Kemi të bëjmë me një pandemi të trefishtë. Të shkarkuar jo nga sëmundja, por nga frika.

Emri:  pandemia_e_vertete_frika.jpg

Shikime: 109

Madhësia:  67.1 KB

Të sëmuresh ndonjëherë është çmimi i kthimit në normalitet. Dr. Vinay Prasad mendon se ia vlen dhe nuk keni përse të shqetësoheni.

Javët e fundit, media ka qenë e mbushur me histori rreth asaj që The New York Times e ka përshkruar si "sulmin tonë viral". Është quajtur një "tripledemik" - një kombinim i Covid-19, gripit dhe virusit sincicial të frymëmarrjes (RSV), i cili fajësohet për shkallë të lartë të sëmundjes dhe një tepricë të shtrimeve në spital, veçanërisht në mesin e fëmijëve.

Mesazhi është i qartë: kini frikë nga viruset respiratore të dimrit dhe merrni çdo masë paraprake të mundshme. Është koha për t'i goditur ato N95 edhe një herë, për të shmangur turmat dhe për t'u shoqëruar jashtë nëse është e mundur.

Por provat më të mira të disponueshme kundërshtojnë narrativën nga media dhe shumë zyrtarë të shëndetit publik. Masat paraprake që rekomandohen janë në thelb të paprovuara - të ngjashme me djegien e një shkopi temjan, ose mbajtjen e hudhrës për të shmangur vampirët.

Mënyra për të menduar për trepledeminë është se është vetëm një shembull tjetër i asaj që ne e quanim jetë normale. Dhe këmbëngulja për masat paraprake të pafundme përballë ekspozimit të pashmangshëm ndaj mikrobeve nuk është vetëm e gabuar nga ana mjekësore, por gjithashtu kërcënon të stigmatizojë ndërveprimet më të zakonshme njerëzore.

Në rastin e trefishtë, ka një veprim që media dhe ekspertët e saj të favorizuar duan më shumë se çdo gjë tjetër: shtimin e maskimit. Shkollat ​​e Filadelfias janë rikthyer, përkohësisht, për të maskuar fëmijët, duke përfshirë të vegjlit në Head Start. Dy rrethe shkollore të Nju Xhersit po kërkojnë të njëjtën gjë nga para-K deri në klasën e 12-të. Shkollat ​​Publike të Bostonit po u kërkojnë studentëve, mësuesve dhe stafit të mbajnë maska ​​(por nuk do të disiplinojnë ata që nuk e bëjnë këtë). Kryebashkiaku i Bostonit, Michelle Wu tha se maskimi "do të ndihmojë që fëmijët tanë të jenë të sigurt në klasë me bashkëmoshatarët e tyre".

Dr. John Swartzberg, një ekspert i sëmundjeve infektive në Shkollën e Shëndetit Publik në UC Berkeley, i tha Reuters: “Nëse nuk doni të sëmureni dhe nuk doni të shkoni në spital dhe nuk dëshironi të vdisni nga COVID ose gripi, ose nëse një fëmijë shumë i vogël, RSV, atëherë duhet të mbani një maskë brenda në një vend publik.”

Departamenti i Shëndetit Publik të Kalifornisë ra dakord, duke postuar në Twitter: "Nuk ka vaksinë për RSV, kështu që mbajtja e një maskë mund të ngadalësojë ndjeshëm përhapjen dhe të mbrojë foshnjat dhe fëmijët e vegjël që nuk kanë ende imunitet dhe janë shumë të vegjël për të mbajtur një maskë vetë". (Këshilla, për të cilën nuk ka të dhëna, është hequr që atëherë pa shpjegim.)

Ekzistojnë tre pika të rëndësishme për t'u theksuar në lidhje me trefishimin:

Ka prova të kufizuara se ekziston.

Nuk ka asnjë shmangie të viruseve të frymëmarrjes.

Nuk ka asnjë provë që masat paraprake të zgjatura vonojnë të pashmangshmen.

Së pari, le të shqyrtojmë provat e të ashtuquajturës trefishtë. Edhe pse sezoni i gripit filloi herët, ka prova të kufizuara se është më keq se vitet e zakonshme. Dr. Michael Osterholm, drejtor i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, thotë : "Ndihet sikur është keq sepse spitalet janë kaq të pamjaftueshëm, por kjo nuk përfaqëson një sezon të jashtëzakonshëm."

RSV, e cila është një sëmundje standarde e fëmijërisë, gjithashtu u rrit herët, dhe në përgjithësi godet më së shumti fëmijët e vegjël dhe të moshuarit. Ka mungesa të vazhdueshme si për sa i përket mjekësisë, si Tylenol, ashtu edhe shtretërve spitalorë pediatrikë. Por kjo e fundit ka të bëjë më pak me rastet në rritje dhe më shumë me zhdukjen e shërbimeve pediatrike. Kujdesi për fëmijët nuk është një fitim i madh parash për spitalet dhe shpesh fiton më pak se shtrimi në spital i të rriturve. Gjatë dy dekadave të fundit, siç shpjegoi Washington Post , ka pasur një rënie të madhe të shtretërve pediatrikë në nivel kombëtar. Përfundimi: ne duhet të kemi më pak frikë nga RSV dhe më shumë të shqetësuar për aftësinë tonë të thyer për të trajtuar sëmundjet rutinë virale vit pas viti.

Së dyti, nuk ka shmangie të viruseve të frymëmarrjes. Me masa ekstreme, drakoniane, ekspozimi ndaj viruseve të frymëmarrjes mund të vonohet, por nuk mund të shmanget kurrë. Kjo është në kontrast, të themi, me aftësinë tonë për të shmangur ujin e pijshëm të kontaminuar ose sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Dallimi është se qeniet njerëzore duhet të marrin frymë çdo minutë të çdo dite. Dhe, duke qenë se njerëzit janë krijesa sociale, shumica e kësaj frymëmarrjeje natyrisht do të jetë shumë afër qenieve të tjera njerëzore.

“Gajthtari duhet paguar në një moment në natyrë; fëmijët do të sëmuren dhe nuk ka të bëjë me një sistem imunitar më të komprometuar,” thotë Dr. Danuta Skowronski nga Qendra Britanike e Kolumbisë për Kontrollin e Sëmundjeve.

Kjo pikë duhet theksuar. Është e natyrshme, e shëndetshme dhe e nevojshme që fëmijët e vegjël të ekspozohen ndaj shumë viruseve. Në mënyrë që fëmijët të krijojnë imunitet ndaj patogjenëve të zakonshëm - në mënyrë që ata të zhvillojnë një sistem imunitar që funksionon normalisht - ata duhet të kenë një ekspozim të tillë, i cili ndonjëherë do t'i bëjë të sëmurë.

Dhe së treti, nuk ka asnjë provë që ndërhyrjet e supozuara për të ndaluar Covid-19, gripin dhe RSV do të ndihmojnë. Përpara Covid-19, provat për të mbështetur maskimin ishin të pakta. Unë bashkautorova një studim të provave të maskimit që u bënë para ardhjes së Covid-19, duke shqyrtuar nëse maskat ndaluan transmetimin e viruseve të frymëmarrjes. Katërmbëdhjetë nga 16 provat treguan se maskat ishin joefektive në këtë. Me fjalë të tjera, provat para Covid-it ishin të qarta se rekomandimi i maskave për personin mesatar ishte i padobishëm. Kjo ka të ngjarë të jetë një arsye pse Dr. Anthony Fauci, CDC, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe të tjerët fillimisht këshilluan kundër maskimit.

Akoma më keq, provat për maskimin e fëmijëve të vegjël për viruset Covid-19, grip dhe RSV mungojnë plotësisht.

Dy studimet më të mira mbi këtë temë përfitojnë nga eksperimentet natyrore. Një eksperiment, në rajonin e Katalonjës të Spanjës, shikoi efektivitetin e maskimit të fëmijëve për të parandaluar Covid-19. Autorët përfituan nga një fakt unik: se fëmijët gjashtë vjeç e lart në këtë rajon mbanin maska ​​dhe ata më të vegjël se gjashtë nuk mbanin maska. Nëse maskimi do të kishte një efekt mbrojtës, atëherë fëmijët vetëm më të vegjël se gjashtë vjeç do të kishin shkallë më të lartë të Covid-it sesa ata më të vjetër. Por nuk kishte një model të tillë. Në një analizë të veçantë në Finlandë, autorët krahasuan dy qytete me politika të ndryshme për fëmijët nga mosha 10 deri në 12 vjeç. Njëri qytet i maskuar, tjetri jo. As atje nuk u pa asnjë përfitim nga maskimi. Përhapja e COVID19 ishte identike. Nuk kishte fare dallim.

Për më tepër, në këtë pikë, të paktën 9 nga 10 fëmijë amerikanë kanë pasur tashmë Covid-19. Ne e dimë që të kesh dhe të shërohesh nga Covid-19 – i cili jep atë që njihet si imunitet natyror – nuk do të thotë që nuk do të marrësh më kurrë Covid. Por nëse do ta bënit, gjasat janë që do të ishte më e butë dhe më pak e rëndë. Maskimi i fëmijëve që kishin COVID-19 është i pakuptimtë në dy mënyra. Një, nuk ka asnjë provë që sugjeron se do të vonojë kohën derisa ta marrin përsëri. Së dyti, po bëhet për të parandaluar diçka që - për ta, në këtë pikë të pandemisë - është zakonisht më pak e rëndë se gripi i zakonshëm apo edhe disa viruse të ftohjes.

Pra, çfarë është në realitet trefishimi?

Covid-19 prishi të gjitha aspektet e jetës. Ajo ndërpreu imigracionin, udhëtimin, biznesin, arsimin, praktikat fetare, jetën familjare - vetë shoqërinë. Disa nga këto ndërprerje ndërhynë në përhapjen e viruseve të frymëmarrjes si RSV dhe gripi. Fakti që Covid-19 vazhdoi të përhapet pavarësisht gjithë kësaj është një dëshmi se sa ngjitës është, veçanërisht në një popullatë që në atë kohë nuk kishte imunitet paraekzistues.

Tani, ndërsa ndërprerjet zbehen, viruset e tjerë janë rikthyer në mënyrë të pashmangshme. Spitalet duhet të përgatiten për këtë. Nëse shtretërit pediatrikë janë ato që mungojnë, rimbursimi federal duhet të paguajë për shtretërit pediatrikë. Kjo do t'i nxiste spitalet të zgjerojnë kapacitetet aty ku është e nevojshme. Kjo është një zgjidhje më produktive sesa sugjerimi i njerëzve që të tërhiqen nga tubimet, ose të mbeten të maskuar në përjetësi. Tre vjet pas pandemisë, ne përballemi me një pyetje thelbësore: Si duam të jetojmë pjesën tjetër të jetës sonë? Si shumica e amerikanëve dhe si mjek, përgjigja ime është tingëlluese: si normale.

Burimi: TheFP