Amerikanët po humbasin besimin në arsimin në kolegj, zbulon sondazhi i WSJ-NORC

Besimi në vlerën e një diplome ra në mesin e grave dhe të moshuarve gjatë pandemisë

Emri:  e05ca968c064b0a6eb9fad39eb5a67e2ed774aa0.jpg

Shikime: 115

Madhësia:  20.4 KB
Njerëzit e moshës 18-34 janë ndër ata që kanë dyshimet më të forta për vlerën e një diplome kolegji, zbulon një sondazh i ri.
FOTO: BRIAN SNYDER/REUTERS


Nga Douglas Belkin

Shumica e amerikanëve nuk mendojnë se një diplomë kolegji ia vlen koston, sipas një sondazhi të ri të Wall Street Journal-NORC, një nivel i ri i ulët i besimit në atë që ka qenë prej kohësh një shenjë dalluese e ëndrrës amerikane.

Sondazhi, i kryer me NORC në Universitetin e Çikagos, një organizatë kërkimore jopartiake, zbuloi se 56% e amerikanëve mendojnë se fitimi i një diplome katërvjeçare është një bast i keq krahasuar me 42% që ruajnë besimin në kredencialet.

Skepticizmi është më i fortë tek njerëzit e moshës 18-34 vjeç dhe njerëzit me diploma kolegji janë ndër ata, opinionet e të cilëve janë përkeqësuar më shumë, duke sjellë një ndryshim të thellë për arsimin e lartë në vitet në vijim.

Në vitin 2013, 53% e amerikanëve ishin bullgarë ndaj kolegjit dhe 40% jo. Në vitin 2017, 49% e amerikanëve mendonin se një diplomë katërvjeçare do të çonte në punë të mira dhe fitime më të larta, krahasuar me 47% që nuk e bënin këtë.

Emri:  4f568ef9a62adaeae213ff17dd6b9406226a1b80.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  35.9 KB

"Këto gjetje janë me të vërtetë kthjelluese për të gjithë ne në arsimin e lartë, dhe në një farë mënyre, një thirrje zgjimi," tha Ted Mitchell, presidenti i Këshillit Amerikan për Arsimin, i cili numëron më shumë se 1700 institucione të arsimit të lartë si anëtarë. . “Ne duhet të bëjmë një punë më të mirë në tregimin, por duhet të përmirësojmë praktikën tonë, kjo më duket se është e vetmja recetë që di për të rifituar besimin e publikut.”

Dr. Mitchell përmendi borxhin e studentëve, i cili ka arritur në 1.7 trilion dollarë dhe normën 60% të diplomimit në kolegjet katërvjeçare si dy nga problemet më të mëdha që minojnë besimin në këtë sektor.

Skepticizmi publik ndaj arsimit të lartë filloi të rritet pas recesionit të vitit 2008 dhe u përkeqësua gjatë pandemisë. Regjistrimi në kolegjet e SHBA-së ra me rreth 15% gjatë dekadës së fundit, ndërsa rritja në kredencialet alternative, duke përfshirë praktikat, u rrit ndjeshëm.

Në vitin 2017, dyshimi mbi vlerën e një diplome kolegji ishte më i madhi tek burrat, republikanët dhe njerëzit që jetonin në zonat rurale. Kjo pakënaqësi i parapriu një hendeku gjinor në rritje në arsimin e lartë pasi qindra mijëra burra u larguan nga kolegji gjatë pandemisë.

Emri:  2217f32e13655981355e4f2185921636ab30fa42.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  27.3 KB

Sondazhi i këtij muaji në Journal zbuloi se pakënaqësia është përhapur në të gjitha grupmoshat, si dhe banorët e qyteteve dhe periferive. Kategoritë e fundit në të cilat një shumicë e vogël e mbajti fort besimin e tyre në vlerën e një diplome kolegji ishin demokratët, ata me një diplomë kolegji dhe ata që fitonin më shumë se 100,000 dollarë në vit.

Por 42% e njerëzve me diplomë universiteti thanë në sondazhin më të fundit se nuk ia vlente, me më shumë se 10 pikë përqindjeje nga dy sondazhet e dekadës së kaluar.

Gratë dhe amerikanët e moshuar po nxisin rënien e besimit. Njerëzit mbi moshën 65 vjeç me besim në kolegj ra në 44% nga 56% në 2017. Besimi midis grave ra në 44% nga 54%, sipas sondazhit.
Një nga gratë që ka humbur besimin në fuqinë e kolegjit, pavarësisht se ka marrë një diplomë universitare, është Danielle Tobias, një teknike dialize 50-vjeçare në Lorain, Ohio.

Emri:  5a9a64467799d726c827c9ff25a83a86df4d550c.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  48.2 KB
Danielle Tobias, një e diplomuar në kolegj, këshillon djalin e saj të jetë i kujdesshëm për arsimin përtej shkollës së mesme.
FOTO: DANIELLE TOBIAS


Zonja Tobias tha se asnjë nga prindërit e saj nuk u diplomua nga kolegji. Babai i saj punonte në një fabrikë çeliku në Cleveland. Nëna e saj punonte në një furrë buke. Të dy e inkurajuan fuqishëm që të regjistrohej në kolegj. Ajo u diplomua në vitin 2003 në Kolegjin Lake Erie, një shkollë private e arteve liberale, me një diplomë në studimet e kuajve dhe 85,000 dollarë borxh për kredi studentore.

Ajo punoi në një stallë kuajsh duke dhënë mësime kalërimi për disa vite përpara se të kuptonte se nuk po fitonte para të mjaftueshme për të jetuar ose për të paguar borxhin e studentit. Ajo tani punon si teknike e dializës dhe fiton 36,000 dollarë në vit në një institucion mjekësor, i cili ofronte trajnime pa kosto për të.

Zonja Tobias paguan 125 dollarë në muaj për kreditë e saj studentore – minimumi i duhur. Bilanci i saj ka arritur në 145,000 dollarë. Ajo ka bërë paqe me realitetin se ka të ngjarë të vdesë pa shlyer borxhin e saj, tha ajo.

"Qëllimi ynë është që studentët të diplomohen me sa më pak borxhe të jetë e mundur dhe gjithashtu të punësohen," tha Jen Schuller, një zëdhënëse e Kolegjit Lake Erie.

Djali 20-vjeçar i zonjës Tobias mbaroi shkollën e mesme dhe tani punon në një dyqan ushqimesh. Ajo e ka këshilluar që të jetë i kujdesshëm se ku dhe si të vazhdojë shkollimin.

“Mendoj se kolegji është i mirë për disa gjëra, por i kam thënë se patjetër do të përfitonte nga një lloj pune teknologjike apo e aftë,” tha ajo. "Unë i kam sugjeruar të bashkohet me një profesion, një shkollë ku ata mësojnë një zanat të aftë."

Plani i Bidenit për faljen e borxhit studentor nuk është ndryshimi i vetëm që vjen për huamarrësit e kredisë studentore. Plani i tij gjithashtu ndryshon rrënjësisht mënyrën se si do të paguhen kreditë, duke i kthyer shumë në, në thelb, grante pa pagesë për kolegj. WSJ shpjegon.

Bryan Caplan, një ekonomist në Universitetin George Mason, i cili ka shkruar gjerësisht për arsimin e lartë, tha se mendonte se kolegji ia vlente të ndiqej ende për studentët "A" në shkollën e mesme. Ai sugjeroi që studentët "B" të regjistrohen vetëm nëse janë të gatshëm të ndjekin fusha të tilla si ekonomia ose inxhinieria, sepse ato drejtime kanë, mesatarisht, kthim të fortë nga investimi.

Fakti që shumë kolegje paguanin shkollimin e plotë gjatë pandemisë kur klasat jepeshin në internet ishte një gabim që dëmtoi reputacionin e sektorit, tha ai. Lidhjet personale me profesorët prireshin për të zbutur çdo problem që mund të lindte nga paragjykimi i krahut të majtë midis fakultetit, tha ai.

"Kolegjet kanë shpërdoruar shumë vullnet të mirë duke nxitur një fe dogmatike të krahut të majtë," tha Dr. Caplan. "Njerëzit normalë nuk kanë simpati për këtë lloj gjëje, ata e shohin atë shumë të bezdisshme."

Patsy Williams, 70 vjeç, e cila punon si shërbëtore në Anderson, S.C., tha se ishte më pak e shqetësuar për politikën që mësohej në kolegj sesa mundësia që shtatë nipërit e saj të mësonin mjaftueshëm për të hyrë në një profesion.

Zonja Williams ndoqi shkollën deri në klasën e 11-të, më pas shkoi të punonte në një këllëf jastëku të palosshëm në fabrikë. Një nga tre fëmijët e saj u diplomua në kolegj.

“Unë dua që çdo fëmijë të mësojë gjithçka që mundet, sepse nëse nuk e bëjnë, të gjithë jemi në telashe,” tha ajo. “Ne nuk kemi më mullinj këtu poshtë, kemi restorante dhe një punë në restorant nuk do t'ju blejë një shtëpi dhe një makinë. Unë u them [nipërve të mi] gjatë gjithë kohës: "Po kërkoj mjekë dhe avokatë".

Emri:  600fa6e74857a2cea60ee530231b3be4659571be.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  44.7 KB
Paulo Eskitch, një violinist i arsimuar në kolegj, thotë se mund të kishte fituar më shumë para duke punuar si saldator.
FOTO: PAULO ESKITCH


Paulo Eskitch, një violinist 47-vjeçar që jeton në Tulsa, Okla., është më pak i theksuar nëse vajza e tij, tani 7 vjeçe, duhet të regjistrohet në kolegj kur të vijë koha.

Z. Eskitch ka një diplomë master në muzikë dhe fiton rreth 30,000 dollarë në vit duke luajtur në disa orkestra të ndryshme. Ai tha se një diplomë është bërë e nevojshme në fushën e tij, por ai ndonjëherë do të donte të kishte ndjekur saldimin si një karrierë, sepse mendon se mund të kishte bërë më shumë para.

Thënë kështu, ai parashikon të mbështesë vajzën e tij nëse ajo vendos të ndjekë arsimin e lartë sepse nuk ka mjaft alternativa të mira.

"Ka disa fusha ku thjesht nuk mund të hyni nëse nuk keni një diplomë kolegji," tha ai. "Unë nuk po them se është e drejtë, por kështu është."

Anketa Journal-NORC anketoi 1,019 njerëz nga 1 deri në 13 mars, kryesisht në internet. Marzhi i gabimit ishte plus ose minus 4.1 pikë përqindje.


Burimi: Wall Street Journal