Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    SHBA: Departamenti i Drejtësisë padit për herë të dytë Google, në shënjestër biznesi i reklamave

    DOJ ngrit padinë e dytë antikonkurrencë kundër Google, kërkon të shpërbëjë biznesin e saj të reklamave

    - Departamenti Amerikan i Drejtësisë ngriti padinë e tij të dytë antikonkurrencë kundër Google në pak më shumë se dy vjet, këtë herë duke synuar biznesin e saj të reklamave.
    - Është padia e parë e Google e ngritur nën administratën e Biden dhe kërkon të shkatërrojë biznesin e reklamave në internet të Google.
    - Vjen menjëherë pas raportimeve se shefi i Divizionit Antitrust të DOJ-së, Jonathan Kanter, ishte liruar për të punuar në çështjet e Google.


    Emri:  107051970-1674583436747-107051970-gettyimages-1239592306-wlodarczyk-googlece220329_npFNM.jpg

Shikime: 74

Madhësia:  26.5 KB
    CEO i Alphabet dhe Google Sundar Pichai takohet me Kryeministrin polak në Kancelarinë në Varshavë, Poloni më 29 mars 2022.
    Mateusz Wlodarczyk | Nurfoto | Getty Imag


    Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së ngriti të martën padinë e tij të dytë antitrust kundër Google në pak më shumë se dy vjet. Është shenja më e fundit që qeveria amerikane nuk po tërhiqet nga rastet kundër kompanive të teknologjisë edhe në dritën e një historie të përzier në gjykatë për paditë antitrust.

    Aksionet e Google ranë 1.3% të martën pasdite.

    Kjo padi, e cila është fokusuar në Google biznesi i reklamave në internet dhe kërkon të bëjë që Google të heqë pjesë të biznesit, është i pari kundër kompanisë i paraqitur nën administrimin e Biden. Padia e mëparshme e departamentit , e paraqitur në tetor 2020 nën administratën Trump, akuzoi Google për përdorimin e fuqisë së pretenduar të monopolit për të ndërprerë konkurrencën për kërkimin në internet përmes marrëveshjeve përjashtimore. Kjo çështje pritet të shkojë në gjyq në shtator .

    Biznesi i reklamave të Google gjeneroi 54.5 miliardë dollarë në tremujorin e përfunduar më 30 shtator nga reklamat e Kërkimit, YouTube, Google Network dhe reklamave të tjera.

    Google gjithashtu përballet me tre padi të tjera antitrust nga grupe të mëdha të prokurorëve të përgjithshëm të shtetit, duke përfshirë një të fokusuar në biznesin e saj të reklamave të udhëhequr nga Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit, Ken Paxton .

    Shtetet e Kalifornisë, Kolorados, Konektikatit, Nju Xhersit, Nju Jorkut, Rhode Island, Tenesi dhe Virxhinia iu bashkuan DD-së në padinë e fundit.

    Biznesi i reklamave të Google ka tërhequr kritikë sepse platforma operon në anët e shumta të tregut - blerjen, shitjen dhe shkëmbimin e reklamave - duke i dhënë asaj një pasqyrë unike mbi procesin dhe ndikimin e mundshëm. Kompania ka mohuar prej kohësh se dominon tregun e reklamave në internet, duke vënë në dukje pjesën e tregut të konkurrentëve përfshirë Meta .
    Facebook-u i.

    Në padinë e tij, Departamenti i Drejtësisë dhe shtetet argumentojnë se Google u përpoq të kontrollonte të gjitha anët e tregut, duke kuptuar se “ai mund të bëhet ‘vendndodhja e të gjithëve dhe e fundit për të gjithë shërbimin e reklamave’”.

    “Google nuk do të duhej të konkurronte më meritat; ai thjesht mund të vendoste rregullat e lojës për të përjashtuar rivalët,” pretendojnë ata.

    Sipas ankesës, edhe një nga drejtuesit e vetë reklamave të Google vuri në dyshim mençurinë e pronësisë së gjerë të Google në hapësirë.

    ″[Unë] ka një problem më të thellë me ne që zotërojmë platformën, shkëmbimin dhe një rrjet të madh?” gjoja pyeti ekzekutivi. “Analogjia do të ishte nëse Goldman ose Citibank do të zotëronin NYSE.”

    Dëmi i praktikave të Google, pretendojnë ata, është se “krijuesit e faqeve të internetit fitojnë më pak dhe reklamuesit paguajnë më shumë, sesa do të bënin në një treg ku presioni i pakufizuar konkurrues mund të disiplinojë çmimet dhe të çojë në mjete më inovative të teknologjisë së reklamave që përfundimisht do të rezultonin në cilësi më të lartë dhe transaksione me kosto më të ulët për pjesëmarrësit e tregut.”

    Si rezultat, shtuan ata, më shumë botues detyrohen t’u drejtohen modeleve alternative si abonimet për të financuar operacionet e tyre.

    Një pjesë tjetër e strategjisë së Google, pretendon ankesa, ishte blerja e kompanive të tjera për të rritur fuqinë e saj në tregun e reklamave dhe “të vendoste skenën për sjelljen e mëvonshme përjashtuese të Google në industrinë e teknologjisë së reklamave”. Këto blerje përfshinin një blerje në vitin 2008 të serverit të reklamave të botuesit DoubleClick dhe një “shkëmbim reklamash të sapolindur” që do të bëhej AdX i Google. Kjo i lejoi Google që në disa raste të kërkonte nga botuesit që të përdorin të gjitha mjetet e tij për të fituar akses te ndonjë, në vend që të punonin me mjete rivale për pjesë të procesit të blerjes së reklamave në internet.

    “Në fakt, Google po grabiti nga Peter (reklamuesit) për të paguar Paul (botuesit), gjatë gjithë kohës duke mbledhur një tarifë të madhe transaksioni për pozicionin e tij të privilegjuar në mes,” pretendojnë zbatuesit. “Në vend që të ndihmonte për të financuar botimin e faqeve në internet, Google po merrte për vete dollarë reklama përmes vendosjes së tarifave mbi konkurruese në platformat e tij. Një server rival reklamash botuesi nuk mund të konkurronte me çmimet e fryra të reklamave të Google, veçanërisht pa qasje në reklamuesin e zënë nga Google. kërkesa nga Google Ads.”

    Google vazhdoi të identifikonte kërcënimet e mundshme për dominimin e tij, pretendon ankesa, si kur mjetet e menaxhimit të rendimentit u bënë të disponueshme për të ndihmuar botuesit të gjenin çmime më të mira për inventarin e tyre në kohë reale jashtë ekosistemit të Google.

    “Pra, si përgjigje, Google përdori një taktikë të njohur: fitoni, pastaj shuani çdo kërcënim konkurrues,” shkruajnë ankuesit, duke treguar blerjen e menaxherit të yield-eve AdMeld nga Google në 2011. Pas marrëveshjes, pretendojnë ata, Google ndryshoi kontratat e saj AdX për të ndaluar botuesit të përdorin platforma të tjera duke detyruar shkëmbimin e vet për të konkurruar me të tjerët në kohë reale.

    Më vonë, Google u bë i vetëdijshëm për një tjetër përpjekje për zgjidhje të quajtur “oferta me kokë”, ku botuesit mund të shtonin kodin në faqet e tyre të internetit për t’i lejuar shkëmbimet e reklamave jo të Google të bënin oferta për inventar përpara se të aktivizoheshin preferencat e shkëmbimit të reklamave të Google, duke lejuar rivalët e shkëmbimit të reklamave të kthehen në treg në mënyrë domethënëse. Drejtuesit e Google dyshohet se e përshkruan praktikën si një “kërcënim ekzistencial”.

    Google tregtoi mjetin e vet “Open Bidding” si një alternativë, të cilën ankesa e quajti “Kali i Trojës”. Botuesit dhe shkëmbimet e reklamave që morën pjesë në program duhej t’i jepnin Google shikueshmëri në ankandet e tyre, duke përfshirë ofertat rivale të shkëmbimit. Kjo i lejoi shkëmbimit të reklamave të Google të mbante “një vend të garantuar në çdo ankand, pavarësisht nëse shkëmbimi i reklamave i Google ofron përputhjen më të mirë midis reklamuesve dhe botuesve”, pretendon ankesa.

    Google gjithashtu kishte frikë nga konkurrenca e reklamave nga Facebook dhe Amazon, DD dhe shtetet pretendojnë, dhe si përgjigje, ajo ra dakord me Facebook për t’i dhënë asaj “kushte preferenciale të ankandit të Ofertës së Hapur ... në këmbim të shpenzimeve dhe angazhimeve të çmimeve të krijuara për të shtyrë më shumë shpenzime të reklamuesve të kapur të Facebook në platformat e Google”. Ankesa pretendon se Google kërkoi një marrëveshje të ngjashme me Amazon, por nuk ishte aq e suksesshme.

    “Padia e sotme nga DOJ përpiqet të zgjedhë fituesit dhe humbësit në sektorin shumë konkurrues të teknologjisë së reklamave”, tha një zëdhënës i Google në një deklaratë. “Kjo dyfishon kryesisht një padi të pabazuar nga Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit, pjesa më e madhe e së cilës u hodh poshtë kohët e fundit nga një gjykatë federale. DOJ po dyfishon një argument të gabuar që do të ngadalësonte inovacionin, do të rriste tarifat e reklamimit dhe do ta bënte më të vështirë për mijëra biznese të vogla dhe botuesit të rriten.”

    Shefi progresiv i Divizionit Antitrust të DOJ-së, Jonathan Kanter, kohët e fundit ishte liruar për të punuar në çështje të lidhura me Google, raportoi Wall Street Journal në fillim të këtij muaji. Bloomberg kishte raportuar më parë se Kanter nuk ishte lejuar të punonte në çështjet që përfshinin kompaninë ndërsa Departamenti vlerësoi kërkesën e Google për të rishikuar arsyet e tij për përjashtim. Para kohës së tij në qeveri, Kanter përfaqësonte disa nga rivalët dhe kritikët e Google, duke përfshirë Yelp dhe News Corp.

    Një zëdhënës i Google tha në një deklaratë vitin e kaluar se puna dhe deklaratat e mëparshme të Kanter “ngrenë shqetësime serioze në lidhje me aftësinë e tij për të qenë i paanshëm”.

    Google nuk është i vetmi gjigant teknologjik që ka parë një shqyrtim të kujdesshëm nga qeveria federale. Në Komisionin Federal të Tregtisë, Meta është gjithashtu objekt i dy padive antitrust, siç është ai i Microsoft blerjen e propozuar të Activision.

    Google dhe kompanitë e tjera të teknologjisë janë përballur gjithashtu me një kontroll në rritje nga jashtë, veçanërisht në Evropë, ku Google ka luftuar gjithashtu raste të shumta konkurrence dhe rregulloret e reja kërcënojnë ndryshime të mëdha në modelet e biznesit të teknologjisë.

    Kompania raporton fitimet më 2 shkurt.


    Burimi: CNBC
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 24-01-2023 më 15:28

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-05-2021, 15:04
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-04-2018, 18:22
  3. Sa u besoni reklamave?
    Nga broken_smile në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 18-06-2010, 06:43
  4. Ligji i reklamave në parlamentin shqiptar
    Nga Forumisti në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-06-2007, 10:25

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •