Video: Djali rrëzon bordin e shkollës për t'i thënë se nuk mund të veshë këmishën "Ka vetëm 2 gjini"

"Kush është kjo klasë e mbrojtur dhe a janë ndjenjat e tyre më të rëndësishme se të drejtat e mia?"

Emri:  Screenshot 2023-05-02 at 10.47.49 AM.jpg

Shikime: 113

Madhësia:  28.1 KB

Një djalë 12 vjeçar në Middleborough Massachusetts i dha bordit të shkollës së tij një mësim mbi të drejtat kushtetuese pasi iu tha se nuk i lejohej të vishte një bluzë me shkrimin "Ka vetëm 2 gjini".

Liam Morrison, një nxënës i klasës së shtatë në shkollën e mesme Nichols në Middleborough, vuri në dukje se ai u hoq nga klasa e palestrës më 21 mars nga stafi i shkollës, i cili pretendoi se deklarata në këmishën e tij "po i bënte disa nxënës të ndiheshin të pasigurt".

Mësuesit i thanë Morrisonit se do të duhej të hiqte këmishën nëse donte të kthehej në klasë, dhe ai nuk pranoi.

Brave Liam tregoi historinë e tij me zyrtarët e shkollës dhe mbrojti me sfidë të drejtën e tij të Amendamentit të Parë për t'u shprehur:



Liam vuri në dukje se atij iu tha gjithashtu se këmisha po synonte një klasë të mbrojtur, për të cilën ai pyeti "kush është kjo klasë e mbrojtur dhe a janë ndjenjat e tyre më të rëndësishme se të drejtat e mia?"

"Unë nuk ankohem kur shoh flamuj krenarie dhe postera të diversitetit të varur në të gjithë këtë shkollë," vazhdoi ai, duke shtuar "sepse të tjerët kanë të drejtë për bindjet e tyre ashtu si unë."

“Asnjë person, staf apo student, nuk më tha se ishin të shqetësuar me atë që kisha veshur, në fakt pikërisht e kundërta, disa fëmijë më thanë se mbështesnin atë që po bëja dhe donin gjithashtu një të tillë”, shtoi ai.

Liam gjithashtu theksoi standardet e dyfishta të zyrtarëve të shkollës, duke vënë në dukje se atij iu tha se këmisha e tij ishte 'ndërprerë'. “Unë përjetoj ndërprerje në mësimin tim çdo ditë, fëmijët që luajnë në klasë janë një ndërprerje dhe asgjë nuk bëhet. Pse rregullat zbatohen për një, por jo për një tjetër?” Ai pyeti.

“Unë e di që kam të drejtë të vesh një këmishë me ato pesë fjalë, në moshën 12-vjeçare kam mendimet e mia dhe kam të drejtë t'i shpreh ato mendime. Edhe në shkollë, kjo e drejtë quhet amendamenti i parë i kushtetutës”, u tha Liam zyrtarëve të bordit.

“Kam mësuar shumë nga kjo përvojë. Mësova se shumë studentë të tjerë ndajnë pikëpamjen time. Mësova se të rriturit jo gjithmonë bëjnë gjënë e duhur apo marrin vendimet e duhura”, përfundoi Liam.


Burimi: InfoWars