UBS blen Credit Suisse për 3.2 miliardë dollarë ndërsa rregullatorët kërkojnë të mbështesin sistemin bankar global

- UBS ra dakord të blinte rivalin e saj Credit Suisse për 3 miliardë franga zvicerane (3.2 miliardë dollarë) të dielën.

- Kushtet e marrëveshjes do të shohin që aksionarët e Credit Suisse të marrin 1 aksion të UBS për çdo 22,48 aksione të Credit Suisse që zotërojnë.

- Banka Kombëtare e Zvicrës premtoi gjithashtu një hua deri në 100 miliardë franga zvicerane (108 miliardë dollarë) për të mbështetur marrjen.

Emri:  107211166-1679261170727-gettyimages-1248776426-AFP_33BN424.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  35.4 KB
Kryetari i UBS Colm Kelleher (R) shtrëngon duart me kryetarin e Credit Suisse Axel Lehmann (L) pas një konference shtypi pas bisedimeve mbi Credit Suisse në Bernë më 19 mars 2023.

UBS ra dakord të blinte rivalin e tij të luftuarCredit Suisse për 3 miliardë franga zvicerane (3.2 miliardë dollarë) të dielën, me rregullatorët zviceranë që luajnë një rol kyç në marrëveshje, ndërsa qeveritë kërkonin të frenonin një infektim që kërcënonte sistemin bankar global.

“Me marrjen e Credit Suisse nga UBS, është gjetur një zgjidhje për të siguruar stabilitetin financiar dhe për të mbrojtur ekonominë zvicerane në këtë situatë të jashtëzakonshme”, thuhej në një deklaratë nga Banka Kombëtare Zvicerane, e cila vuri në dukje se banka qendrore ka punuar me qeverinë zvicerane dhe Autoriteti Zviceran i Mbikëqyrjes së Tregut Financiar për të sjellë kombinimin e dy bankave më të mëdha të vendit.

Kushtet e marrëveshjes do të shohin që aksionarët e Credit Suisse të marrin 1 aksion të UBS për çdo 22,48 aksione të Credit Suisse që zotërojnë.

“Kjo blerje është tërheqëse për aksionerët e UBS, por, le të jemi të qartë, për sa i përket Credit Suisse, ky është një shpëtim urgjent. Ne kemi strukturuar një transaksion që do të ruajë vlerën e mbetur në biznes duke kufizuar ekspozimin tonë negativ.” tha Kryetari i UBS Colm Kelleher në një deklaratë.

Banka e kombinuar do të ketë 5 trilion dollarë aktive të investuara, sipas UBS.

“Ne jemi të përkushtuar për ta bërë këtë marrëveshje një sukses të madh. Nuk ka opsione në këtë,” tha Kelleher kur u pyet gjatë konferencës për shtyp nëse banka mund të tërhiqej nga marrëveshja. “Kjo është absolutisht thelbësore për strukturën financiare të Zvicrës dhe ... për financat globale.”

Banka Kombëtare e Zvicrës premtoi një hua deri në 100 miliardë franga zvicerane (108 miliardë dollarë) për të mbështetur marrjen. Qeveria zvicerane dha gjithashtu një garanci për të supozuar humbje deri në 9 miliardë franga zvicerane nga aktive të caktuara mbi një prag të paracaktuar “në mënyrë që të reduktojë çdo rrezik për UBS”, thuhet në një deklaratë të veçantë të qeverisë.

Emri:  107211168-1679261463500-gettyimages-1248622905-SWITZERLAND_CREDIT_SUISSE.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  44.4 KB
Axel Lehmann, kryetar i Credit Suisse Group AG, Colm Kelleher, kryetar i UBS Group AG, ***** Keller-Sutter, ministre e financave të Zvicrës, Alain Berset, president i Zvicrës, Thomas Jordan, president i Bankës Kombëtare të Zvicrës (SNB), Marlene Amstad, kryetar i Autoritetit të Mbikëqyrjes së Tregut Financiar Zviceran (FINMA), nga e majta në të djathtë, gjatë një konference për shtyp në Bernë, Zvicër, të dielën, 19 mars 2023.

“Kjo është një zgjidhje tregtare dhe jo një paketë shpëtimi,” tha ***** Keller-Sutter, ministrja zvicerane e financave, në një konferencë për shtyp të dielën.

Marrëveshja e UBS u përzie përpara se tregjet të rihapen për tregti të hënën pasi aksionet e Credit Suisse shënuan rënien e tyre më të keqe javore që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit . Humbjet erdhën pavarësisht një kredie të re deri në 50 miliardë franga zvicerane (54 miliardë dollarë) e dhënë nga banka qendrore zvicerane javën e kaluar, në një përpjekje për të ndalur rrëshqitjen dhe për të rivendosur besimin në bankë.

Lajmi për marrëveshjen u mirëprit nga Sekretarja e Thesarit Janet Yellen dhe kryetari i Rezervës Federale Jerome Powell në një deklaratë. “Pozicionet e kapitalit dhe likuiditetit të sistemit bankar të SHBA janë të forta dhe sistemi financiar i SHBA është elastik. Ne kemi qenë në kontakt të ngushtë me homologët tanë ndërkombëtarë për të mbështetur zbatimin e tyre,” thanë ata.

Credit Suisse tashmë po luftonte me një varg humbjesh dhe skandalesh , dhe në dy javët e fundit, ndjenja u trondit përsëri pasi bankat në SHBA u rrëmbyen nga kolapsi i Silicon Valley Bank dhe Signature Bank.

Mbështetja e depozitave të pasiguruara në bankat e dështuara nga rregullatorët amerikanë dhe krijimi i një lehtësie të re financimi për institucionet financiare me probleme dështoi të frenojë tronditjen dhe po kërcënon të përfshijë më shumë banka si në SHBA ashtu edhe jashtë saj.

Emri:  107211164-1679261171283-gettyimages-1248655958-AFP_33BN3HH.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  36.0 KB
(Nga L) Kryetari i Credit Suisse Axel Lehmann, kryetari i UBS Colm Kelleher dhe ministrja zvicerane e Financave ***** Keller-Sutter marrin pjesë në një konferencë shtypi pas bisedimeve për marrjen e rivalit të saj të trazuar të bankës zvicerane Credit Suisse nga UBS në Bernë më 19 mars 2023.

Kryetari i Credit Suisse Axel Lehmann tha në konferencën për shtyp se paqëndrueshmëria financiare e shkaktuar nga bankat rajonale të rrënuara të SHBA-së goditi bankën në kohën e gabuar.

Pavarësisht përfshirjes së rregullatorëve në çiftim, marrëveshja i jep UBS autonomi për të drejtuar asetet e blera siç e sheh të arsyeshme, gjë që mund të nënkuptojë shkurtime të konsiderueshme të vendeve të punës, i thanë burimet David Faber të CNBC.

Shkalla dhe ndikimi i mundshëm i Credit Suisse në ekonominë globale është shumë më i madh se bankat rajonale amerikane, të cilat u bënë presion rregullatorëve zviceranë për të gjetur një mënyrë për të bashkuar dy institucionet më të mëdha financiare të vendit. Bilanci i Credit Suisse është rreth dyfishi i madhësisë së Lehman Brothers kur u shemb, në rreth 530 miliardë franga zvicerane në fund të vitit 2022. Ai është gjithashtu shumë më i ndërlidhur globalisht, me filiale të shumta ndërkombëtare - duke bërë një menaxhim të rregullt të Credit Suisse situata edhe më e rëndësishme.

Bashkimi i dy rivalëve nuk ishte pa vështirësi, por presioni për të shmangur një krizë sistematike fitoi në fund. UBS fillimisht ofroi blerjen e Credit Suisse për rreth 1 miliard dollarë të dielën, sipas raporteve të shumta të mediave. Thuhet se Credit Suisse nuk pranoi ofertën, duke argumentuar se ajo ishte shumë e ulët dhe do të dëmtonte aksionarët dhe punonjësit, thanë për Bloomberg njerëz me njohuri për këtë çështje .

Deri të dielën pasdite, UBS ishte në bisedime për të blerë bankën për “thelbësisht” më shumë se 1 miliard franga zvicerane, thanë burimet për Faber të CNBC . Ai tha se çmimi i marrëveshjes u rrit gjatë negociatave të ditës.

Credit Suisse humbi rreth 38% të depozitave të saj në tremujorin e katërt të 2022 dhe zbuloi në raportin vjetor të vonuar në fillim të javës së kaluar se flukset dalëse ende nuk janë kthyer. Ajo raportoi një humbje neto të plotë prej 7.3 miliardë frangash zvicerane për vitin 2022 dhe pret një humbje të mëtejshme “të konsiderueshme” në 2023.

Banka kishte njoftuar më parë një rishikim masiv strategjik në një përpjekje për të adresuar këto çështje kronike, me CEO aktual dhe veteranin e Credit Suisse, Ulrich Koerner, duke marrë përsipër në korrik .


Burimi: CNBC