Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    1947: Ditari sekret i admiralit Richard B. Byrd që nxorri në dritë një sekret të madh për njerëzimin

    TOKA E ZBRAZËT OSE E BRENDSHME

    1947: Ditari sekret i admiralit Richard B. Byrd

    Emri:  440px-Richard_E._Byrd_cph.3b17378.jpg

Shikime: 125

Madhësia:  29.6 KB

    Nga admirali Richard B. Byrd

    Më duhet ta shkruaj këtë ditar në fshehtësi dhe errësirë. Bëhet fjalë për fluturimin tim në Arktik të ditës së nëntëmbëdhjetë të shkurtit në vitin e një mijë e nëntë qind e dyzet e shtatë.

    Emri:  4683448795_6e82c2e9da.jpg

Shikime: 81

Madhësia:  76.6 KB

    Vjen një kohë kur racionaliteti i njerëzve duhet të zbehet në parëndësi dhe njeriu duhet të pranojë pashmangshmërinë e së Vërtetës! Nuk jam i lirë të zbuloj dokumentacionin e mëposhtëm në këtë shkrim…ndoshta nuk do ta shohë kurrë dritën e shqyrtimit publik, por unë duhet të bëj detyrën dhe të regjistroj këtu që të gjithë ta lexojnë një ditë. Në një botë të lakmisë dhe shfrytëzimit të disave, njerëzimit nuk mund të shtypet më ajo që është e vërteta.

    REGJISTRI I FLUTURIMIT: KAMPI BAZË NË ARTIK, 19.2.1947

    Emri:  5912999510_64c8af1f40_m.jpg

Shikime: 87

Madhësia:  24.5 KB

    Ora 0600 - Të gjitha përgatitjet janë të plota për repartin tonë të fluturimit në veri dhe ne jemi në ajër me rezervuarë të plotë të karburantit në orën 0610.

    Ora 0620 – përzierja e karburantit në motorin e djathtë duket shumë e pasur, rregullimi është bërë dhe Pratt Whittneys po funksionon pa probleme.

    Ora 0730 – Kontrolli i radios me kampin bazë. Gjithçka është mirë dhe marrja e radios është normale.

    Ora 0740 – Vëmë re një rrjedhje të lehtë vaji në motorin e djathtë, megjithatë, treguesi i sigurisë së presionit të vajit duket normal.

    Ora 0800 - Turbulenca e lehtë vërehet nga drejtimi lindor në lartësinë 2321 këmbë, korrigjim në 1700 këmbë, nuk ka turbulenca të mëtejshme, por era e bishtit rritet, rregullim i lehtë në kontrollet e valvulës së shpejtësisë, aeroplani po punon shumë mirë tani.

    Ora 0815 – U lidhëm me radio me kontrolluesin në kampin bazë, situata normale.

    Ora 0830 - Turbulenca u ndesh përsëri, rrit lartësinë në 2900 këmbë, përsëri kushte të qetë fluturimi

    Ora 0910 - Akull i madh dhe borë poshtë, vëmë re ngjyrimin verdhë të natyrës dhe shpërndarjen në një model linear. Duke ndryshuar kursin për një ekzaminim më të mirë të këtij modeli ngjyrash më poshtë, vumë re gjithashtu ngjyrën e kuqërremtë ose vjollcë. I ramë vërdallë kësaj zone dy herë të plota dhe kthehemi në drejtimin e caktuar të busullës. Kontrollojmë pozicionin përsëri me kampin bazë dhe transmetojmë informacionin në lidhje me ngjyrosjen në akull dhe borë më poshtë.

    Ora 0910- Si busullat magnetike ashtu edhe ato xhiroskopi fillojnë të rrotullohen dhe lëkunden, ne nuk jemi në gjendje të mbajmë drejtimin tonë me instrumente. Bëjmë durim me busullën e diellit, megjithatë gjithçka duket mirë. Kontrollet në dukje janë të ngadalta për t'u përgjigjur dhe kanë cilësi të ngadaltë, por nuk ka asnjë tregues për ngrirje!

    Ora 0915 - Në distancë na shfaqen male.

    Ora 949 – 29 minuta kanë kaluar koha e fluturimit nga shikimi i parë i maleve, nuk është iluzion. Ato janë male dhe përbëhen nga një varg i vogël që nuk i kam parë kurrë më parë!

    Ora 0955 – Ndryshimi i lartësisë në 2950 këmbë, duke u përballur sërish me turbulenca të forta.

    1000 orë – Ne po kalojmë mbi vargmalin e vogël malor dhe ende vazhdojmë drejt veriut sa më mirë që mund të konstatohet. Përtej vargmalit malor është ajo që duket të jetë një luginë me një lumë ose përrua të vogël që kalon nëpër pjesën qendrore. Nuk duhet të ketë asnjë luginë të gjelbër poshtë! Diçka është padyshim e gabuar dhe anormale këtu! Ne duhet të jemi mbi akull dhe borë! Në anën e portit ka pyje të mëdha që rriten në shpatet e maleve. Instrumentet tona të navigimit janë ende duke u rrotulluar, xhiroskopi po lëkundet përpara dhe mbrapa!

    Ora 1005 - Unë ndryshoj lartësinë në 1400 këmbë dhe kryej një kthesë të mprehtë majtas për të ekzaminuar më mirë luginën më poshtë. Është e gjelbër me myshk ose me një lloj bari të thurur ngushtë. Drita këtu duket ndryshe. Nuk mund ta shoh më Diellin. Ne bëjmë një kthesë tjetër majtas dhe dallojmë atë që duket të jetë një lloj kafshë e madhe poshtë nesh. Duket se është një elefant! JO!!! Duket më shumë si një vigan! Kjo është e pabesueshme! Megjithatë, ja ku është! Ulim lartësinë në 1000 këmbë dhe marrim dylbi për të ekzaminuar më mirë kafshën. Është konfirmuar - është padyshim një kafshë si vigan! E raportojmë këtë në kampin bazë.

    Ora 1030 - Tani po ndeshemi me më shumë kodra të gjelbra. Treguesi i temperaturës së jashtme lexon 74 gradë Fahrenheit! Vazhdojmë rrugën tonë tani. Instrumentet e navigimit duken normale tani. Jam në mëdyshje për veprimet e tyre. Përpjekje për të kontaktuar kampin bazë. Radioja nuk funksionon!

    Ora 1130– Toka më poshtë është më e sheshtë dhe normale (nëse mund ta përdor atë fjalë). Përpara ne dallojmë atë që na duke si një qytet!!!! Kjo eshte e pamundur! Avioni duket i lehtë dhe çuditërisht i gjallë. Kontrollet refuzojnë të përgjigjen!! O Zot!!! Në krahun jashtë portit tonë dhe bordit të yjeve shohim një lloj avioni të çuditshëm. Avioni i çuditshëm po na afrohet me shpejtësi! Avioni është në formë disku dhe ka një cilësi rrezatuese ndaj tij. Avioni është afruar aq shumë sa tani mund të shohim shenjat mbi avionin e tyre. Është një lloj Svastika (Kryq i thyer)!!! Kjo është fantastike. Ku jemi ne! Çfarë ka ndodhur. I tërheq përsëri kontrollet. Ato nuk duan të përgjigjen!!!! Ne jemi të kapur në një kapje të padukshme që nuk di ta shpjegoj!

    Ora 1135 - Radioja jonë kërcet dhe një zë vjen në anglisht me atë që ndoshta është një theks i lehtë nordik ose gjerman! Mesazhi është: 'Mirë se erdhe, Admiral, në bashkësinë tonë. Ne do t'ju zbarkojmë në saktësisht shtatë minuta! Bëj pushim, Admiral, je në duar të sigurta.' Vërej se motorët e avionit tonë nuk funksionojnë! Avioni është nën një kontroll të çuditshëm dhe tani po kthehet vetë. Kontrollet janë të padobishme.

    Ora 1140 – Një tjetër mesazh radio është marrë. Ne fillojmë procesin e uljes tani, dhe në momente avioni dridhet pak dhe fillon një zbritje sikur të ishte i kapur në një ashensor të madh të paparë! Lëvizja poshtë është e papërfillshme, dhe ne prekim poshtë vetëm me një goditje të lehtë!

    Ora 1145 – Po bëj një hyrje të fundit të nxituar në regjistrin e fluturimit. Disa burra po afrohen në këmbë drejt avionit tonë. Ata janë të gjatë me flokë bjonde. Në distancë është një qytet i madh vezullues që pulson me ngjyra ylberi. Nuk e di se çfarë do të ndodhë tani, por nuk shoh asnjë shenjë armësh tek ata që po afrohen. Tani dëgjoj një zë që më urdhëron me emër të hap derën e ngarkesës. Unë pajtohem.

    REGJISTRI I FUNDIT

    Nga kjo pikë unë i shkruaj të gjitha ngjarjet e mëposhtme këtu nga kujtesa. Ajo sfidon imagjinatën dhe do të dukej vetëm një çmenduri nëse nuk do të kishte ndodhur.

    Radiomarrësi dhe unë jemi marrë nga avioni dhe jemi pritur në një mënyrë shumë të përzemërt. Më pas u hipëm në një mjet transporti të vogël si platformë, pa rrota! Ajo na shtyn drejt qytetit të ndezur me një shpejtësi të madhe. Ndërsa afrohemi, qyteti duket se është ndërtuar me një material kristali.

    Shumë shpejt arrijmë në një ndërtesë të madhe që nuk e kam parë kurrë më parë. Duket se është jashtë bordit të projektimit të Frank Lloyd Wright, ose ndoshta më saktë, nga një mjedis i Buck Rogers!! Na jepet një lloj pije e ngrohtë që nuk ka shije si asgjë që kam shijuar më parë. Është e shijshme. Pas rreth dhjetë minutash, dy nga mikpritësit tanë të mrekullueshëm vijnë në lagjet tona dhe njoftojnë se unë duhet të shkoj me ta.

    Nuk kam zgjidhje tjetër veçse të respektoj kërkesën e tyre. E lë pas radiomarrësin tim dhe ecim një distancë të shkurtër dhe hyjmë në atë që duket të jetë një ashensor. Ne zbresim poshtë për disa momente, makina ndalon dhe dera ngrihet në heshtje lart! Ne vazhdojmë më pas në një korridor të gjatë që ndriçohet nga një dritë në ngjyrë trëndafili që duket se buron nga vetë muret! Një nga qeniet na bën shenjë që të ndalemi përpara një dere të madhe.

    Mbi derë është një mbishkrim që nuk mund ta lexoj. Dera e madhe hapet pa zhurmë dhe më bëjnë shenjë të hyj. Flet një nga mikpritësit e mi. "Mos ki frikë, Admiral, duhet të kesh një audiencë me Mjeshtrin..."

    Hyj brenda dhe sytë e mi përshtaten me ngjyrimin e bukur që duket se po e mbush dhomën plotësisht. Pastaj filloj të shoh rrethinën time. Ajo që më përshëndeti sytë është pamja më e bukur e gjithë ekzistencës sime.

    Në fakt është shumë e bukur dhe e mrekullueshme për t'u përshkruar. Është e hollë dhe delikate. Nuk mendoj se ekziston një term njerëzor që mund ta përshkruajë atë në asnjë detaj me drejtësi! Mendimet e mia ndërpriten në një mënyrë të përzemërt nga një zë i ngrohtë i pasur me cilësi melodioze, 'Jeni i mirëpritur në bashkësinë tonë, Admiral'. Unë shoh një burrë me tipare delikate dhe me gdhendjen e viteve në fytyrë. Ai është ulur në një tavolinë të gjatë. Ai më bën shenjë të ulem në një nga karriget. Pasi jam ulur, ai vendos majat e gishtave dhe buzëqesh. Ai flet përsëri me zë të ulët, dhe përcjell sa vijon.

    "Të kemi lejuar të hysh këtu sepse je me karakter fisnik dhe i njohur në botën e sipërfaqes, Admiral". Sipërfaqja Botërore, këto fjalë më bënë të gulçoj nën zë! "Po," përgjigjet Mjeshtri me një buzëqeshje, "ju jeni në bashkësinë e Ariannit, Botës së Brendshme të Tokës. Ne nuk do ta vonojmë shumë misionin tuaj dhe ju do të përcilleni në mënyrë të sigurtë përsëri në sipërfaqe dhe për një distancë përtej.

    Por tani, Admiral, do të të them pse je thirrur këtu. Interesi ynë me të drejtë fillon pikërisht pasi raca juaj shpërtheu bombat e para atomike mbi Hiroshima dhe Nagasaki, Japoni. Ishte në atë kohë alarmante kur ne dërguam makinat tona fluturuese, "Flugelrads", në botën tuaj sipërfaqësore për të hetuar se çfarë kishte bërë raca juaj.

    Kjo është, sigurisht, histori e kaluar tani, Admirali im i dashur, por unë duhet të vazhdoj. E shihni, ne nuk kemi ndërhyrë kurrë më parë në luftërat dhe barbaritë e racës suaj, por tani duhet, sepse ju keni mësuar të ndërhyni me një fuqi të caktuar që nuk është për njeriun, domethënë, atë të energjisë atomike. Emisarët tanë tashmë u kanë dërguar mesazhe fuqive të botës suaj, por megjithatë ata nuk ia vënë veshin. Tani ju jeni zgjedhur të jeni dëshmitar këtu se bota jonë ekziston. E shihni, kultura dhe shkenca jonë është shumë mijëra vjet para racës suaj, Admiral.'

    E ndërpreva: "Por çfarë lidhje ka kjo me mua, zotëri?"

    Sytë e Mjeshtrit dukej se depërtuan thellë në mendjen time dhe pasi më studioi për disa çaste, ai u përgjigj: "Raca juaj tani ka arritur pikën e pakthimit, sepse ka nga ju që do të shkatërronin vetë botën tuaj në vend që të hiqnin dorë nga fuqia siç e njohin ata…'

    Unë tunda kokën dhe Mjeshtri vazhdoi: "Në vitin 1945 dhe më pas, ne u përpoqëm të kontaktonim racën tuaj, por përpjekjet tona u përballën me armiqësi, Flugelrad-ët tanë u qëlluan prej tyre". Po, edhe të ndjekur me keqdashje dhe armiqësi nga avionët tuaj luftarakë. Pra, tani, unë të them, biri im, në botën tënde është mbledhur një furtunë e madhe, një furi e zezë që nuk do të iki për shumë vite. Nuk do të marrë përgjigje nga krahët tuaj, nuk do të ketë siguri në shkencën tuaj.

    Mund të zgjasë derisa çdo lule e kulturës suaj të shkelet dhe të gjitha gjërat njerëzore të rrafshohen në kaos të madh. Lufta juaj e fundit ishte vetëm një prelud i asaj që pritet të vijë ende për racën tuaj. Ne këtu e shohim më qartë çdo orë.. a thua se jam gabim?'

    "Jo," përgjigjem unë, "ka ndodhur një herë më parë, erdhën epokat e errëta dhe ato zgjatën për më shumë se pesëqind vjet."

    "Po, biri im," u përgjigj Mjeshtri, "epokat e errëta që do të vijnë tani për racën tënde do ta mbulojnë tokën si një lëmsh, por unë besoj se disa nga raca jote do të jetojnë nëpër stuhi, përtej kësaj, nuk mund të them. Ne shohim në një distancë të madhe një botë të re që trazon nga rrënojat e racës suaj, duke kërkuar thesaret e saj të humbura dhe legjendare, dhe ata do të jenë këtu, biri im, të sigurt në mbajtjen tonë. Kur të vijë ajo kohë, ne do të dalim përsëri për të ndihmuar në ringjalljen e kulturës dhe racës suaj. Ndoshta, deri atëherë, ju do të keni mësuar kotësinë e luftës dhe grindjeve të saj...dhe pas kësaj kohe, disa nga kultura dhe shkenca juaj do të kthehen që gara juaj të fillojë përsëri. Ti, biri im, do të kthehesh në botën e sipërfaqes me këtë mesazh…..'

    Me këto fjalë mbyllëse, takimi ynë dukej se kishte marrë fund. Qëndrova për një moment si në ëndërr….por, megjithatë, e dija se ky ishte realitet, dhe për ndonjë arsye të çuditshme u përkula pak, qoftë për respekt apo përulësi, nuk e di se cila.

    Papritur, përsëri kuptova se dy mikpritësit e bukur që më kishin sjellë këtu ishin përsëri në krahun tim. "Kështu, admiral", bëri me shenjë njëri. U ktheva edhe një herë përpara se të largohesha dhe shikova prapa drejt Mjeshtrit.

    Një buzëqeshje e butë ishte gdhendur në fytyrën e tij delikate dhe të lashtë. "Lamtumirë, biri im", foli ai, pastaj bëri shenjë me një dorë të bukur e të hollë një lëvizje paqeje dhe takimi ynë përfundoi me të vërtetë.

    Shpejt, u kthyem nga dera e madhe e dhomës së Mjeshtrit dhe u futëm përsëri në ashensor. Dera rrëshqiti në heshtje poshtë dhe ne po shkonim menjëherë lart. Një nga mikpritësit e mi foli përsëri: 'Tani duhet të nxitojmë, Admiral, pasi Mjeshtri dëshiron të mos ju vonojë më në orarin tuaj të planifikuar dhe ju duhet të ktheheni me mesazhin e tij në garën tuaj.'

    Ora 215 - Një mesazh radiofonik vjen përmes. “Po ju lëmë tani, Admiral, kontrollet tuaja janë të lira. Auf Wiedersehen!!!!' Ne pamë për një moment ndërsa flugelradët u zhdukën në qiellin e zbehtë blu.

    Avioni papritmas u ndje sikur u kap në një rrëshqitje të mprehtë për një moment. Ne e rikuperuam shpejt kontrollin e tij. Nuk flasim për ca kohë, secili ka mendimet e tij…

    HYRJA NË LIGJIN E FLUTURIMIT VAZHDON:

    Ora 220 - Ne jemi përsëri mbi zona të mëdha akulli dhe bore, dhe afërsisht 27 minuta nga kampi bazë. Ne i bëjmë radio, ata përgjigjen. Ne i raportojmë të gjitha kushtet normale...normale. Kampi bazë shpreh lehtësim për kontaktin tonë të rivendosur.

    Ora 300 – Ne zbarkojmë pa probleme në kampin bazë. Unë kam një mision….

    FUNDI I REGJISTRIMIT.

    11 mars 1947. Sapo kam marrë pjesë në një mbledhje të stafit në Pentagon. Unë kam deklaruar plotësisht zbulimin tim dhe mesazhin nga Mjeshtri. Gjithçka është regjistruar siç duhet. Presidenti është informuar. Tani jam i ndaluar për disa orë (për të qenë të saktë gjashtë orë, tridhjetë e nëntë minuta.) Jam intervistuar me vëmendje nga Forcat e Sigurisë së Lartë dhe një ekip mjekësor. Ishte një sprovë!!!! Jam vendosur nën kontroll të rreptë nëpërmjet dispozitave të sigurisë kombëtare të këtyre Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

    UDHËROHEM TË HESHT PËR TË GJITHA QË KAM MËSUAR, NË EMËR TË NJERËZIMIT!!!! E pabesueshme! Më bëjnë të ditur se jam ushtarak dhe duhet t'iu bindem urdhrave.

    30/12/56: SHKRIMI I FUNDIT:

    Këto vitet e fundit që kanë kaluar që nga viti 1947 nuk kanë qenë të sjellshme…Tani po bëj shkrimin tim të fundit në këtë ditar. Në mbyllje, më duhet të deklaroj se këtë çështje e kam mbajtur të fshehtë me besnikëri ashtu siç është urdhëruar gjatë gjithë këtyre viteve. Ka qenë krejtësisht kundër vlerave të mia të së drejtës morale. Tani, më duket se ndjej natën e gjatë që po vjen dhe ky sekret nuk do të vdesë me mua, por siç do të ndodhë e gjithë e vërteta, ajo do të triumfojë dhe kështu do të jetë.

    Kjo mund të jetë shpresa e vetme për njerëzimin. E kam parë të vërtetën dhe më ka gjallëruar shpirtin dhe më ka liruar! Unë kam kryer detyrën time ndaj kompleksit monstruoz industrial ushtarak. Tani, nata e gjatë fillon të afrohet, por nuk do të ketë fund. Ashtu siç përfundon nata e gjatë e Arktikut, dielli i shkëlqyeshëm i së Vërtetës do të vijë përsëri… dhe ata që janë të errësirës do të bien në Dritën e saj..

    SEPSE E KAM PARA ATË TOKË PËRTEJ POLIT, ATË QENDËR TË TË PANJOHURËS SË MADHE.

    Admirali Richard E. Byrd
    Marina e Shteteve të Bashkuara
    24 dhjetor 1956


    Burimi: ThinkAboutIt
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 12-01-2023 më 01:32

Tema të Ngjashme

  1. Ditari sekret personal i Hysni Kapos
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 16-08-2014, 00:14
  2. Zbulohet spiuni me i madh shqiptar i sherbimit sekret serb
    Nga Cimo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 170
    Postimi i Fundit: 12-03-2013, 12:39
  3. Raport Sekret i sherbimit sekret te KFOR ndaj Xhavit Halitit
    Nga Drityll në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 145
    Postimi i Fundit: 07-02-2011, 17:10
  4. Raport Sekret i sherbimit sekret te KFOR ndaj Xhavit HALITIT
    Nga Drityll në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-01-2011, 11:15
  5. Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 04-08-2009, 12:08

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •