Rreth gjysma e njerëzve në SHBA shqetësohen për sigurinë e parave të tyre në banka

NGA MEGAN BRENAN

Emri:  pcyol37qc0-5kxygamwbaq.jpg

Shikime: 116

Madhësia:  29.8 KB

PIKAT KRYESORE TË HISTORISË

- 19% “shumë” dhe 29% “mesatarisht” të shqetësuar për sigurinë e parave të tyre

- Niveli i shqetësimit është i ngjashëm me leximet gjatë krizës financiare të vitit 2008

- Demokratët, të rriturit me të ardhura të larta, të diplomuarit e kolegjit më pak të shqetësuar


UASHINGTON, DC -- Mes turbullirave në sistemin bankar të SHBA, gati gjysma e amerikanëve janë të shqetësuar për sigurinë e parave që kanë në llogaritë në banka ose institucione të tjera financiare. Një total prej 48% e të rriturve amerikanë thonë se janë të shqetësuar për paratë e tyre, duke përfshirë 19% të cilët janë "shumë" dhe 29% që janë "mesatarisht" të shqetësuar. Në të njëjtën kohë, 30% janë “jo shumë të shqetësuar” dhe 20% janë “aspak të shqetësuar”.

Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 10.47.28 AM.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  18.6 KB

Këto gjetje janë nga një sondazh i Gallup i kryer nga 3-25 Prill, muaji pas rënies së Silicon Valley Bank dhe Signature Bank. Lajmet për dështimin e një banke të tretë, Republika e Parë, erdhën pas përfundimit të sondazhit. Shumica e dështimeve të bankave në SHBA gjatë dy dekadave të fundit kanë qenë të lidhura me krizën financiare të vitit 2008, e cila ishte hera e fundit që Gallup vlerësoi nivelin e shqetësimit të amerikanëve për paratë e tyre të mbajtura në banka ose institucione të tjera financiare.

Leximet e fundit janë të ngjashme me ato të vitit 2008. Në shtator të atij viti, pak pas rënies së Lehman Brothers, e cila mbetet deklarimi më i madh i falimentimit në historinë e SHBA, 45% e të rriturve amerikanë thanë se ishin shumë ose mesatarisht të shqetësuar për sigurinë e paratë e tyre. Disa muaj më vonë, në dhjetor, pasi Programi i Ndihmës për Asetet e Trazuara të Kongresit (TARP) shpëtoi bankat e tjera në rrezik dështimi, amerikanët ishin pak më pak të shqetësuar për sigurinë e llogarive të tyre personale financiare, pasi 41% thanë se ishin shumë ose mesatarisht të shqetësuar. .

Shqetësimi për bankat më i lartë midis republikanëve dhe të pavarurve

Republikanët, të pavarurit, të rriturit me të ardhura të mesme dhe të ulëta dhe ata pa diplomë kolegji janë më të shqetësuar se sa homologët e tyre për sigurinë e parave të tyre.

Ndërsa shumica e republikanëve (55%) dhe të pavarurve (51%) thonë se janë të paktën mesatarisht të shqetësuar, një pakicë prej 36% e demokratëve janë të shqetësuar. Në mënyrë të ngjashme, 54% e të rriturve në SHBA pa diplomë kolegji janë shumë ose mesatarisht të shqetësuar, ndërsa 36% e të diplomuarve janë të shqetësuar. Rreth gjysma e amerikanëve me të ardhura vjetore familjare nën 100,000 dollarë shprehin shqetësim për paratë e tyre, ndërsa 40% e atyre me të ardhura më të larta e bëjnë këtë.

Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 10.48.46 AM.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  37.3 KB

Nivelet e shqetësimit të partizanëve për sigurinë e parave të tyre në sistemin bankar ndryshuan gjithashtu në shtator 2008, por në të kundërtën. Presidenti republikan Xhorxh W. Bush ishte në Shtëpinë e Bardhë kur u shpalos kriza financiare dhe pikëpamjet e partive ishin pothuajse të kundërta nga ato sot. Në atë kohë, 55% e demokratëve ishin shumë ose mesatarisht të shqetësuar kundrejt 34% të republikanëve.

Një tregues tjetër se partishmëria është një shtytës i rëndësishëm i opinionit për këtë çështje është se pas ndihmës së qeverisë në 2008 dhe fitores së zgjedhjeve të Barack Obama kundër John McCain, nivelet e shqetësimit të demokratëve dhe të pavarurve ranë, ndërsa republikanët u rritën tetë pikë përqindje.

Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 10.49.17 AM.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  20.2 KB

Ndërsa nuk kishte dallime sipas nivelit të arsimit në shtator 2008, shqetësimi midis të rriturve me të ardhura të ulëta dhe të mesme ishte më i lartë se ai midis të rriturve me të ardhura më të larta.

Përfundimisht
Pas disa dështimeve të fundit të bankave të profilit të lartë në SHBA, rreth gjysma e amerikanëve janë të shqetësuar për sigurinë e parave që kanë në banka ose institucione të tjera financiare. Kjo është në të njëjtin nivel me nivelin e shqetësimit të matur gjatë krizës financiare në vitin 2008, kur institucionet financiare që më parë besohej se ishin "shumë të mëdha për të dështuar" u shembën. Dhe ndërsa Gallup nuk e ka matur këtë gjatë kohërave më të qeta për industrinë bankare, leximi i dhjetorit 2008 tregoi shqetësime paksa të zvogëluara pas adresimit të krizës, duke sugjeruar që shqetësimi i lartë për sigurinë e depozitave mund të mos jetë normë për amerikanët.

Kur bankat dështojnë, është gjithashtu e paqartë nëse shqetësimi i shtuar i amerikanëve për depozitat e tyre reflekton mungesën e ndërgjegjësimit për mbrojtjen e llogarive të vogla të ofruara nga sigurimi i depozitave federale ose frikën e tyre nga një efekt topi bore që mund të rrëzojë gjithashtu sigurimin federal. Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC), një agjenci federale e qeverisë amerikane, siguron 250,000 dollarë për depozitues, për bankë të siguruar, për secilën kategori të pronësisë së llogarisë. Megjithatë, të rriturit me të ardhura më të ulëta, ata pa diplomë kolegji dhe republikanët janë më të shqetësuar se homologët e tyre. Shqetësimi në mesin e këtyre grupeve mund të jetë më i lartë sepse ata nuk dinë për sigurimin FDIC, ose mund të lidhet me pakënaqësinë e tyre me administratën presidenciale aktuale dhe situatën ekonomike të SHBA-së .


Burimi: Gallup