Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  A prmbajn ent e gatimit helme toksike pr shndetin e njeriut?

  NJ UDHZUES PR ENT JOTOXIKE

  - Cilat en gatimi duhen shmangur?
  - Cilat en gatimi jan t sigurta?
  - Kur dhe ku duhet prdorur secila prej tyre?
  - Markat q mund t'i besoni

  Emri: FkbyrEhWYAIqR6j.jpg

Shikime: 80

Madhsia: 55.4 KB

  Ent e gatimit mund t jen burimi kryesor i toksinave dhe metaleve t rnda nse po prdorni materialin e gabuar n kohn e gabuar

  Edhe markat e etiketuara si "t shndetshme" prdorin larje jeshile dhe nuk jan plotsisht t sigurta

  Le ta zbrthejm:

  Le t fillojm me ent e gatimit pr t'i shmangur fare:

  Tefloni ose tigant jo ngjits zakonisht jan t veshur me polimer plastik PTFE, PFAS, PFOA dhe m shum. Kur nxehen, kto tigan mund t lshojn tym toksik n ajr dhe n ushqimin tuaj. Pr fat t mir, PFOA sht hequr n mas t madhe nga ent amerikane t gatimit, por ent e vjetra t gatimit dhe gatimet e prodhuara jasht shtetit mund t'i prmbajn ende shum mir. Megjithat, tani sht edhe m mashtruese kur markat mund t pastrojn gjelbrimin duke pretenduar se marka e tyre sht "pa PFOA" e megjithat prdorin materiale t tjera skicuese. Kjo sht arsyeja pse sht m mir ta shmangni plotsisht.

  Alumini

  Alumini sht nj neurotoksin dhe ka zero prdorim t njohur n trupin e njeriut. Ka treguar se kur nxehet, veanrisht me ushqime acidike, mund t rrjedh n ushqimin tuaj. Shmangeni.

  Bakri

  Bakri gjithashtu mund t futet n ushqimin tuaj n sasi q nuk jan t sigurta pr t'u konsumuar, veanrisht pa kufizim. Megjithat, edhe veshjet e zakonshme t enve t gatimit prej bakri, si nikeli ose kallaji, nuk jan as t sigurta. Shmangeni.


  Tani le t hedhim nj vshtrim n opsionet m t sigurta dhe ku do t ishin m t prshtatshmet.

  Pr t qen t qart: vetm pr shkak se kto opsione jan *m t sigurta*, nuk do t thot se jan perfekte ose nuk kan ndonj rrezik. Un do t shpjegoj m posht.

  eliku i pandryshkshm

  Prparsit: i qndrueshm, nuk krkon shum kujdes, madje edhe ngrohje.
  T kqijat: mund t futni ende metale t rnda, duke prfshir nikelin dhe kromin n ushqimin tuaj kur gatuani me acide

  ***Sigurohuni t blini elik inoks t prodhimit amerikan

  Giza

  Prparsit: i qndrueshm, rron prgjithmon, forcohet me kalimin e kohs, mbajtje e madhe e nxehtsis.

  Kundr: mund t ndryshket dhe t fut hekurin e teprt n ushqimin tuaj, veanrisht kur gatuani me acid, krkon kujdes paraprak dhe duhet t keni kujdes duke e pastruar at.

  Giza e emaluar

  Prparsit: nuk reagon ndaj ushqimeve acidike, nxehet n mnyr t barabart, ruan mir nxehtsin.

  T kqijat: shum i rnd, smalti mund t coptohet.

  Prparsit e elikut t karbonit: m i leht se gize, por performanca e njjt, stint me kalimin e kohs, mbajtja e madhe e nxehtsis.

  Kundr: ashtu si giza, mund t fut hekurin e teprt n ushqimin tuaj, veanrisht kur gatuani me acid, krkon kujdes paraprak dhe duhet t jeni t kujdesshm n pastrimin e tij.

  Prparsit e qeramiks: jo ngjitse, e leht pr t'u pastruar.

  T kqijat: mund t jet e ndjeshme ndaj nxehtsis m t lart, shum marka, mund t grvishten lehtsisht, shum marka mund t shprndajn nanogrimcat dhe metalet e rnda si plumbi gjithashtu n ushqimin tuaj.

  ***Sigurohuni t blini 100% qeramike e pastr


  Prparsit e xhamit: jo reaktiv, kshtu q nuk lshon kimikate n ushqimin tuaj.

  Kundr: jashtzakonisht i brisht.

  Pra, si mund ta shihni, asnj en gatimi nuk sht e prsosur. Por nse prdorni ent e duhura t gatimit n kohn e duhur, mund t shmangni do efekt negativ shndetsor q vjen me to.

  Zierja/Skuqja me nxehtsi t lart: eliku inox, eliku i karbonit dhe giza jan t gjitha opsione t sigurta pr skuqjen dhe gatimin e mishit (sigurohuni q gize dhe eliku i karbonit t jen t kalitur mir). Un besoj se eliku inox sht m i sigurti nga 3, por t gjith funksionojn shklqyeshm.

  Nxehtsia e ult/mesatare: 100% qeramika sht m e mira pr gatimin me nxehtsi t ult/mesatare, si p.sh. brja e vezve sepse nuk ngjit dhe pastrohet leht.

  Zierje/salca: giza e emaluar sht m e mira pr zierje (zakonisht zierje me ushqim acid) sepse nuk do t reagoj ndaj acidit si t tjert m sipr. Vetm sigurohuni q smalti t mos jet i coptuar.

  Zierja: qeramika, eliku inox, gize dhe eliku i karbonit jan t gjitha t sigurta pr sa koh q nuk prdorni acide.

  Markat e rekomanduara:

  elik inox: Gize e gjitha e veshur: Lodge
  Gize e emaluar: Le Creuset
  Qeramike: Extrema

  Ka padyshim m shum marka atje q jan t sigurta, prandaj mos ngurroni t'i lini ato n komente!
  Nse kjo tem ishte e dobishme, ju lutemi RT cicrim origjinal pr t ndihmuar n prhapjen e ndrgjegjsimit!

  PS. A sht zotimi juaj i vitit t ri pr t humbur pesh dhe pr t'u br m i shndetshm?

  Un jam duke drejtuar nj sfid t pabesueshme pr humbje peshe pr t nisur vitin e ri q do t'ju msoj se si t qndroni t dobt dhe t shndetshm pr gjith jetn tuaj! Ka edhe mime t mrekullueshme pr fituesit! chriscooks.gumroad.com/l/teutb 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Fiori (16-03-2023)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: A prmbajn ent e gatimit helme toksike pr shndetin e njeriut?

  Si kompania DuPont helmoi boten


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-11-2022, 00:12
 2. Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 02-02-2013, 05:34
 3. Jeni pasiv apo "in charge" ndaj gatimit?
  Nga *~Rexhina~* n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 08:17
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 12:25
 5. Enet e thyera
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-05-2004, 14:47

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •