Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,599
  Postimet n Bllog
  11

  Qeveris s Rilindjes i han brirt: Hap ambasad shqiptare n Kiev

  Zyrtare, qeveria vendos hapjen e ambasads shqiptare n Kiev

  Emri: shq.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 22.4 KB

  Kshilli i Ministrave ka vendosur zyrtarisht hapjen e ambasads shqiptare ne Kiev. Vendimi sht publikuar n faqen zyrtare t Kshillit t ministrave ku thuhet:

  Hapjen e misionit diplomatik t republiks s Shqipris n kryeqytetin e Ukrains, Kiev.

  N mbshtetje t nenit 100 t Kushtetuts dhe t piks 1, t nenit 21, t ligjit nr.23/2015, “Pr shrbimin e jashtm t Republiks s Shqipris”, me propozimin e ministrit pr Evropn dhe Punt e Jashtme, Kshilli i Ministrave

  V E N D O S I:

  Hapjen e Misionit Diplomatik “Ambasad” t Republiks s Shqipris n kryeqytetin e Ukrains, Kiev.
  Pr hapjen e ktij misioni diplomatik, shpenzimet do t prballohen nga buxheti i Ministris pr Evropn dhe Punt e Jashtme pr vitin 2023.
  Ngarkohet Ministria pr Evropn dhe Punt e Jashtme pr zbatimin e ktij vendimi.
  Ky vendim hyn n fuqi menjher dhe botohet n “Fletoren zyrtare”.

  M 12 janar Shqipria dhe Ukraina festuan 30-vjetorin e vendosjes s marrdhnieve diplomatike mes dy vendeve.

  Shqipria dhe Ukraina festojn kt 12 janar, 30-vjetorin e vendosjes s marrdhnieve diplomatike mes dy vendeve.

  Ministrja e Jashtme Ola Xhaka zgjodhi q n mesazhin e saj t vlersimit t marrdhnieve mes dy vendeve, t njoftoj dhe rritjen e nivelit t prfaqsimit prmes hapjes s ambasads shqiptare n Ukrain.

  “Pres me knaqsi vijimin e bashkpunimit me mikun dhe kolegun tim Dmytro Kuleba pr t avancuar dhe forcuar bashkpunimin ton edhe m tej n t ardhmen”, shkruan Xhaka n Twitter.

  Reagimi i plot

  Kan kaluar 30 vjet q kur Shqipria dhe Ukraina vendosn marrdhniet diplomatike si dy vende q doln nga tirania n botn e lir.

  Sot ne jemi krenar q qndrojm pran Ukrains si miq t vrtet n ann e duhur t historis. Rezistenca heroike e Ukrains sht nj luft pr liri dhe refuzim i nj rikthimi n tiranin nga e cila kemi dal t dyja vendet shum koh m par.

  Kjo sht arsyeja pse Shqipria do t mbshtes Ukrainn dhe popullin e saj me maksimumin e aftsive t saj derisa t triumfoj kundr lufts s paligjshme t agresionit t Rusis .

  Shqipria dhe Ukraina i prkasin familjes s kombeve t lira dhe demokratike dhe t dyja kan nj t ardhme n familjen Euro-Atlantike.

  Me rastin e ktij 30-vjetori, jam e lumtur t njoftoj se Shqipria do t rris nivelin e saj t prfaqsimit n Kiev duke hapur ambasadn e saj n Ukrain.

  Pres me knaqsi vijimin e bashkpunimit me mikun dhe kolegun tim Dmytro Kuleba pr t avancuar dhe forcuar bashkpunimin ton edhe m tej n t ardhmen.

  Euronews
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-01-2023 m 15:41

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-01-2016, 15:44
 2. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 11-09-2015, 11:53
 3. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 28-11-2014, 17:14
 4. Studentt protestojn kundr vendimeve t Qeveris s Rilindjes
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-11-2014, 17:39
 5. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2014, 16:50

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •