Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 22 prej 22
  1. #21
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    SHBA nuk mund të shpjegojë se çfarë ndodhi me Nord Stream – Rusia

    Moska nuk pret asnjë njohuri të re nga Uashingtoni në lidhje me shpërthimet që dëmtuan tubacionet kryesore të gazit, thotë një diplomat i rangut të lartë

    Uashingtoni nuk i është përgjigjur kërkesës së Moskës për një shpjegim të asaj që ndodhi me tubacionet Nord Stream pasi gazetari veteran Seymour Hersh publikoi një raport bombë duke fajësuar SHBA-në për shkatërrimin e rrugës kryesore të gazit, ka thënë diplomati i lartë rus Konstantin Gavrilov.

    “Nuk kemi marrë ende ndonjë sqarim dhe nuk ka gjasa që të marrim ndonjëherë,” i tha ai gazetës Izvestia të hënën. "Nuk do të ketë asgjë të re [nga SHBA]," shtoi zyrtari, i cili kryeson delegacionin rus në bisedimet e Vjenës për sigurinë ushtarake dhe kontrollin e armëve.

    Gavrilov tha se ishte i befasuar nga sjellja e vendeve të BE-së që ishin më të prekura nga sabotimi i infrastrukturës thelbësore të energjisë, e cila u ndërtua për të dërguar gazin rus në Evropë përmes Gjermanisë.

    Gjermania, Suedia dhe Danimarka, të cilat kanë kryer hetime për shpërthimet në Nord Stream 1 dhe 2 vjeshtën e kaluar, deri më tani kanë hezituar të hapen në lidhje me gjetjet e tyre. Ata gjithashtu refuzuan ofertat nga Rusia për të ndihmuar në hetimet.

    “Qëndrimi i Evropës, i cili po poshtërohet hapur, është diçka që unë nuk mund ta kuptoj plotësisht,” tha Gavrilov.

    Në fillim të shkurtit, Hersh shkroi një raport që pretendonte se presidenti i SHBA Joe Biden kishte dhënë urdhrin për të shkatërruar Nord Stream. Sipas një burimi të informuar që foli me gazetarin fitues të çmimit Pulitzer, eksplozivët që u shpërthyen shtatorin e kaluar ishin vendosur në tubacionet në Detin Baltik në qershor të vitit 2022 nga zhytësit e marinës amerikane nën mbulesën e një stërvitje të NATO-s.

    Hersh më vonë sugjeroi se Biden kishte zgjedhur pikërisht atë moment për të hedhur në erë infrastrukturën sepse konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës "nuk po shkonte mirë" për Kievin dhe mbështetësit e tij në Uashington.

    Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Adrienne Watson e mohoi raportin, duke e quajtur atë "trillim krejtësisht të rremë dhe të plotë".

    Në fund të marsit, presidenti rus Vladimir Putin tha se ai "pajtohej plotësisht" me gjetjet e Hersh-it se sabotimi i Rrymës së Veriut ishte organizuar nga Forcat Speciale Amerikane.

    Zyrtarë të tjerë rusë kanë vënë në dukje gjithashtu se e vetmja palë që përfitoi nga shkatërrimi i Nord Stream ishte SHBA, e cila ka parë që furnizimet e gazit natyror të lëngshëm më të shtrenjtë në Evropë të rriten masivisht që nga shpërthimet.

    Burumi: RT

  2. #22
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Polonia mbuloi sulmuesit e Nord Stream - WSJ

    Gazeta pretendon se zyrtarë të ndryshëm evropianë besojnë se Varshava ushqeu "dezinformata" për hetuesit dhe u përpoq të fajësonte Rusinë për shpërthimet.

    Zyrtarët polakë kanë fshehur prova dhe kanë tentuar të pengojnë një hetim ndërkombëtar për bombardimin e tubacioneve të gazit Nord Stream, duke i bërë hetuesit "dyshues për rolin dhe motivet e Varshavës", raportoi të hënën Wall Street Journal.

    Linjat e gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 – të cilat lidhnin Rusinë me Gjermaninë përmes Detit Baltik – u shkatërruan në një seri shpërthimesh pranë ishullit danez të Bornholm në shtator 2022. Një hetim i përbashkët nga Gjermania, Danimarka dhe Suedia është në vazhdim , me hetuesit që teorizuan se një ekip ukrainas mori me qira një jaht në Gjermani nga një kompani polake, të cilën e përdorën për të transportuar eksplozivë në vendet e shpërthimit.

    Kur këto pista të supozuara u treguan në Poloni, hetuesit u goditën me gurë nga zyrtarë qeveritarë dhe agjentë të zbatimit të ligjit, raportoi Journal , duke cituar burime brenda hetimit.

    Autoritetet polake nuk arritën të dorëzonin dëshmitë e dëshmitarëve okularë që dyshohet se takuan ekuipazhin prej gjashtë personash të jahtit në portin polak të Kolobrzeg derisa u shtynë për ta bërë këtë nga policia gjermane, thanë burimet. Pamjet e CCTV nga porti u fshehën më pas dhe agjencia e sigurisë së brendshme të Polonisë, ABW, "nuk u përgjigj pyetjeve, turbulloi ose dha informacione kontradiktore," tha gazeta.

    Prokurorët polakë thanë se nuk gjetën gjurmë eksplozivi në jaht, pavarësisht se nuk kishin hipur kurrë në të për ta kontrolluar, pretenduan hetuesit. Hetimi më vonë do të gjente mbetje eksplozivi në anije, sipas raporteve të mediave.

    Prokurorët thuhet se u thanë hetuesve evropianë se anija mbërriti në Kolobrzeg në orën 16:00 të 19 shtatorit, kur në fakt u ankorua shtatë orë më parë. Më vonë gjatë hetimit, ABW u tha agjencive të saj simotra në Evropë se jahti "kishte lidhje me spiunazhin rus", raportoi gazeta, duke shtuar se hetuesit e konsideruan këtë "dezinformim".

    Sipas të gjitha informacioneve në dispozicion, asnjë qeveri perëndimore apo agjenci e inteligjencës nuk dyshon se Rusia qëndron pas bombardimeve. Gazi i shitur në Evropë nëpërmjet linjave Nord Stream ishte një burim fitimprurës të ardhurash për Moskën dhe shihej si një instrument i fuqishëm levash për Kremlinin.

    Përpjekjet e Polonisë për të penguar hetuesit i kanë bërë ata "gjithnjë e më shumë të dyshimtë për rolin dhe motivet e Varshavës", vuri në dukje Wall Street Journal. Të gjitha keqdrejtimet dhe turbullimet e supozuara ndodhën nën qeverinë e mëparshme të Polonisë, megjithatë, dhe "zyrtarë të lartë evropianë" të paidentifikuar i thanë gazetës se ata po konsiderojnë të kontaktojnë kryeministrin e ri të Polonisë, Donald Tusk, me shpresën se ai do t'u japë atyre akses në polici. dhe personelit të sigurisë, të cilët mund të kenë pasur më parë presion për të heshtur.

    Sipas një teorie alternative të paraqitur nga gazetari amerikan Seymour Hersh, CIA ishte përgjegjëse për shpërthimet e Nord Stream. Duke cituar burime brenda komunitetit të inteligjencës, Hersh argumentoi se zhytësit e CIA-s që punojnë me Marinën Norvegjeze vendosën bomba të ndezura nga distanca në linja verën e kaluar, duke përdorur një stërvitje të NATO-s në rajon si mbulesë.

    Në mbështetje të kësaj teorie ishte një postim në Twitter nga ish-ministri i Jashtëm polak Radoslaw Sikorski, i cili brenda disa orësh nga shpërthimet ndau një imazh të një rrjedhjeje gjigante gazi në vendin e shpërthimit së bashku me titullin "Faleminderit, SHBA".

    Presidenti rus Vladimir Putin e ka mbështetur këtë shpjegim, duke deklaruar muajin e kaluar se operacioni sabotues "u bë, me shumë mundësi, nga amerikanët ose dikush me udhëzimin e tyre".


    Burimi: RT

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Tv stream shqip free
    Nga philips në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-03-2015, 11:47
  2. Marrëveshje Greqi-Itali për gazsjellësin. Mungon Shqipëria
    Nga EuroStar1 në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 27-08-2012, 12:47
  3. Lega Nord ben tifozllek kunder Italise ne Boterore.
    Nga the admiral në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 17-06-2010, 11:06
  4. Shqiptarja 23-vjeç, zëdhënëse e partisë Lega Nord, në Itali
    Nga Nice_Boy në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 11-03-2010, 16:13
  5. Nënshkruhet marrëveshja për gazsjellësin Nabuko
    Nga YlliRiaN në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-07-2009, 10:26

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •