N nj nga shkrimet e botuara s fundmi me titull ``Serbt ndrtuan kishat e tyre sipr themeleve t kishave katolike shqiptare n kosov ``nga z. Minguli, nuk eshte i sakt.
Nuk sht I sakt sepse historia e religjioneve n Kosov sht e ndrlikuar.
s pari sepse nj pjes e Arbrve te Kosovs nuk u larguan por u konvertuan jo vetm n myslminae por edhe u afruan kishave orthodokse serbe sepse ishin vete orthodokse. Arsyea eshte pr shkak t favoreve q Dekreti i Sulltanit lejonte kishat orthodokse, dhe orthodokst t ruanin pronat sigurisht duke paguar hara.
s dyti konvertimi masiv i arbrve orthodoks n shkie ka edhe argumentin historik q vet kta njerz kan nj Shnjtore orthodokse arbr si Shn Angjelina Arianiti -Komneni e cila nderohet si n Serbi ashtu dhe n Shqipri cdo vit n 30 korrik. Kjo tregon nj sllavizim masiv t arbrve pr t ruajtur pronat duke harruar etnin. Sidoaoqft etnia njihet nga ADN dhe nga emrat t cilave ata q jan shkia kan emra shqiptar por mbaresn `i`. Prandaj Kishat nuk kan qn asnjher katolike n Kosov por orthodokse prfshi dhe Manastirin e Decanit sepse ishin banort arbr t sllavizuar q i vizitonin dhe luteshin.
S dyti para vitit 1053, nuk egzistonin formalisht as kisha katolike dhe kisha t ritit lindor ose orthodokse. Pas vitit 10153 kur ndodhi ccarja apo Shcizma e Kishs ato u ndan n Perandorin Romake t Lindjes me ritin lindor orthodox ku prfshihej dhe Arbria dhe Dardania sipas Linjs s Theodosit, dhe n Perandorin Roamke t Perndimit me qndr Vatikanin (m hert kishin dy qndra katolike n Europn Perndimor t asaj kohe).
S treti, shkiet ose n njjs shkau, kan kuptimin e atyre q lan etnin pr fen pra: `shkan` ose `rshkitn` duke ln etnin pr fen.
S katrti, feja katolike egzistont n Arbri por jon thellsi t Arbris sin Dardani. Egzistonte n qytetet Durrs, Shkodr Tivar, Lezh, Danje, por nj sqarim: n kto qytete ka patur gjithmon dy Kryepeshkope nj katolik dhe nj orthodox. Katolicizmi zyrtar hyri n Ballkan dhe n Shqiprin e veriut dhe shum pak n Kosov dhe Shqiprin e Jugut pasi u krijua Programi FID N VITET 160-1630, me an t t cils Vatikani drgoi emisare katolike Franceskan, Jezuite e t tjer t prhapnin fen e krishter (katolike ) n Ballkan meqnse Kostandinopoja nuk egzistonte m si qndr e orthodoksis), dhe pr t katolicizuar sa m shum popj duke prdorur si vnde ndritmi kishash ish kishat e vjetra t rrnuara orthodokse n Arbri dhe Kosov.
S Pesti nj punim historiko-analitik gjndet n librin:``Prse Arbr&Epirott u kthyen n shqiptar.