Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Artan Hoxha: Sot “famozi” Dorian Duka (personazhi i FBI) iku me charter special drejt Dubait

  Emri: sot-1.jpg

Shikime: 7041

Madhsia: 20.1 KB
  N foto: Dorian Duka n avion sot duke ikur pr Dubai pasi plasi skandali i ish-zyrtarit t t FBI.

  Sot gazetari Artan Hoxha shkruan se Dorian Duka, personazhi q del n dosjen e ish-zyrtarit t lart t FBI, i akuzuar se ka marr shuma t mdha n dollar nga pala shqiptare; pra ish-zv/ministri dhe kshilltari “pa pages” i kryeministrit, iku drejt Dubait.

  Ndr t tjera Artan Hoxha i drejtohet kryeministrit: “Edi Rama, dorzoje kshilltarin tnd special pa pages, njherazi dhe kushririn e par t Ilir Mets.

  Ndrkoh po presim, q hakerat iranian t na japin identitetin e pastrueses te shtpis s Dorian Duks!”- shkruan Hoxha.

  N foto: Dorian Duka duke ikur n Dubai.

  Ja se far shkruan “Zri i Ameriks” pr Dorian Dukn, q sot na la shenden duke u strehuar n Dubai:

  “Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”

  Sipas dokumentit t akuzs, gjat nj udhtimi n Shqipri n vitin 2017, “m 9 shtator i pandehuri McGonigal u takua me kryeministrin shqiptar [Edi Rama] dhe me Personin B [Dorian Duka]. Me krkes t Personit A [Agron Neza] ai i bri thirrje kryeminisrit t kishte kujdes dhe t mos i jepte lienca pr krkime nafte n Shqipri nj kompanie ruse guack. Personat A dhe B kishin interesa financiar nga vendimi i qeveris shqiptare. I pandehuri McGonigal i dha kryeministrit nj suvenir t FBI-s n prani t personit B”.

  Akt-padia vendos nj lidhje t drejtprdrejt t takimeve t ish zyrtarit t FBI-s me kryeministrin shqiptar n prani t personave t tret A dhe B, q ishin shtetas privat. sht e paqart se prse kryeminstri sht takuar me nj zyrtar t lart t FBI-s n prani t personave privat.

  I pyetur nga Zri i Ameriks, lidhur me marrdhniet e kryeminsitrit me ish zyrtarin e FBI-s, zdhnsi i qeveris mohoi, q takimet t ken patur ndonj lidhje me ato q thuhen n aktpadi:“Si e ka sqaruar edhe m par, kryeministri Edi Rama ka pasur nj raport miqsor me zyrtarin e FBI, me t cilin jan takuar disa her, qoft n Tiran, qoft n New York, po takimet e tyre s’kan pasur asnj lidhje me ka thuhet n akt-padin n fjal lidhur me persona t tjer.”

  Sipas akt-padis, ishte pas ktij udhtimi n Shqipri n shtator q “i pandehuri McGonigal ka mbajtur nj miqsi t vazhdueshme me Kryeministrin [Rama].”

  Sipas akt-akuzs, nga shtatori 2017 deri n mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama jan takuar 4 her n Shqipri dhe n SHBA”- shkruan VOA.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Berisha: Rama i lidhur me Dorian Duka q hetohet nga FBI

  17 shtator, 2022

  Skedart e Bashkngjitur 180152

  Nga Sali Berisha

  T dashur miq, n nj hetim sekret pr lidhje ruse t nj ish-shefi t rndsishm t FBI, del se lidhje e tij private sht Edi Rama. N kt kontekst, ndr t tjera sipas nj gazete prestigjioze amerikane ‘Business Insider’, nj juri e madhe n mandatin e saj ka krkuar: t’i sillet do gj dhe t gjitha regjistrimet, materialet n disponim t t gjykuarit q dokumentojn do komunikim personal, prfshi ktu, por jo kufizuar, mesazhe celulari, mesazhe e-maili elektronik, mesazhe n aplikacion t inkriptuar celulari, mesazhe zanore, letra, ose shnime midis Charles McGinogal dhe midis t tjerve: Qeveris s Republiks s Shqipris ose do personi t lidhur me qeverin e Republiks s Shqipris, prfshi ktu, por jo kufizuar, kryeministrin Edi Rama.

  Juria e madhe krkon hetimin e do udhtimi n Republikn e Shqipris t mikut t Edi Rams nn hetim pr lidhje ruse, zyrtarit t niveleve m t larta t FBI, Charles McGonigal si dhe pagesa apo dhurata t dhna Charles McGonigal nga prfaqsuesi i Rams, famozi Dorian Duka, Agron Neza ose do person i lidhur me qeverin e Republiks s Shqipris.

  Autori i prestigjiozes ‘Business Insider’ shkruan se FBI nuk lejoi McGonigal t kontraktoj pr llogari t Edi Rams nj kompani pr nj projekt antikorrupsion.

  Autori i artikullit shkruan: “Dy burime i than Insajderit se McGonigal ishte i afrt me Edi Ramn, i cili shrben si kryeministr i Shqipris q nga viti 2013. Sipas nj e-maili t par nga Insajderi, McGonigal prdori llogarin e tij zyrtare t e-mailit t FBI-s pr t tentuar t organizonte nj takim mes Rams dhe nj biznesmeni amerikan. Firmn e tij kryeministri po mendonte ta punsonte n nj nism kundr korrupsionit. N fund, FBI nuk i dha miratimin McGonigal pr takimin”.

  Zdhnsi i Rams i thot gazets se: “Nuk ka pasur kurr takime me kompani, dhurata, pagesa, rimbursime t udhtimeve prpara ose pasi zoti McGonigal t largohej nga puna” – thuhet n shkrim.

  Zdhnsi i Edi Rams ka gnjyer sepse Syri.net ka vrtetuar se McGonigal jo vetm ka vizituar Shqiprin, por ai ka regjistruar nj kompani me emrin e tij n Tiran.

  Miq, botimi i ktij artikulli nga Insider pr hetimin pr lidhje me ruset t nj zyrtari t lart t FBI, n t cilin si lidhje t tij prmendet n nivelet m t larta zyrtar vet Edi Rama dhe prfaqsuesi i tij Dorian Duka, mendoj se sht nj qitje me rreze t gjat q do shoqrohet me zbulime t tjera t medha nga hetimi i FBI.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Kryemadhi tregon lidhjen familjare t Mets me Dorian Dukn

  Emri: swfsw.jpg

Shikime: 145

Madhsia: 34.0 KB

  Deputetja Monika Kryemadhi tha se Dorian Duka i cili sht prmendur nga Sali Berisha si person i prfshir n dosjen amerikane pr ish zyrtarin e lart t FBI-s Charles McGonigal sht kushriri i Ilir Mets.

  N nj deklarat pr mediat pas daljes nga Kuvendi ajo tha se Duka ka kontribuar n shkollimin e Ilir Meta duke theksuar nd t tjera se ai sht dhe djali i dajs s Etilda Gjonajt.

  Dorian Duka sht djali i dajs s Etilda Gjonajt si sht edhe djali i halls s Ilir Mets. Sa ishte n LSI zv.ministr nuk merrej as me korporatat kineze, as me arabt, as me Agron Nezn, por ishte djal q kishte mbaruar studimet jasht shtetit dhe ishte korrekt. Kur Rama e ftoi kshilltar pa para, sigurisht edhe Ducka u b nj lobist q vazhdonte e bnte porosit e Rams jo vetm n Amerik, por edhe n Gjermani e Austri. Megjithat sht shum m afr me Etilda Gjonajn se me Metn pavarsisht se Meta mund t ket kontribuar shum n shkollimin e tij, tha Kryemadhi.

  Euronews
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-01-2023 m 03:57

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Berisha publikon FOTO-n: Rama me t shtrenjtin Duka, q i sjell jo vetm bost e klanit Sinaloa

  Emri: auto_ducka_rama1674988027.jpg

Shikime: 173

Madhsia: 35.4 KB

  N vazhdn e skandalit McGonigal n t cilin sht prfshir kryeministri Edi Rama, kryetari i PD-s, Sali Berisha, ka publikuar sot nj foto-dshmi t Kryeministrit Edi Rama me nj nga personazhet kryesor t prdorur prej tij pr t krijuar lidhjet dhe kryer operacionet e veta jasht vendit pr prfitime personale e sidomos, kundr opozits s shqiptare.

  Berisha tregon: “Duka, krenaria e Edi Rams. N foto sht Rama me kshilltarin e tij, t shtrenjtin Duka i cili i sjell n zyr jo vetm bost e klanit Sinaloa, por edhe delegacione zyrtare t huaja. “

  Kush sht Dorian Duka?

  N shkrimin e Zrit t Ameriks pr skandalin McGonigal, Duѯka prmendet si njeriu q ka punuar “pa pages” afr Rams. Shkpusim nj fragment:

  “Takimet mes tyre jan zhvilluar gjithnj n prani t Nezs dhe Dorian Duks t cilin akt-akuza e prshkruan si “i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare”.

  Zoti Rama nuk dha asnj shpjegim se prse takimet me ish zyrtarin e FBI-s jan zhvilluar n prani t personave privat, por dha disa shpjegime rreh marrdhnieve t tij me ta. Pr zotin Nezn ai tha se “nuk e kam njohur m par asnj her. Nuk kam shkmbyer as letra, as interesa dhe asgj tjetr, por e kam takuar vetm n pranin e ish zyrtarit t lart t FBI-s”.

  Sa i prket zotit Duka u mjaftua t shprehej se “ka qen zvendsministr i Energjitiks, n koalicionin e vitit 2013 dhe pastaj pr nj far kohe ka punuar pran meje pa pages”. Zoti Rama nuk dha shpjegim se deri kur zoti Duka ka punuar pran tij. Hern e fundit q ata jan par s bashku, t paktn publikisht, ka qen n qershor t vitit t shkuar, kur zoti Duka ishte pjes e delegacionit q shoqronte zotin Rama gjat vizits s tij n Kiev, e madje ishte dhe n tryezn e bisedimeve me presidentin ukrainas Volodimir Zelensky.”

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Qndrimi skandaloz/ Duka i Rams mbrojti Kinn n pretendimet e saj pr Detin e Jugut, sulmoi Hagn

  Emri: auto_ducka1674986946.jpg

Shikime: 148

Madhsia: 51.7 KB

  N vitin 2016, arbitrazhi i Hags dha nj vendim shum t rndsishm pr shtjen e Detit t Kins Jugore. Tribunali vendosi se Kina nuk ka t drejt n pretendimet e saj territoriale prkundrejt Filipineve.

  SHBA prshndeti vendimin, kurse Kina tha se nuk do e njoh at.

  Por gjejeni se kush e mbrojti Kinn me qndrimet e tij n median shtetrore? Pikrisht Dorian Duka i Edi Rams. N nj intervist pr agjencin shtetrore kineze Xinhua, ai tha se vendimi ishte i paragjykuar kundr Kins.

  "Vendimi i gjykats s arbitrazhit me baz n Hag pr shtjen e Detit t Kins Jugore tregoi se ai sht nj organ shum i njanshm," tha nj ekspert dhe ish-zyrtar shqiptar, Dorian Ducka, nj strateg energjetik dhe ish-zvendsministr i Energjis dhe Industris s Shqipris.

  "Rasti i Detit t Kins Jugore ishte i motivuar politikisht pr qllime populiste nga ish-qeveria e Filipineve," tha Duka n nj intervist me shkrim me Xinhua t mrkurn.

  "Ish-presidenti i Filipineve Benigno S. Aquino III nisi kt fars politike n Gjykatn e Prhershme t Arbitrazhit, e cila ka minuar besimin global n t drejtn ndrkombtare dhe ka shkelur mirbesimin e diplomacis dhe negociatave," tha Duka. "Kjo gjykat, sipas Konvents s Kombeve t Bashkuara pr t Drejtn e Detit (UNCLOS), nuk mund t vendos pr shtjet q kan t bjn me sovranitetin territorial. Zgjidhja e vetme pr kto shtje t ndrlikuara sht prmes dialogut, diplomacis dhe konsultimit prmes bisedimeve dypalshe, t hapura dhe transparente midis palt e interesuara drejtprdrejt”, tha njeriu i Rams.

  Kujtojm se Duka prmendet n dosjen e FBI si prfaqsues i nj konglomerati energjetik kinez. Sipas kreut t opozits, Sali Berisha, Duka ka vendosur kontakte t ngushta mes Edi Rams dhe kinezve.

  Syri

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Skandali McGonigal/ Gazetari amerikan: Rama i lidhur me kartelin Sinaloa, ja pse nuk bn asgj Biden  Gazetari i njohur amerikan, Dan Bongino, n programin e tij shum t ndjekur, sht fokusuar te skandali i Charles McGonigal, duke theksuar se ky i fundit ka punuar pr narrativn politike t Edi Rams.

  Por Dan Bongino thekson n programin e tij se kryeministri shqiptar Edi Rama sht i prfshir n nj konspiracion narkotrafikimi me kartelin e drogs Sinaloa. Ai ngre pyetjen se mos-reagimi i administrats Biden ndaj kryeministrit shqiptar lidhet me faktin se njerzit n qeverin amerikane jan paguar nga shqiptaret?

  “Njerzit nga e gjith qeveria ishin shum konfuz se pse Biden nuk po bnte asgj pr kt kryeministrin e Shqipris q dyshohet se po bashkpunon me zyrtarin e FBI-s, q un po ju them se sht i lidhur me Hunter (Biden), ata jan t lidhur. Ktu kryeministri shqiptar duket se sht i prfshir n nj konspiracion narko-trafikimi q prfshin kartelin Sinaloa. Nj prej karteleve q po trafikon lnd narkotike prmes kufirit jugor. Ata jan prgjegjs pr sasit m t mdha t narkotikve q trafikohen n SHBA. Por, pr fardo lloj arsyeje, administrata e Biden nuk duket e shqetsuar nga kjo gj. A sht kjo sepse njerzit n qeverin ton po paguhen nga shqiptart? Pr t’i br njerzit t kthejn faqen tjetr? Nj pyetje e drejt apo jo? Dikush n nj konferenc shtypi, q bn pun reale n media, duhet t pyes Karine Jean-Pierre (sekretarja pr shtyp e Shtpis s Bardh) se pse Biden nuk ka br asgj pr narko-trafikimin n Shqipri dhe pr akuzat pr lidhjet me kartelin Sinaloa n kufirin ton jugor? A ka kjo lidhje me t infiltruarit n qeverin ton q lobojn pr t njjtin kryeministr shqiptar pr t cilin nuk po bni asgj?” shprehet Bongino.

  Luftar Hysa dhe Besnik Lulaj, ortakt e kartelit ‘Sinaloa’ n Shqipri sipas mediave meksikane, jan pikrisht personat q n datn 4 tetor t vitit 2020 vizituan zyrn e kryeministrit Edi Rama nn shoqrin e deputetit gjerman t CDU-CSU, Mark Hauptmann dhe Dorian Duks, q n at koh ka qen kshilltar i kryeministrit pr investime nga jasht.

  Syri

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Mesazhi i koduar/ Dorian Duka sfidon FBI-n nga Arabia Saudite

  Emri: auto_ducka11674845301.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 51.7 KB

  Nj nga personazhet kye t mega-skandalit q ka tronditur Amerikn dhe mbar botn perndimore, postoi nj foto sfiduese sot nga Arabia Saudite.

  Dorian Duka, kshilltar informal i Edi Rams, q sipas dosjes s FBI, prdor t gjith elementt qeveritar pr t kryer punt e pista t Rams, postoi nj foto nga Arabia Saudite.

  Ai bri nj simbol me duar, q n disa vende prkthehet si simbol i lamtumirs.

  T tjer thon se sht simbol me mesazh sfidues.

  Nuk dihet nse ky mesazh i tij i drejtohet Edi Rams apo FBI, e cila e ka prfshir at n hetimet pr skandalin m t rnd n kt agjenci prej dekadash.

  Dje u zbulua se n laptopin e famshm t djalit t presidentit amerikan, Hunter Biden, nuk ndodhet vetm emri i Charles McGonigal, ish-zyrtarit t lart t FBI, por edhe i kshilltarit jozyrtar t Edi Rams, Dorian Duks.

  N rrjetet sociale sht publikuar nj email i djalit t diskredituar t presidentit amerikan, Hunter Biden, ku Dorian Duka i drgon nj ftes pr ta ndjekur n rrjetet sociale.

  Edhe pse kshilltar informal, ai qndron n paradhomn e Rams dhe prdor t gjith elementt qeveritar, q nga emaili zyrtar dhe deri te pasaporta dipomatike, pr t vepruar si njeriu i ngusht i Rams.

  Dorian Duka del bashk me Edi Ramn n dosjen e Departamentit t Drejtsis. Ai thuhet se punon pr nj konglomerat kinez. Ai ka lobuar pr t korruptuar ish-zyrtarin e lart t FBI, Charles McGonigal, pr interesa t ngushta financiare.

  Emri: auto_ducka1674845301.jpg

Shikime: 146

Madhsia: 63.9 KB

  Syri

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Ekskluzive/ Akuzat pr lidhjet me Charles McGonigal, flet ish-kshilltari i Rams

  Ish-kshilltari i Kryeministrit Edi Rama, Dorian Duka, refuzon t komentoj lidhjet me ish-agjentin e FBI-s Charles McGonigal.

  I kontaktuar nga Euronews Albania, Duka thot se nuk ka asnj koment pr pyetjet e drejtuara, se: Cila sht lidhja e tij me ish-agjentin e FBI-s? N cilat aktivitete rezulton t jet apo ket qen partner biznesi me ish-oficerin e inteligjencs shqiptare Agron Nezaj dhe se cili ka qen roli i tij n takimet me kryeministrin Rama dhe ish-zyrtarin e FBI-s, ku sipas akt-padis ish-kshilltari rezulton se ka qen i pranishm?

  Duka, refuzon t komentoj apo sqaroj faktin se emri i tij prmendet n akt-padi nga autoritetet n SHBA, prgjigje t cilat sipas tij mund t’na i jap vetm Departamenti Amerikan i Shtetit.

  “Nuk kam Koment, mund t’i drejtoheni Departamentit t Drejtsis Amerikane nse keni nevoj pr m shum informacion” shkruan Dula n prgjigjen e tij pr Euronews Albania.

  Euronews

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Berisha: Ja kush sht personi q i dha McGonigal 225 mij dollar n emr t Rams

  Emri: sali-berisha-1-1.jpg

Shikime: 141

Madhsia: 28.3 KB

  Kreu i Partis Demokratike Sali Berisha tha se kryeministri Edi Rama i ka dorzuar ish-zyrtarit t kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal 225 mij dollar nprmjet kshilltarit t tij Agron Nezs.

  Sipas Berishs ndaj kryeministrit Rama ka nisur nj hetim n SHBA n lidhje me takimet e tij me ish-zyrtarin e FBI-s t arrestuar Charles McGonigal.

  Ish-kryeministri tha se McGonigal ka prfaqsuar nj nga bost e mafies ruse, Oleg Deripaska, i cili ose pr t cilin ka lobuar te Edi Rama.

  “Pra, si e shihni, nj juri e SHBA, vuri nn hetim Edi Ramn dhe kshilltart e tij.

  far sht zbuluar ndrkoh?

  sht zbuluar se Edi Rama, nprmjet Agron Nezs, i ka dorzuar Charles McGonigal 225 mij dollar n nj dor. 80 mij dollar n nj dor tjetr, sipas medieve.

  far sht zbuluar n kto lidhje t tmerrshme mafioze spiunazhi? McGonigal ka prfaqsuar nj nga bost e mafies ruse, Oleg Deripaska, i cili ose pr t cilin ka lobuar te Edi Rama.

  far sht Dorian Duka? sht nj mafioz i punsuar si drejtor pr katr vite n nj konglomerat energjetik kinez. Ju kujtohen aviont q merrnin Edi Ramn dhe Olsi Ramn q i onin n Pekin? Ato i sillte drejtor Duka. Kjo kompani sht n hetim t thell n Kin dhe SHBA njkohsisht.

  Dorian Duka, sipas FBI, qndron n paradhomn e kryeministrit. Ai prdor emailin dhe adresn qeveritare. Sipas hetimeve t FBI, prdor email qeveritar t Shqipris dhe adres t qeveris s Shqipris.

  Mediat kan filmuar Dukn tek del nga kryeministria me eksponent kryesor t kartelit m t fuqishm n bot t drogs, Sinaloa”, tha Rama.

  Euronews

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  New York Post: Lidhjet e Dorian Duks me bosin e kompanis kineze, Ho, i arrestuar pr pastrim parash, Hunter Bidenin dhe Ramn

  Gazeta e madhe amerikane New York Post ka hedhur drit mbi detaje t reja t hetimit ndaj ish-agjentit t FBI-s, McGonigal dhe lidhjeve t tij t ngushta me djalin e Presidentit Biden, Hunter Biden.

  Nga hetimet e gjykats dhe Kogresit amerikan, kan dal n drit detaje t reja q faktojn implikimin e rnd t kryeministrit Rama n kt afer dhe lidhjeve t kshilltarit t Rams, me kompani kineze pr t cilat punonte njkohsisht Duka.

  N artikull thuhet se Dorian Duka ka qen ndrmjetsi i bosit t kompanis kineze “CEFC” (ku punonte edhe vet), djalit t Presidentit Biden dhe Ho, bosit t kompanis kineze t energjis i cili sht dnuar me burg n ShBA pr pastrim parash

  Shkrimi i plot i New York Post:

  Dshmitari i zhdukur pr korrupsionin e Biden


  Gal Luft, “dshmitari i zhdukur” i hetimit t korrupsionit t Biden, i ka ofruar prova t reja hetimit pr shkarkimin nga Dhoma e Prfaqsuesve n lidhje me nj Spiun t FBI-s q informoi Hunter Biden se partnert e tij kinez ishin prmendur n katr aktakuza t vulosura n vitin 2017 nga prokurort federal t Manhatanit, n Distriktin Jugor t Nju Jorkut.

  Profesori izraelit dhe ish-oficeri i Forcave t Mbrojtjes t Izraelit ka qen n arrati pr gjasht muaj, pasi ka hequr dor nga lirimi me kusht n Qipro, ku ai ishte n pritje t ekstradimit n Shtetet e Bashkuara me akuza pr armmbajtje dhe lobim t huaj, t ngritura gjithashtu nga SDNY.

  N nj letr t hapur drejtuar prfaqsuesve James Comer (R-Ky.), Jim Jordan (R-Ohio) dhe Jason Smith (R-Mo.), tre kryetart e komiteteve t Dhoms s Prfaqsuesve q drejtojn hetimin e shkarkimit, Luft pretendon se informimi pr drejtuesit kinez i CEFC erdhi n t njjtn dit kur djali i par shkroi nj mesazh WhatsApp duke tronditur nj punonjs tjetr t CEFC-s pr miliona dollar pr nj shtje "shum konfidenciale dhe t ndjeshme ndaj kohs", ndrsa pretendonte se babai i tij ishte n dhom me t.

  “ Un jam ulur ktu me baban tim dhe ne do t donim t kuptonim pse angazhimi i marr nuk sht prmbushur," i shkroi Hunter punonjsit t CEFC Raymond Zhao m 30 korrik 2017, n nj mesazh WhatsApp q iu prezantua Kongresit n qershor gjat dshmis nga sinjalizuesi i IRS Gary Shapley.

  "Un do t sigurohem q midis burrit q sht ulur pran meje dhe do personi q ai njeh dhe aftsis time pr t mbajtur mri, do t pendoheni q nuk keni ndjekur udhzimin tim. Un jam ulur ktu duke pritur thirrjen me baban tim.”

  M von at nat, ekzekutivi i CEFC, Patrick Ho, i cili po qndronte n nj hotel n Manhattan, mori nj telefonat urgjente nga presidenti i CEFC Chan Chauto n Shangai, i cili i tha t largohej menjher nga SHBA, sipas Luft, i cili flet rregullisht me Ho.

  T nesrmen, Ho fluturoi pr n Hong Kong, ku qndroi pr katr muaj.


  "Problem"

  Zhao i tha Hunter-it n nj WhatsApp vijues m 31 korrik 2017, se “CEFC sht e gatshme t bashkpunoj me familjen. Ai mendon se tani prioritet sht zgjidhja e problemit t prmendur mbrm.”

  Luft beson se shtja "problematike" dhe "shum konfidenciale dhe e ndjeshme ndaj kohs" q Zhao dhe Hunter diskutuan ishin aktakuzat sekrete t SDNY.

  Brenda nnt ditve nga mbyllja e WhatsApp, CEFC do t'i drgonte 5.1 milion dollar subjekteve n SHBA pr t'i transferuar te Hunter.

  Luft, i cili gjithashtu kishte fituar para prmes nj partneriteti me CEFC, fluturoi n Hong Kong pr t par Ho m 14 gusht 2017, dy jav pas largimit t tij t papritur. Ho i tha atij pr padit e SDNY dhe se Hunter kishte nj nishan brenda FBI-s q e kishte informuar. Nofka kineze pr Spiunin ishte "Nj sy".

  Java e tmerrshme: Shtpia e Bardh krkon q organet e lajmeve t sulmojn hetimin pr shkarkimin e GOP - dhe ata i shkojn atij

  “Ekzistenca e nj spiuni t mundshm brenda FBI-s dhe/ose Departamentit t Drejtsis, i cili u ka prcjell individve kinez informacione rreth aktakuzave t vulosura, me sa duket, deri m sot nuk sht zgjidhur kurr”, shkroi Luft n letrn e tij drejtuar Comer. "Ndoshta Kongresi duhet ta hetoj kt shtje si pjes e hetimit t tij pr shkarkim."

  Informacioni pr drejtuesit e CEFC erdhi n nj faz vendimtare n negociatat e tyre pr t bler n kompanin ruse t energjis n pronsi t Rusis Rosneft dhe erdhi vetm 10 dit prpara nj takimi kurioz midis nj punonjsi t CEFC n Shqipri dhe 'G-man' Charles McGonigal, ather shefi i kundrzbulimit n Zyra e FBI-s n Nju Jork, e cila kishte vzhguar Ho dhe bashkpuntort e tij. McGonigal u deklarua fajtor t premten pr fshehjen e t paktn 225,000 dollarve n para t gatshme nga nj ish-zyrtar i inteligjencs shqiptare.

  M 8 shtator 2017, CEFC njoftoi planet e saj pr t bler nj aksion prej 9.1 miliard dollarsh n Rosneft.

  M 9 shtator 2017, McGonigal takoi Dorian Duckn, nj punonjs i CEFC dhe bashkpuntor i Hunter Biden, n Shqipri, sipas aktakuzs s tij. N takim ishte edhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Me krkes t Duks, McGonigal i krkoi Rams q t jet i kujdesshm pr dhnien e licencave pr shpimin e fushs s nafts n Shqipri pr kompanit ruse.

  M 10 shtator 2017, Hunter nnshkroi nj letr angazhimi t avokatit pr t prfaqsuar Ho t CEFC-s pr nj mbajts prej 1 milion dollarsh.

  Sipas Luft, diku n shtator 2017, Hunter dhe xhaxhai i tij Jim Biden fluturuan n Hong Kong pr t takuar Ho dhe i krkuan atij t'u blinte dy iPhone "me djegie" prpara se t'i thoshte se bregdeti ishte i pastr pr t'u kthyer n Nju Jork. Por kur Ho u kthye n SHBA m 17 nntor 2017, ai u arrestua n aeroportin JFK me akuzn pr ryshfet dhe pastrim parash.


  Thirrja e par e Ho ishte me Jim Biden, duke krkuar Hunter. Hunter m pas i krkoi nj avokati tjetr, Edward Kim, t bnte punn ligjore. Kim i krkoi Hunterit n nj email pasditen e arrestimit t Ho "t gjente emrat e agjentve t FBI-s me t cilt folt, kjo do t ishte e dobishme". Hunter u prgjigj: "Po punohet pr t."

  M 19 nntor 2017, McGonigal pati nj tjetr takim n Shqipri me Duckn, sipas aktakuzs s tij.

  Se si McGonigal prshtatet n foton e Biden-CEFC sht ende pr t'u prcaktuar, por ai ishte n krye t kundrzbulimit t FBI-s n Nju Jork n kohn kur SDNY po vzhgonte Ho dhe bashkpuntort e tij, kshtu q ai duhet t ket qen n dijeni t lidhjes s Hunterit.

  Comer e prshkroi informacionin e prfshir n letrn e Luft t dieln si "t dobishm" dhe tha se mezi priste t hetonte pretendimet e tij pr nj nishan t FBI-s. Komiteti i tij sht ende i interesuar t intervistoj Luft.

  "Ne marrim shum kshilla dhe hapi tjetr sht t verifikojm saktsin e pretendimeve," tha ai.

  Personazhe hije

  Koha e Luft-it sht e rastsishme sepse hetimi pr shkarkimin e korrupsionit t Biden q fillon t enjten do t riprqendroj vmendjen te Kina. Comer do t zbuloj dy pjes t reja t provave kt jav, duke prfshir nj tela t re kineze pr antart e familjes Biden dhe dokumente t reja t ofruara nga sinjalizuesit e IRS.

  Comer u prgjigj gjithashtu ndaj kritikave t demokratve ndaj hetimit t tij pr prpjekjen pr t intervistuar personazhe t dyshimt, duke thn: "Ky sht nj reflektim pr Biden, jo hetimi yn".

  Kur demokratt e shan pr her t par n qershor se donte t intervistonte Luftin, t cilin e quajtn "spiun kinez" pr shkak t lidhjes s tij me CEFC, Comer pati nj rikthim shkatrrues: "Gjithka q di sht se Luft po merrte para nga e njjta kompani. Bident po merrnin para nga … A sht djali i presidentit nj spiun kinez? Ata morn para nga e njjta kompani.”

  Deputeti Dan Goldman (D-NY) ndrhyri: "Kujt i intereson nse ata kishin para nga e njjta kompani?"

  Dhe kjo sht ndoshta prmbledhja m e prsosur e pozicionit t pambrojtur t demokratve pr t mbrojtur t pambrojturit ndrsa hetimi i shkarkimit fillon kt jav.


  Syri

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Dorian Duka n SPAK! ’po gatuhet kundr Edi Rams?

  Emri: ducka.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 38.2 KB

  Personazhi i famshm n dosjen e ish-shefit t kundrzbulimit t FBI, McGonical, zoti Dorian Duka sht par t hyj n zyrat e SPAK.

  Natyrisht q Duka nuk ka shkuar pr kafe apo vizit, por pr ty pyetur nga prokurort e SPAK-ut.

  Duka sht pjes e hetimi t madh, ku del edhe kryeministri Edi Rama, por q shefi i qeveris shqiptare e ka kaluar me humor, pasi e ka prjashtuar veten nga aventurat e McGonical.

  Duka ishte nj nga njerzit q Rama e prdori pr t shoqruar dshmitart n udhtimet drejt Vjens pr t’u takuar me McGonigal dhe nj zyrtar tjetr t FBI n lidhje me hetimin e financimit t lobimit t Partis Demokratike n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  Interesante mbetet se cili prokuror nga SPAK po e heton Dorian Duken, por q shikohet se dika po gatuhet kundr kryeministrit Rama.

  Koha Jone

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Duka 4 or n SPAK, rrfeu pr afern McGoninal

  Emri: ducka.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 37.3 KB

  Ish-kshilltari i kryeministrit Edi Rama, Dorian Duka ka dal nga ambientet e SPAK pas 4 orsh. Ende nuk dihet se pr far sht thirrur Duka n SPAK ditn. Ndrkoh q pr gazetart, ai nuk pranoi q t prononcohej lidhur me afern MCGonigal.

  “Mund t pyesin departamentit e drejtsis n Amerik”, tha Duka.

  Lapsi.al mson ndrkoh nga burime brenda SPAK, se ish-kshilltari i Rams sht marr n pyetje pikrisht pr afern me zyrtarin e lart t FBI, ku prmendej gjithashtu edhe kryeministri i Shqipris. Kallzimi n SPAK pr kt cshtje sht br nga Gazmend Bardhi.

  Lapsi

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Duka tregon “McGonigal”/ A sht Edi Rama nn hetimin e SPAK?

  Emri: dorian-ducka-e1698612664718.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 20.2 KB

  Pas katr orve q u mor n pyetje n zyrat e SPAK, Dorian Duka u buzqeshi gazetarve q e prisnin n dalje. Thuajse i knaqur nga vmndja q po i kushtonin reportert e kroniks u tha pak fjal “Mund t pyesni Departamentin e Drejtsis n Amerik…” ndrsa largohej me nxitim pr n mjetin e tij.

  Kto pak fjal mjaftojn pr t konfirmuar nisjen e hetimit t SPAK mbi afern “McGonigal n Shqipri”. Dihet se drejtsia amerikane u tregua e aft t zbulonte vizitat e jashtligjshme t Charles McGonigal n Shqipri, arriti ta hetoj at mbi marrdhnien me oligarkun rus Oleg Deripaska dhe ta detyroj t pranoj fajsin pr t dyja shtjet. Ndrkoh n Shqipri “faji mbeti kopil”.

  Edhe kryeministri Edi Rama n nj intervist n Shkurt t ktij viti tha se asnj hetim nuk ekzistonte dhe se askush nuk e kishte kontaktuar n lidhje me kt shtje.

  Por paraqitja e Dorian Duks n SPAK dhe marrja e tij n pyetje pr 4 or tregon se dika ka lvizur n afern ku Edi Rama prmendet 14 her dhe ku tregohet se si ai ndrtoi nj marrdhnie okulte me ish-shefin e FBI s New York-ut me qllim shkatrrimin e opozits.

  Emri: WhatsApp-Image-2023-10-29-at-18.39.11_ebd67751.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 27.2 KB


  Roli i Duks n hetimin e Bashs

  Dorian Duka pati rol ky n raportin mes Rams dhe McGonigal. Q nga prezantimi, tek takimet n Tiran apo nisja e hetimit t FBI-s mbi Lulzim Bashn, i cili ather ishte n krye t opozits dhe kandidat pr kryeministr.

  Duhet kujtuar se para zgjedhjeve t vitit 2017, Lulzim Basha zhvilloi nj vizit n SHBA, ku takoi edhe presidentin Donald Trump. Me pagesn e mbi 600 mij dollarve siguroi nj foto me Trump, disa takime me kongresmen dhe disa intervista n mediat pran Partis Republikane. Parat q pagoi pr lobimin nuk arriti t’i justifikoj asnjher. Vizita n SHBA iu kthye n boomerang n vitet q pasuan.

  N akt-akuzn kundr “McGonigal”, Dorian Duka emrtohet si “Personi B”, ai sht kshilltar i kryeministrit Rama dhe prfaqsues i nj konglomerati kinez. Bashk me biznesmenin Agron Neza ngjizi nj marrdhnie “in-in” mes kryeministrit t Shqipris dhe ish-shefit t FBI-s.

  “Shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare” ishte prezantimi i par, q i bhet n dosjen e prokurorve amerikan Dorian Duks.

  Shtator 2017. Takimi i par Rama-McGonigal n kryeministri. McGonigal i krkoi Rams nj favor pr licensat e nafts. M von, Rama e mohoi prezencn e Duks n takim, por dosja e prokurorve amerikan ishte e qart. Duka ishte prezent n takim.

  “N 9 Shtator 2017, n Shqipri, i pandehuri McGonigal u takua me Personin B (Dorian Duka) dhe kryeministrin e Shqipris. Me krkes t Personit A (Agron Nezs), i pandehuri McGonigal e paralajmroi kryeministrin e Shqipris t shmangte dhnien e licencave t nafts n Shqipri pr kompanit ruse. Personi A dhe Personi B kishin interes n vendimmarrjen e qeveris shqiptare pr dhnien e licensave t nafts. I pandehuri McGonigal i dha kryeministrit t Shqipris nj kapele n prezenc t personit B, si shenj e vlersimit t tij” thuhej n akt-akuzn, pr t ciln McGonigal ka pranuar fajsin.

  Pasi mbaroi pun n Tiran, ish-shefi i FBI-s u kthye n ShBA. Disa dit m von, Agron Neza i jep 225 mij dollar. N nntor t po atij viti, lobisti Nick Muzin deklaroi n SHBA parat me t cilat Lulzim Basha e kishte paguar pr lobimin.

  Informacioni sht publik. Qindra mijra dollar nuk ishin deklaruar nga Lulzim Basha n KQZ. Origjina e tyre sht mister. Rama kontakton me McGonigal. Nga zyra e kryeministrit t Shqipris vihen n dispozicion t FBI-s dokumentat e nevojshm pr nisjen e nj hetimi. Dorian Duks i ngarkohet nj detyr tjetr, akoma m specifike.

  Prokurort amerikan kan zbuluar se Dorian Duka i serviri McGonigal dshmitar mbi parat q kishte paguar Lulzim Basha pr lobimin n SHBA. Kshilltari i kryeministrit, Dorian Duka pagoi shpenzimet e udhtimit t tyre jasht vendit.

  “Personi B m von ndihmoi pr organizimin e nj takimi mes zyrs s FBI n New York dhe dshmitarve n Europ dhe -mes t tjerash- ai pagoi shpenzimet e udhtimit t dshmitarve” thuhet n paragrafin 42 t akt-akuzs.

  Se kush jan dshmitart q Duka i oi FBI-s, kjo mbetet mister. Por mister ka mbetur edhe arsyeja se prse Duka u prfshi n hetimin e financimit t lobimit t Lulzim Bashs n SHBA.

  Afrmendsh, ai ka kryer nj detyr q iu ngarkua si kshilltar i kryeministrit. Ktu vijm tek roli i Rams.

  Emri: auto_rama_ne_hall1674666192-e1698612715297.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 27.0 KB


  Roli i Rams n hetimin e Duks

  Askush nuk mendon se kshilltari i kryeministrit i hyri me kokn e tij ndrmarrjes pr t goditur partin kundrshtare n opozit. Logjika e do q n kt skem e futi shefi i tij.

  E vrteta sht se Dorian Duka ka qen dshmitar edhe n takime t tjera mes Edi Rams dhe Charles McGonigal n Tiran. Ja far shkruajti New York Times n lidhje me t, pasi afera McGonigal doli n drit:

  “N nntor, pasi z. McGonigal u takua prsri me kryeministrin dhe z. Duka n Shqipri, ai kontaktoi t njjtin prokuror q e kishte marr me vete n Austri (pr llogari t Tom Doshit-shnimi i Lapsi.al), pr t nisur nj hetim t mundshm ndaj nj lobisti, q kundrshtari politik i zotit Rama kishte punsuar pr t pasur akses dhe mbshtetje tek Presidenti Donald J. Trump”.

  Pr nga detyra q iu ngarkua, kuptohet se Dorian Duka sht nj ndr njerzit m t besuar t Edi Rams. Q n vitin 2015, kur Rama hapte ekspozita n shtete t ndryshme, rezulton se konglomerati kinez pr t cilin punon Duka, financoi ekspozitn e Rams n Hong Kong.

  Marrdhnia e tyre ka vazhduar deri von, kur Duka u shfaq si nj ndr shoqruesit e Rams n udhtimin me tren q ky bri n Ukrain n fillimet e lufts.

  Por uditrisht, pas skandalit “McGonigal” Rama foli pr Dukn si pr nj zyrtar t rndomt.

  “Prsa i prket personit tjetr ka qen zv/ministr i energjetiks n koalicionin e 2013 dhe m pas ka punuar pran meje, pa pages’, tha Rama, kur u pyet pr her t par mbi kt shtje.

  Edhe gjat nj interviste tek “T Paekspozuarit” kur u pyet pr Dorian Dukn u shmang nga nj prgjigje shteruese, duke br sikur nuk dinte gj se ai i onte dshmitart kundr Bashs ish shefit t FBI-s.

  “Z.Duka ka qen kshilltar i im i jashtm. Person privat. Puna e tij ’ka paguar e ’nuk ka paguar e pr k ka paguar, por ai nuk sht nn akuz dhe kto jan situata q…”.

  Emri: gaz-bardhi.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 26.8 KB


  Roli i Gaz Bardhit n hetimin e Rams

  Hetimin e Edi Rams pr koruptimin e Charles McGonigal e krkoi fillimisht Gazment Bardhi. N janar t vitit 2023, kreu i grupit parlamentar t PD-s depozitoi nj kallzim n SPAK me pretendimin se Rama kishte korruptuar Charles McGonigal dhe duhej hetuar pr kt.

  N fund t shtatorit, pasi McGonigal pranoi fajsin n gjykatat amerikane, Gazment Bardhi krkoi informacion mbi hetimet dhe n letrn drejtuar Altin Dumanit kujtonte se: “Rezulton se gjat dshmis pr pranimin e fajsis Charles F. McGonigal ka shpjeguar se marrdhnien me Edi Ramn e krijoi pr efekt t biznesit”.

  far ka br deri tani kreu i SPAK, Altin Dumani? far prgjigje i ka kthyer ai Gazment Bardhit n lidhje me hetimet?

  Kur u pyet pr kt shtje nga gazetarja Elona Meo, Bardhi foli me tone optimiste, prgzoi Dumanin pr punn q kishte kryer dhe e ftoi t shkoj m tej.

  “E kam nj prgjigje. Pasi McGonigal pranoi fajsin, iu drejtova me nj memo drejtuesit t SPAK. Kam marr nj prgjigje. Dua ta prgzoj drejtuesin e Prokuroris pr prgjigjen korrekte q m ka kthyer. Pr fat t keq, po themi, tuajin si gazetare q doni t bni lajm n kt rast, mua m sht vendosur detyrimi pr t mos br publik informacionin q kam marr nga SPAK dhe un dua ta respektoj at detyrim, q m kan vendosur n prcjelljen e informacionit mbi shtjen konkrete. Dua ta nxis SPAK-un t vazhdoj n rrugn q ka nisur. Kaq mund t them pr kt shtje. Nuk mund t konfirmoj asgj tjtr pr sa koh m sht vendosur nj detyrim ligjor pr t mos publikuar informacionin q n prputhje me ligjin, SPAK m ka prcjell” ka thn Bardhi.

  Hapat q ka ndrmarr SPAK pr hetimin e afers McGonigal n vendin ton nuk dihen. Thirrja e Dorian Duks tregon se nj prpjekje sapo ka nisur pr t zbardhur t vrtetn. Sigurisht, q ajo do t mbetet gjysmake, nse nuk shkohet tek Edi Rama.

  Lapsi.al

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Kush sht kshilltari i Edi Rams, Dorian Duka, q po hetohet nga FBI?

  Rastsi?/ N ditn e gjyqit t McGonigal, Dorian Duka shfaqet n konferencn e Mynihut ku merr pjes edhe Edi Rama

  Emri: auto_125rwefsgvd1708105144.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 41.4 KB

  Pas lavdeve t marra n Sekretari i Shtetit Anthony Blinken n Piramidn e Enver Hoxhs, Edi Rama duket se ka vendosur t ‘sfidoj’ edhe drejtsin amerikane.

  N ditn q n SHBA do t zhvillohet gjyqi pr dnimin e ish-agjentit t lart t FBI-s, Charles McGonigal, Rama ndodhet n Konferencn e Siguris n Mynih, ku pr rastsi apo jo ndodhet edhe prsonin B, Dorian Duka, n at q njihet si dosja shqiptar e McGonial n Washington.

  Sot rreth ors 20:00 me orn lokale t Shqipris, n Washington, miku i Rams, Charles McGonigal do t dal para gjykats amerikane pr t marr vendimin ndaj tij pr shtjen shqiptare.

  N kt dosje ish-agjenti shqiptar Agron Neza, ish-kshilltari i kryeministrit Dorian Duka dhe vet kryeministri Edi Rama prmenden disa her si persona q jan takuar me McGonigal gjat kohs q ai ushtronte detyrn e shefit t FBI-s dhe kan vijuar m pas takimet, n Shqipri e SHBA.

  McGonigal akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punonjs i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Ish-agjenti pranoi t gjith akuzat q kishin t bnin me Shqiprin, prfshir kontaktet me kryeministrin e Shqipris, Edi Rama dhe kshilltarin jozyrtar t kryeministrit, Dorian Duka. Madje ai pranoi se Duka i kishte dhn informacione pr t hetuar nj shtetas amerikan, q ishte regjistruar pr t br lobizm pr nj parti q nuk ishte e kryeministrit Rama.

  Pavarsisht t gjitha ktyre fakteve, kryeministri Rama duket se sht trimruar nga lavdet e Blinken dhe Yuri Kimit dhe ka vendosur q n ditn e gjyqit t McGonigal, t sfidoj drejtsin amerikane duke "marr" me vete Dorian Dukn, n Konferencn e siguris q zhvillohet n Mynih t Gjermanis.

  Rastsi ose jo, pjesmarrja e Duks n konferencn e Mynihut, sht ‘zbuluar’ rastsisht nga nj foto e postuar nga ministri i Mbrojtjes s Greqis n platformn “X”.

  N foton e postuar nga ministri grek gjat takimeve t tij me Hillary Clinton dhe zyrtar t lart t BE-s, n sfond shfaqet dhe Dorian Duka.


  At the Munich Security Conference #MSC2024 ith the former US Secretary of State @HillaryClinton, and the US Assistant Secretary of State for Energy Resources Geoffrey Payatt @AsstSecENR. pic.titter.com/OUYUsRTdc6

  — Nikos Dendias (@NikosDendias) February 16, 2024


  Emri: auto_ab17927d-c146-48d2-948a-44acc974775e1708105211.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 43.8 KB

  Edhe pse i prfshir n dosjen McGonigal dhe i thirrur disa her nga SPAK-u pr kt shtje, Duka duket se nuk e ka frik SPAK-un njjt si Rama, dhe ky i fundit e ka future prsri nn sqetull kshilltarin e tij “papages” duke e br pjes t takimeve t mdha ndrkombtare ku marrin pjes shum lider botror.

  Kur shprtheu skandali me McGonigal Rama tha pr shefin e FBI-s q e kam shok n kuptin anlisht t fjals, ndrsa pr Dukn tha se ishte i partive t tjera dhe e kishte patur disa koh kshilltar p pages.

  Nuk sht e rrall q Rama t’i bj hasha miqt kur trembet nga ndonj afera, kur e percepton se rreziku ka kaluar ai nuk e ka pr gj q t’i bj miq prap, si sht rasti i fundit me Dukn.


  Syri

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-12-2022, 13:12
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-07-2022, 14:29
 3. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-01-2016, 18:40
 4. Toni Bler/ Si i mer parat kshilltari i Rams?
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 20-07-2015, 09:58
 5. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-08-2006, 14:40

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •