Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,229
  Postimet nė Bllog
  6

  Roli i mediave sociale nė komunikimin modern

  Mediat sociale kanė pasur njė ndikim tė rėndėsishėm nė komunikimin modern dhe mėnyrėn se si njerėzit lidhen me njėri-tjetrin. E ka bėrė mė tė lehtė pėr njerėzit qė tė qėndrojnė nė kontakt, tė ndajnė informacione dhe tė lidhen me tė tjerėt qė kanė interesa tė ngjashme, etj.

  Ka shumė pėrfitime nga pėrdorimi i mediave sociale pėr komunikim. Njėra ėshtė aftėsia pėr tė arritur shpejt dhe me lehtėsi njė audiencė tė madhe dhe tė larmishme. Njė tjetėr ėshtė komoditeti pėr tė qenė nė gjendje tė komunikoni me tė tjerėt nga kudo me njė lidhje interneti. Pėr mė tepėr, mediat sociale kanė bėrė tė mundur qė njerėzit tė lidhen me tė tjerėt qė nuk do tė kishin mundur t'i takonin ndryshe, si pėr shembull nėpėrmjet miqve tė pėrbashkėt ose interesave tė pėrbashkėta.

  Megjithatė, ka edhe sfida dhe tė meta nė pėrdorimin e mediave sociale pėr komunikim. Njėra ėshtė potenciali pėr keqkuptime ose keqkomunikim pėr shkak tė mungesės sė shenjave joverbale nė komunikimin online. Njė tjetėr ėshtė rreziku i ngacmimit kibernetik dhe ngacmimi nė internet. Pėr mė tepėr, ka shqetėsime nė lidhje me privatėsinė dhe pėrdorimin e informacionit personal nė platformat e mediave sociale.

  Nė pėrgjithėsi, media sociale ka pasur njė ndikim tė madh nė komunikimin modern.

  Ēfarė ndryshoi pėr ju kur filluat tė pėrdorni kėto mediume?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,948

  Pėr: Roli i mediave sociale nė komunikimin modern

  Epoka e rrjeteve sociale, shqiptarėt preferojnė Facebook dhe Instagram

  Me mediat sociale qė po bėhen gjithnjė e mė tė pranishme nė jetėt tona, nuk ėshtė ēudi qė pėrdoruesit e tyre po rriten nė mėnyrė tė qėndrueshme ēdo vit.

  Ka rreth 8 miliardė njerėz nė botė dhe 4.9 miliardė prej tyre pėrdorin mediat sociale kėtė vit. Kėto shifra nėnkuptojnė gjithashtu se mbi dy tė tretat e pėrdoruesve tė internetit dhe njė nė tre persona nė botė janė nė platformat e mediave sociale.

  Sipas DataReportal, nė Shqipėri kishte 2.27 milionė pėrdorues tė internetit nė fillim tė vitit 2023, ndėrsa penetrimi i internetit ishte 80.1 pėr qind. Shqipėria ishte shtėpia e 1.60 milionė pėrdoruesve tė mediave sociale nė Janar 2023, qė barazohet me 56.4 pėr qind tė popullsisė totale.

  Tė dhėnat tregojnė se, njė total prej 3.47 milionė lidhje celulare celulare ishin aktive nė Shqipėri nė fillim tė vitit 2023, me kėtė shifėr ekuivalente me 122.2 pėr qind tė popullsisė totale.

  Ndėrkohė, tė dhėnat e publikuara nė mjetet e planifikimit tė reklamave tė platformave kryesore tė mediave sociale tregojnė se nė Shqipėri kishte 1.55 milionė pėrdorues tė moshės 18 vjeē e lart qė pėrdornin mediat sociale nė fillim tė vitit 2023, qė ishte ekuivalente me 68.0 pėr qind tė popullsisė sė pėrgjithshme 18 vjeē e lart. nė atė kohė.

  Mė gjerėsisht, 70.4 pėrqind e bazės totale tė pėrdoruesve tė internetit nė Shqipėri (pavarėsisht moshės) pėrdori tė paktėn njė platformė tė mediave sociale nė janar 2023. Pėr kėtė periudhė, 42.4 pėr qind e pėrdoruesve tė mediave sociale nė Shqipėri ishin femra, ndėrsa 57.6 pėr qind meshkuj.

  Tė dhėnat e publikuara nė burimet e reklamave tė Metės tregojnė se Facebook kishte 1.10 milionė pėrdorues nė Shqipėri nė fillim tė vitit 2023, duke u ulur me 104 mijė (-8.7 pėr qind) midis 2022 dhe 2023.

  Numrat e publikuar nė mjetet e reklamimit tė Metės tregojnė se Instagram kishte 1.03 milionė pėrdorues nė Shqipėri nė fillim tė vitit 2023, pėrdorimi u ul me 170 mijė (-14,1 pėr qind) midis 2022 dhe 2023.

  Shifrat e publikuara nė burimet e reklamave tė LinkedIn tregojnė se LinkedIn kishte 520.0 mijė “anėtarė” nė Shqipėri nė fillim tė vitit 2023, rritje me 40 mijė (+8,3 pėr qind) midis 2022 dhe 2023.

  Numrat e publikuar nė burimet e reklamave tė Twitter tregojnė se Twitter kishte 136.9 mijė pėrdorues nė Shqipėri nė fillim tė vitit 2023, me rritje me 42 mijė (+45.0 pėr qind) midis fillimit tė 2022 dhe fillimit tė 2023.

  Nė Botė

  Kina ka mė shumė pėrdorues tė mediave sociale nė mbarė botėn, me rreth 1021 milionė (1.02 miliardė) pėrdorues qė nga viti 2023.

  Statista parashikon qė numri i pėrdoruesve kinezė tė mediave sociale do tė arrijė nė 1.21 miliardė nė vitin 2027.

  India ka bazėn e dytė mė tė madhe tė pėrdoruesve tė mediave sociale me 755.47 milionė pėrdorues. Shtetet e Bashkuara dhe Indonezia pasojnė me pėrkatėsisht 302.25 dhe 217.53 milionė pėrdorues.


  / Monitor / Panorama

  http://www.panorama.com.al/epoka-e-r...dhe-instagram/

Tema tė Ngjashme

 1. A e komplikojne komunikimin sms-te apo jo ?
  Nga Linda-uk nė forumin Votime dhe sondazhe
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 17:20
 2. Vėshtirėsia nė komunikimin me njerėzit
  Nga sindy nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 29-08-2007, 10:21
 3. Informacione mbi komunikimin ndėrkulturor!!!
  Nga Kreshniku1985 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-01-2007, 07:19
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 12:46
 5. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-03-2003, 12:39

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •