Duke festuar Picasso-n

Pesëdhjetë vjet pas vdekjes së tij, vepra e Pikasos nuk ka humbur asnjë nga grushtet e saj

Emri:  b9f66dc5b913775c98852686647b5eb453afafe3.jpg

Shikime: 112

Madhësia:  43.2 KB
Picasso në Mougins, Francë, në 1971
FOTO: RALPH GATTI/AGENCA FRANCE-PRESSE/GETTY IMAGES


Pablo Picasso vdiq 50 vjet më parë më 8 prill, në moshën 91 vjeçare. Rasti po shënohet nga afro 50 ekspozita me temën e Pikasos në SHBA dhe Evropë dhe, këtu, nga një përzgjedhje e kolonave të kaluara të Kryeveprës, nga autorë të ndryshëm, që kapin gamën dhe shpikja e shqetësuar e një prej artistëve më të mëdhenj të shekullit të 20-të.

Emri:  415eb7ce6361598308fb55c01d5c73c219e5c407.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  65.4 KB
Picasso në Place Ravignan, Montmartre, Paris, në 1904
FOTO: GETTY IMAGES


Tema shpesh romantike e artistëve shëtitës dhe interpretuesve të rrugës gëzon një histori të gjatë në Francë, duke u kthyer në oborrin mbretëror të Louis XIV. Pasardhësit e tyre shfaqen në vepra nga Honoré Daumier tek Edouard Manet tek Georges Seurat. Ndoshta më i famshmi është "Familja e Saltimbanques" (1905) e Pablo Picasso-s, fotografia më madhështore e periudhës së tij parakubiste.

Emri:  378ec8a8838c7c5983d09f96944db3694314cf2f.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  63.0 KB
"Harlequin me një Pasqyrë" (1923) në Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid, në 2017
FOTO: QUIM LLENAS/GETTY IMAGES


"Harlequin me një Pasqyrë" është një nga pikturat më të këndshme klasike dhe tematikisht të paqarta të Pikasos. Kapela është e Harlequin-it, por kostumi jo. Në vend të modelit të diamantit të kostumit të Harlequin, livandoja e shkëlqyer e këtij kostumi përputhet me veshjet e akrobatëve dhe interpretuesve të tjerë të cirkut. Ky Harlequin qëndron për më shumë se karakterin tradicional. Dhe pse ai portretizohet i mbështjellë nga një leckë dhe i preokupuar me pamjen e tij dhe jo me përgjigjet e audiencës?

Nëse do të bënim një hark përgjatë viteve të shkëlqyera të karrierës së Picasso-s gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20-të, do të kishte dy arritje kryesore: "Les Demoiselles d'Avignon" në 1907 dhe "Guernica" në 1937. E para ishte zbulimi i Picasso si ai shkatërroi konvencionet artistike të shekullit të 19-të; e dyta u bë vepra më e fuqishme që kapte krizat humanitare dhe dhunën politike të shekullit të 20-të. Brenda periudhës 30-vjeçare që ndan këto dy kryevepra qëndron një tjetër: “Piktori dhe modeli”. Sipas mendimit tim, "Piktori dhe modeli" nuk është vetëm piktura më e rëndësishme e Pikasos që nga "Les Demoiselles", por edhe precedenti thelbësor për "Guernica". Është hallka e munguar në karrierën e artistit më të madh të shekullit të 20-të.

Emri:  11eaf35c20709acdbc4e79ba7003d3cced73d62e.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  69.7 KB
Pablo Picasso në studion e tij në Paris në një foto pa datë
FOTO: ARKIVI BETTMANN


"Kryqëzimi" i Pablo Picasso-s (1930), një kompozim vaj mbi kompensatë në Musée Picasso në Paris, me përmasa vetëm 20 me 26 inç, është një nga veprat e tij më të ngatërruara. Krijuar duke përdorur fjalorin e veçantë të artistit të ndikuar nga surrealizmi, ai ka qenë subjekt i diskutimeve të rëndësishme shkencore dhe është shfaqur në ekspozitat kryesore të Picasso-s, duke filluar me pikën historike të Alfred H. Barr Jr. "Picasso: Fifty Years of His Art" në Nju Jork. Muzeu i Artit Modern në 1946.

Personazhet surrealiste të Picasso-s sigurisht që janë pak të ndryshëm nga figurat e çuditshme në artin e mëparshëm fetar, nga gargojlat e kishave gotike te popullatat e çuditshme simbolike në fotot e Hieronymus Bosch dhe Plaku Pieter Bruegel.

Picasso e kishte deklaruar veten ateist, por e veja e tij, Jacqueline, dikur tha se Picasso "ishte më katolik se Papa". Kjo argumenton se, larg nga të qenit i çuditshëm apo anormal, "Kryqëzimi" i Pikasos i përket traditës së krishterë.

Kohët e fundit kam vizituar "Skulpturën e Pikasos" në Muzeun e Artit Modern dhe u befasova nga fakti se sa i mahnitur isha me "Gruaja me gjethe" (1934). Është një vepër e vogël figurative dhe mund të anashkalohet lehtësisht në ekspozitë, pasi është vendosur në një dhomë plot me skulptura më të mëdha dhe më imponuese. Është një copë e vogël e gërvishtur e bërë nga forma të ndyra të gipsit të montuara dhe të grumbulluara në një figurë gruaje. Në pamje të parë është aq Pikasoeske sa thuajse nuk duhet të shkosh më tej: Format e grumbulluara bëhen pjesë e një tërësie tjetër. Marrëdhënia e njërit me tjetrin është simpatike dhe lehtësisht e kuptueshme. Por nëse ndaloni dhe shikoni, grumbulli i formave dhe formave të suvasë të kësaj skulpture bëhet një ngjarje e pasigurt e ekuilibruar dhe dinamike.

Emri:  7940d250ab9f914bd369c1e528e681cc2612d565.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  43.3 KB
"Koka e demit" (1942) në "Skulpturën e Pikasos" në Muzeun e Artit Modern në 2015
FOTO: JONATHAN MUZIKAR/MUZEU I ARTIT MODERN, N.Y.


E bërë nga një shalë biçiklete dhe timon, "Bull's Head" është njëkohësisht fëmijë dhe shumë i sofistikuar në thjeshtësinë e tij. Ai qëndron si një pohim i fuqisë transformuese të imagjinatës njerëzore në një kohë kur vlerat njerëzore ishin nën rrethim.

Nuk ka asnjë përpjekje për të minimizuar identitetin e botës reale të pjesëve përbërëse. Në të vërtetë, reduktiviteti dhe thjeshtësia e skulpturës tërheq vëmendjen ndaj tyre. Njohja e sinqertë e Pikasos për këto elemente i ka shtyrë studiuesit të shohin afinitete midis kësaj vepre dhe Readymades të Marcel Duchamp, ku artisti Dada merrte objekte utilitare të prodhuara në mënyrë komerciale dhe, me pak ose aspak modifikim, i ekspozoi nën emrin e tij si vepra arti.

Çfarë do ta bënte Picasso-n të kursente një mendim për princin klloun të artit modern pikërisht në momentin kur kishte çështje shumë më të rëndësishme në lojë, si për shembull fakti se gjithçka që ai e kishte të shtrenjtë - vlerat e qytetërimit perëndimor që formuan burimet e artit të tij - po shkonte në flakë? Ndoshta fakti që vetë Duchamp përfaqësonte një kërcënim të ngjashëm gjithëpërfshirës.


Emri:  8ebc8d5c9682b6b820ab55f77a27aa710cfae943.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  46.4 KB
"Gratë e Algjerit (Versioni O)" në Christie's në 2015
FOTO: BEBETO MATTHEWS/ASSOCIATED PRESS


Artistët kanë shumë muza. Pablo Picasso (1881-1973), i cili zotëronte gjithçka që e lëvizte, gjeti frymëzim në veprat e artit, kujtimet, mitet, vendet dhe dashnorët - duke rikrijuar veprën e tij po aq sa atë të mjeshtërve të tjerë. Shpesh, si me lidhjen e tij të gjatë të dashurisë me dy pikturat e Eugène Delacroix me të njëjtin temë, "Gratë e Algjerit në banesën e tyre" (përkatësisht nga 1834 dhe 1849), zbulimi i pasioneve të ndërthurura të Pikasos është pothuajse i pamundur.

Një vizitë në banesën e një sulltani (harem) në Algjer frymëzoi dy pikturat e Delacroix. Secili përfshin një odalisque të shtrirë, dy gra të ulura rreth një nargjileje dhe një shërbëtore të zezë.
Nga 13 dhjetori 1954 deri më 14 prill 1955, "Gratë" e Delacroix e kapërceu Pikason si një ethe. I fiksuar, Picasso, 73 vjeç, prodhoi një seri monumentale variacionesh transformuese në dy pikturat e Delacroix: 15 telajo (shtatë prej tyre të mëdha), vizatime të shumta dhe një grup litografish. Një turne kinematografik, pikturat - duke përdorur strukturën kubiste, grisaille dhe ngjyrat kryesore të sheshta; dhe duke nxjerrë nga pusi i historisë së artit - zbërthejeni, kombinoni dhe rishikoni lirshëm origjinalet e Delacroix.


Burimi: Wall Street Journal