Plumbi dhe kadmiumi mund të jenë prezent në çokollatën tuaj të zezë

Consumer Reports gjeti metale të rënda të rrezikshme në çokollatë nga Hershey's, Theo, Trader Joe's dhe markave të tjera të njohura. Këtu janë ato që kishin më shumë, dhe disa që janë më të sigurta.

Nga Kevin Loria

Për shumë prej nesh, çokollata është më shumë se një ëmbëlsirë e shijshme. Është një stimulues humori, një përforcues energjie, një shpërblim pas një dite të vështirë, një dhuratë e preferuar për pushime.

Njerëzit gjithashtu zgjedhin çokollatën e zezë në veçanti për përfitimet e saj të mundshme shëndetësore, falë studimeve që sugjerojnë se furnizimi i pasur me antioksidantë mund të përmirësojë shëndetin e zemrës dhe kushte të tjera, dhe për nivelet relativisht të ulëta të sheqerit. Në fakt, më shumë se gjysma e njerëzve në një sondazh të fundit nga Shoqata Kombëtare e Ëmbëlsirave e përshkruan çokollatën e zezë si një ëmbëlsirë "më të mirë për ju".

Por ka një anë të errët për këtë çokollatë "më të shëndetshme". Hulumtimet kanë zbuluar se disa çokollatë të zezë përmbajnë kadmium dhe plumb - dy metale të rënda të lidhura me një sërë problemesh shëndetësore tek fëmijët dhe të rriturit.

Industria e çokollatës është përballur me mënyra për të ulur ato nivele. Për të parë se sa rrezik paraqesin këto ushqime të preferuara, shkencëtarët e Consumer Reports së fundmi matën sasinë e metaleve të rënda në 28 çokollatë të zezë. Ata zbuluan kadmium dhe plumb në të gjitha.

Metalet e rënda në çokollatën e zezë

CR testoi një përzierje markash, duke përfshirë ato më të vogla, si Alter Eco dhe Mast, dhe ato më të njohura, si Dove dhe Ghirardelli.

Për 23 nga baret, ngrënia e vetëm një ons në ditë do ta vendoste një të rritur mbi një nivel që autoritetet e shëndetit publik dhe ekspertët e CR thonë se mund të jetë i dëmshëm për të paktën një nga ato metale të rënda. Pesë prej shufrave ishin mbi ato nivele si për kadmiumin ashtu edhe për plumbin. Lexoni më shumë se si CR testoi çokollatën e zezë (PDF).

Kjo është diçka e rrezikshme: Ekspozimi i vazhdueshëm dhe afatgjatë ndaj sasive të vogla të metaleve të rënda mund të çojë në një sërë problemesh shëndetësore. Rreziku është më i madh për shtatzënat dhe fëmijët e vegjël sepse metalet mund të shkaktojnë probleme zhvillimi , të ndikojnë në zhvillimin e trurit dhe të çojnë në IQ më të ulët, thotë Tunde Akinleye, studiuesja e sigurisë ushqimore CR që drejtoi këtë projekt testimi.

"Por ka rreziqe për njerëzit e çdo moshe," thotë ai. Ekspozimi i shpeshtë ndaj plumbit tek të rriturit, për shembull, mund të çojë në probleme të sistemit nervor, hipertension, shtypje të sistemit imunitar, dëmtim të veshkave dhe probleme riprodhuese. Ndërsa shumica e njerëzve nuk hanë çokollatë çdo ditë, 15 për qind e hanë, sipas firmës së kërkimit të tregut Mintel. Edhe nëse nuk jeni një konsumator i shpeshtë i çokollatës, plumbi dhe kadmiumi mund të jenë ende një shqetësim. Ajo mund të gjendet në shumë ushqime të tjera - si patatet e ëmbla, spinaqi dhe karotat - dhe sasi të vogla nga burime të shumta mund të shtohen në nivele të rrezikshme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kufizoni ekspozimin kur mundeni.

Megjithatë, nuk keni nevojë të betoheni plotësisht për çokollatën, thotë Akinleye. Ai shton se ndërsa shumica e shufrave të çokollatës në testet e CR kishin nivele të plumbit, kadmiumit ose të dyjave, pesë prej tyre ishin relativisht të ulëta në të dyja. "Kjo tregon se është e mundur që kompanitë të prodhojnë produkte me sasi më të ulët të metaleve të rënda - dhe që konsumatorët të gjejnë produkte më të sigurta që u pëlqejnë," thotë ai.

Dhe përveç zgjedhjes së mençur të çokollatës suaj të zezë, ka një sërë hapash të tjerë që mund të ndërmerrni për të vazhduar të shijoni çokollatën në mënyrë të sigurt.

Rezultatet e testit të çokollatës nga CR

Ne testuam 28 çokollatë të zezë për plumb dhe kadmium. Për të përcaktuar rrezikun që paraqesin çokollata në testin CR, ne përdorëm nivelin maksimal të dozës së lejuar të Kalifornisë (MADL) për plumbin (0,5 mikrogramë) dhe kadmiumin (4,1 mcg). Tregohen përqindjet e MADL-së të ofruar në një ons të çdo çokollatë. Rezultatet tona tregojnë se cilat produkte kishin nivele relativisht më të larta dhe nuk janë vlerësime nëse një produkt tejkalon një standard ligjor. Ne i përdorëm ato nivele sepse nuk ka kufij federalë për sasinë e plumbit dhe kadmiumit që mund të përmbajnë shumica e ushqimeve, dhe shkencëtarët e CR besojnë se nivelet e Kalifornisë janë më mbrojtëset e disponueshme. Ndërsa kadmiumi dhe plumbi paraqesin rreziqe serioze për shëndetin, produktet brenda secilës kategori renditen sipas nivelit të plumbit, sepse ky metal i rëndë paraqet shqetësime të veçanta dhe asnjë sasi e tij nuk konsiderohet e sigurt.

Emri:  Screen Shot 2023-01-05 at 2.22.48 PM.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  32.2 KB

Emri:  Screen Shot 2023-01-05 at 2.23.17 PM.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  53.8 KB

Emri:  Screen Shot 2023-01-05 at 2.24.04 PM.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  59.8 KB

Emri:  Screen Shot 2023-01-05 at 2.24.36 PM.jpg

Shikime: 35

Madhësia:  38.2 KB

Ana e errët e kakaos
Çokollata është bërë nga kokrrat e kakaos, e cila ka dy përbërës kryesorë: lëndët e ngurta të kakaos dhe gjalpin e kakaos. Së bashku, këto quhen kakao ose kakao.

Reputacioni i çokollatës së zezë si një trajtim relativisht i shëndetshëm rrjedh kryesisht nga lëndët e ngurta të kakaos. Këto janë të mbushura me flavanole , të cilat janë antioksidantë të lidhur me përmirësimin e funksionit të enëve të gjakut, reduktimin e inflamacionit dhe uljen e kolesterolit. Çokollata e zezë është gjithashtu më e ulët në sheqer dhe më e lartë në fibra sesa çokollata e qumështit, dhe ka magnez dhe kalium. Fatkeqësisht, lëndët e ngurta të kakaos janë gjithashtu aty ku qëndrojnë metalet e rënda, veçanërisht kadmiumi. Kjo e bën të ndërlikuar balancimin e rreziqeve dhe përfitimeve të çokollatës së zezë.

Disa nga të njëjtat shqetësime mund të shtrihen tek produktet e bëra me pluhur kakao - i cili në thelb është lëndë e ngurtë e pastër kakao - të tilla si kakao e nxehtë dhe përzierjet e brownie dhe ëmbëlsirave, megjithëse ato kanë sasi të ndryshme kakao dhe ndoshta metale të rënda.

Çokollata e zezë ka tendencë të jetë më e lartë në metale të rënda sesa çokollata me qumësht, ndoshta për shkak të përmbajtjes më të lartë të kakaos. Nuk ka asnjë ndërprerje zyrtare, por çokollata e zezë në përgjithësi përbëhet nga të paktën 65 për qind kakao ndaj peshës, thotë Michael J. DiBartolomeis, PhD, një toksikolog dhe ish-zyrtar në Departamentin e Shëndetit Publik të Kalifornisë, i cili ka hulumtuar metalet e rënda në çokollatë.

Nxjerrja e plumbit dhe kadmiumit
Për të komplikuar më tej çështjen, plumbi dhe kadmiumi duket se hyjnë në kakao në mënyra të ndryshme, që do të thotë se secili kërkon një lloj tjetër rregullimi, thotë DiBartolomeis.

Midis 2019 dhe 2022, ai dhe studiues të tjerë studiuan se si metalet mund të kontaminojnë kakaon , si pjesë e një zgjidhjeje për një proces gjyqësor kundër prodhuesve të çokollatës, të ngritur nga As You Sow, një organizatë që shtyn për përgjegjësinë e korporatës. As You Sow kishte gjetur më parë nivele të larta të plumbit dhe kadmiumit në disa çokollata.

Studiuesit zbuluan se bimët e kakaos marrin kadmium nga toka, me metalin që grumbullohet në fasulet e kakaos ndërsa pema rritet. Kjo është e ngjashme me mënyrën se si metalet e rënda ndotin disa ushqime të tjera.

Por plumbi duket se futet në kakao pasi të korren fasulet. Studiuesit zbuluan se metali ishte zakonisht në lëvozhgën e jashtme të kokrrës së kakaos, jo në vetë kokrrën. Për më tepër, nivelet e plumbit ishin të ulëta menjëherë pasi fasulet u grumbulluan dhe u hoqën nga bishtajat, por u rritën pasi fasulet thaheshin në diell për ditë të tëra. Gjatë asaj kohe, pluhuri i mbushur me plumb dhe papastërtia u grumbulluan në fasule. "Ne mblodhëm fasule në tokë që ishin të ngarkuara shumë me plumb në guaskën e jashtme," thotë DiBartolomeis.

Për shkak të mënyrave të ndryshme që kadmiumi dhe plumbi futen në çokollatë, trajtimi i ndotjes kërkon zgjidhje të ndryshme.

Për plumbin, kjo do të thotë ndryshime në praktikat e vjeljes dhe prodhimit, thotë Danielle Fugere, presidente e As You Sow. Praktika të tilla mund të përfshijnë minimizimin e kontaktit të dheut me fasulet kur ato shtrihen në diell dhe tharjen e fasuleve në tavolina ose tapete të pastra larg rrugëve ose me mbulesa mbrojtëse, në mënyrë që pluhuri i kontaminuar me plumb të mos ulet mbi to. Një tjetër opsion është gjetja e mënyrave për të hequr ndotësit metalikë kur fasulet pastrohen në fabrika, thotë Fugere.

Zgjidhja e kadmiumit është më e ndërlikuar, megjithëse është e mundur, thotë DiBartolomeis. Mbarështimi i kujdesshëm ose inxhinierimi gjenetik i bimëve për të marrë më pak metal të rëndë mund të ndihmojë, megjithëse kjo mund të zgjasë disa vjet. Opsione të tjera të mundshme përfshijnë zëvendësimin e pemëve më të vjetra të kakaos me ato më të reja, sepse nivelet e kadmiumit priren të rriten ndërsa bimët plaken, dhe heqja ose trajtimi i tokës që dihet se është i ndotur me kadmium.

Çokollatë më e sigurt
Më menjëherë, thotë DiBartolomeis, prodhuesit e çokollatës duhet të vëzhgojnë zonat e rritjes së kakaos për të përcaktuar nivelet e kadmiumit dhe të favorizojnë fasulet nga vendet me nivele më të ulëta. Nëse është e nevojshme, ato duhet të përziejnë fasulet nga zonat me kadmium më të lartë me fasulet me nivele më të ulëta, siç bëjnë disa prodhues tani. Alex Whitmore, CEO në Taza, i cili prodhon një nga produktet me nivele më të ulëta të të dy metaleve në testet e CR, thotë se kjo është ajo që bën kompania e tij, duke përzier fasule nga "origjina të ndryshme për të siguruar që produkti përfundimtar" të ketë nivele më të ulëta.

Shoqata Kombëtare e Konfeksionerëve, e cila financoi kërkimin për metalet e rënda në çokollatë si pjesë e zgjidhjes As You Sow, thotë se "mund të priten reduktime të plumbit brenda vitit të parë të zbatimit të praktikave të reja të trajtimit", megjithëse thotë se ulja e kadmiumit mund të zgjasë më shumë.

Disa prodhues me nivele më të larta të metaleve në testet tona thanë se produktet e tyre janë nën nivelet e përcaktuara nga vendbanimi. Të tjerë thanë se metalet gjenden natyrshëm në tokë dhe se ata ndërmarrin hapa për ta zvogëluar atë. Alter Eco, Llojet e Rrezikuara, Theo dhe Trader Joe's nuk u përgjigjën.

Marrja e hapave për të reduktuar metalet e rënda në kakao mund të shpërblehet: rezultatet e testit të CR, në fund të fundit, tregojnë se ndërsa ndotja me metale të rënda është e zakonshme, nuk është e pashmangshme.

Dhe përveç zgjedhjes së produkteve me nivele më të ulëta të plumbit dhe kadmiumit, hapa të tjerë gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e rreziqeve. Në fakt, DiBartolomeis thotë se ndërsa i paralajmëron shtatzënat dhe fëmijët të mos hanë çokollatë të zezë, ai nuk u thotë shumicës së njerëzve që të heqin dorë nga ajo, vetëm për të ditur rreziqet dhe për të mos e tepruar.

Mënyra më të mira për të ngrënë çokollatë të zezë

Llogaritja e sasisë së saktë të çokollatës së zezë që është e rrezikshme për t'u ngrënë është e komplikuar. Kjo për shkak se nivelet e metaleve të rënda mund të ndryshojnë, njerëzit kanë nivele të ndryshme rreziku dhe çokollata është vetëm një burim i mundshëm i ekspozimit ndaj metaleve të rënda . Por ekspertët thonë se duke qenë të vetëdijshëm për rreziqet, ju mund të shijoni çokollatën e zezë duke minimizuar dëmet e mundshme.

Zgjidhni çokollata të zeza me nivelet më të ulëta të metaleve të rënda. Testet e CR gjetën pesë çokollata - një nga Mast, Taza dhe Valrhona dhe dy nga Ghirardelli - me nivele relativisht të ulëta të plumbit dhe kadmiumit. Tetë të tjerë kanë vetëm plumb dhe 10 të tjerë vetëm në kadmium. Vetëm pesë shufra - një nga Green & Black's, Lily's (në pronësi të kompanisë Hershey) dhe Trader Joe's, dhe dy nga Theo - ishin më të larta për të dy metalet e rënda.

Trajtojeni çokollatën si një qirasje. Edhe një ons e vetme e njërës prej çokollatës me nivelet më të larta të kadmiumit dhe plumbit në testet e CR nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë dëm të menjëhershëm. Rreziku vjen me konsumimin e shpeshtë me kalimin e kohës. Metalet e rënda janë gjithashtu në disa ushqime të tjera, duke përfshirë shumë që janë më ushqyese dhe të rëndësishme për t'u ngrënë si pjesë e rregullt e një diete të shëndetshme, si karotat, patatet e ëmbla dhe spinaqi. Kështu që është më mirë të hani çokollatë të zezë vetëm herë pas here. "Të konsumosh një porcion disa ditë në javë, veçanërisht me një produkt që ka nivele më të ulëta, do të thotë që mund të hani çokollatë të zezë pa u shqetësuar pa arsye," thotë Tunde Akinleye e CR, e cila mbikëqyri testet e çokollatës.

Provoni çokollata të zeza me përqindje më të ulët kakao. Nëse jeni duke marrë në konsideratë një shirit që CR nuk e ka testuar, kështu që përmbajtja e metaleve të rënda është e panjohur, ju mund të dëshironi të zgjidhni një produkt çokollatë të zezë 70 për qind mbi një 80 për qind, për shembull, ose një copë 65 për qind mbi një 70 për qind një. Kjo nuk është një masë e pagabueshme, por testet e CR, si dhe testimet e bëra nga organizata të tjera, sugjerojnë që nivelet e kadmiumit priren të rriten me përqindjen e kakaos. (Nivelet e plumbit nuk duket të jenë aq të lidhura me përqindjen e kakaos.)

Alternoni me çokollatë me qumësht. Nivelet e kakaos janë më të ulëta në çokollatën e qumështit sesa në çokollatën e zezë, kështu që çokollata me qumësht priret të ketë nivele më të ulëta të metaleve të rënda, thotë DiBartolomeis. Por kjo nuk do të thotë se mund ta hani me braktisje: Ka shumë më tepër sheqerna të shtuara. Pra, është mirë që të dy llojet e çokollatës t'i hani vetëm herë pas here, jo çdo ditë.

Mos supozoni se çokollatat e zeza organike janë më të sigurta. Në testet e CR, ato kishin po aq gjasa sa produktet e tjera të kishin nivele të rëndësishme të metaleve të rënda.

Mos u jepni fëmijëve shumë çokollatë të zezë. Çokollata e zezë nuk është një hit i madh për shumicën e fëmijëve, gjë që është po aq mirë, duke marrë parasysh sa më i ri të jeni, aq më i madh është kërcënimi nga metalet e rënda. Shtatzënat gjithashtu duhet të kufizojnë konsumin.

Mendoni për konsumin tuaj total të çokollatës. Ne nuk testuam për metale të rënda në pluhur kakao, përzierje të nxehtë kakao ose ëmbëlsira të tjera me çokollatë. Por ato përmbajnë edhe lëndë të ngurta kakao, kështu që mund të kontribuojnë në marrjen tuaj të metaleve të rënda.

Hani një dietë të plotë. Ndërrimi i ushqimeve që hani mund t'ju ndihmojë të shmangni mbikonsumimin e metaleve të rënda nga burime të tjera. Rrushi, mollët, çaji jeshil dhe disa ushqime të tjera të shëndetshme madje mund të ofrojnë disa nga të njëjtat flavanole që furnizon çokollata. Plus, bërja e kësaj mund të ndihmojë në sigurimin e një sërë lëndësh ushqyese që mund të ndihmojnë në kompensimin e disa dëmeve që bëjnë metalet e rënda. Këto përfshijnë kalcium, hekur, selen, vitaminë C dhe zink.


Kevin Loria

Unë jam një gazetar shkencor që shkruan për shëndetin për Raportet e Konsumatorëve. Jam i interesuar të gjej mënyrat se si njerëzit mund ta transformojnë shëndetin e tyre për mirë dhe të thërras sistemet, kompanitë dhe politikat që i ekspozojnë pacientët ndaj dëmtimeve të panevojshme. Si baba, pjesën më të madhe të kohës time të lirë e kaloj duke u përpjekur të vazhdoj me një fëmijë të vogël, por gjithashtu më pëlqen të eksploroj jashtë sa herë që është e mundur. Më ndiqni në Twitter (@kevloria).



Burimi: Consumer Report