Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Kili: Pema 'më e vjetër' në botë na zbulon sekretet e planetit

    Emri:  bristlecone-pine.jpg

Shikime: 114

Madhësia:  42.8 KB
    Kredia: Domain Publik Pixabay/CC0

    Në një pyll në Kilin jugor, një pemë gjigante ka mbijetuar për mijëra vjet dhe është në proces të njohjes si më e vjetra në botë.

    I njohur si "Gjyshi i Madh", trungu i kësaj peme me përmasa katër metra (13 këmbë) në diametër dhe 28 metra i gjatë, besohet gjithashtu se përmban informacione shkencore që mund të hedhin dritë mbi mënyrën se si planeti është përshtatur ndaj ndryshimeve klimatike.

    Besohet se është më shumë se 5,000 vjet e vjetër, ajo është në prag të zëvendësimit të Methuselah, një pishë 4,850-vjeçare Great Basin, e gjetur në Kaliforni në Shtetet e Bashkuara, si pema më e vjetër në planet.

    "Është një i mbijetuar, nuk ka të tjerë që kanë pasur mundësinë të jetojnë kaq gjatë," tha Antonio Lara, një studiues në Universitetin Austral dhe qendrën e Kilit për shkencën dhe elasticitetin e klimës, i cili është pjesë e ekipit që mat moshën e pemës.

    Gjyshi i Madh shtrihet në buzë të një përroske në një pyll në rajonin jugor të Los Rios, 800 kilometra (500 milje) në jug të kryeqytetit Santiago.

    Është një Fitzroya cupressoides, një lloj peme selvi që është endemike në jug të kontinentit.

    Vitet e fundit, turistët kanë ecur një orë nëpër pyll deri në vend për t'u fotografuar pranë "pemës më të vjetër në botë".

    Për shkak të famës së tij në rritje, organit kombëtar të pyjeve i është dashur të rrisë numrin e rojeve të parkut dhe të kufizojë aksesin për të mbrojtur Gjyshin e Madh.

    Në të kundërt, vendndodhja e saktë e Metuselahut mbahet sekret.

    E njohur edhe si selvi Patagoniane, është lloji më i madh i pemëve në Amerikën e Jugut.

    Ai jeton së bashku me speciet e tjera të pemëve, të tilla si coigue, pisha kumbulle dhe tepa, bretkosat e Darvinit, hardhucat dhe zogjtë si chucao tapaculo dhe skifteri kilian.

    Për shekuj me radhë trungu i tij i trashë është copëtuar për të ndërtuar shtëpi dhe anije dhe është prerë shumë gjatë shekujve 19 dhe 20.


    Shkencëtarët të emocionuar

    Kujdestari i parkut Anibal Henriquez zbuloi pemën teksa patrullonte pyllin në vitin 1972. Ai vdiq nga një atak në zemër 16 vjet më vonë teksa patrullonte në të njëjtin pyll me kalë.

    "Ai nuk donte që njerëzit dhe turistët të dinin (ku ishte) sepse e dinte se ishte shumë e vlefshme," tha vajza e tij Nancy Henriquez, vetë kujdestare e parkut.

    Nipi i Henrique, Jonathan Barichivich, u rrit duke luajtur në mesin e Fitzroya dhe tani është një nga shkencëtarët që studion speciet.

    Në vitin 2020, Barichivich dhe Lara arritën të nxjerrin një mostër nga Gjyshi i Madh duke përdorur stërvitjen manuale më të gjatë që ekziston, por ata nuk arritën në qendër.

    Ata vlerësuan se kampioni i tyre ishte 2,400 vjeç dhe përdorën një model parashikues për të llogaritur moshën e plotë të pemës.

    Barichivich tha se "80 për qind e trajektoreve të mundshme tregojnë se pema do të ishte 5000 vjeçare".

    Ai shpreson që së shpejti të publikojë rezultatet.

    Studimi ka krijuar entuziazëm brenda komunitetit shkencor duke pasur parasysh se dendrokronologjia - metoda e datimit të unazave të pemëve në kohën kur ato u formuan - është më pak e saktë kur bëhet fjalë për pemët më të vjetra pasi shumë prej tyre kanë një bërthamë të kalbur.


    "Simbolet e rezistencës"

    Megjithatë, kjo ka të bëjë më shumë sesa thjesht një konkurs për të hyrë në librat e rekordeve, pasi Babagjyshi i Madh është një font informacioni të vlefshëm.

    “Ka shumë arsye të tjera që i japin vlerë dhe kuptim kësaj peme dhe nevojës për ta mbrojtur atë”, tha Lara.

    Ka shumë pak pemë mijëravjeçare në planet.

    "Pemët e lashtë kanë gjene dhe një histori shumë të veçantë, sepse ato janë simbole të rezistencës dhe përshtatjes. Ata janë atletët më të mirë të natyrës," tha Barichivich.

    "Ata janë si një libër i hapur dhe ne jemi si lexuesit që lexojnë çdo unazë të tyre," tha Carmen Gloria Rodriguez, një ndihmës studiuese në laboratorin e dendrokronologjisë dhe ndryshimeve globale në Universitetin Austral.

    Ato faqe tregojnë vite të thata dhe me shi, në varësi të gjerësisë së unazave.

    Në ato unaza janë regjistruar edhe zjarre dhe tërmete, si lëkundjet më të fuqishme në histori që goditën këtë zonë në vitin 1960.

    Gjyshi i Madh konsiderohet gjithashtu një kapsulë kohore që mund të ofrojë një dritare në të kaluarën.

    "Nëse këto pemë zhduken, gjithashtu do të zhduket një çelës i rëndësishëm për mënyrën se si jeta përshtatet me ndryshimet në planet," tha Barichivich.


    Burimi: Phys.org

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,939

    Për: Kili: Pema 'më e vjetër' në botë na zbulon sekretet e planetit

    "Pema më e vjetër" në botë është një temë e diskutueshme dhe e vështirë për t'u konfirmuar me saktësi. Në fakt, ka disa pemë që pretendohet se janë më të vjetra se të tjerat, por nuk ka një mënyrë definitive për të vlerësuar moshën e tyre.

    Në përgjithësi, disa prej pemëve më të vjetra që njihen janë:

    - Methuselah: një pemë e gjallë e pishave bristlecone në Kaliforni, SHBA, e cila thuhet se ka më shumë se 4,800 vjet.
    - Sarv-e-Abarkooh: një pemë ciprese në provincën Kerman të Iranit, e cila thuhet se ka më shumë se 4,000 vjet.
    - Llangernyw Yew: një pemë e gjallë i ndodhur në Llangernyw, Cymru, i cili thuhet se ka rreth 4,000 vjet.
    - Alerce: një pemë Alerce në Patagonia, e cila thuhet se ka më shumë se 3,600 vjet.

    Megjithatë, është e vështirë të identifikohet me saktësi pema më e vjetër në botë, pasi ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në vlerësimin e moshës së një pemëje, siç janë rritja e saj, kushtet mjedisore, shumëllojshmëria gjenetike dhe vlerësimi i shkencëtarëve në fushën e dendrologjisë (shkencës së pemëve).

Tema të Ngjashme

  1. ADN-ja më e vjetër zbulon botën e humbur 2 milionë vjeçare
    Nga Akuamarini në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-12-2022, 18:17
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-11-2022, 13:33
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-08-2019, 16:16
  4. DjATHI ME I VJETER NE BOTË U GJETE NE BALLKAN 7.200 vjet më parë
    Nga Akuamarini në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-09-2018, 15:59
  5. Njihuni me njeriun më të vjetër në botë, 179 vjeçari: Vdekja më ka harruar
    Nga Antiproanti në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 15-04-2014, 06:50

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •