Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Pretendimet e prodhuesve të vaksinave ndaj covid-19 përballë statistikave të tre viteve të fundit

    Pretendohet një milion jetë të shpëtuara

    Komentet mbi Kapacitetin Shtetëror Covidologji: Pjesa 1

    Nga Bret Swanson

    2 Nëntor 2022

    Politikat e miratuara për të luftuar Covid-19 po prodhojnë një shkrirje ekonomike inflacioniste në mbarë botën. Ky rezultat makro ndjek shtigje të pafundme të vuajtjeve individuale. Po, nga vetë Covid-19, por edhe nga bllokimet, mbylljet, mandatet, kufizimet e trajtimit dhe kaskada e efekteve sociale, shëndetësore dhe mikroekonomike që rezultojnë. Pandemia gjithashtu dha mundësinë për të shkelur të drejtat themelore, si kur agjencitë qeveritare shëndetësore dhe të zbatimit të ligjit bashkëpunuan me firmat e Big Tech për të shtypur fjalimin dhe debatin shkencor.

    Megjithatë, sipas një shkolle mendimi, politika e Amerikës për pandeminë ishte shpesh mjaft e suksesshme. Aty ku SHBA dështuan, në këtë tregim, ajo u pengua nga shumë pak veprime nga autoritetet agresive. Në një ese të re për Qendrën Niskanen, "Të paaftët: Si rezultati i pandemisë i dënoi mungesa e kapacitetit shtetëror," Brink Lindsey përfundon se:

    Dështimi për të formuluar dhe zbatuar një strategji për fitoren ishte, në fund të fundit, një dështim i imagjinatës: një dështim për të shkundur një mentalitet të pajtueshmërisë që lidhet me ndjekjen e procedurave të vendosura dhe për të adoptuar në vend të kësaj një mentalitet luftarak të dedikuar për arritjen e rezultateve të dëshiruara.
    Ky është një argument i guximshëm. Ajo sjell ndërmend strategjinë e dukshme të Kinës me zero-Covid, e cila ende po mbyll qytetet e mëdha dhe po monitoron çdo lëvizje të qytetarëve me pasaportat e smartfonëve. Shumë autoritete perëndimore të shëndetit publik kaluan shumë larg terrenit të tyre historik dhe në thelb drejtuan kombet për dy vjet. Lindsey mendon se në SHBA nuk kanë shkuar aq larg sa duhet.

    Pandemia është pafundësisht e shumëanshme, kështu që zbërthimi i argumentit të Lindsey do të kërkojë disa postime. Lindsey pretendon se:

    - Bllokimet e gjera shpëtuan shumë jetë dhe ishin kryesisht të vlefshme. Ne mund të kishim shpëtuar edhe më shumë njerëz në 2020 me bllokime edhe më të rrepta;

    - Mbyllja e shkollave mund të jetë e tepruar, por nuk është një punë e madhe;

    - Qeveria dhe shoqëria amerikane treguan se mund të mobilizohej në një shkallë të gjerë. Mosfunksionimi politik na pengoi nga mobilizime edhe më të mëdha, të cilat mund ta kishin shtypur virusin;

    - Fiaskoja e hershme e testimit të CDC pati një ndikim shkatërrues në trajektoren e pandemisë. Nëse do të kishim teste më të mira më herët, do të kishim shpëtuar shumicën e viktimave në vitin 2020;

    - vaksinat ishin ndër sukseset më të mëdha në historinë shkencore.

    Ajo që ajo lë mënjanë është ndoshta edhe më zbuluese. Lindsey nuk adreson ose mezi e pranon:

    - kostot e bllokimeve dhe mbylljes së shkollave;

    - mundësia që trajtimi i hershëm me barna gjenerike të disponueshme, të lira, mund të ketë shpëtuar mijëra jetë dhe gjithashtu të ketë ndryshuar trajektoren e virusit, as goditjen e FDA dhe NIH ndaj këtyre barnave të përditshme;

    - Vlerësimet e shkallës së vdekshmërisë së infeksionit (IFR), duke demonstruar diferencën ekstreme të rrezikut midis grupeve të moshës dhe shëndetit, një nga karakteristikat më të habitshme të Covid-19;

    - krahasimet ndërkombëtare, duke përfshirë faktin se shumë kombe me të ardhura të ulëta me kapacitet të vogël shtetëror (ose vende të zhvilluara që ndoqën një strategji të lehtë, si Suedia) ia kaluan shumë vendeve të pasura me kapacitet të madh shtetëror;

    - anët negative të mandateve të vaksinave, të cilat pushtuan autonominë personale, kushtuan punë dhe arsimim, tkurrën fuqinë punëtore, dëmtuan gatishmërinë ushtarake dhe imponuan një politikë të vetme, pavarësisht nga rreziku;

    - anët e mundshme negative, rreziqet dhe efektiviteti i vaksinave, duke përfshirë ngjarjet negative individuale, mosfunksionimin e vazhdueshëm imunitar dhe dinamikën evolucionare të nivelit të popullsisë;

    - bazat e virologjisë dhe epidemiologjisë, duke përfshirë konceptet themelore si imuniteti i tufës;

    - rritja e bezdisshme e vdekshmërisë së tepërt për të gjitha shkaqet dhe jo-Covid në SHBA dhe shumë vende të zhvilluara, ende në vazhdim sot;

    - dështimi për të zhvilluar debate të forta publike, ose shkaqet e një diskutimi të tillë, siç është censura nga Big Media, Big Tech dhe Big Medicine; dhe

    - rezultatet makroekonomike të këtyre pohimeve të fuqishme dhe të paprecedentë të kapacitetit të shtetit – duke ulur në mënyrë dramatike ofertën e prodhimit, të punës dhe rrjetave të prodhimit, ndërkohë që plotësojnë kërkesën me triliona në shpenzime parash dhe shtypje.

    Mund të vazhdonim. Ne do të trajtojmë shumë nga këto suksese të pretenduara, lemza të ekzagjeruara, dëme të nënvlerësuara, koncepte të shpërfillura dhe dështime të zbritura në artikujt e ardhshëm.


    Pretendimi i madh

    Por së pari, ne marrim pohimin më të madh që mbështet analizën e Lindsey - pretendimin se vaksinat shpëtuan më shumë se një milion jetë amerikane vetëm në vitin 2021. Lindsey dëshpërohet:

    E vetmja fushë ku reagimi ndaj pandemisë së SHBA-së jo vetëm që i përmbushi, por edhe i tejkaloi pritshmëritë ishte zhvillimi i vaksinës…

    Rezultati ishte një sukses spektakolar dhe historik – një sukses që meriton të përmendet në të njëjtën frymë me Projektin Manhattan, transportin ajror të Berlinit dhe Projektin Apollo.
    Një besim i tillë do të ngrinte natyrshëm vlerësimin e dikujt për efektivitetin e përgjithshëm të politikës pandemike në veçanti dhe të kapacitetit të shtetit në përgjithësi.1 Një milion janë shumë njerëz! Totali i vdekjeve nga të gjitha shkaqet në SHBA për vitin 2021 ishte 3,457,517. Dështimi për të shpëtuar një milion njerëz do të kishte rritur vdekjet totale amerikane vitin e kaluar me 31%.

    Por a mbahet nën shqyrtim ky pretendim për “1 milion të kursyer”? Le të hedhim një vështrim.

    Pretendimi vjen nga një studim i dhjetorit 2021 nga Fondi i Commonwealth.2 Modeli i Commonwealth vlerëson se midis mesit të dhjetorit 2020 dhe 30 nëntorit 2021, vaksinat Covid-19 kursyen jetën e 1.087 milion amerikanëve. Kryerja e analizave të tyre deri në fund të dhjetorit 2021 do të kishte shpëtuar edhe më shumë jetë hipotetike. Pra, kritika jonë, e cila supozon vetëm 1,087 milionë të kursyera për të gjithë vitin, është konservatore nga këndvështrimi ynë.

    Për të kuptuar se sa i jashtëzakonshëm është pretendimi i kursyer prej 1 milion, duhet të shohim se çfarë ka ndodhur në të vërtetë.

    Në diagramin e mëposhtëm, mund të shihni grafikun e "Bota jonë në të dhënat", që tregon vdekjet aktuale kumulative të Covid-19 në SHBA - 350 555 në 2020 dhe 475 059 në 2021. Shënimet tona janë rozë, blu dhe gri. Pavarësisht administrimit të 520 milionë dozave të vaksinës në vitin 2021, Covid mori 124,504 jetë më shumë amerikanë në 2021 sesa në vitin 2020. Duke kaluar menjëherë këtë dështim të dukshëm, Lindsey pretendon, bazuar në analizën e Fondit të Commonwealth, se vaksinat shpëtuan 1.087 milionë amerikanë nga vdekja në 20. Si mund të jetë kjo?

    Emri:  d072ca9a-4784-4035-bee0-8ca09a645493_1470x1748.jpg

Shikime: 73

Madhësia:  38.4 KB
    Ky diagram tregon vdekjet zyrtare kumulative të Covid-19 në SHBA, krahasuar me pretendimet se vaksinat Covid-19 shpëtuan 1.087 milion jetë amerikane në 2021.


    Pretendimi "1.087 milionë të shpëtuar" nënkupton se pa vaksina, 1.562 milionë amerikanë do të kishin vdekur nga Covid-19 në 2021. Kjo do të kërkonte një përshpejtim tronditës të vdekjeve nga Covid-19 - gati 4.5 herë më shumë se numri i atyre që vdiqën në 2020. bota ku shumë nga qytetarët tanë më të rrezikuar i ishin nënshtruar Covid-19 në vitin 2020, ku me sa duket po bëheshim më mirë në trajtimin e sëmundjes, ata pohojnë se katër herë e gjysmë më shumë njerëz do të vdisnin në 2021. A duket kjo e besueshme?

    Përshpejtim i papranueshëm

    Duke përdorur shifrën konservatore prej 1.087 milionë të kursyera në vitin 2021, merrni parasysh se çfarë nënkupton 1.562 milionë vdekjet totale të Covid-19 në SHBA:

    - Kjo është 4,279 vdekje nga Covid-19 çdo ditë për të gjithë vitin.

    - Në botën reale, asnjë ditë e vetme nuk e ka arritur atë nivel.

    - Vetëm shtatë ditë ka kaluar në 4000 vdekje në SHBA.

    - Të shtatë këto ditë ndodhën pasi filloi prezantimi i vaksinës. (8, 12, 20, 27 janar dhe 22 dhjetor 2021; 28 janar dhe 4 shkurt 2022.)

    - Zero ditë para vaksinimit tejkaloi 4,000 vdekje.

    - Kulmi kundërfaktual i modelit gjatë gushtit-tetorit 2021 gjeneron norma të paprecedentë të vdekjeve ditore për shumë javë, më shumë se dyfishi më i lartë i parë kudo në botë – edhe për një ose dy ditë, e lëre më një periudhë shumëjavore – që nga fillimi i pandemi.

    - Gjatë këtij kulmi, modeli gjeneron norma ditore të vdekjeve për disa javë katër deri në gjashtë herë më të larta se çdo gjë që shihet në SHBA gjatë gjithë pandemisë.

    - Totali i vdekjeve nga të gjitha shkaqet në SHBA për vitin 2021 ishte 3,457,517. Pretendimi prej 1.087 milion nënkupton se pa vaksinat Covid, SHBA do të kishte pësuar 31% më shumë vdekje totale nga çdo shkak, në krye të vitit më të keq ndonjëherë.

    Një ekip nga Imperial College-Londër përdori një analizë të ngjashme për të marrë 20 milionë jetë të shpëtuara në mbarë botën në vitin 2021. Grupi HART nga Britania e analizoi atë punim, i cili u botua në Lancet, dhe dha një shembull se sa fals është modeli.

    Azia Juglindore tregon gjithashtu një histori të rëndësishme. Këto vende janë shumë të vaksinuara dhe megjithatë me valën e fundit të Omicron ata kanë përjetuar vdekshmëri që arrin në 300, 400 ose edhe më shumë për milion. Ky është i njëjti rend i përmasave që përjetoi Evropa në pranverën e vitit 2020, me variantin origjinal dhe para vaksinimit. Pretendimi se vaksinat parandalojnë 80%+ të vdekjeve nga Covid nuk përputhet me atë që po ndodh në botën reale.

    Dr. Clare Craig postoi një video të shkurtër në Twitter rreth përshpejtimit të pashpjegueshëm të vdekjes kundërfaktuale të modeles që kërkohet për të shpëtuar 20 milionë njerëz.

    Emri:  6a87e5ab-45e1-4f7a-8bdf-a79466f721bc_2120x1654.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  32.8 KB
    Analiza e Grupit HART të modelit të Kolegjit Imperial, i cili gjeneron një rritje gjigante kundërfaktuale të vdekjeve në 2021 krahasuar me 2020.


    Një person normal mund të supozojë se një vaksinë e suksesshme do të reduktonte vdekjet nga sëmundja e synuar. Më poshtë mund të shihni një skenar thjesht hipotetik në të cilin një vaksinë gjysmë e suksesshme zbut pjerrësinë e vdekjeve pas prezantimit. Në këtë rast, vaksina redukton vdekjet në vitin 2021 në rreth 175,000, ose gjysmën e asaj të vitit 2020.

    Emri:  a1ae9a18-0cd4-4180-9cad-a3d59a12618b_2006x1578.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  36.7 KB
    Këtu është një skenar thjesht imagjinar në të cilin një vaksinë gjysmë e suksesshme zvogëlon vdekjet nga Covid-19 përgjysmë në 2021 krahasuar me 2020. Në vend të kësaj, vendosja masive e 520 milionë dozave të një vaksine "që rrjedh" josterilizuese çoi në konvergjencë në variante më infektive. , e cila i shpëtoi mbrojtjes nga vaksinat, zgjati jetën e pandemisë, rezultoi në shumë më shumë vdekje në 2021 sesa 2020, dhe më pas nxiti transmetimin viral edhe më të shpejtë në 2022.

    Në vend të kësaj, përmes artit të modelimit, ku vdekjet kundërfaktuale janë fryrë përtej çdo besueshmërie, na thuhet se një përshpejtim 35% i vdekjeve nga Covid-19 në vitin e dytë të një pandemie – me 520 milionë doza vaksinash! – është një sukses i jashtëzakonshëm. Tani ky është një pohim i guximshëm.

    Të dhënat e botës reale gjithashtu hedhin poshtë drejtpërdrejt efektivitetin e vaksinës të supozuar nga modeli. Për shembull, në Skoci midis gushtit 2021 dhe shkurtit 2022, 84.7% e të gjitha vdekjeve nga Covid-19 ishin në mesin e të vaksinuarve.

    Emri:  e59c5f42-e771-4dde-b40e-9b5f91605fb9_2356x1426.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  47.9 KB
    Në Skoci midis gushtit 2021 dhe shkurtit 2022, 84.7% e vdekjeve nga Covid-19 ishin në mesin e të vaksinuarve.

    Mos harroni gjithashtu, vlerësimi i fundit i shkallës së vdekshmërisë së infeksionit Covid-19 (IFR) për njerëzit e pavaksinuar, të pa infektuar kurrë nën 70 vjeç është 0,095%. Vjen edhe një herë nga profesori i Stanfordit, John Ioannidis dhe kolegët e tij. Duke analizuar studime të shumta IFR nga e gjithë bota, ata përditësojnë IFR-të e shtresuara sipas moshës më poshtë. Përveç supozimeve të tjera të pamundura – të tilla si efektiviteti i vaksinës për shpëtimin e jetës gati 100% – pretendimi i 1 milion i shpëtuar do të kërkonte që IFR e Covid-19 të ishte rritur afërsisht me një faktor prej 10 në 2021. Delta dukej të ishte disi më patogjene sesa variantet e mëparshme. Por 10 herë më vdekjeprurëse?

    Emri:  121c2db2-274f-45f7-ab90-0d26c06d4f5e_765x1179.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  37.3 KB
    Këto vlerësime të fundit të IFR rrjedhin nga studimet e qindra miliona individëve të pavaksinuar, të pa infektuar kurrë në të gjithë globin.

    Në postimet e ardhshme, ne do të trajtojmë tema të lidhura me vaksinat, duke përfshirë:

    - një dinamikë komplekse në të cilën konvergjenca në Delta-n më infektive, më patogjene, që i shmanget vaksinës, ka të ngjarë të jetë rezultat i presionit ekstrem evolucionar të ushtruar nga fushata e vaksinimit masiv; dhe

    - masa vendimtare e vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet. Pas miliarda dozave të vaksinave, vdekjet nga Covid-19 dhe vdekjet jo nga Covid-19 - dhe kështu të gjitha vdekjet - janë rritur shumë. Pothuajse në të gjitha vendet e zhvilluara me norma të larta të vaksinave, shëndeti i përgjithshëm është shumë më i keq tani sesa përpara prezantimit të vaksinës.

    Tani për tani, ne kemi mësuar diçka të re për vitet e fundit. Bazimi i analizës së pandemisë jo në realitet, por në një model me të meta kaq të dukshme dhe gjigante, ndihmon në shpjegimin e të menduarit dhe veprimeve jo vetëm të ekspertëve të shëndetit publik, por edhe të komunitetit më të gjerë të politikave publike.


    Burimi: Substack

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pretendimet e prodhuesve të vaksinave ndaj covid-19 përballë statistikave të tre viteve të fund

    Halucinacion i dyfishtë

    Modeli i përditësuar kërkon 3.26 milionë jetë të shpëtuara: Komente mbi Kapacitetin Shtetëror Covidology: Pjesa 2

    Nga Bret Swanson

    11 Dhjetor 2022

    Fondi i Commonwealth është rikthyer me një tjetër vlerësim të mrekullueshëm. Ky është grupi kërkimor, ju mund të kujtoni, në të cilin u mbështetën Kapaciteti Shtetëror Covidians për të pretenduar se vaksinat Covid-19 shpëtuan më shumë se një milion jetë në SHBA në vitin 2021. Ne analizuam modelin e Commonwealth disa javë më parë, duke vënë në dukje të pabesueshmen e tij nënkupton se, pa vaksina, 4.5 herë më shumë njerëz do të kishin vdekur në 2021 sesa në vitin e pavaksinuar pandemik të 2020.

    Kthehu te tabela e vizatimit, mund të mendohej. Koha për vetë-reflektim. Le të mprehim lapsat tanë. Nuk ka fat të tillë.

    Përditësimi i Commonwealth nuk korrigjon gabimet e dukshme. Në vend të kësaj, ajo dyfishohet - fjalë për fjalë - duke prodhuar halucinacione vërtet të turbullta. Edhe pse viti 2022 dominohej nga variantet më të buta Omicron, përditësimi pretendon se vaksinat shpëtuan 2.168 milionë jetë – dy herë më shumë sesa pretendohej në 2021. Modeli gjithashtu sugjeron, pa vaksinat, Covid-19 do të kishte vrarë 2.42 milionë amerikanë në 2022. Kjo është një numër befasues 6.9 herë më i madh se numri i të vdekurve nga Covid-19 në vitin 2020. (Me sa mund të themi, modeli nuk parashikon ndonjë dëm të mundshëm të vaksinës, gjë që redukton më tej besueshmërinë e saj.)

    Më poshtë, ne përditësojmë grafikun tonë, duke filluar me vdekjet kumulative të Covid në SHBA nga Bota jonë në të Dhëna, më pas duke e shënuar me komentet tona në ngjyrë blu, rozë dhe gri.

    Skedarët e Bashkëngjitur 180090
    Kontrolli i shëndetit: Fondi i Commonwealth pretendon se në mungesë të vaksinave Covid-19, 2.42 milionë amerikanë do të kishin vdekur nga Covid në 2022, kur dominonin variantet më të buta Omicron. Ky është 6.9 herë numri i atyre që kanë vdekur në vitin 2020.

    Kini parasysh se në vitin 2019, numri i përgjithshëm i vdekjeve nga të gjitha shkaqet në SHBA ishte 2.85 milionë. Vdekjet totale në SHBA në vitin 2010 ishin 2.47 milionë. Commonwealth vlerëson se në vitin 2022, në mungesë të vaksinave, 2.42 milionë do të kishin vdekur vetëm nga variantet më të buta Omicron, të gjitha shkaqet e tjera të përjashtuara.

    Siç e supozuam herën e kaluar, kjo mendësi e pa ankoruar, e ilustruar dhe e nxjerrë nga analiza të panumërta, ndihmon në shpjegimin pse kaq shumë njerëz në shëndetin publik dhe politikat publike mund të marrin kaq shumë diagnoza dhe receta pandemike kaq shumë, shumë të gabuara.

    Komentet mbi Covidologjinë e Kapacitetit Shtetëror

    Lexoni pjesen e parë postuar më lart në këtë temë.


    Burimi: Substack

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pretendimet e prodhuesve të vaksinave ndaj covid-19 përballë statistikave të tre viteve të fund

    Kush donte me të vërtetë të shpejtonte kurimin?

    Komentet mbi Kapacitetin Shtetëror Covidologjik: Pjesa 3

    Nga Bret Swanson

    2 Janar 2023

    Po, po flas për mjetet juridike për Covid-19. Dhe ndërsa jemi në të, kush i ka kuptuar më mirë shkallët e vdekshmërisë së infeksionit (IFR), "imunitetin e tufës" dhe mutantët e arratisjes?

    Ekonomistët e George Mason, Tyler Cowen dhe Alex Tabarrock pyesin veten nëse shkencëtarët që favorizuan një qasje "mbrojtjeje të fokusuar" ndaj Covid-19 kujdesen vërtet për të moshuarit.

    - Kush ishte në të vërtetë për "mbrojtjen e fokusuar të të pambrojturve"?

    Nëse nuk e keni ndjekur Shkollën e Covidologjisë George Mason, shkruan Tyler, "nuk po bënit shumë për të mbrojtur të pambrojturit". Kjo është e çuditshme. Sepse SHBA dhe pjesa më e madhe e botës së zhvilluar ndoqën librin e tyre të lojërave dhe rezultati ishte një nga katastrofat më të mëdha të politikës publike të Perëndimit.

    Studiuesit e George Mason po kritikojnë më së shumti atë që mund të quhet Stanford School of Covidology, e udhëhequr nga Dr. Jay Bhattacharya, John Ioannidis dhe Scott Atlas. Shkolla e Stanfordit kundërshtoi mbylljet masive të bizneseve, shkollave dhe shumicës së institucioneve dhe në vend të kësaj kërkoi "mbrojtje të fokusuar" të vulnerabël, veçanërisht të moshuarve. Mbrojtja e të pambrojturve nënkuptonte gjithashtu mbrojtjen e fëmijëve dhe të varfërve nga ndikimet shkatërruese të mbylljeve të batanijeve. Dr. Bhattacharya, Martin Kulldorff dhe Sunetra Gupta përshkruan qasjen bazë në Deklaratën e Madhe Barrington.

    GBD, megjithatë, nuk ishte fjala e tyre e vetme apo e fundit. Shkolla e Stanfordit ishte e hapur për të dhëna të reja, ide të reja dhe bashkëpunime të reja me mjekë dhe shkencëtarë që po mësonin për trajtime të reja, mbrojtje të reja dhe vaksina të reja. Shkolla George Mason, ndërkohë, i qëndroi ngurtë planit të autoriteteve perëndimore të shëndetit publik - mbyllje pa dallim, mos trajtoni herët, mos bëni dallime sipas rrezikut dhe përfitimit ose vëzhgimit klinik, vaksinoni të gjithë maksimalisht dhe demonizoni ata që nuk pajtohen.1


    Kritika e Kapacitetit të Shtetit

    Le të ribotojmë postimin e Tyler dhe më pas të përgjigjemi.

    Po e kam fjalën gjatë epidemisë së Covid-19. Si një postim vijues për Alex-in dhe vazhdimin e tij, këtu janë disa nga masat efektive në mbrojtjen e të pambrojturve, ose do të kishin qenë më efektive, po t'i kishim bërë më mirë:

    1. Vaksinat, duke përfshirë miratimin e shpejtë të tyre.

    2. Përgatitja e spitaleve në janar, pasi u bë e qartë se duhet ta bënim këtë. Kjo gjithashtu do të kishte bllokime të kufizuara! E megjithatë ne në thelb nuk bëmë asgjë.

    3. Përshpejtimi dhe përmirësimi i procesit të kërkimit për mjetet juridike dhe mbrojtje kundër Covid.

    4. Dozat e para Së pari, kur ajo politikë ishte e përshtatshme, midis ideve të tjera të politikave (NYT).

    5. Pajisje testuese efektive dhe të shpejta, të disponueshme në treg.

    Nëse do të promovonit ato ide, po vepronit në favor të mbrojtjes së të pambrojturve. Nëse nuk do t'i promovonit ato ide, por në vend të kësaj folët për "mbrojtjen e të pambrojturve" në një mënyrë shumë abstrakte, nuk po bënit shumë për të mbrojtur të pambrojturit.

    Dhe këtu janë tre veprime që rrezikuan të pambrojturit në vend që t'i mbrojnë ata:

    5. Publikimi i letrave që sugjerojnë një shkallë shumë, shumë të ulët të vdekshmërisë nga Covid-19, dhe më pas qëndrimi me ato rezultate në paraqitjet në media pasi rezultatet e përmendura dukeshin jashtëzakonisht të pamundura për të qenë të vërteta.

    6. Mbajtja e lidhjeve të paqarta (ose në disa raste jo aq të paqarta) me grupet antivaks.

    7. Duke mos menduar se si doktrinat e "imunitetit të tufës" mund të modifikohen nga mutacionet e vazhdueshme.

    Mbani në mend të gjitha këto herën tjetër që do të dëgjoni frazën "të mbroni të pambrojturit".

    Shumica e këtyre pikave, për të qenë të sjellshëm, janë jashtë bazës.

    1. Mjekët e Deklaratës së Madhe të Barringtonit, objektivat më të dukshme të Tyler, favorizuan në mënyrë eksplicite vaksinimin e të moshuarve dhe e panë atë si një komponent kyç të "mbrojtjes së fokusuar". Do të kishte qenë shumë e preferueshme nëse do të përqendronim vaksinat në këtë popullatë.

    2. Përgatitja e spitaleve? Sigurisht. Por si duket përgatitja e spitaleve? Përveç disa zonave, kapaciteti i spitalit nuk ishte kurrë faktori kufizues më i rëndësishëm për trajtimin e Covid-19. Do të kishte qenë shumë më e rëndësishme që edhe më shpejt (a) të largohej nga ventilatorët si një trajtim i linjës së parë; (b) të miratojë protokollin e kortikosteroideve dhe antikoagulantëve të Dr. Pierre Kory për të luftuar inflamacionin dhe mpiksjen; (c) shmangni efektet shkatërruese toksike të Remdesivir-it, të cilin Dr. Anthony Fauci e caktoi shpejt "standardin e kujdesit" të spitalit, pavarësisht nga provat e kundërta, dhe që dërgoi miliarda dollarë në sistemet shëndetësore pavarësisht nga dëmtimet e përhapura të pacientëve; (d) dëgjoni mjekët e kujdesit kritik të klasit botëror si Paul Marik dhe Joseph Varon, regjimi i trajtimit të të cilëve ishte tre deri në katër herë më efektiv se "standardi i kujdesit" Fauci, por u bllokua nga administratorët djallëzorë të sistemit shëndetësor që iu përgjigjën stimujve të dëmshëm të Medicare .2 Më vonë, mandatet e vaksinave reduktuan ndjeshëm fuqinë punëtore të spitalit, pasi infermierët, stafi, madje edhe disa mjekë u larguan ose u pushuan nga puna. Në këtë mënyrë, Kapaciteti Shtetëror Covidology uli kapacitetin e spitalit.

    3. Po, nëse vetëm. Trajtimi i hershëm i Covid-19 do të kishte mbajtur shumicën e njerëzve jashtë spitalit dhe do të kishte shpëtuar qindra mijëra jetë. Por ne bëmë të kundërtën. Në pranverën e vitit 2020, FDA bllokoi aksesin në stokun kombëtar prej 60 milionë dozash të hidroksilklorinës. The Lancet publikoi, më pas tërhoqi, një studim të plotë mashtrues që kërkon të minojë HCQ. Studimi ishte shumë me ndikim në botën e mjekësisë dhe në kohën kur u tërhoq, dëmi ishte bërë. Edhe nëse HCQ do të ishte vetëm mesatarisht efektive, kjo nuk është "mjekime përshpejtuese".

    a. Kur gjetëm një ilaç edhe më të mirë - ivermectin - shëndeti publik bëri një luftë edhe më të egër dhe të fshehtë kundër tij. Në revistat mjekësore, media, spitale dhe farmaci. Mjekët që trajtonin pacientët me sukses me këto dhe medikamente të tjera të njohura dhe suplemente u shpifën egërsisht dhe u përjashtuan nga spitalet, praktikat, shoqëritë mjekësore, mediat sociale dhe jeta publike.

    b. “Procesi i kërkimit për mjetet juridike për Covid” përfshin mjekët e vijës së parë që provojnë terapi dhe gjejnë atë që funksionon. Dr. Bryan Tyson dhe George Fareed në Luginën Imperiale të Kalifornisë gjetën sukses që herët, por shpejt u margjinalizuan. Ata tani kanë parë 20,000 pacientë me Covid, me zero vdekje në mesin e atyre që trajtohen brenda shtatë ditëve nga fillimi. Kardiologu me famë botërore Peter McCullough publikoi herët dhe shpesh mbi protokollet në zhvillim, të cilat dukeshin shumë efektive. Mjekët në mbarë botën lexuan dhe zbatuan këshillat e tij në zhvillim, derisa…

    c. FDA, NIH, CDC, OBSH dhe i gjithë komuniteti i Kapacitetit Shtetëror nisën një sulm të paprecedentë të spektrit të plotë ndaj barnave gjenerike, të lira, super të sigurta, të disponueshme gjerësisht, të cilat, siç rezulton, ishin mjaft efektive. Këto barna ofrohen pa recetë në shumë vende të botës. Me profilet e tyre të jashtëzakonshme dhe të mirëkuptuara të sigurisë, cili mund të ketë qenë rreziku i shpërndarjes së gjerë? Këto nuk kishin nevojë të ishin kura mrekullibërëse. Edhe efektiviteti modest do të rekomandonte përdorim të gjerë. Pse ekonomistët e George Mason nuk i lavdërojnë mjekët e guximshëm që shpëtuan mijëra jetë përballë ndërhyrjes dërrmuese të Kapacitetit të Shtetit? Pse nuk i kritikojnë njerëzit dhe institucionet që bllokuan aksesin – jo përshpejtimin e mjeteve juridike, por ngadalësimin e tyre?

    d. Vëllimi i madh i studimeve që sugjeronin efektivitetin e IVM dhe HCQ ishin shumë bindës.3 Kundërshtarët kishin nevojë për një kundërvënie. Për të forcuar luftën mediatike kundër këtyre trajtimeve dhe mjekëve, dy studime me ndikim – provat TOGETHER dhe ACTIV-6 – u krijuan për të dështuar. Këtu është seria gjithëpërfshirëse me shumë pjesë e Alexandros Marinos që analizon defektet e provave TOGETHER dhe ACTIV-6. Këtu janë Charles Hooper dhe David Henderson në TOGETHER. Dhe këtu është epidemiologu i Yale, Harvey Risch, duke rrëfyer historinë e tërbuar të shtypjes së ilaçeve.

    e. Tyler flet për mjetet juridike të shpejtimit në një mënyrë shumë abstrakte. Por a janë të vetëdijshëm ekonomistët e George Mason për Dr. Risch, McCullough, Kory, Marik, Tyson, Fareed, James dhe Talley, mes qindra heronjve të tjerë të pakënduar të trajtimit të shpejtë? A e dinë ata se përpjekjet më të hershme të Dr. Robert Malone, në janar 2020, u përqendruan në gjetjen dhe dhënien e shpejtë të "trajimeve dhe mbrojtjeve" dhe se ai ka një provë klinike të vazhdueshme?

    5. Në prill 2020, Jay Bhattacharya nga Stanford publikoi një nga studimet e para të seroprevalencës, i cili vlerësoi një shkallë vdekshmërie nga infeksioni (IFR) prej rreth 0.2%. Kjo është afër vendit ku kemi përfunduar. Përmbledhja e fundit e të dhënave mbarëbotërore nga John Ioannidis nga Stanford sugjeron një IFR prej rreth 0.15% – shumë më e lartë për të moshuarit, shumë më e ulët për të rinjtë (shih më poshtë). Pra, pse do të kishte qenë e gabuar që Bhattacharya të "përmbahej[] me ato rezultate" kur ato vazhdonin të dukeshin të vërteta? Paaftësia për të pranuar IFR-në e botës reale të Covid-it dhe diferencën ekstreme të rrezikut midis të moshuarve dhe të rinjve është, deri më sot, një dështim sinjal i shëndetit publik dhe nxitësve të tij të Kapacitetit Shtetëror. Modelet e Kolegjit Imperial filluan një panik në pranverën e vitit 2020 dhe financuesit dhe adhuruesit e tij nuk e korrigjuan kurrë kursin kur vlerësimet e vdekshmërisë rezultuan jashtëzakonisht të gabuara. Tre vjet më vonë, ekipi i Kapacitetit të Shtetit nuk mund të ndalojë së promovuari modele të fantazisë së pastër.

    Emri:  e5afe288-71d7-4a30-8b27-4226b0398754_765x1179.jpg

Shikime: 21

Madhësia:  37.3 KB

    6. Kjo deklaratë fajtor për shoqatë për lidhjet e paqarta, ose jo aq të paqarta, me "grupet anti-vax", është në vetvete e paqartë. Cila është tarifa specifike? Meqë ra fjala, pse ekonomistët e George Mason po mbajnë lidhje të paqarta (ose jo aq të paqarta) me modeluesit e fantazisë, entuziastët e bllokimit që abuzojnë me fëmijët dhe mohuesit e hershëm të trajtimit? Tingëllon goxha keq.

    7. Tyler nuk duket se e ka menduar se si vaksinimi masiv me një vaksinë të shënjestruar ngushtë dhe që rrjedh gjatë një pandemie mund të modifikojë doktrinat e imunitetit të tufës. Pse, për shembull, Japonia e rritur nga uber – me 2.99 doza për frymë – tani po vuan rritjen e saj më të keqe ndonjëherë të rasteve dhe vdekjeve me Covid? Siç kemi shkruar në nëntor 2021, mutantët e arratisjes mund të mos jenë një goditje ekzogjene, por një rezultat endogjen i presionit ekstrem evolucionar të ushtruar nga miliarda doza vaksinash që synojnë një pjesë të virusit. Me fjalë të tjera, ndërhyrjet tona çuan në mutacion dhe konvergjencë më të shpejtë në variantet shumë infektive që shmangin mbrojtjen nga vaksinat. Imprintimi imunitar më pas mbyll profilin imunitar të popullatës në një variant të zhdukur, ndërsa toleranca imune mund të zvogëlojë plotësisht përgjigjen imune. Siç kemi shkruar më herët sot, "Në vend që të arrihet imuniteti i tufës për shkak të rikuperimit masiv nga infeksioni natyror, vaksinimi masiv duke përdorur këto teknologji prodhoi mundësinë e tufës për virusin". (Shih, Më shumë doza vaksinash, më shumë infeksione Covid). Wall Street Journal ka kapur gjithashtu. Shih artikullin e Allysia Finley të 1 janarit 2023: A nxisin vaksinat variante të reja Covid?

    Një rregull i përgjithshëm: sa më afër të jetë dikush me Uashington, DC (ose kryeqytete të tjera kombëtare ose shtetërore), aq më e keqe është analiza e Covid-it.4

    Shkolla Stanford dhe grupi i saj i filialeve të lirshme nuk pajtohen me njëri-tjetrin për çdo temë apo detaj në universin e përhapur Covid. Shumë prej tyre nuk do të pajtohen me pjesë të kësaj analize. Por adhuruesit e Shkollës Stanford shfaqin disa virtyte: të kuptuarit e parimeve bazë të shëndetit publik dhe ekonomik, vlerësimin për reagimet në kohë reale dhe vendimmarrjen e shpërndarë, dhe një gatishmëri për të dëgjuar dhe mësuar.

    Shkolla George Mason, nga ana tjetër, braktisi rrënjët e saj Hayekiane dhe miratoi qasjen e burokracisë politiko-shëndetësore nga lart-poshtë, e cila i përshtatet të gjithëve. Dhe me siguri ekstravagante, jo më pak.

    Bllokimet e tyre të favorizuara për Covid-19, mandatet, ndalimet e hershme të trajtimit - dhe censura e alternativave ndaj të treve - rezultuan në rritje të vdekshmërisë dhe sëmundshmërisë nga të gjitha shkaqet, duke vazhduar edhe sot e kësaj dite.5 Mbylljet e shkollave shkatërruan fëmijët dhe të rriturit e rinj, nga ana arsimore dhe psikologjike. Shtrëngimi i punës dhe prodhimit, i kombinuar me 10 trilion dollarë shpenzime për të "zëvendësuar" atë prodhim të humbur, është një tekst shkollor një rast i politikës ekonomike stagflacioniste siç mund të imagjinohet.

    Tyler dhe Alex kanë mësuar dhe frymëzuar disa breza tani. Ato pasurojnë çdo ditë debatin publik dhe gjallërojnë bisedat tona.

    Kur bëhet fjalë për Covidologjinë, megjithatë, Shkolla e Stanfordit vazhdon të mposht shkollën George Mason.


    Burimi: Substack

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pretendimet e prodhuesve të vaksinave ndaj covid-19 përballë statistikave të tre viteve të fund

    Mbrojtja e Steph Curry: Një model kompjuterik

    Nga Bret Swanson

    8 Janar 2023

    Ekipi i basketbollit i Chicago Bulls dëshiron të testojë aftësitë e mia mbrojtëse. Ata më sjellin në palestrën e stërvitjes dhe Steph Curry, një nga gjuajtësit më të mëdhenj në historinë e basketbollit, është duke pritur.

    Testi është i thjeshtë: Curry mund të bëjë 20 goditje nga prapa vijës së 3 pikëve, ndërsa unë e ruaj atë. A mund ta ndaloj Curry të shënojë?

    Emri:  Screen Shot 2023-01-28 at 4.12.38 PM.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  31.6 KB
    Steph Curry shpërthen për 47 pikë kundër Sacramento, 7 nëntor 2022.

    Në ndeshje, Curry normalisht bën 45% të 3-pikëshave të tij. Në praktikë, Curry bën më mirë se 50%.

    Por sot Curry është përballë meje, një gjashtë këmbë ka qenë. është magjike. Unë jam i ashpër. Ndihem shpejt. Unë jam në fytyrën e Curry. Curry është jashtë sot, sigurisht. Dhe ai qëllon me dorën e majtë. Dhe madje mund ta kem trokitur në bërryl gjatë lëvizjes së tij të gjuajtjes disa herë. Por unë po luaja mirë D. Vërtet.

    Curry bën vetëm 1 nga 20 goditje. Me shkallën e suksesit 5% të Curry (1 nga 20), unë jam rreth 90% efektiv në parandalimin e Curry-t që të shënojë me normën e tij normale prej 50% (10 nga 20).

    Unë jam nënshkruar menjëherë nga demat si specialist i tyre i mbrojtjes. Kujdes Luka, KD dhe LeBron.

    Herën e parë që udhëtojmë në Bay Area për t'u përballur me Curry-n dhe Golden State Warriors, unë jam i shtyrë. Unë do ta mbyll Steph-in. Por Steph nuk duket nervoz. Steph luan vetëm tre tremujorë dhe shënon 45 pikë, duke përfshirë njëmbëdhjetë tre pikë. Warriors mposhtin Bulls 135-102.

    Steph dukej i mrekullueshëm. Por imagjinoni sa më keq do të kishte qenë për Bulls nëse nuk do të kisha mbyllur Steph.

    Le të shohim se çfarë thotë modeli kompjuterik Bulls Analytics.

    - Beep-boop-ba-doop-bop.

    - Unë e parandaloj Curry që të bëjë kosha në një normë prej 90%.

    - Nëse nuk do ta kisha ruajtur, ai do të kishte bërë 110 tre pikësh dhe do të kishte shënuar 450 pikë.

    - Investimi i Bulls ka dhënë rezultat.

    - Thjesht kalova shumë kohë Curry dhe e pengova të shënonte 405 pikë shtesë.

    Luka mendon të dalë në pension.


    Burimi: Substack

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,458
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pretendimet e prodhuesve të vaksinave ndaj covid-19 përballë statistikave të tre viteve të fund

    Ku shkuan të gjithë punëtorët?

    Një vështrim i shkurtër mbi vdekshmërinë nga të gjitha shkaqet në SHBA: Pjesa 5

    Nga Bret Swanson

    19 Janar 2023

    Në një fjalim të 30 nëntorit 2022, mbi "Inflacionin dhe Tregun e Punës", kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell fajësoi shumicën e mungesës prej 3.5 milionësh të vlerësuar në fuqinë punëtore të SHBA për pensionet e parakohshme. Ai gjithashtu fajësoi një pjesë të madhe - midis 280,000 dhe 680,000 - për "Covid-in e gjatë". Megjithatë, në një fusnotë, Powell pranoi një faktor shumë më të zymtë: rreth 400,000 vdekje të papritura midis njerëzve në moshë pune.

    Është e lehtë t'i fajësosh këto vdekje Covid-19. Virusi është sigurisht një shkaktar i rëndësishëm. Por nuk është pothuajse shkaku i vetëm, veçanërisht në mesin e punëtorëve të rinj dhe të moshës së mesme. Ne kemi nevojë për një transparencë më të mirë të të dhënave të qeverisë për të bërë një vlerësim të plotë. Deri atëherë, ne mund të vazhdojmë me të tjerët që gjurmojnë vdekshmërinë për të jetuar - kompanitë e sigurimit të jetës.

    Ndarja e Madhe – 2020 vs. 2021

    Në vitin 2020, Covid-19 mori shumë jetë, madje edhe midis grupeve të përzgjedhura të njerëzve të moshës së mesme, veçanërisht atyre me sëmundje shoqëruese si diabeti. Në vitin 2020, Covid nuk mori shumë jetë njerëzish të shëndetshëm të rinj dhe të moshës së mesme – për shembull, llojet e njerëzve që janë të punësuar në kompani të mëdha dhe të mesme dhe që kanë sigurime të jetës në grup. Siç mund ta shihni në grafikun e mëposhtëm, pagesat e përfitimeve të sigurimit të jetës në grup në 2020 ishin mezi më të larta se në 2018.

    Emri:  03671295-86a4-4dac-8f82-a2532a66f8fd_1776x1270.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  44.9 KB

    Në vitin 2021, megjithatë, pagesat e jetës në grup shpërthyen me 20.7% mbi mesataren pesëvjeçare dhe me 15% gjatë vitit akut pandemik të 2020. Pse të rinjtë e shëndetshëm dhe të moshës së mesme do të fillonin papritur të vdisnin në një numër të madh në vitin 2021 kur ata do të lundruar 2020 me sukses relativ?

    Sidomos kur kemi parasysh se në vitin 2021, SHBA-ja administroi 520 milionë doza vaksinash Covid-19. A nuk duhet që njerëzit e shëndetshëm të punësuar në punë të mira me përfitime të mira, tani të mbrojtur me vaksina, të kenë ecur më mirë në 2021 sesa në 2020? Sigurisht, mbidozat dhe vetëvrasjet janë rritur vitet e fundit. Por këto shkaqe të vdekjes janë më pak të spikatura në mesin e grupeve të jetës në grup në përgjithësi, dhe të dhënat e fundit konfirmojnë se këta nuk ishin shtytës të rritjes së jetës në grup. Çuditërisht, dy nga pikat më të mëdha në vitin 2021 erdhën nga aksidentet vdekjeprurëse automobilistike dhe aksidentet jo-automobilistike.


    Vdekshmëria mes atyre të lindur në Mijëvjeçarin e Ri

    Le të shohim më në detaje disa nga këto grupmosha të të rinjve. Në grafikët e mëposhtëm, ne kemi ndarë totalin e vdekjeve nga të gjitha shkaqet në tre grupe - 30-34, 35-39 dhe 40-44. Vështrimi i vetëm në grafikët e grupmoshave tregon se faktorë të tjerë përveç vetë Covid-19 duhet të kenë nxitur një pjesë të madhe të rritjes së vdekshmërisë tek punëtorët e rinj dhe të moshës së mesme. (Ne po përdorim statistika zyrtare, të cilat ka të ngjarë të mbivlerësojnë vdekshmërinë nga Covid dhe të nënvlerësojnë vdekshmërinë jo-Covid. Është më e mira që kemi për momentin.)

    - Pika më e rëndësishme e përgjithshme është se viti 2021 ishte shumë më i keq për të rinjtë dhe moshat e mesme se 2020.

    - Një tjetër pikë kyçe është se viti 2022 ishte gjithashtu më i keq se 2020, megjithëse jo aq i keq sa 2021.

    - Normat e vdekshmërisë në vitin 2022 ishin ende në mënyrë dramatike më të larta se niveli bazë para pandemisë.

    Emri:  c00a7cb3-6857-4c01-b816-97d70e99590c_1338x1052.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  35.2 KB

    Emri:  003493ab-2f6d-47cd-8f98-2a4c31e9c6d9_1338x1042.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  35.3 KB

    Emri:  984c13d6-e434-4c3b-9009-2b91b34df9b1_1336x1052.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  36.3 KB

    Në tre grafikët e mësipërm, ne vlerësojmë vdekjet totale të 2022* sepse nëntori dhe dhjetori janë ende të përkohshëm dhe i nënshtrohen rishikimeve në rritje. Ne kemi bërë ato që besojmë se janë parashikime të arsyeshme. Shifrat e përqindjes së ndryshimit janë në raport me mesataren 2018-19. Këto janë numra absolut të parregulluar për rritjen e popullsisë ose madhësinë e grupit.

    Covid-19 goditi rëndë në 2020, veçanërisht për të moshuarit, të pambrojturit dhe komorbidët. Me fjalë të tjera, Covid-19 mori shumë nga më të pashëndetshmet nga ne në vitin 2020. Prandaj, në parim, një numër më i vogël njerëzish jo të shëndetshëm mund të ishin të ndjeshëm ndaj Covid-19 në 2021 dhe 2022. Vitet e larta të vdekshmërisë shpesh pasohen nga vdekshmëria e ulët vjet. Pas dy viteve të njëpasnjëshme të vdekshmërisë së lartë, viti i tretë ka edhe më shumë gjasa të jetë me vdekshmëri të ulët. Që viti 2022 të jetë po aq i keq, ose disi më i keq, se viti 2020, është kështu një surprizë e madhe. Variantet më të buta të Omicron të vitit të kaluar e bëjnë shkallën e lartë të vdekshmërisë në vitin 2022 edhe më çuditëse.

    Vdekshmëria nga të gjitha shkaqet është thelbësore për të kuptuar nëse politikat e shëndetit publik po funksionojnë. Numrat e të gjitha shkaqeve mund të ndihmojnë gjithashtu në ekspozimin e arsyetimit të gabuar kur analizat tepër të ngushta, tepër të ndërlikuara ose tepër të zgjuara humbasin ose fshehin sinjale të rëndësishme. Për shembull, një analizë që pretendonte të tregonte se bllokimet ulën vdekjet nga Covid, por që neglizhoi të tregonte se vdekjet e tjera u rritën edhe më shumë, nuk do të pasqyronte tërësinë e efekteve të politikës. Po kështu, një kimioterapi që zvogëlon tumoret, por vret pacientët, mund të jetë e suksesshme në detyrën e saj të ngushtë, por të dështojë në misionin më të madh. Shumica e analistëve dhe autoriteteve shëndetësore injoruan me kujdes të gjitha shkaqet gjatë tre viteve të fundit. Shifrat e mësipërme për të gjitha shkaqet tregojnë se politikat tona për Covid nuk ishin aspak të suksesshme.

    Megjithatë, për qëllime të tjera, është e dobishme dhe madje e nevojshme të shqyrtohen shkaqet specifike. Sinjalet e rëndësishme mund të humbasin gjithashtu në grupime të mëdha - paradoksi i Simpson, për shembull, është një iluzion i zakonshëm statistikor. (Pak kanë gërmuar më thellë, me aq specifikë, sa John Beaudoin, një inxhinier nga Massachusetts, i cili fitoi akses në të dhënat dixhitale të vdekjeve të shtetit të tij për tetë vitet e fundit. Ai tregon se shkaqet specifike të vdekjes rriten dhe bien në momente dhe periudha të rëndësishme. Të dhënat e CDC nuk janë të organizuara me një hollësi të tillë. Më shumë mbi analizën e Beaudoin në javët e ardhshme…)

    Ne e dimë se vitet e fundit panë një rritje të mbidozave të drogës dhe vetëvrasjeve, të cilat u përshpejtuan me bllokimet pandemike. Edhe pse këto prirje shqetësuese nuk mund të shpjegojnë vdekshmërinë e madhe dhe të paprecedentë me të gjitha shkaqet e parë më lart, ne duhet të përpiqemi t'i japim llogari për to. Po kështu, megjithëse Covid-19 nuk shkaktoi të gjitha këto vdekje rekord, ishte një faktor domethënës.

    Shmangia e Punësimit

    Kështu që ne gërmojmë më thellë. Nëse heqim si vdekjet nga Covid-19 ashtu edhe vdekjet e panatyrshme (vrasje, vetëvrasje, mbidozë, etj.), shohim një rritje dramatike të vdekjeve natyrore, jo-Covid-19 midis njerëzve në moshë pune, duke filluar nga pranvera dhe vera e 2021. CDC pastaj ndaloi publikimin e të dhënave të detajuara që shpërndanin këto kategori të veçanta.

    Emri:  f56dae86-6297-4bf0-b9fd-753f0ae0752b_2040x1670.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  39.2 KB

    Por ne e dimë se ky trend ka vazhduar. Në fakt, u përkeqësua shumë. Kështu na thanë kompanitë e sigurimit të jetës. Në një videokonferencë më 30 dhjetor 2021 me Dhomën e Tregtisë së Indianës, CEO i OneAmerica Scott Davison raportoi i tronditur:

    “Dhe ajo që pamë vetëm në tremujorin e tretë, po e shohim të vazhdojë edhe në tremujorin e katërt, është se normat e vdekjeve janë rritur 40% mbi atë që ishin para pandemisë.”

    "40% është thjesht e padëgjuar."

    “Mund të mos jetë e gjitha COVID në certifikatën e tyre të vdekjes, por vdekjet janë vetëm shifra të mëdha, të mëdha.”
    Disa muaj më vonë, Lincoln National raportoi se pagesat e tij për vitin 2021 ishin 1.4 miliardë dollarë, kundrejt 548 milionë dollarëve në vitin 2020, një rritje prej 164%.

    Siç do ta mbani mend të keni parë në tre grafikët tanë të gjithanshëm, gushti, shtatori dhe tetori i vitit 2021 treguan një flluskë gjigante në rritje – periudha më e keqe ndonjëherë e vdekjeve të përqendruara të të rinjve dhe të moshës së mesme, të paktën në kohët moderne.

    Sulmet në zemër, goditjet në tru, emboli pulmonare, aksidente dhe shumë vdekje të papritura në dukje të pashpjegueshme, të cilat vazhduan në vitin 2022 dhe tani në 2023. Këtu është përditësimi i Shoqatës së Aktuarëve në nëntor 2022, që zgjat deri në qershor 2022.

    Emri:  003d200f-2632-4c50-b9e7-46916c59f42d_2088x726.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  43.6 KB
    Burimi: Shoqëria e Aktuarëve, Raporti i Vdekshmërisë së Vdekshmërisë Covid-19 të Jetës në Grup, Nëntor 2022.

    Është e vërtetë se fundi i verës dhe periudha e vjeshtës 2021 përkoi me valën Delta në SHBA, e cila ishte më infektive dhe dukej se ishte më patogjene se variantet e mëparshme. (Ne kemi sugjeruar që programet e vaksinimit masiv, duke ushtruar presion ekstrem evolucionar, mund të kenë nxitur konvergjencën në variante më infektive, që shmangin vaksinat. Hulumtimi i ri i sapo publikuar në New England Journal of Medicine vazhdon të forcojë tezën tonë të variantit të arratisjes: Substanciale Neutralizimi Escape nga SARS-CoV-2 Omicron Variantet BQ.1.1 dhe XBB.1.)

    Zyrtarët federalë dhe institucioni mjekësor, do të kujtoni, argumentuan në vitin 2021 se ishte një "pandemi e të pavaksinuarve". Edhe Shoqata e Aktuarëve përpiqet të shpjegojë gjetjet e saj alarmante duke nënkuptuar se vdekjet janë për shkak të mungesës së vaksinimit. E bën këtë me regresione të papërpunuara të vdekshmërisë së tepërt dhe totalit të vaksinimit në mbarë vendin që nga 30 qershori 2021.

    Por mbani mend ato 520 milionë doza vaksinash. Si mund të gjeneroni shumë më shumë vdekje në vitin 2021 – duke ia atribuar mosvaksinimit – me një numër dramatikisht më të vogël njerëzish të pavaksinuar? Në vitin 2021, ndoshta 20-40% e këtyre të siguruarve të jetës në grup ishin të pavaksinuar. Në vitin 2020, 100% e tyre ishin të pavaksinuar, por vdekshmëria mezi u rrit. Matematika nuk i afrohet punës.

    Grupmosha 40-44 vjeç, për shembull, pësoi 21.5% më shumë vdekje totale në 2021 sesa në vitin 2020. Ky rezultat i tmerrshëm ndodhi me më pak se gjysmën e të ashtuquajturës popullatë të ndjeshme për shkak të statusit të tyre të pavaksinuar. Është e vështirë të pohohet efektiviteti i fortë i vaksinës kur si dozat e dorëzuara ashtu edhe vdekjet janë në rritje.

    Nga ana tjetër, të dhënat e sigurimit të jetës në grup tregojnë se grupet e vaksinuara mund të kenë pësuar rezultate më të këqija. Deri në gusht, shumica e kompanive dhe organizatave të mëdha dhe të mesme në të gjithë vendin kishin mandate vaksinash dhe shumica e punonjësve u pajtuan. Megjithatë, këta punëtorë pësuan shkallë të jashtëzakonshme - në të vërtetë, totalisht të paprecedentë të vdekjeve - në 2021, veçanërisht në gjysmën e dytë të 2021.

    Emri:  20d2fd62-4697-4fde-a232-4391def3d320_2188x448.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  19.7 KB
    Burimi: Shoqëria e Aktuarëve, Raporti i Vdekshmërisë së Vdekshmërisë Covid-19 të Jetës në Grup, Nëntor 2022.

    Ed Dowd, një ish-menaxher i portofolit të BlackRock, tregon një veçori thelbësore në librin e tij Shkaku i panjohur. Njerëzit e punësuar me politika të sigurimit të jetës në grup janë shumë më të shëndetshëm se grupi i tyre i përgjithshëm i popullsisë. Ata zakonisht vdesin me një shkallë dukshëm më të ulët, vetëm 30-40% e popullsisë së përgjithshme. Ky është një ligj aktuarial i hekurt. Në vitin 2021, megjithatë, siç mund ta shihni në grafikun direkt më lart, këta amerikanë të punësuar vdiqën me ritme shumë më të larta se grupi i tyre më i madh i bashkëmoshatarëve më pak të shëndetshëm.

    Mund të theksojmë gjithashtu aftësinë e kufizuar në rritje të shpejtë si një faktor kyç në mungesën e punëtorëve. Kryetari i Fed Powell e fajëson atë për Covid-in e gjatë. Megjithatë, edhe një herë, koha nuk i përshtatet shumë mirë asaj historie.

    Për të mbipërgjithësuar:

    Në vitin 2020, të prekurit vdiqën nga Covid me ritme jashtëzakonisht të larta. Në vitin 2021 dhe 2022, Covid vazhdoi sulmin e tij, por të rinjtë, të mesëm dhe të shëndetshëm vdiqën gjithashtu në një numër jashtëzakonisht të lartë të diçkaje tjetër.

    Këto modele po përsëriten në të gjithë botën e zhvilluar me të ardhura të larta - Gjermania, Britania e Madhe, Japonia, Koreja e Jugut, Australi. Ne do t'i shqyrtojmë këto histori dhe do të anketojmë punën e shkëlqyer të analistëve të tjerë në artikujt e ardhshëm.

    Burimi: Substack

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-01-2023, 15:26
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-09-2022, 10:18
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-09-2022, 10:47
  4. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-01-2022, 19:25
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-03-2021, 22:59

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •