Crypto 'prodigy', 23 vje, sht 'rrmbyer dhe torturuar' pasi 'mashtron' investitort nga 29 milion dollar prpara se t shprndante 12 milion dollar n flotn e supermakinave, pushimet luksoze dhe nj avion privat.

- Aiden Pleterski, 24 vje, aktualisht po kalon procedurat e falimentimit
- Autoritetet po prpiqen t rikuperojn 29 milion dollar q ai dyshohet se u hoqi nga investitort
- Raporti i ri sugjeron se ai u rrmbye dhe u mbajt pr miliona shprblim

Nga STEPHEN M. LEPORE

Nj "mbret i kriptove" i vetshpallur kanadez u rrmbye, u mbajt pr tre dit dhe u torturua, pasi thuhet se mashtroi investitort nga miliona pr t jetuar nj mnyr jetese magjepsse, sipas nj padie.

Aiden Pleterski, 23 vje, aktualisht sht duke kaluar npr procedurat e falimentimit ndrsa autoritetet n Kanada prpiqen t rikuperojn 29 milion dollart q ai akuzohet se ka mashtruar nga investitort.

Vetm 1.6 milion dollar jan kthyer, me raporte q thon se Pleterski e shpenzoi pjesn m t madhe t tyre n nj avion privat, nj flot t madhe makinash t mrekullueshme dhe pushime luksoze.

Zbulimet e fundit, t bra nga babai i Pleterskit n nj raport qeveritar q detajon se far ndodhi me fondet, jan se Pleterski u rrmbye n mes t nats n dhjetor dhe u mbajt pr tre dit.

Adam Peters tha se mori nj telefonat natn von duke krkuar 3 milion dollar kanadez (2.1 milion dollar amerikan) si shprblim. Peters m pas pretendon se djali i tij ishte przn rreth Ontarios, ishte rrahur dhe torturuar.

Emri: 69121437-11903219-Aiden_Pleterski_24_is_currently_going_through_bankruptcy_proceed-m-34_16798020.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 77.7 KB
Aiden Pleterski, 24 vje, aktualisht sht duke kaluar npr procedurat e falimentimit pasi autoritetet n Kanada prpiqen me dshprim t rikuperojn 29 milion dollart q ai supozohet se ka mashtruar nga investitort pasi vetm 1.6 milion dollar jan kthyer, me nj raport t besueshm q thot se Pleterski shpenzoi pjesn m t madhe t tyre n nj avion privat. , makina bie n sy dhe pushime luksoze

Emri: 69121441-11903219-image-a-36_1679802016800.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 93.8 KB
Pleterski voziti t paktn 10 makina t ndryshme sportive, duke prfshir nj McLaren Senna t rrall, t bler pr mbi 1 milion dollar n shtator 2021

Ai supozohet se u lirua pas disa ditsh, por krcnoi se do t'i siguronte parat shpejt ose ndryshe.

Nj nga telefonatat e pakta q ai u lejua t bnte ishte me pronarin e tij, i cili dshmoi se Pleterski i telefonoi duke i lutur atij pr pagesat e milionave t shprblimit.

"Un thash, "Nuk kam absolutisht asgj q mund t bj".

Asnj i dyshuar nuk sht zbuluar n rrmbim dhe policia e Torontos nuk ka dhn asnj informacion mbi rrmbyesin e dyshuar apo nse sht br ndonj arrestim.

Rob Stelzer, i besuari i caktuar pr t prodhuar raportin, tha pr CTV se mori nj telefonat nga policia e Torontos n fillim t dhjetorit pr rrmbimin.

"Dua t them, padyshim, ai u detyrohet shum njerzve shum para," tha Stelzer.

29 milion dollart mund t jen vetm fillimi i asaj q Pleterski u detyrohet investitorve, sipas avokatit Norman Groot, i cili u punsua nga disa prej atyre q ishin mashtruar nga mbreti i kriptove.

Groot e karakterizon Pleterskin si nj skem ponzi pr klientt e tij, me investime t bra nga disa klient q dyshohet se prdoren pr t falsifikuar kthimet pr t tjert.

Emri: 69128867-11903219-image-m-8_1679834527105.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 52.1 KB
'Krypto-mbreti' kanadez poston flotn e tij magjepsse t supermakinave n Instagramin e tij - duke prfshir Mclaren 720S t tij gri me dyer vetvrasse, t cilat jan n treg pr t paktn 300,000 dollar.

Emri: 69128919-11903219-image-m-10_1679834552243.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 27.5 KB
Pleterski postoi imazhe n internet t arratisjeve t tij luksoze - duke prfshir pushimet n jahte, lundrimin n oqean me miqt e tij dhe vozitjen me makinat e tij sportive flash.

Emri: 69121439-11903219-The_latest_revelations_made_by_Pleterski_s_father_in_a_governmen-m-39_16798020.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 52.7 KB
Zbulimet e fundit, t bra nga babai i Pleterskit n nj raport qeveritar q detajon se far ndodhi me fondet, jan se Pleterski (foto djathtas) u rrmbye n mes t nats n dhjetor.

Emri: 69129171-11903219-Pictured_His_grey_Mclaren_720S_being_washed_Pleterski_has_been_c-m-29_16798356.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 51.1 KB
N foto: Mclaren 720S i tij gri duke u lar. Pleterski sht karakterizuar se ka drejtuar nj skem ponzi pr klientt e tij, me investime t bra nga disa klient q dyshohet se jan prdorur pr t falsifikuar kthimet pr t tjert

Ai po prpiqet t zbuloj se sa ka transferuar Pleterski nga llogaria e tij, me humbje q mund t jen dyfishi i 29 milion dollarve.

Pleterski pretendoi n vitin 2021 se ai humbi investimet kur tregu i kriptove u rrzua n vjeshtn e atij viti.

Duke br kt, supozoj se mund t thuash q lakmia pushtoi, dhe un po merrja pozicione shum agresive, dhe po prpiqesha t bja kthime q padyshim nuk ishin t realizueshme ose nuk ishin domosdoshmrisht t mundshme n at koh, dhe thjesht shkaktoi m shum humbje, tha ai.

Nj raport nga administratort q hetojn skemn thot se Pleterski mori 29 milion dollar nga investitort dhe tha se do t'i investonte ato si n kripto, ashtu edhe n monedha t huaja.

T besuarit pretendojn se ai investoi vetm rreth 485,000 dollar, ose m pak se dy prqind t totalit t fondeve n dor.

Raporti pretendon se ai shpenzoi rreth 362,000 dollar n nj magazin ku ruante parat e mbetura.

Videot dhe fotot e postuara n tregimet dhe pikat kryesore t tij n Instagram tregojn flotn e tij t makinave luksoze dhe udhtimet e tij me avion privat n Miami.

Pushimet e tij ekstravagante jan gjithashtu t dokumentuara n momentet kryesore, duke treguar se mbreti i kriptove po jeton jetn e tij m t mir n jahte luksoze, duke br ski mbi ujrat e ndritshm, duke ngrn ver dhe goca deti me grat dhe miqt dhe ulset e rreshtit t par n koncerte.

95,2 mij ndjeksit e tij vrshojn mbi do lvizje t tij, duke e komplimentuar Pleterskin pr stilin e tij dhe furn e tij t fytit me t famshmit, si Machine Gun Kelly, dhe pr stilin e tij luksoz t jetess.

Emri: 69128173-11903219-image-m-13_1679835172974.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 46.2 KB
Krahas postimit pr supermakinat e tij, 23-vjeari tregoi se si udhtonte me stil me t gjitha parat q fitoi. Ai besohet se ka marr avion privat pr ta uar at dhe miqt e tij n pushime luksoze


Emri: 69121445-11903219-Investigators_with_the_Canadian_government_are_trying_to_figure_-m-11_16798350.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 41.4 KB
Hetuesit me qeverin kanadeze po prpiqen t kuptojn se si t rikuperojn milionat e humbura nga Pleterski, t par ktu me Machine Gun Kelly

Ai gjithashtu thot se Pleterski voziti t paktn 10 makina t ndryshme sportive, duke prfshir nj McLaren Senna t rrall, t bler pr mbi 1 milion dollar n shtator 2021.700,000 dollar t tjera shkuan n rezidencn ku jetonte Pleterski, duke prfshir qiran dhe nj pages paraprake pr ta bler at prfundimisht.

Ai i dha 940,000 dollar t tjera nj bashkpuntori, ndrsa Stelzer pretendon se prindrit e Pleterskit gjithashtu morn rreth 800,000 dollar nga djali i tyre.

Stelzer, i besuari i qeveris, krkon q pronat e shitura dhe parat t'u kthehen investitorve t Pleterskit.

Prindrit e Pleterskit than se besonin se djali i tyre po operonte nj biznes t suksesshm investimi.

E dija q kur ishte n shkoll t mesme, ai po luante lojra lart n kompjuterin e tij ashtu si do adoleshent tjetr, tha babai i Pleterski n dhjetor, i cili ishte i detajuar n nj transkript t prfshir n raportin e ri.

"Por n nj moment, u bt i vetdijshm se ai po tregtonte me kriptovaluta?" e pyeti avokati i t besuarit.

"N nj moment, po," u prgjigj babai i Pleterskit.

Stelzer pretendoi se prindrit e Pleterskit prfituan m shum se 1.1 milion dollar nga skema e djalit t tyre.

Dyshja kan rn dakord t kthejn nj Audi S5 dhe nj Volkswagen Atlas me nj vler tregu m t madhe se 100,000 dollar tek administratori, raportoi CTVNews.

Ata gjithashtu do t paguajn mbi 812,000 dollar deri m 30 qershor, n bashkpunim me procedurat e falimentimit, pretendon raporti.

Stelzer ka thn se beson se ka m shum njerz q kan humbur para n skem dhe i ka inkurajuar ata t dalin prpara.

"Ne e dim se 41 milion dollar hyn n llogarin neto," tha ai. Ne e dim se vetm 25 milion dollar kan paraqitur krkesa. Mund t bsh llogarit, tha ai.

"Ata duhet t kontaktojn ... dhe t bjn krkesn e paraqitur. E vetmja mnyr q ata mund t marrin pjes n nj divident sht duke e br at.'

Avokatt e Pleterskit ende nuk kan komentuar mbi akuzat e rrmbimit, sipas CBC.

JA FAR SHPENZOJN KRIPTO 'PRODIGJI' PR AVIONET PRIVATE, MAKINA LLUKSOZE, PUSHIMET

1 milion dollar (plus) - Pleterski shpenzoi mbi 1 milion dollar n para nga investitort pr t jetuar n nj rezidenc n Burlington, Ontario. Ai pagoi 45,000 dollar n muaj qira dhe prfundimisht hodhi nj depozit pr ta bler at

362,000 dollar - Nj depo pr t ruajtur parat dhe makinat e tij shtes

940,000 dollar - Para t dhna pr nj bashkpuntor

1.6 milion dollar - Pleterski voziti m shum se 10 makina sportive, duke prfshir nj McLaren Senna, nj supermakin shum e rrall, me prodhim t kufizuar, e bler n shtator 2021

5.5 milion dollar me nj depozit 500,000 dollar - pron n Ajax, Ontario


Burimi: Daily Mail