Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Udhëtim në kohë? Avioni që humbi në vitin 1955 u ul në pistën e aeroportit pas 37 vjetësh

    Emri:  7172p.jpg

Shikime: 190

Madhësia:  35.9 KB

    Në korrik 1955, fluturimi Pan-Am 914 u nis nga aeroporti i qytetit të Nju Jorkut në rrugën për në Miami. Megjithatë, fluturimi nuk arriti kurrë në Florida me diell pa dërguar një sinjal shqetësimi ose pa lënë pas edhe pjesën më të vogël të rrënojave, avioni dhe 57 pasagjerët e tij me sa duket u zhdukën në ajër. Ndërsa vitet kalonin pa asnjë shenjë të një avioni të humbur, shumica e njerëzve supozuan se misteri nuk do të zgjidhej kurrë, por më pas 37 vjet më vonë, ndodhi e pamundura. Merrni kokoshkat tuaja dhe qëndroni të sintonizuar për të zbuluar saktësisht se çfarë ishte ajo dukuri e pamundur së bashku me një mori udhëtimesh të tjera të frikshme, misterioze.


  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,939

    Për: Udhëtim në kohë? Avioni që humbi në vitin 1955 u ul në pistën e aeroportit pas 37 vjetësh

    Më 37 vjet më vonë, në vitin 1992, një ish-pilot i fluturimeve Pan-Am i quajtur Gideon Lincecum publikoi një shkrim të tij në një revistë avionike, duke pretenduar se ai ishte i bindur se fluturimi Pan-Am 914 kishte qenë pjesë e një eksperimenti të fshehtë që kishte për qëllim testimin e një teknologjie të re të njohur si teleportimi. Sipas tij, pasagjerët dhe ekipazhi i fluturimit Pan-Am 914 nuk ishin zhdukur në ajër, por ishin "teleportuar" në një lokacion tjetër.

    Kjo deklaratë provokoi debat dhe kontroversë, por nuk u pranua nga shumë njerëz. Megjithatë, në vitin 2009, u bë e ditur një tjetër histori misterioze të lidhur me një fluturim tjetër të humbur të Pan-Am, fluturimi 914 i cili ndodhi në vitin 1955. Një filmati i vjetër u publikua në internet, duke pretenduar se ishte një intervistë e një pasagjeri të fluturimit 914, i cili kishte jetuar në një realitet paralel për 37 vjet dhe pastaj ishte kthyer në kohën e tij të vërtetë.

    Megjithatë, të dy historitë janë shumë kontroversiale dhe nuk kanë asnjë provë të fortë që të mbështesin pretendimet e tyre. Kështu që, në mungesë të informacioneve të sakta dhe të verifikueshme, fluturimi Pan-Am 914 mbetet ende një mister i pazgjidhur në historinë e aviacionit.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-12-2023, 15:55
  2. Udhetim me nderrim avioni ... nje ndihme te vockel
    Nga B@Ne në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 13-05-2013, 12:05
  3. Udhëtim drejt të Vërtetës - Para dhe pas në kohë
    Nga Force-Intruder në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 70
    Postimi i Fundit: 01-12-2011, 12:19
  4. Alonso,fiton ne pisten e Barcelones.
    Nga kolombi në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-05-2006, 18:19
  5. Thomas Mann 1875-1955
    Nga Fiori në forumin Shkrimtarë të huaj
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-11-2003, 00:21

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •