Ish-kryeministri izraelit Bennett thotë se SHBA 'bllokoi' përpjekjet e tij për një marrëveshje paqeje Rusi-Ukrainë

Bennett thotë se SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë vendosën të 'vazhdojnë të godasin Putinin' dhe të mos negociojnë

Nga Dave DeCamp

Emri:  putin_zelensky_bennet.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  33.8 KB

Ish-kryeministri izraelit Naftali Bennett tha në një intervistë të postuar në kanalin e tij në YouTube të shtunën se SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë "bllokuan" përpjekjet e tij për të ndërmjetësuar midis Rusisë dhe Ukrainës për t'i dhënë fund luftës në ditët e para të saj.

Më 5 mars 2022, Bennett udhëtoi për në Rusi për t'u takuar me Presidentin Vladimir Putin. Në intervistë, ai detajoi ndërmjetësimin e tij në atë kohë midis Putinit dhe Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, të cilin ai tha se e kishte koordinuar me SHBA, Francën, Gjermaninë dhe Britaninë e Madhe.

Bennett tha se të dyja palët ranë dakord për lëshime të mëdha gjatë përpjekjes së tij ndërmjetësuese. Për palën ruse, ai tha se hoqën "denazifikimin" si një kërkesë për një armëpushim. Bennett e përkufizoi "denazifikimin" si largimin e Zelenskit. Gjatë takimit të tij në Moskë me Putinin, Bennett tha se lideri rus garantoi se nuk do të përpiqej të vriste Zelensky.

Koncesioni tjetër që bëri Rusia, sipas Bennett, është se nuk do të kërkonte çarmatimin e Ukrainës. Për palën ukrainase, Zelensky "hoqi dorë" se do të kërkonte anëtarësimin në NATO, gjë që Bennett tha se ishte "arsyeja" për pushtimin e Rusisë.

Raportet e asaj kohe pasqyrojnë komentet e Bennet-it dhe thanë se Rusia dhe Ukraina po i zbusnin pozicionet e tyre. Duke cituar zyrtarë izraelitë, Axios raportoi më 8 mars se "propozimi i Putinit është i vështirë për Zelensky për t'u pranuar, por jo aq ekstrem sa e parashikuan. Ata thanë se propozimi nuk përfshin ndryshimin e regjimit në Kiev dhe i lejon Ukrainës të ruajë sovranitetin e saj.”

Duke diskutuar se si ndiheshin liderët perëndimorë për përpjekjet e tij ndërmjetësuese, Bennett tha se kryeministri i atëhershëm britanik Boris Johnson mbajti një "linjë agresive" ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz ishin më "pragmatikë". Bennett tha se Presidenti Biden miratoi "të dyja" pozicionet.

Por në fund të fundit, udhëheqësit perëndimorë kundërshtuan përpjekjet e Bennet. “Do ta them këtë në kuptimin e gjerë. Mendoj se ka pasur një vendim legjitim nga Perëndimi për të vazhduar të godasë Putinin dhe të mos [negociojë]”, tha Bennett.

Kur u pyet nëse fuqitë perëndimore "bllokuan" përpjekjet e ndërmjetësimit, Bennet tha: "Në thelb, po. Ata e bllokuan dhe mendova se e kishin gabim.”

Duke shpjeguar vendimin e tij për të ndërmjetësuar, Bennett tha se ishte në interesin kombëtar të Izraelit të mos zgjidhte një anë në luftë, duke përmendur sulmet e shpeshta ajrore të Izraelit në Siri. Bennett tha se Rusia ka mbrojtje ajrore S-300 në Siri dhe se nëse "ato shtypin butonin, pilotët izraelitë do të bien".

Negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës nuk u ndalën me përpjekjet e Bennett. Më vonë në mars, zyrtarët rusë dhe ukrainas u takuan në Stamboll, Turqi dhe vazhduan me konsultime virtuale. Sipas rrëfimit të ish-zyrtarëve të SHBA-së duke folur për Foreign Affairs, të dyja palët ranë dakord mbi kornizën për një marrëveshje tentative. Zyrtarët rusë, përfshirë Putinin, kanë thënë publikisht se një marrëveshje ishte afër pas bisedimeve në Stamboll.

Por negociatat përfundimisht dështuan pas më shumë presioneve perëndimore. Boris Johnson vizitoi Kievin në prill 2022, duke i kërkuar Zelenskit të mos negociojë me Rusinë. Sipas një raporti nga Ukrainska Pravda , ai tha se edhe nëse Ukraina ishte gati të nënshkruante një marrëveshje me Rusinë, mbështetësit perëndimorë të Kievit nuk ishin.

Më vonë në prill, ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se kishte disa vende të NATO-s që donin të zgjasin luftën në Ukrainë. “Pas bisedimeve në Stamboll, ne nuk menduam se lufta do të zgjaste kaq shumë… Por, pas takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s, u krijua përshtypja se… ka nga ata brenda vendeve anëtare të NATO-s që duan që lufta të vazhdojë. le të vazhdojë lufta dhe Rusia të dobësohet. Ata nuk kujdesen shumë për situatën në Ukrainë”, tha Çavusoglu.

Disa ditë pas komenteve të Cavusoglu, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin pranoi se një nga qëllimet e SHBA-së në mbështetjen e Ukrainës është të shohë Rusinë "të dobësuar".



Burimi: AntiWar.com