Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    1540 shkencëtarë në botë ngrejnë zërin: "Ndalni propagandën! Nuk ka asnjë emergjencë klimatike!"

    Nuk ka emergjenca klimatike

    Emri:  Cover-WCD-Declaration-January-2020.jpg

Shikime: 120

Madhësia:  31.7 KB

    Shkenca e klimës duhet të jetë më pak politike, ndërsa politikat klimatike duhet të jenë më shumë shkencore. Shkencëtarët duhet të trajtojnë hapur pasiguritë dhe ekzagjerimet në parashikimet e tyre për ngrohjen globale, ndërkohë që politikanët duhet të kenë pasion numërojnë kostot reale si dhe përfitimet e imagjinuara të masave të tyre politike

    Faktorët natyrorë dhe antropogjenë shkaktojnë ngrohjen
    Arkivi gjeologjik zbulon se klima e Tokës ka ndryshuar për aq kohë sa planeti ka ekzistuar, me faza natyrore të ftohtë dhe të ngrohtë. Epoka e vogël e akullit përfundoi deri në vitin 1850. Prandaj, nuk është çudi që ne tani po përjetojmë një periudhë ngrohjeje.

    Ngrohja është shumë më e ngadaltë se sa ishte parashikuar
    Bota është ngrohur dukshëm më pak se sa ishte parashikuar nga IPCC në bazë të sforcimit antropogjen të modeluar. Hendeku midis botës reale dhe bota e modeluar na thotë se ne jemi larg të kuptuarit të ndryshimit të klimës.

    Politika klimatike mbështetet në modele joadekuate
    Modelet klimatike kanë shumë mangësi dhe nuk janë të besueshme nga distanca mjetet e politikave. Ata jo vetëm që e ekzagjerojnë efektin e gazeve serrë, por
    gjithashtu injoroni faktin se pasurimi i atmosferës me CO2 është i dobishëm.

    CO2 është ushqim bimor, baza e gjithë jetës në Tokë
    CO2 nuk është ndotës. Është thelbësore për të gjithë jetën në Tokë. Më shumë CO2 është e favorshme për natyrën, duke gjelbëruar planetin tonë. CO2 shtesë në ajër ka nxitur rritjen në biomasën globale të bimëve. Është gjithashtu fitimprurës për bujqësinë, duke rritur rendimentet e të korrave në mbarë botën.

    Ngrohja globale nuk i ka rritur fatkeqësitë natyrore
    Nuk ka asnjë provë statistikore që ngrohja globale po intensifikon uraganet, përmbytjet, thatësirat dhe fatkeqësitë natyrore të ngjashme, ose duke i bërë ato më të shpeshta. Megjithatë, ka prova të shumta që masat për zbutjen e CO2 janë sa të dëmshme aq edhe të kushtueshme.

    Politika klimatike duhet të respektojë realitetet shkencore dhe ekonomike
    Nuk ka asnjë emergjencë klimatike. Prandaj, nuk ka arsye për panik dhe alarmi. Ne e kundërshtojmë fuqimisht politikën e dëmshme dhe joreale të CO2 neto zero propozuar për vitin 2050. Shkoni për përshtatje në vend të zbutjes; punimet e përshtatjes cilatdo qofshin shkaqet.

    KËSHILLA JONË PËR UDHËHEQËSIT EVROPIAN ËSHTË QË SHKENCA DUHET TA PËRPËRKONI PËR NJË KUPTIM MË TË MIRË SISTEMIT TË KLIMËS, NDËRSA POLITIKA DUHET TË PËRQENDOSHET NË MINIMIZIMIN E POTENCIALIT TË DËMEVE KLIMATIKE DUKE PARAQITUR STRATEGJITË PËR PËRSHTATJE TË BAZUARA NË TEKNOLOGJI TË VËRTUARA DHE TË PËRBALLUESHME.

    Të besosh rezultatin e një modeli klimatik do të thotë të besosh se prodhuesit e modeleve kanë futur informacion të saktë. Ky është pikërisht problemi i sotëm pasi këto modele klimatike përbëjnë thelbin e diskutimeve klimatike. Shkenca e klimës ka degjeneruar në një diskutim të bazuar në besime, jo mbi shkencën e shëndoshë autokritike. A nuk duhet të çlirohemi nga besimi naiv në modele të papjekura klimatike?

    Nënshkruesit:

    AMBASADORËT e WCD
    PROFESOR IVAR GIAEVER NORVEGJI/SHBA
    PROFESOR GUUS BERKHOUT / HOLANDË
    DR. CORNELIS LE PAIR / HOLANDË
    PROFESOR REYNALD DU BERGER / KANADA FËNË FRANCEZH
    BARRY BRILL / ZELANDA E RE
    VIV FORBES / AUSTRALI
    DR. PATRICK MOORE / KANADA FOLË ANGLISHT
    JENS MORTON HANSEN / DANIMARK
    PROFESOR LÁSZIÓ SZARKA / HUNGARIA
    PROFESOR SEOK Së shpejti PARK / KOREA E JUGUT
    PROFESOR JAN-ERIK SOLHEIM / NORVEGJI
    STAVROS ALEXANDRIS / GREQI
    FERDINAND MEEUS / HOLANDË FOL BELGJIKË
    PROFESOR RICHARD LINDZEN / SHBA
    HENRI A. MASSON / BELGJIKË FRENGJOSHTE
    PROFESOR INGEMAR NORDIN / SUEDI
    JIM O’BRIEN / REPUBLIKA E IRLANDËS
    PROFESOR IAN PLIMER / AUSTRALI
    DOUGLAS POLLOCK / KIL
    DR. BLANCA PARGA LANDA / SPANJË
    PROFESOR ALBERTO PRESTININZI / ITALI
    PROFESOR BENOÎT RITTAUD / FRANCE
    DR. THIAGO MAIA / BRAZIL
    PROFESOR FRITZ VAHRENHOLT / GJERMANI
    VISCOUNT MONCKTON I BRENCHLEY / MBRETËRI E BASHKUAR
    DUŠAN BIŽIC´ / KROACI, BOSNJE DHE HERCEGOVINA, SERBIA DHE MALI I ZI


    Listën e plotë të 1540 nënshkruesve e gjeni këtu.


    Burimi: Clintel.org

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: 1540 shkencëtarë në botë ngrejnë zërin: "Ndalni propagandën! Nuk ka asnjë emergjencë klimatike!

    1540 Ekspertët pajtohen se nuk ka emergjencë klimatike

    Emri:  Climate-Sunpots-1600-1950.jpg

Shikime: 23

Madhësia:  36.1 KB

    Nuk ka asnjë emergjencë klimatike. Siç e kam thënë prej vitesh, axhenda e ndryshimeve klimatike për t'i dhënë fund karburanteve fosile është thjesht një kauzë mashtruese që synon të fitojë pushtet. Global Climate Intelligence Group (CLINTEL) është një fondacion i pavarur i themeluar në vitin 2019 nga profesori emeritus i gjeofizikës Guus Berkhout dhe gazetari shkencor Marcel Crok. "Pamja klimatike e CLINTEL mund të përmblidhet lehtësisht si: Nuk ka emergjencë klimatike." Mbi 1540 ekspertë të respektuar në fushat e tyre të pavarura i janë bashkuar CLINTEL për të përhapur mesazhin se nuk ka të dhëna shkencore që të tregojnë se ndryshimi i klimës është propagandë politike.

    “Shkenca e klimës duhet të jetë më pak politike, ndërsa politikat klimatike duhet të jenë më shkencore. Në veçanti, shkencëtarët duhet të theksojnë se rezultati i tyre i modelimit nuk është rezultat i magjisë: modelet kompjuterike janë bërë nga njeriu. Ajo që del është plotësisht e varur nga ajo që kanë vënë teoricienët dhe programuesit: hipotezat, supozimet, marrëdhëniet, parametrat, kufizimet e stabilitetit, etj. Për fat të keq, në shkencën e zakonshme të klimës, shumica e këtij inputi është i padeklaruar.

    Të besosh rezultatin e një modeli klimatik do të thotë të besosh atë që kanë vendosur krijuesit e modeleve. Ky është pikërisht problemi i diskutimit të sotëm të klimës, ku modelet klimatike janë qendrore. Shkenca e klimës ka degjeneruar në një diskutim të bazuar në besime, jo në shkencë të shëndoshë vetëkritike. Ne duhet të çlirohemi nga besimi naiv në modelet e papjekura klimatike. Në të ardhmen, kërkimi i klimës duhet t'i japë më shumë theks shkencës empirike.


    Emri:  Climate-600-1850-578x600.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  37.9 KB

    Shkenca e klimës aktualisht fillon me një nocion të paramenduar që çon në studime të njëanshme, të pabesueshme, të cilat shpesh financohen nga ata me interesa të veçanta. Ekspertët e klimës kanë bindur botën se CO2 është një ndotës kur është thelbësor për të gjithë jetën. Ata gjithashtu na kanë gënjyer dhe pohojnë se fatkeqësitë natyrore krijohen disi nga njeriu kur nuk ka zero prova mbështetëse. Klima ka ndryshuar në baza ciklike, me epokën më të fundit të Akullnajave që përfundon në vitin 1850. Ne po përjetojmë modelin ciklik të ngrohjes të natyrës dhe nuk ka asnjë rast për alarm.”

    Emri:  Climate-Change-5000BC-2000AD.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  30.3 KB

    Ne DUHET të pyesim pse qeveritë anembanë botës po luftojnë dhëmbë e gozhdë për të eliminuar lëndët djegëse fosile dhe mënyrën tonë të jetesës siç e njohim ne. Pse po ndjekim axhendën e Forumit Ekonomik Botëror 2030 për të shpëtuar një planet që nuk ka nevojë për kursim? Pse po i lejojmë të zgjedhurit tanë të shpenzojnë fonde të pafundme për një kauzë imagjinare? Çdo gjë ka një cikël, përfshirë motin. Pra, ndërsa klima mund të ndryshojë, nuk ka absolutisht asgjë që njerëzit mund të bëjnë për të ndryshuar rrjedhën e natyrës, dhe ata që thonë të kundërtën gënjejnë.


    Burimi: AE
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 28-04-2023 më 15:07

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: 1540 shkencëtarë në botë ngrejnë zërin: "Ndalni propagandën! Nuk ka asnjë emergjencë klimatike!

    Si Forumi Ekonomik Boteror, OKB dhe Google bashkepunojne per te manipuluar opinionin publik me anen e motorrit te kerkimit. Dhe ajo qe eshte me e bukura eshte qe e pranojne me plot goje qe e bejne kete manipulim dhe qe "shkenca eshte prona jone".

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 01-05-2023 më 10:12

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-09-2022, 16:48
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-04-2022, 09:40
  3. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 16-11-2015, 14:32
  4. "Ulni zerin ose ju vrava!"
    Nga brooklyn2007 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 22-11-2010, 16:00
  5. Emisioni "Shqip" në "Top Channel" sjell zërin e komunitetit shqiptar në Ukrainë
    Nga brooklyn2007 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-12-2007, 11:33

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •