.

    Mospagimi do të ndodhë, por më gradualisht, përmes mashtrimit delikat të inflacionit, i cili në fakt është mënyra më e keqe dhe më e pandershme për të falimentuar.

    Njeriu ndërkombëtar: Paul Krugman dhe ekonomistë të tjerë të zakonshëm i kanë propozuar qeverisë amerikane të lëshojë një monedhë trilion dollarësh për të blerë borxhin federal.

    Fakti që njerëzit "seriozë" mund të parashtrojnë një zgjidhje të tillë kllouniste, ilustron se e gjithë kjo është një sharadë qesharake.

    Cili është mendimi juaj?

    Doug Casey: Kur përdorni paratë qesharake si zëvendësim për paratë e vërteta, është e pashmangshme që falltarët të dalin me zgjidhje qesharake. Krugman nuk është ekonomist; ai është një apologjet politik. Dhe një budalla. Ai nuk përshkruan mënyrën se si funksionon bota, por mënyrën se si do të donte ta bënte atë të funksiononte – duke përdorur detyrimin dhe mashtrimin, jo vullnetarizmin dhe tregun. Çdo ide që ai ka është sa budallallëk edhe kriminale.

    Zgjidhja e këtij problemi është të ktheheni te paratë e mallrave. Paraja duhet të jetë, edhe një herë, vetëm një mjet këmbimi dhe një rezervë vlere. Nuk mund të përdorej më si futboll politik.

    Dhe qeveria amerikane duhet të shkurtohet me 50, 75% ose 95%. Kush e di se sa thellë mund të shkurtoni madhësinë e qeverisë amerikane derisa të provoni ta bëni atë? Por është e nevojshme, të paktën nëse ajo që ka mbetur nga ideja e Amerikës do të mbijetojë.

    Përdorimi i parave të mallrave, në vetvete, do të zvogëlojë shumë qeverinë amerikane. Shteti amerikan është bërë një gjigant dhe një parazit. Është një rrezik shumë më i madh për amerikanët e zakonshëm sesa rusët, kinezët, iranianët ose të gjithë së bashku. Kthimi te paratë e shëndosha dhe një qeveri e vogël do të krijonte një botë më të këndshme, të begatë dhe më të sigurt – megjithëse procesi i bërjes së tij do të ishte i pakëndshëm për disa njerëz.

    Në anën e mirë, të vetmit njerëz që do të lëndohen rëndë janë parazitët që jetojnë jashtë qeverisë. I them dreqin me parazitët. Ata duhet të jenë të bezdisshëm.

    Njeriu ndërkombëtar: Është e vështirë të besohet se qeveria amerikane ka qenë ndonjëherë pa borxhe.

    Por kjo ndodhi një herë - në 1835 - falë Presidentit Andrew Jackson. Ai ishte presidenti i parë dhe i vetëm që shlyente plotësisht borxhin kombëtar.

    Jackson mbylli gjithashtu Bankën e Dytë të Shteteve të Bashkuara, pararendësin e Rezervës Federale, përsëritja aktuale e një banke qendrore nga SHBA.

    Është e paimagjinueshme që një president modern i SHBA-së mund ose do të bënte gjëra të tilla.

    Duke pasur parasysh realitetin praktik të botës sot, ku e shihni se si shkon borxhi federal dhe cilat janë implikimet?

    Doug Casey: Ishte e mrekullueshme që Andrew Jackson pagoi borxhin kombëtar, diçka që Alexander Hamilton, me idetë e tij të shtrembëruara të ekonomisë, ia shiti vendit. Por tani është absolutisht e pamundur të shlyesh 32 trilion dollarë borxh të pranuar, dhjetëra trilionë detyrime kontingjente dhe dhjetëra trilionë më shumë borxh të papranuar.

    Do të doja të theksoja se në fakt ka pasur mospagime të mëparshme nga qeveria e SHBA. Për shembull, Abraham Lincoln, gjatë Luftës midis Shteteve, dështoi duke shtypur të ashtuquajturën monedhë Greenback.

    Roosevelt dështoi në borxhin duke zhvlerësuar në mënyrë mashtruese dollarin, duke rritur çmimin e arit nga 20.50 dollarë në 35 dollarë, por vetëm pasi ua konfiskoi atë qytetarëve. Ky ishte një parazgjedhje. Pastaj ishte Nixon, në vitin 1971, i cili dështoi në premtimin për të paguar qeveritë e huaja me 35 dollarë ari. Tani dollari vlen vetëm 1/2000 e një ons ari.

    Njeriu ndërkombëtar: A ka ndonjë mënyrë për ta kthyer limonin në limonadë dhe për të përfituar nga kjo situatë?

    Doug Kejsi: Le të mos e rëndojmë situatën. Pyetja e vërtetë është se si të përfitohet nga kolapsi i një perandorie të tejzgjatur dhe të korruptuar.

    Ka kuptim të shikojmë precedentin historik, si Perandoria Romake. A kishte ndonjë mënyrë për të përfituar nga rënia e Perandorisë Romake? Epo, disa njerëz e bënë, mendoj. Por standardi i jetesës ra për pothuajse të gjithë banorët e saj gjatë epokës së errët që pasoi.

    A ka ndonjë mënyrë për të përfituar nga kolapsi i qytetërimit perëndimor? Kjo është aq serioze sa është pothuajse si të pyesësh nëse është e mundur të përfitosh nga një asteroid që godet Tokën. Më e mira që mund të shpresoni të bëni është të izoloheni sa më shumë që të jetë e mundur.

    Në këtë pikë, mënyra më e mirë për t'u lënduar më pak, ose ndoshta edhe për të përfituar në një skenar shumë të keq, është të zotëroni arin, argjendin dhe mallra të tjera. Dhe për të përmirësuar aftësitë tuaja si spekulator. Mos harroni, pjesa më e madhe e pasurisë reale në botë do të ekzistojë ende; thjesht do të ndryshojë pronësinë.

    Shënim i redaktorit: Jemi në majë të një krize ekonomike globale që mund të eklipsojë gjithçka që kemi parë më parë. Shumica e njerëzve nuk do të jenë të përgatitur për atë që do të vijë…

    Kjo është pikërisht arsyeja pse autori më i shitur dhe spekulatori legjendar Doug Casey dhe ekipi i tij sapo publikuan këtë raport urgjent PDF se si të mbijetoni dhe të lulëzoni në këtë mjedis kaotik. Klikoni këtu për ta shkarkuar tani.


    Burimi: International Man

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Doug Casey mbi farsën e tavanit të borxhit dhe pse SHBA duhet të shpallë falimentimin

    Doug Casey është një investitor dhe një autor i njohur për mendimet e tij të ndryshme, por disa prej këtyre mendimeve nuk janë të pranueshme nga shumica e ekspertëve në fushën e ekonomisë dhe financave.

    Teoria e tavanit të borxhit është një teori që sugjeron se ekonomia amerikane është në prag të një krize të rëndë financiare, pasi borxhi i shtetit amerikan është shumë i lartë dhe po rritet me ritme të shpejta. Në këtë kontekst, disa njerëz kanë sugjeruar se SHBA-ja duhet të shpallë falimentimin, që do të thotë që nuk do të jetë në gjendje të paguajë borxhet e veta.

    Megjithatë, kjo është një qëndrim i ekstremist dhe larg realitetit të situatës aktuale. SHBA-ja është një nga ekonomitë më të mëdha në botë dhe ka një stabilitet të madh financiar. Megjithatë, nuk ka dyshim se borxhi i SHBA-së është i lartë dhe do të duhet të trajtohet në mënyrë efektive në të ardhmen.

    Në vend të shpalljes së falimentimit, SHBA-ja mund të ndërmarrë hapa për të zvogëluar borxhin dhe për të përmirësuar qëndrueshmërinë financiare në të ardhmen. Këto hapa mund të përfshijnë rritjen e taksave, uljen e shpenzimeve të shtetit dhe rritjen e prodhimit të brendshëm bruto.

    Në fund të fundit, është e rëndësishme që diskutimet rreth ekonomisë dhe financave të bëhen në mënyrë të qetë dhe të përgjegjshme, duke u mbështetur në fakte dhe në analiza të rëndësishme nga ekspertët në fushën e ekonomisë.

    SHBA-ja ka një borxh të lartë dhe ka nevojë për një plan afatgjatë për të zvogëluar borxhin dhe për të përmirësuar qëndrueshmërinë e tij financiare në të ardhmen. Këtu janë disa hapa që mund të ndërmarrë SHBA-ja për të zvogëluar borxhin:

    1. Zvogëlimi i shpenzimeve të shtetit: SHBA-ja mund të ndërmarrë hapa për të zvogëluar shpenzimet e shtetit në fusha të ndryshme, siç janë ushtria, sigurimi shëndetësor dhe shpenzimet e programeve sociale.

    2. Rritja e taksave: SHBA-ja mund të ndërmarrë hapa për të rritur taksat në nivel federal dhe shtetëror për të rritur të ardhurat dhe për të zvogëluar borxhin.

    3. Rritja e prodhimit të brendshëm bruto (PBB): SHBA-ja mund të ndërmarrë hapa për të rritur prodhimin e brendshëm bruto, siç janë investimet në infrastrukturën dhe teknologjinë, të cilat mund të ndihmojnë në rritjen e produktivitetit dhe në krijuar vende pune të reja.

    4. Reduktimi i shpenzimeve për mbrojtjen e jashtme: SHBA-ja mund të ndërmarrë hapa për të zvogëluar shpenzimet për mbrojtjen e jashtme dhe për të kërkuar ndarje të drejta me aleatët e saj në fushën e mbrojtjes.

    5. Zvogëlimi i shpenzimeve të interesit: SHBA-ja mund të ndërmarrë hapa për të zvogëluar shpenzimet e interesit në borxhin e saj, duke kërkuar kushte më të favorshme nga kreditorët e saj.

    6. Zhvillimi i një plani afatgjatë për zvogëlimin e borxhit: SHBA-ja mund të zhvillojë një plan afatgjatë për zvogëlimin e borxhit, duke përfshirë hapa të detajuara dhe kohore për të arritur këtë objektiv.

    Këto janë disa hapa që SHBA-ja mund të ndërmarrë për të zvogëluar borxhin e saj. Megjithatë, është e rëndësishme që këto hapa të jenë të përshtatshme për qëndrueshmërinë e ekonomisë dhe financave të SHBA-së dhe të ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme në zvogëlimin e borxhit.

Tema të Ngjashme

  1. Detroit shpall falimentimin
    Nga Archon në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-07-2013, 14:47
  2. Gjermania paralajmeron per falimentimin e Greqise
    Nga fegi në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 20-06-2011, 16:55
  3. Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 18-02-2008, 20:39
  4. Shba, Dioqeza E Kishes Katolike Shpall Falimentimin
    Nga altin55 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 07-07-2004, 19:22
  5. Sa here duhet shpalle pavaresia???....
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 15-02-2003, 19:43

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •