Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet nė Bllog
  12

  1/28/2023 - Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare feston 87 vjetorin e lindjes!

  Presidenti Begaj: Kėnaqėsi t’i urojmė ditėlindjen mjeshtrit tė letėrsisė shqipe, Ismail Kadare

  Emri: beg1-1536x1024.jpg

Shikime: 1745

Madhėsia: 43.8 KB

  Presidenti Bajram Begaj ka uruar sot poetin Ismail Kadare nė 87-vjetorin e lindjes.

  “Patėm kėnaqėsinė qė sė bashku me Armandėn, t’i uronim sot ditėlindjen mjeshtrit tė letersisė shqipe, Ismail Kadare.
  I pėrkthyer nė mbi 45 gjuhė, ai ėshtė ambasadori mė i mirė i kulturės shqiptare, historisė dhe identitetit tonė, shkrimtari dhe intelektuali qė e ka rritur dhe nderuar emrin e Shqipėrisė nė botė“, shkruan Presidenti Begaj nė njė mesazh nė Facebook.

  Emri: beg.jpg

Shikime: 47

Madhėsia: 46.9 KB

  Emri: beg2.jpg

Shikime: 3554

Madhėsia: 40.6 KB

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet nė Bllog
  12

  Pėr: 1/28/2023 - Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare feston 87 vjetorin e lindjes!

  Rama, njė urim tė gjatė pėr Ismail Kadarenė: Po tė mos ishe ti…

  Emri: ismail.jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 38.3 KB

  Urimi i kryeministrit Edi Rama pėr Ismail Kadarenė, nė ditėlindjen e tij:

  Duke shkruar pėr tė kėtė urim, mė erdhi nė mend se sa shumė njerėz kanė marrė penėn qė tė bėjnė libra, dizertacione, mastera, doktoratura, referate, artikuj, shkrime, jetėshkrime e shkarrashkrime, me ditirambe, vlerėsime e deri edhe ofendime, pėr librat e tij e pėr tė vetė dhe se sa pak gjasė ka, qė vargmalet e letrave tė tyre tė kenė njė fat mė tė mirė se sa kėshtjellat e rėrės, qė kalamajtė ngrenė buzė detit, duke parafytyruar heronjtė e pėrrallave e tė balladave apo bajlozėt e gogolėt e kėrcėnimeve tė dėgjuara pėrpara gjumit.
  Dhe me kėtė mendim po e le kėtė shėnim (qė tė njėjtin fat me ato kėshtjella do tė ketė) me njė falenderim tė thjeshtė, pa pretenduar asgjė mė shumė se sa shprehjen e mirėnjohjes sė madhe ndaj Ismailit pėr monumentin fantastik qė i ka ngritur gjuhės shqipe, duke ma bėrė edhe mė tė madhe dashurinė pėr kėtė gjuhė tė hatashme, tė cilėn ne shqiptarėt kemi fatin tė flasim e tė shkruajmė si gjuhė amtare; pėr kėnaqėsinė e jashtėzakonshme tė udhėtimeve nė botėn e ngjarjeve, personazheve, emocioneve qė ai ka jetėsuar me lehtėsinė e njė magjistari, nxjerrė nė dritė fuqinė e njė ekzorcisti dhe magazinuar me saktėsinė e njė gjirokastriti; pėr hidhėrimet qė u ka shkaktuar mediokėrve e pėr buzėplasjen qė u ka provokuar xhelozėve me suksesin e tij jehues nė dhjetra gjuhė tė kėsaj bote, e patjetėr edhe pėr debatin e pambarimtė mes barrikadave, ku janė rreshtuar pėrballė tash 30 vjet, admiruesit e shkrimtarit dhe gjykatėsit e qytetarit a thjesht njeriut Ismail Kadare – ku unė vetė kam mėsuar e kuptuar jo pak me kalimin e viteve…
  Ah, krejt personale kjo, po edhe pėr Vladimir Majakovskin, gjeniun vullkanik tė poezisė ruse, qė po tė mos ekzistonte Ismail Kadareja nuk do ta kisha njohur kurrėn e kurrės dot, nė njė prej takimeve mė tė mahnitshme tė jetės sime me letėrsinė!
  Po ndalem kėtu dhe duke uruar sot bashkė me ditėlindjen e tij edhe qė gojėdhana se Ismaili nuk shkruan mė, tė jetė vetėm njė lojė e tij e radhės me personazhet e jetės reale, ku ai gjithnjė ka qenė si njė i huaj me prejardhje e me pashaportė shqiptare, fjalėn e fundit tė kėtij urimi ia le Majakovksit tė shqipėruar prej Kadaresė:

  “Mendimin tuaj,
  qė ėndėrron nė trurin e butė,
  si lakeu i dhjamur nė kanapenė me zdral,
  do ta tall me zhelen e pėrgjakur tė zemrės;
  gjersa tė ngopem, idhnak e brutal.”
  (er 2021)

  Koha Jone
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

Tema tė Ngjashme

 1. Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 28-08-2023, 16:27
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2022, 17:34
 3. Gėzuar 80 vjetorin Ismail Kadare!
  Nga Albo nė forumin Pėrshėndetje dhe urime
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-01-2016, 17:14
 4. Ismail Kadare nė 75 vjetorin e ditėlindjes
  Nga Guri i Kuq nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 13-05-2012, 21:48
 5. Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 04-03-2012, 20:55

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •