Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Kriza bankare: Klientët e SVB u përpoqën të tërhiqnin të gjitha depozitat e bankës brenda 2 ditësh

    Klientët e SVB u përpoqën të tërhiqnin pothuajse të gjitha depozitat e bankës gjatë dy ditëve, dëshmon Barr i Fed

    Nga Hugh Son

    - Që nga dita kur rregullatorët kapën Silicon Valley Bank, ishte e ditur se klientët e panikut tërhoqën 42 miliardë dollarë nga banka më 9 mars, me shqetësimet se depozitat e pasiguruara ishin në rrezik.
    - Por kjo është e zbehtë në krahasim me 100 miliardë dollarë në para që do të dilnin të nesërmen, dëshmoi të martën Michael Barr, nënkryetar për mbikëqyrjen në Rezervën Federale.
    - Shifra totale e tërheqjes prej 142 miliardë dollarësh përfaqëson një 81% mahnitëse të depozitave prej 175 miliardë dollarësh të SVB në fund të vitit 2022.

    Emri:  107216449-1680030456007-barr.jpg

Shikime: 77

Madhësia:  26.9 KB
    Nënkryetari i Bordit të Rezervës Federale për Mbikëqyrjen, Michael S. Barr dëshmon në një seancë dëgjimore të Komisionit të Senatit për Bankat, Strehimin dhe Çështjet Urbane mbi “Dështimet e fundit të Bankës dhe Përgjigja Rregullatore Federale” në Capitol Hill në Uashington, 28 mars 2023.

    Ecuria e depozitave të Silicon Valley Bank këtë muaj shkoi shumë më thellë nga sa dihej fillimisht.

    Që nga dita kur rregullatorët kapën SVB-në, dihej se klientët e panikut tërhoqën 42 miliardë dollarë nga banka më 9 mars, me shqetësimet se depozitat e pasiguruara ishin në rrezik.

    Por kjo është e zbehtë në krahasim me atë që do të dilte të nesërmen, Michael Barr , nënkryetar për mbikëqyrjen në Rezervën Federale , dëshmoi të martën përpara Komitetit Bankar të Senatit . Rregullatorët mbyllën SVB më 10 mars në dështimin më të madh të bankës që nga kriza financiare e vitit 2008.

    “Atë mëngjes, banka na njoftoi se ata prisnin që daljet të ishin shumë më të mëdha bazuar në kërkesat e klientëve,” tha Barr. Një total prej 100 miliardë dollarësh ishte planifikuar të dilnin nga dera atë ditë.

    Shifra e kombinuar e tërheqjes prej 142 miliardë dollarësh përfaqëson një 81% mahnitëse të depozitave prej 175 miliardë dollarësh të SVB në fund të vitit të kaluar. Ritmi marramendës me të cilin paratë u larguan nga SVB tregon se sa shpejt mund të ndodhë ekzekutimi i bankës kur rrjetet sociale rritin panikun dhe bankat në internet mundësojnë transaksione të shpejta.

    Ligjvënësit thirrën rregullatorët kryesorë të bankave të SHBA në Uashington për të shpjeguar pse Silicon Valley Bank dhe Signature Bank u rrëzuan në fillim të këtij muaji. Barr dhe të tjerë vunë në dukje keqmenaxhimin nga drejtuesit e bankave dhe vunë në dukje se bankat me aktive më shumë se 100 miliardë dollarë mund të kenë nevojë për rregulla më të rrepta. Ish-drejtorët ekzekutivë të bankave nuk morën pjesë.

    Në fakt, mbikëqyrësit e Fed filluan të paralajmërojnë menaxhmentin e SVB-së për rrezikun që normat më të larta të interesit paraqisnin në bilancin e bankës në nëntor 2021, dëshmoi Barr. Banka “dështoi” në adresimin e shqetësimeve të Fed në kohën e duhur, duke e ekspozuar kompaninë ndaj depozitave të saj këtë muaj.

    Ditët e fundit të SVB-së

    Ditët e fundit të SVB-së si një bankë e pavarur ishin një slitë emocionesh. Pasi menaxhmenti i SVB “trembi” investitorët dhe klientët me përpjekjen e tij “të vonuar” për të mbledhur kapital të mërkurën vonë, më 8 mars, situata dukej se ishte qetësuar herët të enjten, dëshmoi Barr.

    “Por më vonë pasditen e së enjtes, nisën daljet e depozitave dhe deri të enjten në mbrëmje, mësuam se më shumë se 42 miliardë dollarë, siç treguat ju, kishin dalë me nxitim nga banka”, tha ai.

    Stafi i Fed-it punoi gjatë gjithë kohës më 9 mars për të shpëtuar bankën, duke kërkuar kolateral të mjaftueshëm për të marrë hua miliarda dollarë shtesë nga dritarja e zbritjes së Fed-it për të respektuar kërkesat për tërheqje, tha Barr.

    Mëngjesin që SVB u kap, rregullatorët besuan se mund ta kishin zgjidhur mungesën e bankës, vetëm për të hasur në një mur tërheqjesh prej 100 miliardë dollarësh.

    “Ata nuk ishin në gjendje të përmbushnin detyrimet e tyre për të paguar depozituesit e tyre gjatë asaj dite dhe ata u mbyllën,” tha Barr.

    Burimi: CNBC

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kriza bankare: Klientët e SVB u përpoqën të tërhiqnin të gjitha depozitat e bankës brenda 2 dit

    Ja se si ndodhi kolapsi i dytë më i madh i bankës në historinë e SHBA-së në vetëm 48 orë

    Nga Hugh Son, Rohan Goswami dhe Jonathan Vanian

    - Spiralja rënëse e kompanisë filloi të mërkurën vonë, kur i befasoi investitorët me lajmin se duhej të mblidhte 2.25 miliardë dollarë për të mbështetur bilancin e saj.

    - “Kjo ishte një bankë e shkaktuar nga histeria e shkaktuar nga VC,” tha për CNBC Ryan Falvey, një investitor fintech i Restive Ventures.

    - Gjithsesi, klientët tërhoqën një depozitë marramendëse prej 42 miliardë dollarësh deri në fund të së enjtes, sipas një dosjeje rregullatore në Kaliforni.

    - Tani, ata që mbetën me SVB përballen me një afat kohor të pasigurt për marrjen e parave të tyre.

    Emri:  107206931-1678483186455-gettyimages-1247999390-AFP_33AY2KY.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  29.6 KB

    Të mërkurën, Silicon Valley Bank ishte një institucion i mirëkapitalizuar që kërkonte të mblidhte disa fonde.

    Brenda 48 orëve, një panik i shkaktuar nga vetë komuniteti i kapitaleve sipërmarrëse që SVB i kishte shërbyer dhe ushqyer i dha fund periudhës 40-vjeçare të bankës.

    Rregullatorët mbyllën SVB të premten dhe kapën depozitat e saj në dështimin më të madh bankar në SHBA që nga kriza financiare e vitit 2008 dhe i dyti më i madhi ndonjëherë. Spiralja rënëse e kompanisë filloi të mërkurën vonë, kur i befasoi investitorët me lajmin se duhej të mblidhte 2.25 miliardë dollarë për të mbështetur bilancin e saj. Ajo që pasoi ishte kolapsi i shpejtë i një banke shumë të respektuar që ishte rritur së bashku me klientët e saj të teknologjisë.

    Edhe tani, ndërsa pluhuri fillon të zbutet në mbylljen e dytë të bankës të shpallur këtë javë, anëtarët e komunitetit të VC po ankohen për rolin që luajtën investitorët e tjerë në rënien e SVB.

    “Kjo ishte një bankë e nxitur nga histeria e shkaktuar nga VC,” tha për CNBC Ryan Falvey, një investitor fintech në Restive Ventures. “Ky do të zbresë si një nga rastet përfundimtare të një industrie që pret hundën për të kundërshtuar fytyrën e saj.”

    Episodi është pasoja më e fundit nga veprimet e Rezervës Federale për të frenuar inflacionin me fushatën e saj më agresive të rritjes së normave në katër dekada. Pasojat mund të jenë të gjera, me shqetësimet se startup-et mund të mos jenë në gjendje të paguajnë punonjësit në ditët në vijim, investitorët e sipërmarrjes mund të luftojnë për të mbledhur fonde dhe një sektor tashmë i goditur mund të përballet me një sëmundje më të thellë.

    Rrënjët e kolapsit të SVB burojnë nga dislokimet e nxitura nga ritmet më të larta. Ndërsa klientët fillestarë tërhoqën depozitat për të mbajtur kompanitë e tyre në një mjedis të ftohtë për IPO-të dhe mbledhjen e fondeve private, SVB e gjeti veten të pamjaftueshëm në kapital. Ajo ishte detyruar të shesë të gjitha obligacionet e saj të disponueshme për shitje me një humbje prej 1.8 miliardë dollarësh, tha banka të mërkurën vonë.

    Nevoja e papritur për kapital të ri, që erdhi pas kolapsit të bankës Silvergate të fokusuar në kripto , ndezi një tjetër valë tërheqjesh depozitash të enjten, pasi QV-të udhëzuan kompanitë e tyre të portofolit të lëviznin fondet, sipas njerëzve me njohuri për këtë çështje. Shqetësimi: një bankë e drejtuar në SVB mund të përbëjë një kërcënim ekzistencial për startup-et që nuk mund të shfrytëzojnë depozitat e tyre.

    Klientët e SVB thanë se CEO Greg Becker nuk rrëmbeu besim kur u kërkoi atyre të “qëndronin të qetë” gjatë një telefonate që filloi të enjten pasdite. Rënia e aksioneve vazhdoi e pandërprerë, duke arritur në 60% në fund të tregtimit të rregullt. E rëndësishmja, Becker nuk mund t’i siguronte dëgjuesit se rritja e kapitalit do të ishte e fundit e bankës, tha një person në thirrje.


    Goditje vdekjeprurese

    Gjithsesi, klientët tërhoqën një depozitë marramendëse prej 42 miliardë dollarësh deri në fund të së enjtes, sipas një dosjeje rregullatore në Kaliforni .

    Deri në mbylljen e biznesit atë ditë, SVB kishte një bilanc negativ të parave prej 958 milionë dollarësh, sipas dosjes, dhe nuk arriti të merrte kolateral të mjaftueshëm nga burime të tjera, tha rregullatori.

    Falvey, një ish-punonjës i SVB-së, i cili lançoi fondin e tij në vitin 2018, vuri në dukje natyrën shumë të ndërlidhur të komunitetit të investitorëve të teknologjisë si një arsye kryesore për rënien e papritur të bankës.

    Fondet e shquara, duke përfshirë Union Square Ventures dhe Coatue Management, shpërthyen me email në të gjithë listat e tyre të startup-eve ditët e fundit, duke i udhëzuar ata të tërheqin fondet nga SVB për shqetësimet e një banke. Mediat sociale vetëm sa e rritën panikun, vuri në dukje ai.

    “Kur thoni, ‘Hej, hiqni depozitat tuaja, kjo gjë do të dështojë’, kjo është si të bërtisni zjarr në një teatër të mbushur me njerëz,” tha Falvey. “Është një profeci e vetë-përmbushur”.

    Një tjetër investitor sipërmarrës, partneri i TSVC Spencer Greene , kritikoi gjithashtu investitorët që “ishin gabim në faktet” në lidhje me pozicionin e SVB.

    “Më duket se nuk kishte çështje likuiditeti derisa disa QV e thirrën atë,” tha Greene. “Ata ishin të papërgjegjshëm dhe më pas u bë vetëpërmbushje”.


    ‘Biznes si zakonisht’

    Mbrëmjen e së enjtes, disa klientë të SVB morën emaile duke i siguruar se ishte “biznes si zakonisht” në bankë.

    “Jam i sigurt që keni dëgjuar disa zhurmë rreth SVB në tregje sot, kështu që keni dashur të kontaktoni për të ofruar një kontekst,” i shkroi një bankier i SVB një klienti, sipas një kopje të mesazhit të marrë nga CNBC.

    ″Është biznes si zakonisht në SVB,” shkroi bankieri. “Kuptohet se mund të ketë pyetje dhe unë dua të vihem në dispozicion nëse keni ndonjë shqetësim.”

    Deri të premten, ndërsa aksionet e SVB vazhduan të zhyten, banka hoqi dorë nga përpjekjet për të shitur aksione, raportoi David Faber i CNBC. Në vend të kësaj, po kërkonte një blerës, raportoi ai. Por ikja e depozitave e bëri procesin e shitjes më të vështirë dhe kjo përpjekje dështoi gjithashtu, tha Faber.

    Falvey, i cili e filloi karrierën e tij në Wells Fargo
    dhe u konsultua për një bankë që u kap gjatë krizës financiare, tha se analiza e tij e përditësimit të mes-tremujorit të SVB nga e mërkura i dha atij besim. Banka ishte e kapitalizuar mirë dhe mund t’i bënte të gjithë depozituesit, tha ai. Ai madje këshilloi kompanitë e portofolit të tij që të mbanin fondet e tyre në SVB ndërsa thashethemet po qarkullonin.

    Tani, falë bankës që përfundoi me konfiskimin e SVB-së, ata që mbetën me SVB-në përballen me një afat kohor të pasigurt për marrjen e parave të tyre. Ndërsa depozitat e siguruara pritet të jenë të disponueshme që të hënën, pjesa më e madhe e depozitave të mbajtura nga SVB ishin të pasiguruara dhe është e paqartë se kur do të lirohen.

    “Tërheqja e shpejtë e depozitave ka bërë që Banka të jetë e paaftë për të paguar detyrimet e saj në kohën e duhur,” tha rregullatori financiar i Kalifornisë. “Banka tani është e falimentuar”.

    Burimi: CNBC

Tema të Ngjashme

  1. Rama: Shkrihet INUK brenda 30 ditësh, kompetencat i merr MB
    Nga Vinjol në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-08-2014, 16:43
  2. Femrat zbulojnë sekretet brenda dy ditësh
    Nga Xhuxhumaku në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 09-10-2009, 21:12
  3. Gjendet i vdekur brenda në pus anglezi i zhdukur prej 18 ditësh
    Nga AlbaneZ në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 10-09-2008, 18:02
  4. Projekti i BB-së, regjistrimi i pronave brenda 10 ditësh
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-02-2007, 23:30
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-06-2006, 19:40

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •