MJELJE Kina pretendon se ka klonuar tre SUPER lopë mutante që mund të prodhojnë 300 tonë qumësht dhe planifikon një tufë prej 1000


Emri:  RR-COMP-cowmilk-1.jpg

Shikime: 105

Madhësia:  41.2 KB

Nga Henri Hollouej

Kina pretendon se ka klonuar "super lopë" mutante që mund të nxjerrin gati dy herë më shumë qumësht.

Boffins e Pekinit mburren se krijuan tre lopë të cilat mund të prodhojnë çdo vit 18 ton qumësht - që është 17,500 litra ose 37,000 pinta.

Emri:  2021-worker-checks-health-condition-792504545-1.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  59.3 KB
Punëtorët kinezë kontrollojnë lopët në një fermë mbarështimi në qytetin LingwuKredia: Alamy

Pra, vetëm tre “super lopët” mund të prodhonin 300 tonë qumësht në vit.

Dhe kjo rendiment i prodhimit të qumështit është më shumë se dyfishi i lopës mesatare në MB, me rreth 8,000 litra ose 14,000 pinta.

Media shtetërore kineze raporton se programi i mbarështimit është "mbytja" e detyrimit për të importuar lopë nga jashtë.

Viçat u klonuan nga lopët në ferma të ndryshme që kanë prodhim të lartë qumështi.

Dhe ata gjithashtu zgjodhën lopë që kanë fertilitet të lartë - me Kinën që ëndërron të krijojë një tufë prej 1000 të këtyre "super lopëve".

Jin Yaping, projekti kryesor i shkencëtarit, tha se morën inde nga veshët e lopëve për t'i "rimishëruar" ato.

Ata më pas transplantuan embrionet e klonuara në 120 lopë, sipas Northwest A&F University.

Rreth 42 për qind u mbarsën me sukses dhe 17.5 për qind mbetën pjellore për 200 ditë.

Tre lindjet e lopëve të klonuara u njoftuan këtë javë.

Jin tha: "Përdorimi i teknologjisë së klonimit vetëm nuk do të ketë ndonjë kuptim ekonomik, dhe kombinimi i teknologjisë riprodhuese dhe përdorimi i lopëve me produktivitet të ulët si zëvendësues na lejoi të riprodhojmë 20 pasardhës më shumë krahasuar me përdorimin e vetëm të klonimit për një periudhë të caktuar kohore."

Shkencëtari tha se ata do të kursejnë indet nga "superlopët" për të klonuar më shumë prej tyre dhe për të prodhuar tufën e tyre të ëndrrave.

Kina aktualisht ka 6.6 milionë lopë – por varet nga 70 për qind e blerjeve nga jashtë.

Një tufë prej 1000 lopësh mund të prodhonte 1800 ton qumësht çdo vit për Kinën.

Ajo vjen pasi kombi i Partisë Komuniste zbuloi më parë një gradaçelë gjigande derrash që është shtëpia e 650,000 kafshëve.

Emri:  2021-worker-operates-machine-clean-792504530.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  52.8 KB
Fermerët kinezë po kërkojnë të ndalojnë blerjen e lopëve nga jashtë. Kredia: Alamy

Burimi: The Sun