Shkencëtari i shquar i Oksfordit thotë se fuqia e erës "dështon në çdo rast"

Emri:  mulli-ere.jpg

Shikime: 103

Madhësia:  26.2 KB

Mund të argumentohet se aritmetika bazë që tregon fuqinë e erës është një fatkeqësi ekonomike dhe shoqërore në zhvillim, duhet të jetë e qartë për një fëmijë të zgjuar të shkollës fillore. Tani matematikani dhe fizikani i Universitetit të Oksfordit, studiues në CERN dhe anëtar i Kolegjit Keble, Profesor Emeritus Wade Allison ka bërë shumat. Mbretëria e Bashkuar po përballet me gjasat e një dështimi në furnizimin me energji elektrike, përfundon ai. "Fuqia e erës dështon në çdo rast," thotë ai, duke shtuar se qeveritë po injorojnë "provat dërrmuese" të pamjaftueshmërisë së energjisë së erës, "dhe po përdorin analiza të turbullta dhe jo të arsyetuara".

Paralajmërimet e tmerrshme të profesor Allison përmbahen në një punim të shkurtër të botuar së fundmi nga Fondacioni i Politikave të Ngrohjes Globale. Ai vë në dukje se energjia e siguruar nga Dielli është "jashtëzakonisht e dobët", kjo është arsyeja pse ai nuk ishte në gjendje të siguronte energjinë për të mbajtur edhe një popullsi të vogël globale para Revolucionit Industrial me një standard të pranueshëm jetese. Një pikë e ngjashme u bë kohët e fundit në mënyrë më dramatike nga fizikani bërthamor Dr. Wallace Manheimer. Ai argumentoi se infrastruktura rreth erës dhe diellit jo vetëm që do të dështojë, "por do të kushtojë triliona, do të shkatërrojë pjesë të mëdha të mjedisit dhe do të jetë krejtësisht e panevojshme".

Në punimin e tij, Allison përqendrohet në përpunimin e numrave që qëndrojnë pas luhatjeve natyrore në erë. Punimet e plota nuk janë të komplikuara dhe mund të vlerësohen nga lidhja e mësipërme. Ai tregon se me një shpejtësi të erës prej 20 mph, fuqia e prodhuar nga një turbinë ere është 600 vat për metër katror me efikasitet të plotë. Për të dhënë të njëjtën fuqi si centrali bërthamor Hinkley Point C – 3,200 milionë watts – do të duheshin 5.5 milionë metra katrorë sipërfaqe të fshirë nga turbina.

Vihet re se kjo duhet të jetë krejt e papranueshme për ata që kujdesen për zogjtë dhe ambientalistët e tjerë. Sigurisht, ky shqetësim duket se nuk është konkretizuar deri më sot. Miliona lakuriq nate dhe zogj llogariten të theren çdo vit nga turbinat e erës në tokë . Ndërkohë, në brigjet e Massachusetts, puna është gati të nisë në një fermë gjigante me erë, e kompletuar me leje për të ngacmuar dhe dëmtuar pothuajse një të dhjetën e popullsisë së balenës së rrallë të Atlantikut të Veriut.

Kur luhatjet në shpejtësinë e erës merren parasysh në formulën e Allison, performanca e erës bëhet shumë më e keqe. Nëse shpejtësia e erës bie përgjysmë, fuqia e disponueshme bie me një faktor prej tetë. Pothuajse më keq, vëren ai, nëse shpejtësia e erës dyfishohet, fuqia e dhënë rritet tetë herë dhe turbina duhet të fiket për mbrojtjen e saj.

Emri:  image-59.jpg

Shikime: 51

Madhësia:  29.5 KB

Efekti i luhatjeve të zgjeruara është dramatik, siç tregohet në grafikun e mësipërm. Kapaciteti nominal gjenerues i instaluar në BE dhe MB në vitin 2021, i treguar nga vija e ndërprerë kafe, ishte 236 GW, por prodhimi më i lartë ditor ishte vetëm 103 GW më 26 mars. Mosbesueshmëria tregohet për një efekt edhe më të madh në grafikun e dytë që paraqet erën e krijuar në det të hapur në MB në mars të vitit të kaluar.

Emri:  image-60.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  24.4 KB

Për tetë ditë në fund të muajit, prodhimi i energjisë elektrike ra, me sa duket, thotë Allison, sepse shpejtësia e erës u përgjysmua. Humbja ditore prej 8,8 GW gjatë kësaj periudhe u vu re se ishte 1000 herë më e madhe se kapaciteti i baterisë më të madhe të ruajtjes së rrjetit në botë në Moss Landings në Kaliforni. Kur bëhet fjalë për bateritë e mëdha të nevojshme për të ruajtur energjinë e rinovueshme, Allison vë në dukje problemet me sigurinë, si dhe mungesat e mineraleve. Bateritë nuk do ta përmirësojnë kurrë dështimin e parqeve me erë në det të hapur, qoftë edhe për një javë, dhe ai thekson se ato mund të dështojnë për shumë më gjatë se kaq.

Të tjerët kohët e fundit kanë shikuar më në detaje kostot e ruajtjes së baterisë. Avokati dhe matematikani amerikan Francis Menton, i cili drejton faqen Manhattan Contrarian , rishikoi raportet e fundit zyrtare të kostove dhe zbuloi se "edhe në supozimet më optimiste" kostoja mund të jetë aq e lartë sa PBB-ja e një vendi . Sipas supozimeve më pak optimiste, vetëm kostoja kapitale mund të jetë 15 herë më e lartë se PBB-ja vjetore. Vitin e kaluar, profesori i asociuar Simon Michaux paralajmëroi qeverinë finlandeze se nuk kishte minerale të mjaftueshme në botë për të furnizuar të gjitha bateritë e nevojshme për Net Zero. Michaux vërejti se projekti Net Zero mund të mos shkojë plotësisht "siç ishte planifikuar".Ndërkohë, Menton përfundoi, me një mendim që disa mund ta konsiderojnë pa të drejtë bamirësi: "Është e vështirë të shmanget përfundimi se njerëzit që planifikojnë tranzicionin Net Zero nuk e kanë idenë se çfarë po bëjnë".

Profesor Allison ka bërë shumat e tij bazuar në fizikën bazë dhe informacionin e disponueshëm falas. “Sido që ta shikoni, fuqia e erës është e pamjaftueshme. Është i ndërprerë dhe jo i besueshëm; është e ekspozuar dhe e pambrojtur; është e dobët me jetëgjatësi të shkurtër,” përfundon ai.

Chris Morrison është Redaktori i Mjedisit i Daily Skeptic .

Burimi: Daily Sceptic