Kur filloi festimi i Krishtlindjeve dhe zakonet e kėsaj feste


Njė nga festat mė tė mėdha, tė krishtera janė Krishtlindjet. Festimi i tyre, edhe pėr arsye komerciale, ėshtė bėrė gjithnjė e mė i zgjatur vitet e fundit, por kjo festė e veēantė nuk e ka humbur aspak shkėlqimin e saj. Por sa mirė i njohim Krishtlindjet?

Mė poshtė do rendisim disa fakte qė ndoshta nuk janė tė njohura.

Kur filloi festimi i Krishtlindjeve?

Ndoshta shumė besojnė se Lindja e Krishtit festohej gjithmonė mė 25 dhjetor. Por kjo nuk ėshtė kėshtu, sepse data specifike u vendos pėrgjithėsisht nė kishė nė mesin e shekullit tė IV-tė. Festa mendohet se ėshtė themeluar nė vitin 336 nė Romė dhe ėshtė pėrhapur me shpejtėsi nė Kishat e Lindjes dhe tė Perėndimit. Deri atėherė, Lindja e Krishtit kremtohej sė bashku me Pagėzimin e Tij mė 6 janar (Teofani). Kisha armene nuk e pranoi kėtė ndryshim tė veēantė dhe mbajti traditėn e vjetėr, ndėrsa Kisha e Jerusalemit e mbajti traditėn e vjetėr deri nė kohėn e Justinianit (527-565). Vendosja e datės sė re lidhet me kremtimin nga paganėt romakė tė festės sė lindjes sė Helios tė pathyeshėm.

Historia e pemės sė Krishtlindjes

Pema e Krishtlindjes, zakonisht njė pemė bredhi, zbukurohet me drita dhe zbukurime si pjesė e festės sė Krishtlindjes. Pema ėshtė gjithmonė me gjelbėrim. Pėrdorimi i njė peme tė tillė, me njė kurorė, si simbol tė jetės sė pėrjetshėm ishte njė zakon i lashtė i kinezėve, egjiptianėve dhe hebrenjve. Nė fakt, paganėt kishin edhe pemė si objekt adhurimi. Skandinavėt nė Vitin e Ri dekoruan shtėpinė dhe hambarin me gjelbėrim tė pėrhershėm pėr tė mbajtur larg djallin, ndėrsa nė kohėn e Krishtlindjeve ngrinin njė pemė pėr zogjtė. Njė zakon tjetėr qė ekzistonte nė Gjermani ishte vendosja e njė peme tė Krishtlindjeve nė hyrje ose brenda shtėpisė gjatė festimeve tė solsticit dimėror.

Pema moderne e Krishtlindjes e ka origjinėn nė Gjermani. Nė njė dramė popullore mesjetare pėr Adamin dhe Evėn, njė bredh i zbukuruar me mollė (pema e Parajsės) qė simbolizonte Kopshtin e Edenit, dominonte skenėn. Fillimisht i varnin biskota tė holla qė simbolizonin mikpritėsin, bukėn pa maja tė kungimit katolik, simbol i krishterė i shpėtimit. Mė vonė biskotat u zėvendėsuan nga ato nė forma tė ndryshme dhe shpesh shtoheshin qirinj qė simbolizonin Krishtin.

Nė tė njėjtėn dhomė me pemėn, gjatė sezonit tė Krishtlindjeve ndodhej njė strukturė trekėndore prej druri me rafte, mbi tė cilat vendoseshin figurina tė Krishtlindjeve, degė, qirinj dhe njė yll, e ashtuquajtura “piramida e Krishtlindjeve”.

Nė shekullin e 16-tė, “pema e parajsės” dhe “piramida e Krishtlindjeve” “u bashkuan” dhe kėshtu doli pema e Krishtlindjes.

Krishtlindjet

Shkurtesėn Xmas nė vend tė fjalės Krishtlindje e njohin edhe ata qė nuk dinė anglisht. Por edhe shumė nga ata qė dinė anglisht rrjedhshėm nuk janė tė vetėdijshėm se X e Krishtlindjeve nuk ėshtė X (ish) angleze, por X greke!

Fjala Krishtlindje ekziston nė fjalorin anglez para shekullit tė 12-tė. Fjala Xmas sipas Merriam Webster daton nė vitin 1721. Sipas Wikipedia, shfaqja e parė e fjalės Xmas ėshtė nė “Historia e Kolegjit tė St Edmund, Old Hall”, e Bernard Ward, botuar fillimisht nė 1755. Versioni “Xtemmas” u shfaq pėr herė tė parė nė vitin 1551 ndėrsa lloji “Xpes masse” u shfaq rreth vitit 1100.

Historia e gjelit tė Krishtlindjes

Gjeli i detit, zakonisht i mbushur nė furrė, lidhet me festėn e Krishtlindjeve. Dhe “gjeli i Krishtlindjeve” ėshtė njė zakon europian. Evropianėt mėsuan pėr kėtė vetėm nė 1524, pasi ai “erdhi” nga Meksika . Tė parėt qė rritėn gjelat ishin tė pasurit, pasi ata mbanin ferma tė veēanta pėr gjelat nė pronat e tyre, tė cilat ishin njė pjatė e shkėlqyer pėr bankete dhe festime.

Megjithatė, shumė njerėz nė tė kaluarėn hanin njė pulė ose gjel pėr Krishtlindje dhe mbi tė gjitha njė derr tė cilin e therin nė mėnyrė rituale.

Kėngėt

Kėngėt me pėrmbajtje fetare lidhen me festa tė caktuara tė krishtera.

Kėngėt e ēdo feste marrin, nė varėsi tė pėrmbajtjes sė saj, njė formė tė ndryshme. Nė pėrgjithėsi, nė fillim ata shpallin ose pėrshkruajnė ngjarjen qė po kremton Kisha. Kjo pasohet, kryesisht nė kėngėt e Krishtlindjeve dhe tė Vitit tė Ri, nga urimet dhe lavdėrimet pėr shtėpinė dhe banorėt e saj, nė varėsi tė profesionit tė tė zotit tė shtėpisė apo tė anėtarėve tė familjes.

Gėzuar Krishtlindjet pėr tė gjithė!


j.l./ dita

https://gazetadita.al/kur-filloi-fes...e-kesaj-feste/