Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Java me 4 Ditė Pune

  Java me 4 ditė pune nė Britani, kurorėzohet me sukses Eksperimenti - 9 nė 10 kompani do e vazhdojnė.

  Projektin pėr javėn katėr-ditore tė punės, e miratuan 61 biznese nė Mbretėrinė e Bashkuar, nė tė gjithė spektrin e aktiviteteve. Si eksperiment ai rezultoi jashtėzakonisht i suksesshėm, prandaj tė dhėnat u prezantuan para parlamentit britanik, ndoshta me perspektivėn pėr t’u bėrė realitet pėr tė gjithė punėtorėt nė Britani nė tė ardhmen e afėrt.

  Ideja pėr javėn e punės katėr-ditore ėshtė miratuar nė mėnyrė prove nga 61 biznese nė Britani nga i gjithė spektri i aktiviteteve: nga bankat, kompanitė e teknologjisė dhe organizatat arsimore te konsulencat dhe nga bizneset me pakicė te grupet e kėrkimit tė talenteve.

  Pothuajse 3 mijė punėtorė morėn pjesė nė eksperiment, tė cilėve iu dha mundėsia tė punonin katėr ditė nė javė ose, nė disa raste, pesė ditė, por me orar mė tė shkurtuar. Dhe e gjithė kjo, natyrisht, pa iu ulur rroga. Pas njė testimi prej gjashtė muajsh, suksesi i tij ėshtė i dukshėm, pasi 56 nga 61 kompani – ekuivalente me nėntė nga dhjetė – vendosėn ta zgjasin atė. Mes tyre janė 18 tė cilėt njoftuan se tani po e miratojnė atė nė mėnyrė tė pėrhershme.

  Motivimi i sipėrmarrjeve dhe kriteri i suksesit tė eksperimentit ishte rritja e produktivitetit, ku sipas tė gjitha indikacioneve kishte njė konstatim tė pėrgjithshėm. Nė tė njėjtėn kohė, motivimi i punonjėsve ishte balancimi mė i mirė mes karrierės dhe jetės familjare apo personale, gjė qė dėshmon gjithashtu se eksperimenti ishte jashtėzakonisht i suksesshėm.

  Duke folur me studiuesit qė pėrpiluan rezultatet e eksperimentit, 39% e pjesėmarrėsve thanė se ndjeheshin mė pak tė stresuar nė punė, 40% thanė se flinin mė mirė dhe 54% thanė se eksperimenti nė fakt e bėri mė tė lehtė pėr ta qė tė balanconin karrierėn e tyre me pėrgjegjėsitė familjare. Pėrveē asaj qė thanė vetė punonjėsit, kompanitė njoftuan gjithashtu se gjatė eksperimentit kėrkesat pėr pushim mjekėsor nga punonjėsit e tyre u ulėn me 2/3, ndėrsa largimet e punonjėsve ishin 57% mė pak. Kriteri pėr suksesin e programit pilot ishte rritja e produktivitetit.

  Kompanitė njoftuan se tė ardhurat e tyre u rritėn mesatarisht me 1/3, krahasuar me periudhėn korresponduese tė vitit 2021. Por njė raport i Financial Times thotė se ekziston njė shqetėsim i pėrhapur se pėrfitimet e produktivitetit mund tė avullojnė kur regjimi i ri javor katėrditor tė bėhet i pėrhershėm.


  O.J / Dita

  https://gazetadita.al/java-me-4-dite...o-e-vazhdojne/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  Nė cilat shtete mund tė punosh vetėm 4 ditė nė javė?

  Qershor 2022


  E famshmja javė 4-ditore! Sa shumė ėshtė folur pėr tė kėto kohė.

  Tė shumtė janė ata qė e duan dhe luten pėr tė, dhe ēuditėrisht ka edhe nga ata qė nuk e duan – madje trėmben sa herė pėrmendet.

  Nė fakt, diskutimet pėr njė javė pune 4-ditore kishin nisur qė para pandemisė dhe karantinimit tė gjatė qė na shkėputi tė gjithėve prej njė realiteti me tė cilin ishim mėsuar.

  Ama, pas pandemisė kjo temė po bėhet gjithnjė e mė aktuale.

  Punonjės e punėdhėnės patėn kohė gjatė karantinės tė meditonin mbi rėndėsinė e mirėqėnies fizike por edhe asaj shpirtėrore, si dhe ndikimit qė vendi ynė i punės ka mbi kualitetin e jetės.

  Mė poshtė, do tė shohim listėn e shteteve qė kanė implementuar 1 javė me 4 ditė pune si dhe avantazhet dhe disavantazhet qė kemi hasur deri tani.


  Ēfarė ėshtė Java 4-ditore?

  Mund tė duket e ēuditshme tė shtrohet kjo pyetje por po – ka ende njerėz qė nuk kanė dėgjuar pėr kėtė koncept ‘tė rėnė nga qiejt’.

  Ėshtė mėse e thjeshtė.

  Me anė tė kėtij rikonceptimi tė agjendės tonė ditore, punėmarrėsit kanė mundėsi tė punojnė 4 ditė nė javė – nė vend tė 5 ose 6 ditė, e cila ėshtė norma nė botė, tė paktėn deri tani.

  Kjo mundėsi do t’iu jepej punonjėsve pa iu hequr asnjė qindarkė nga rroga mujore.

  Gjithashtu ngarkesa e punės do tė mbetej e njejta.


  Avantazhet

  Entuziastėt dhe promovuesit e kėtij modeli tė ri pune thonė me bindje se pėrveē vendosjes sė njė balance mė tė shėndetshme mes punės dhe jetės private, ėshtė provuar qė ky sistem i ri prodhon punonjės mė produktivė dhe mė tė dedikuar.

  Njė studim i realizuar nga Universiteti i Stanford, provoi se ekzistonte vėrtetė njė lidhje e pamohueshme mes produktivitetit dhe njė jave mė tė shkurtėr pune.

  Njė javė mė 4-ditė mendohet edhe si njė model qė ofron mundėsi tė barabarta pėr sa i pėrkėt aspektit gjinor.

  Njė studim britanik provoi se java me 4 ditė i jep mundėsinė punonjėseve gra qė tė kenė mė shumė kohė tė jenė prezente nė shtėpi me fėmijėt dhe angazhimet e tjera, pa pasur nevojė tė heqin dorė tėrėsisht nga karriera apo pėr periudha tė gjata kohore.

  Nivelet e stresit sipas njė studimi nė Zelandėn e Re, tregojnė gjithashtu njė ndryshim thelbėsor nė rastet kur krahasojmė javėn 4-ditore me atė 5 apo 6 ditore.

  Punonjėsit janė shumė mė tė lumtur dhe tė pėrkushtuar ndaj punės sė tyre dhe kolegėve por gjithashtu rezultatet e punės sė tyre janė mė pozitive.

  Ata janė mė aktivė, marrin mė pak ditė pushim si pasojė e sėmundjeve apo lodhjes dhe kthehen nė punė pas fundjavės tė rigjeneruar dhe gati pėr sfida tė reja!

  Njė tjetėr avantazh qė vihet nė pah nga promovuesit e kėsaj nisme, ėshtė fakti se java 4-ditore ėshtė gjithashtu njė model qė mbron ambientin duke ulur sasinė e karbonit apo gazrave serė qė ēlirohen nė ambient si pasojė e pėrdorimit tė makinės pėr transport si edhe energjisė elektrike gjatė orarit tė punės.


  Disavantazhet

  Sigurisht, pėr profesione tė ndryshme ky lloj modeli mund tė mos ishte tėrėsisht perfekt.

  Nė raste tė caktuara si bizeneset apo shėrbimet, duhet marrė parasysh qė njė organizim i mirė ėshtė kyē pėr tė bėrė tė mundur qė java 4-ditore tė jetė e suksesshme dhe e dobishme pėr tė gjitha palėt.

  Njė disavantazh i mundshėm nė rastet kur ky organizim nuk ėshtė i duhuri ėshtė humbja e klientelės pasi nėse tė gjitha ditėt e javės nuk janė tė plotėsuara, klientėt nuk do tė kenė tė mundur tė marrin shėrbimin qė u nevojitet.

  Njė shembull ėshtė rasti i sporteleve nė punėt e shtetit ku sipas njė studimi tė Universitetit tė Utah, disa amerikanė u ankuan pėr shkak se nuk mundėn tė merrnin shėrbime pubilke ditėn e premte.

  Njė tjetėr disavantazh i mundshėm ėshtė fakti se shumė punėdhėnės e kanė keqkuptuar tėrėsisht konceptin e javės 4-ditore.

  Kjo sepse ata kanė implementuar po tė njėjtat orė pune nė javė 35-40 orė, qė do tė thotė se ata i detyrojnė punonjėsit e tyre tė punonjė ditė mė tė gjata prej 9 ose 10 orėsh nė ditė – nė vend tė 8 orėve.

  Dhe nė kėto raste, efektet pozitive si rritja e produktivitetit, mirėqėnies dhe aktivitetit qė mund tė vinin me javėn 4-ditore mund tė kenė njė efekt tėrėsisht tė kundėrt mbi punonjėsit e lodhur e tė mbingarkuar.


  Si mund tė bėhesh edhe ti pjesė e javės 4-ditore?

  Sindikata apo unione tė ndryshme nė tė gjithė Europėn po i bėjnė thirrje qeverive tė tyre qė tė implementojnė javėn me 4 ditė pune.

  Nė fakt, kjo formė reformimi e sistemeve apo ligjeve tė ndryshme nė njė shtet ėshtė ajo qė i ka bėrė europianėt tė spikasin gjatė gjithė historisė sė demokracisė – si njė popull qė vetėqeveriset mė shumė se sa njė popull qė thjesht zgjedh ata qė do ta qeverisin.

  Nėse punonjėsve shqiptarė do t’i pėlqente kjo ide dhe nėse ata janė tė aftė tė provojnė qė rezultatet finale do tė jenė mė pozitive se sa negative, atėherė e vetmja gjė qė i mbetet ėshtė tė organizohen dhe t’iu kėrkojnė qeveritarėve tė reformojnė Kodin e Punės.


  Mė poshtė mund tė gjeni listėn e shteteve qė janė bindur se kjo ide ja vlen vėrtetė tė konsiderohet:

  1 – Belgjika

  Nė shkurt, punonjėsit belgė fituan tė drejtėn pėr tė punuar 4 ditė nė javė pa humbje nė pagėn e tyre mujore.

  2 – Mbretėria e Bashkuar

  Njė projekt pilot 6-mujor nisi kėtė qershor nė Mbretėrinė e Bashkuar. Ai do tė pėrfshijė 70 kompani britanike me mbi 3000 punonjės.

  Nė tė njėjtėn kohė kėto kompani kanė rėnė dakord tė bėhen pjesė e studimeve rigoroze nga univesitetet mė tė mira nė vend pėrfshi Universitetin e Okfordit.

  3 – Skocia

  Njė test i ngjashėm do tė kryhet edhe nė Skoci nė fillim tė fiti 2023 i cili do tė pėrfshijė njė ulje tė orėve tė punės me 20%, pa humbje nė pagėn mujore.

  4 – Islanda

  Islanda njihet si njė nga liderėt kryesorė tė javės 4-ditore duke nisur projektin e saj pilot qė nga viti 2015.

  5 – Suedia

  Suedia thuhet se ka pasur njė reagim miks ndaj kėtij modeli tė ri pune. Ajo gjithashtu ka qenė pionere e javės 4-ditore duke nisur testimet qė prej vitit 2015.

  Bashkė me propozimin pėr njė javė punė me 4 ditė, ishte edhe mundėsia pėr tė punuar njė javė tė rregullt por me orė tė reduktuara nga 8 nė 6 orė nė ditė.

  Por reagimet kanė qenė pozitive po aq edhe negative. Shumė suedezė u ankuan pėr faktin se shtetit iu desh tė paguante pėr ta bėrė kėtė program tė mundur.

  Kjo pasi, kompanive pjesėmarrėse iu desh tė punėsonin staf tė ri nė mėnyrė qė tė kompensonin orėt e humbura.

  Taksapaguesit suedezė nuk ishin tėrėsisht tė lumtur pėr kėtė.

  6 – Gjermania

  Gjermania njihet si njė nga shtetet me orėt mė tė shkurtuara tė punės nė Europė.

  Sipas World Economic Forum, java mesatare e punės nė Gjermani zgjat vetėm 34,2 orė.

  Por sindikatat e punonjėsve po vazhdojnė tė kėrkojnė reduktimin e orėve tė punės.

  Sipas njė studimi nga Forsa, 71 % e qytetarėve gjermanė do tė ishin pro modelit tė njė jave pune me 4 ditė.

  7 – Japonia

  Japonia ėshtė njė nga ato shtete qė duhet tė ishin tė parat pėr sa i pėket implementimit tė javės 4-ditore pasi japonezėt pėrfaqėsojnė disa nga shifrat mė shqetėsuese tė vdekjeve si pasojė e mbingarkesės nė punė.

  Nė vitin 2021, qeveria japoneze konfirmoi planet pėr reformimin e sistemit tė punės pėr tė arritur njė jetė mė tė balancuar pėr punonjėsit nė mbarė vendin.

  Gjithashtu nė vitin 2019, Microsoft eksperimentojė me modelin qė ofron fundajva me 3 ditė nė vend tė njė ose dy ditėve.

  Ky eksperiment zgjati 1 muaj dhe sipas kompanisė produktiviteti i punonjėsve gjatė kėsaj kohe u rrit me plot 40%.

  8 – Spanja

  Edhe Spanja ka ndjekur hapat e Japonisė duke implementuar njė javė pune me 4 ditė dhe 32 orė pėr njė numėr tė kufizuar kompanishė.

  Vlen tė thuhet se Spanja ėshtė ende nė fazėn e testimit tė kėtij modeli tek 6000 punonjės nė 200 kompani tė vogla dhe mestare.

  9 – Zelanda e Re

  Rret 100 punonjės nė kompaninė vendase Unilever kanė nisur tė punojnė 4 ditė nė javė pa asnjė ndryshim nė pagėn e tyre.

  Sipas kėsaj kompanie, nėse rezultatet janė pozitive ata do ta zgjerojnė kėtė model pune edhe nė shtete tė tjera ku ata operojnė.

  10 – SHBA dhe Kanada

  Sipas njė studimi tė Qualtrics, plot 92% tė amerikanėveė janė nė favor tė javės me 4 ditė – edhe nėse kjo do tė pėrfshinte opsionin e orėve mė tė gjata tė punės.

  Punonjėsit e intervistuar raportuan nivele tė pėrmirėuara tė shėnetit mendor dhe produktivitetit.

  Nė Kanada, studimi i agjencisė globale Indeed, zbuloi se 41% e punėdhėnėsve kandadezė po konsiderojnė implementimin e orareve hibride dhe stileve tė reja tė punės pas pandemisė sė COVID-19.

  Gjithashtu, 63% e organizatave mesatare me 100-500 tė punėsuar, deklaruan se janė gati tė implementojnė javė mė tė shkurtra pune.

  Mbetet pėr t’u parė nėse kėta dy gjigandė do t’i bashkohen shteteve qė po eksperimentojnė me javėn 4-ditore, duke i hapur rrugėn mundėsisė qė punonjės nga e gjithė bota tė punojnė mė pak orė nė javė dhe tė kenė mė shumė pavarėsi nė raport me jetėt e tyre personale.


  Euronews.al

  https://euronews.al/ne-cilat-shtete-...o-ne-shqiperi/

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  Njė javė mė e shkurtėr pune mund tė ndihmojė planetin

  Ka njė interes nė rritje pėr pėrfitimet e njė jave pune katėrditore pėr produktivitetin dhe mirėqenien e punonjėsve, por tabloja ėshtė mė e ndėrlikuar kur bėhet fjalė pėr ndryshimin e klimės.


  Nė vitin 2011, Simon Ursell dhe tre bashkėthemeluesit e tjerė tė konsulencės mjedisore Tyler Grange me qendėr nė Gloucestershire nė Britani vendosėn t'u japin tė gjithė punėtorėve tė tyre njė ditė pushim nė muaj me kushtin qė ata tė bėnin atė vullnetarin e mjedisit.

  Por vitin e kaluar, Tyler Grange ndėrmori atė qė disa do ta shihnin si njė hap shumė mė tė madh drejt mirėqenies sė punėtorėve, duke u dhėnė atyre njė tė pestėn e javės sė tyre tė punės pushim.

  Kompania iu bashkua provės mė tė madhe ndonjėherė nė botė pėr javėn e punės, e cila u zhvillua nė Britani nga qershori deri nė dhjetor 2022. Projekti synonte tė vlerėsonte nėse kompanitė mund tė ruanin produktivitetin me njė kohė pune tė reduktuar dhe mė e rėndėsishmja, pa humbje nė pagė pėr punonjėsit.

  Menaxherėt dhe punėtorėt nė Tyler Grange e pritėn atė me entuziazėm, dhe rezultatet e tyre tregonin se produktiviteti ditor u rrit me 22%. Por Ursell ishte gjithashtu i prirur pėr tė matur njė tjetėr rezultat, ndikimin e javės mė tė shkurtėr tė punės nė gjurmėn e karbonit tė kompanisė. Dhe java katėrditore e punės doli tė jetė ēuditėrisht e mirė edhe pėr kėtė.

  “Mesatarisht pamė njė reduktim prej 21% nė numrin e kilometrave tė pėrshkuar me makinė”, vėren ai me njė buzėqeshje. Tyler Grange ndėrpreu takimet dhe udhėtimet qė ishin tė panevojshme. Shumė punonjės pėrdorėn ditėt e tyre shtesė tė pushimit pėr t'u pėrfshirė edhe mė shumė nė vullnetarizmin pėr klimėn.

  Biseda rreth javės katėrditore tė punės po merr vrull nė tė gjithė botėn. Organizata jofitimprurėse qė koordinoi provėn nė Mbretėrinė e Bashkuar, 4 Day Week Global, kishte kryer tashmė projekte pilot nė SHBA dhe Irlandė, ndėrsa sektori publik nė Islandė dhe kompanitė nė Spanjė, Suedi, Belgjikė, Japoni dhe Zelandėn e Re kanė testuar tė gjithė ndikimin e njė jave mė tė shkurtėr pune.

  Por gjykimi nė Mbretėrinė e Bashkuar ishte ende mė i madh, duke pėrfshirė mė shumė se 60 firma dhe organizata. Rezultatet pėrfundimtare u publikuan mė 21 shkurt dhe disa nga kompanitė po bėjnė hapa mė tė guximshėm duke mbėshtetur atė qė sugjeruan studimet e mėparshme: njė javė mė e shkurtėr pune mund tė ndihmojė planetin.

  Juliet Schor, njė ekonomiste dhe sociologe nė Kolegjin e Bostonit dhe studiuese kryesore nė 4 Day week Global, e cila ka punuar si nė Mbretėrinė e Bashkuar ashtu edhe nė SHBA, argumenton se njė javė mė e shkurtėr pune ėshtė ēelėsi pėr arritjen e reduktimeve tė emetimeve tė karbonit qė i duhen botės.

  “Megjithėse pėrfitimet klimatike janė gjėja mė sfiduese pėr t'u matur, ne kemi shumė kėrkime qė tregojnė se me kalimin e kohės, ndėrsa vendet reduktojnė orėt e punės, emetimet e tyre tė karbonit bien,” thotė ajo. Njė reduktim prej 10% i orėve shoqėrohet me njė rėnie prej 8.6% tė gjurmės sė karbonit, sipas njė studimi me bashkėautor Schor nė vitin 2012.

  Njė nga kontribuesit mė tė rėndėsishėm nė pėrfitimet klimatike tė javės katėrditore tė punės ėshtė rėnia e udhėtimit. Tė dhėnat nga prova nė Mbretėrinė e Bashkuar tregojnė njė rėnie prej 10% gjatė periudhės pilot, nga 3.5 orė nė 3.15 orė nė javė, pėr kompanitė qė gjurmuan kohėn e udhėtimit. Ndėrsa kjo ėshtė njė rėnie e konsiderueshme, kursimet mund tė arrijnė 15-20%, thotė Schor. Nė provėn e vitit 2022 nė SHBA, rėnia ishte edhe mė e madhe, nga 3.56 nė 2.59 orė nė javė (njė rėnie prej 27%).

  Kur njerėzit punojnė mė pak, ata kanė mė shumė kohė tė lirė pėr aktivitete tė qėndrueshme, tė cilat shpesh kėrkojnė mė shumė kohė.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/sociale/nje-ja...anetin-i523237

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune  Java e punės katėr-ditore nė SHBA nuk do tė ndodhė brenda natės

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  Njė nė katėr njerėz ėshtė gati tė punojė 4 ditė nė javė, edhe nėse paguhet mė pak

  Java e punės katėrditore po merr vrull dhe njerėzit thonė se janė tė gatshėm tė heqin dorė nga punėt qė kanė, vetėm pėr tė punuar diku tjetėr katėr ditė nė javė.

  Njė shumicė, 61% e punėtorėve thonė se mė mirė do tė ishte njė javė pune katėrditore sesa pesė ditė punė sipas javės tradicionale.

  33% thonė se do ta linin punėn qė kanė pėr njė javė me njė javė tė shkurtuar, sipas njė sondazhi tė Monster me 868 punėtorė, kryer gjatė muajit mars.

  Kjo ėshtė njė pjesė e rėndėsishme, thotė Vicki Salemi, eksperte e karrierės nė Monster, duke shtuar se shifrat tregojnė njė ndryshim nė punėtorėt qė rishikojnė mėnyrėn se si ata i japin pėrparėsi kohės sė tyre brenda dhe jashtė punės.

  Ndėrsa kompanitė e mėdha teknologjike dhe financiare kanė njoftuar pushime tė mėdha kohėt e fundit, Salemi thotė se shumė punėtorė ende ndjejnė se kanė nevojė pėr mė shumė fleksibilitet nė punė.

  Gjysma e tė anketuarve thonė se do tė ishin mė produktivė me njė javė pune tė shkurtuar dhe 10% madje do tė pranonin edhe njė ulje page vetėm e vetėm pėr tė punuar mė pak ditė.


  Koha Jonė

  https://kohajone.com/nje-ne-kater-nj...aguhet-me-pak/

 6. #6
  Moderator Maska e AdmiraL
  Anėtarėsuar
  25-05-2004
  Vendndodhja
  Rheinfelden - Baden-Württemberg
  Mosha
  36
  Postime
  754

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  Pershendetje,

  Patjeter se do te ishte e mireseardhur per te gjith ndoshta puntoret, por per firmat nuk do te ishte si me e mira pasi efikasiteti nuk do te ishte.

  Kemi pasur dhe ne ke firma jone ne Gjermani ku jemi mbi 400 puntore dhe kan propozuar qe te jete me 4 dite pune por me 9 ore me pauze.

  Dhe firma ka angazuar ekspert, dhe ata e kan spjeguar qe nje puntor ne ditje mund te punoj tamam me gjitha forcat 6 ore ne ditje dhe sjell efikasitet dhe precizitet 100%.

  Dhe kan ardhur ne perfundim qe te jene 5 dite me 36 ore pune.

  Shnet.
  Forca MILAN - is Champion and only Champion!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  ANALIZA NGA "DEUTSCHE WELLE"

  Katėr ditė pune nė javė: A po funksionon?

  Katėr ditė punė, tre ditė relaksim me miqtė dhe familjen. Dhe e gjithė kjo pėr tė njėjtat para. Ēfarė nuk ju pėlqen? Sigurisht qė shumica e punonjėsve do ta shfrytėzonin rastin. Mbrojtėsit e javės katėrditore tė punės sugjerojnė se kur zbatohet, kėnaqėsia e punėtorėve rritet, po ashtu edhe produktiviteti.

  Belgjika tani do tė prezantojė javė pune katėr-ditore pėr ata qė e dėshirojnė. Megjithatė, punonjėsit nuk do tė punojnė mė pak. Ata thjesht do t’i kondensojnė orėt e tyre nė mė pak ditė nėse dėshirojnė. Ata do tė lejohen tė vendosin nė mėnyrė fleksibėl nėse do tė punojnė katėr apo pesė ditė nė javė.

  Kryeministri belg Alexander de Croo shpreson se modeli do tė ndihmojė nė krijimin e njė ekonomie mė dinamike dhe do ta bėjė mė tė lehtė pėr njerėzit tė kombinojnė jetėn e tyre familjare me karrierėn e tyre. Por di#

  sa punonjės me kohė tė plotė do tė punojnė ditė shumė tė gjata nėse zgjedhin tė pėrmbledhin orėt e tyre. Tė tjerėt, si punėtorėt me turne, thjesht nuk do tė kenė mundėsinė e atij fleksibiliteti.

  DW eksploron se cilat vende dhe kompani kanė eksperimentuar tashmė me javėn e punės katėrditore.

  Islanda: Mė pak orė me pagesė tė plotė

  Islanda testoi njė model tė ngjashėm nga 2015 dhe 2019. Megjithatė, ajo reduktoi javėn e punės nga 40 nė 35 ose 36 orė dhe ruajti nivelet e pagave. Rreth 2,500 njerėz morėn pjesė nė fazėn e testimit.

  Njė studim nga organizata jofitimprurėse islandeze Alda (Shoqata pėr Demokraci dhe Qėndrueshmėri) dhe instituti britanik i mendimit Autonomy zbuloi se mirėqenia e pjesėmarrėsve ishte pėrmirėsuar ndjeshėm, proceset e punės ishin optimizuar dhe kishte njė bashkėpunim mė tė ngushtė midis kolegėve. Produktiviteti ose mbeti i njėjtė ose u pėrmirėsua.

  Pas fazės sė testimit, sindikatat dhe shoqatat negociuan shkurtime tė pėrhershme tė orarit tė punės. Rreth 86% e punonjėsve tani kanė tė drejtėn e njė jave katėr-ditore.

  Skocia dhe Uellsi: Njė eksperiment i shtrenjtė

  Skocia po teston gjithashtu javėn e punės katėr-ditore, me shtetin qė mbėshtet kompanitė pjesėmarrėse me rreth 10 milionė funte (rreth 13.6 milionė dollarė). Nė Uells, Sophie Howe, komisionerja e gjeneratave tė ardhshme, i ka bėrė thirrje gjithashtu qeverisė tė prezantojė njė provė tė ngjashme katėr-ditore nė javė pune, tė paktėn nė sektorin publik.

  Rezultate tė pėrziera nė Suedi

  Nė Suedi, nė vitin 2015 u testua njė javė pune katėrditore me pagesė tė plotė, me rezultate tė pėrziera. Edhe partitė e majta menduan se do tė ishte shumė e shtrenjtė pėr ta zbatuar kėtė nė njė shkallė tė gjerė. Por disa kompani zgjodhėn tė mbanin orė tė reduktuara pėr punėtorėt e tyre. Firma e makinave Toyota kishte vendosur ta bėnte kėtė pėr mekanikėt 10 vjet mė parė dhe ka qėndruar me vendimin e saj.

  Lajme tė rreme nga Finlanda

  Finlanda gjithashtu goditi titujt ndėrkombėtarė pėr njė moment tė shkurtėr, pasi thuhet se shkurtoi orėt e punės nė mėnyrė dramatike. Vendi i Evropės veriore dyshohet se donte tė prezantonte njė javė pune katėr-ditore, si dhe njė ditė gjashtė-orėshe. Por rezultoi se ky ishte njė lajm i rremė, tė cilin qeveria mė pas duhej t’i drejtonte.

  Spanja lufton pėr tė filluar fazėn e provės

  Nė Spanjė, java katėrditore e punės do tė testohet edhe me kėrkesė tė partisė sė majtė Mas Pais. Rreth 6000 punonjės tė 200 kompanive tė vogla dhe tė mesme do tė mund tė zgjasin fundjavėn me njė ditė me pagesė tė plotė. Faza e provės do tė zgjasė tė paktėn njė vit, por ende nuk ėshtė e qartė se kur do tė fillojė.

  Nga start-ups tek gjigantėt e korporatave

  Nė Gjermani, janė kryesisht bizneset fillestare mė tė vogla qė po eksperimentojnė me njė javė mė tė shkurtėr pune. Por nė vende tė tjera, si Japonia, janė kompanitė mė tė mėdha ato qė po hyjnė nė kėtė territor: Pėr shembull, gjiganti i teknologjisė Microsoft ka eksperimentuar me modelin duke u ofruar punonjėsve fundjavė tre-ditore pėr njė muaj.

  Nė Zelandėn e Re, gjigandi i mallrave tė konsumit Unilever aktualisht po provon njė javė pune katėrditore me pagesė tė plotė. Nėse eksperimenti rezulton i suksesshėm, thuhet se do tė shtrihet nė vende tė tjera.


  / Pėrkthyer dhe pėrshtatur pėr Konica.al nga “Deutsche Welle“

  https://konica.al/2023/04/kater-dite...po-funksionon/

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  Pse njė javė me 4 ditė punė nuk do ta zgjidhė mbingarkesėn emocionale tė punonjėsėve?

  Numri i kompanive qė po vendosin njė javė me 4 ditė pune po shtohet. Ky trend i ri po pėrhapet shpejt nė Mbretėrinė e Bashkuar, por dhe SHBA nuk mbetet shumė prapa.

  Ndonėse mund tė duket si njė mėnyrė krijuese pėr tė rekrutuar dhe mbajtur punėtorėt mė tė aftė, dita e pestė e punės nuk ėshtė rrėnja e vėrtetė e problemit. Ja pse ky opsion nuk do tė zgjidhė atė qė po ndodh nėn sipėrfaqe.

  Nuk ėshtė pėr t’u habitur qė punonjėsit po punojnė shumė orė dhe po stresohen ēdo ditė e mė shumė. Gjatė pandemisė, bizneset u detyruan tė pėrshtatnin oraret fleksibėl dhe hibride pėr punonjėsit tė tyre. Siē rezultoi, punėtorėve u pėlqente tė kishin opsione. Nė pėrpjekje pėr tė reduktuar stresin dhe pėr tė ofruar mė shumė fleksibilitet, organizata tė tilla si Panasonic, Kickstarter, madje edhe disa shkolla po shqyrtojnė zbatimin e njė jave me katėr ditė pune.

  Ndėrsa fleksibiliteti dhe stresi i reduktuar janė njė ndėr qėllimet mė tė rėndėsishme pėr menaxherėt e punonjėsve, ka disa arsye pse njė javė pune katėr-ditore mund tė mos jetė zgjidhja e duhur.

  Tre arsye pėrse java me 4 ditė pune nuk do ta zgjidhė lodhjen afatgjatė:

  1.Nuk trajton ēėshtjen thelbėsore se si punojmė, por sa ditė shkojmė nė punė.

  Eliminimi i tė premteve nuk e zgjidh ēėshtjen e ndėrprerjeve tė vazhdueshme dhe ditėve tė mbushura me takime, emaile, dhe mesazhe. Janė zakonet tona tė punės (dhe shpėrqendrimet qė vijnė me to) qė kontribuojnė nė rritjen e stresit. Ndėrsa reduktimi i orėve tė punės mund tė shtyjė fillimin e stresit, injorimi i problemeve thelbėsore nė kulturėn tonė tė punės dhe zakonet e pėrditshme, do tė sigurojė nė mėnyrė tė pashmangshme qė tė mbetemi nė tė njėjtėn rrugė stresuese.Lexo: Stresoheni pėr tė marrė njė vendim tė vėshtirė? Bėjeni tė lehtė me “Rregullin 5-minutėsh tė shkallėve”

  2. Ajo ende mat punėn me kohė.

  Pėrdorimi i orės pėr tė menaxhuar fuqinė punėtore ėshtė njė formė dembele. Performanca duhet tė matet me rezultate dhe jo me kohė. Arritja e kėsaj qasje ėshtė e vėshtirė pėr t’u bėrė dhe prandaj shumica e kompanive nuk arrijnė tė shkėmbejnė kohėn pėr para. Menaxherėt zakonisht nuk janė tė gatshėm t’u japin individėve autonominė dhe fleksibilitetin pėr tė bėrė punėn e tyre nė mėnyrėn mė efikase – gjė qė nė fakt do t’i jepte agjencisė dhe mė shumė kėnaqėsi nė punė. Ironia ėshtė se java e punės katėrditore kėrkon edhe mė shumė kohė ditore tė shpenzuar nė zyrė, sesa njė javė pune tradicionale, vetėm pėr ta shpėrblyer atė kohė me njė ditė shtesė pushimi. Jashtė punės njerėzit do tė fitojnė mė shumė liri dhe fleksibilitet, por nė zyrė, ata do tė ndihen ende tė lidhur me zinxhir nė tavolinėn e tyre. Koha nuk ka qenė kurrė matja e duhur e performancės sė punės.

  3.Punonjėsin me arritje tė larta do ta injorojė dhe ai me arritje tė ulėta do tė pėrfitojė.

  E mbani mend projektin katastrofik tė grupit nė shkollėn e mesme? Ai ku personat me arritje tė larta bėnin 99% tė punės, ndėrsa pėrtacėt merrnin njė 10 shumė lehtė? Nė mėnyrė tė ngjashme, me njė javė pune katėr-ditore, punonjėsit me arritje tė larta do tė vazhdojnė tė jenė efikas dhe do tė vazhdojnė tė grumbullojnė mė shumė punė derisa tė pėrfshihen nga stresi. Personat me arritje tė ulėta do tė gėzohen pėr balancėn e tyre tė re, punė-jetė pėr disa javė, derisa tė fillojnė tė ndihen gati pėr tė punuar pėrsėri mė pakm me tė njėjtėn pagesė.

  Ēfarė duhet tė bėni nė vend tė njė jave pune 4-ditore:

  - Jepuni punonjėsve fleksibilitet dhe autonominė pėr tė kryer punėn e tyre si dhe kur duhet. Vendosni pritshmėri pėr orare tė caktuara kur tė gjithė duhet tė jenė tė disponueshėm dhe jepni autonomi pėr pjesėn tjetėr tė kohės sė tyre. Vendosni flukse pune asinkrone, pėr tė siguruar qė fleksibiliteti ėshtė i mundur.

  - Matni performancėn sipas rezultateve, jo sipas orėve. Kjo ėshtė e vėshtirė tė bėhet pa rezultate tė qarta. Bėni punėn e vėshtirė, sqaroni se ēfarė prisni nga secili rol dhe pėrcaktoni se pėr ēfarė ėshtė pėrgjegjės secili person. Pastaj masni performancėn bazuar nė ato pritje.

  Fatkeqėsisht, sfidat thelbėsore nė fuqinė punėtore tė sotme nuk mund tė zgjidhen thjesht duke pasur njė fundjavė tė gjatė. Kthimi nė njė javė pune katėr-ditore ėshtė njė pėrgjigje e cekėt ndaj njė problemi tė thellė.

  Nė vend tė kėsaj, investoni kohė dhe pėrpjekje nė pėrcaktimin e roleve dhe pritshmėrive.
  Bėni takime me anėtarėt e ekipit individualisht pėr tė diskutuar se si, kur dhe ku punojnė mė mirė.

  Dhėnia e lirisė dhe fleksibiliteti punonjėsve qė u nevojitet pėr tė qenė produktiv, do tė sjellė rezultate shumė mė tė mira.


  Forbes / BusinessMag.al

  https://businessmag.al/pse-nje-jave-...e-punonjeseve/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-05-2023 mė 08:34

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,214

  Pėr: Java me 4 Ditė Pune

  Njė javė pune me 4 ditė do tė pėrmirėsonte mirėqenien e njerėzve

  Njė javė pune mė e shkurtėr ėshtė rishfaqur nė vitet e fundit si njė temė me rėndėsi politike dhe ekonomike nė Mbretėrinė e Bashkuar, me TUC (Trades Union Congres), Partinė e Gjelbėr dhe atė Laburiste qė e marrin seriozisht reduktimin e orarit tė punės si njė politikė qė mund tė rrisė mirėqenien e punonjėsve, produktivitetin dhe tė pėrballet me sfidat e automatizimit.

  Nė Gjermani, IG Metall, sindikata mė e madhe industriale nė Europė, organizoi vitin e kaluar njė grevė e cila mobilizoi 1,5 milionė punonjės dhe fitoi tė drejtėn pėr tė reduktuar nė mėnyrė individuale orarin e punės nga 35 orė nė javė nė 28 tė tilla, duke garantuar nė tė njėjtėn kohė mundėsinė pėr t’iu njė pune me kohė tė plotė.

  Ndėrkohė qė njė javė mė e shkurtėr pune ėshtė konsideruar shpesh si nė instrument pėr tė rregulluar njė model ekonomik defektoz qė funksionon pėr pak persona, mė shumė se sa pėr masėn, rritja e interesit nė reduktimin e orarit tė punės pėrkon me lindjen e lėvizjeve tė fuqishme nėpėr botė, qė nxjerr nė pah njė tjetėr krizė me tė cilėn po pėrballet njerėzimi sot: shterimi i burimeve, degradimi i mjediseve natyrore dhe mbi tė gjitha ngrohja e planetit. Edhe nė kėtė rast shfaqen ēėshtje tė ngutshme qė lidhen me drejtėsinė, me njerėzit nė jug tė botės qė do tė vuajnė mė shumė pasojat e njė sistemi ekonomik qė nxit gjerėsisht, klasat e tė pasurve me njė kapital tė madh, nė veriun e botės.

  Prej dekadash tashmė, debati mbi qėndrueshmėrinė ėshtė dominuar nga thirrjet pėr konsum etik, mė shumė se sa pėrballja me thelbin e problemit: njė sistem ekonomik qė i jep pėrparėsi fitimit mė shumė se sa mirėqenies sė punonjėsve dhe madje, ruajtjes sė burimeve natyrore tė shoqėrisė. Nė tė njėjtėn kohė, modelet aktuale tė orarit tė punės dhe stilit tė jetesės lidhen ngushtėsisht me njė ekonomi krejtėsisht tė paqėndrueshme, qė na imponon tė durojmė distanca tė gjata pėr shkak tė ēmimit tė kushtueshėm tė banesave dhe ushqimeve jo tė shėndetshme, pasi nuk kemi kohė t’i pėrgatisim vetė.

  Grupi ndėrqeveritar mbi ndryshimet klimatike (The Intergovernmental Panel on Climate Change) ka bėrė tė qartė se kufizimi i ngrohjes globale me 1,5 gradė Celsius mbi nivelet paraindustriale kėrkon ndryshime tė shpejta, tė gjera dhe tė paprecedenta nė tė gjithė aspektet e shoqėrisė.

  Duke pasur parasysh intensitetin aktual tė karbonit nė ekonominė e Mbretėrisė sė Bashkuar dhe sasinė e karbonit qė po pompojmė nė atmosferė pėr orė pune, ėshtė e rėndėsishme tė qėndrojmė brenda njė plani tė qėndrueshėm nė lidhje me karbonin qė do tė ēonte nė reduktimin e orėve tė punės me rreth 80 pėr qind, duke e bėrė javėn e re tė punės me vetėm nėntė orė pune.

  Nė vend qė tė flasim se si tė rrisim fitimet, kriza klimatike na detyron tė ndryshojmė diskutimin dhe tė ngremė pyetjen: duke u kushtėzuar nga nivelet aktuale tė intensitetit tė karbonit nė ekonomitė tona dhe nivele aktuale tė produktivitetit, sa orė pune mund tė pėrballojmė nė tė vėrtetė?

  Siē tregon njė studim, edhe nė ekonomitė mė efikase sa i pėrket emetimit tė dyoksidit tė karbonit qė arrin pikun e orėve tė punės tė qėndrueshme nė rreth 12 orė nė javė (duke marrė parasysh bilancet e karbonit) njė shifėr rreth 15 orė punė nė javė sipas John Maynard Keynes na sjell ndėr mend se mė shumė kohė e lirė duhet tė konsiderohet mė pak si luks dhe mė tepėr njė situatė emergjente ekzistenciale.

  Nė kėtė frymė, njė hap konkret pas shpalljes sė njė emergjence klimatike nė Britaninė e Madhe mund tė jetė zbatimi i menjėhershėm i njė jave punė me katėr ditė si fazė tranzicioni – jo vetėm pėr tė pėrmirėsuar mirėqenien dhe punėn e punėtorėve, por pėr tė kufizuar edhe pėrdorimin e burimeve dhe emetimeve tė gazit, qė tė sigurojmė njė tė ardhme mė tė mirė pėr brezat e ardhshėm.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/nje-...erezve-i525209

Tema tė Ngjashme

 1. Shqiptarėt, 5 orė nė kafe e 4 orė nė ditė nė punė!
  Nga Edvin83 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 22-12-2011, 16:48
 2. Cfare orari keni ne pune ose sa ore ne dite/nate punoni ?!
  Nga AlbaneZ nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 21-06-2007, 17:20
 3. Java - Blue Java, keni perdorur ndonjeher?
  Nga Pyes_Lotin nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-02-2006, 21:19
 4. Pune Pune Nate E Dite
  Nga Larsus nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-02-2005, 12:26
 5. Java - Programe fillestare pėr mėsimin e Java
  Nga Michigansi nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 23-11-2004, 20:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •