SPAK i komunikon akuzn Mediut: Shprdorim detyre dhe bashkpunim me kuadrin komandues ushtarak

Emri:  mediu-1.jpg

Shikime: 74

Madhsia:  50.1 KB

SPAK ka prfunduar hetimet pr tragjedin e Grdecit dhe ka marr t pandehur ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu, t cilit iu komunikuan dy akuza.

Fatmir Mediu akuzohet pr shprdorim detyre dhe shprdorim t detyrs n bashkpunim me kuadrin komandues ushtarak.

Pas ktij momenti dosja do t’i dorzohet pr shqyrtim paraprak Gjykats s Posame.

Pas daljes nga SPAK, ku iu komunikua akuza, ish-ministri Mediu foli pr mediat.

Fatmir Mediu: Dua t’ju bj me dije q m sht prezantuar i njjti fashikull, me t njjtt prokuror dhe e njjta akuz, tersisht e motivuar politikisht, pa asnj dokument, pa asnj prov. Pr shprdorim detyre, nuk jam pyetur asnjher pr aktet q kam firmosur, pr 15 vjet.

Pyetje e gazetarve: Ku sht motivimi politik?

Fatmir Mediu: “N akuzn q sht br, sht provuar n gjykat q urdhri i ministrit nuk ka shkaktuar problem. do letr qe kam nxjerr ka ardhur referenca nga prokuroria civile dhe ushtarake. Ajo q mu paraqit sht fashikulli i dosjes s firmosur nga Prokuroria e Prgjithshme. Kt akuz nuk e pranoj, jam i pafajshm, shtja e demontimit ka t bj me sigurin kombtare.

N kt analiz sht br veprimi, kjo sht prcjell nga t gjitha strukturat. Kam t drejtn pr nj proces normal, nj dit pas ngjarjes jam pyetur si person q njeh rrethanat. Kam deklaruar n mbledhjen e Kshillit t Siguris Kombtare se nse provohet se un kam pasur kontakt me amerikan, apo dhe stafi e familjart e mi, ather mund t akuzohem. sht shtje edhe e akteve ligjore”.

Ndrkoh avokati i Mediut u shpreh se kjo sht nj “qndrim absurd dhe nj akuz e ngjizur nga hii”.

“Dita e sotme konfirmoi kt qndrim absurd, pa patur shtje t regjistruar. U ngjis nga hii pr prpjekje e dyt, m shum sesa e dyt, se ka disa prpjekje t tjera, dhe vijm sot n sitn njoftimit t akuzs, q sht jo vetm e njjta akuz, por dhe nga t njjtt prokuror. Kjo sht nj gj e papar nga ana ime e prvojs”, deklaroi ai.

Koha Jone