Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Henry Kissinger: Si të shmangni një luftë tjetër botërore

    Nga Henry Kissinger

    Emri:  GettyImages-1239597970.jpg

Shikime: 79

Madhësia:  61.1 KB
    Një ushtar ukrainas inspekton predhën e një tanku në qytetin verilindor të Trostyanets [Fadel Senna, AFP nëpërmjet Getty Images]

    Lufta e Parë Botërore ishte një lloj vetëvrasjeje kulturore që shkatërroi eminencën e Evropës. Udhëheqësit e Evropës ecën në gjumë – me frazën e historianit Christopher Clark – në një konflikt në të cilin asnjëri prej tyre nuk do të kishte hyrë nëse do të kishin parashikuar botën në fund të luftës në 1918. Në dekadat e mëparshme, ata i kishin shprehur rivalitetet e tyre duke krijuar dy grupe aleancash strategjitë ishin lidhur me oraret e tyre përkatëse për mobilizim. Si rezultat, në vitin 1914, vrasja e Princit të Kurorës austriak në Sarajevë të Bosnjës nga një nacionalist serb u lejua të përshkallëzohej në një luftë të përgjithshme që filloi kur Gjermania ekzekutoi planin e saj të gjithanshëm për të mposhtur Francën duke sulmuar Belgjikën neutrale në anën tjetër. fundi i Evropës.

    Kombet e Evropës, të pamjaftueshme të njohura me mënyrën se si teknologjia kishte rritur forcat e tyre ushtarake, vazhduan të shkaktonin një shkatërrim të paparë mbi njëri-tjetrin. Në gusht 1916, pas dy vitesh luftë dhe miliona viktima, luftëtarët kryesorë në Perëndim (Britani, Francë dhe Gjermani) filluan të eksplorojnë perspektivat për t'i dhënë fund masakrës. Në Lindje, rivalët Austria dhe Rusia kishin ndjesi të krahasueshme. Për shkak se asnjë kompromis i mundshëm nuk mund të justifikonte sakrificat e bëra tashmë dhe për shkak se askush nuk donte të jepte një përshtypje dobësie, liderët e ndryshëm hezituan të nisnin një proces formal paqeje. Prandaj ata kërkuan ndërmjetësimin amerikan. Eksplorimi i kolonelit Eduard House, emisar personal i Presidentit Woodrow Wilson, zbuloi se një paqe e bazuar në status quo ante të modifikuar ishte e arritshme. Megjithatë, Wilson, ndonëse i gatshëm dhe përfundimisht i etur për të ndërmarrë ndërmjetësim, u shty deri pas zgjedhjeve presidenciale në nëntor. Deri atëherë, ofensiva britanike Somme dhe ofensiva gjermane Verdun kishin shtuar dy milionë viktima të tjera.

    Emri:  GettyImages-1238894798.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  31.2 KB
    Fëmijët refugjatë përgatiten të largohen me tren nga Lviv [Getty Images]

    Sipas fjalëve të librit mbi këtë temë nga Philip Zelikow, diplomacia u bë rruga më pak e udhëtuar. Lufta e Madhe vazhdoi edhe dy vjet të tjera dhe mori miliona viktima të tjera, duke dëmtuar në mënyrë të pakthyeshme ekuilibrin e vendosur të Evropës. Gjermania dhe Rusia u morën me qira nga revolucioni; shteti austro-hungarez u zhduk nga harta. Franca ishte gjakosur e bardhë. Britania kishte sakrifikuar një pjesë të konsiderueshme të brezit të saj të ri dhe të kapaciteteve të saj ekonomike për kërkesat e fitores. Traktati ndëshkues i Versajës që i dha fund luftës u tregua shumë më i brishtë sesa struktura që zëvendësoi.

    A e gjen sot bota në një pikë kthese të krahasueshme në Ukrainë pasi dimri imponon një pauzë në operacionet ushtarake në shkallë të gjerë atje? Unë kam shprehur vazhdimisht mbështetjen time për përpjekjet ushtarake aleate për të penguar agresionin e Rusisë në Ukrainë. Por po afrohet koha për të ndërtuar mbi ndryshimet strategjike që tashmë janë arritur dhe për t'i integruar ato në një strukturë të re drejt arritjes së paqes përmes negociatave.

    Emri:  GettyImages-1383514484.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  29.1 KB
    Një vullnetar ukrainas i thotë lamtumirë të dashurës së tij përpara se të shkojë në vijën e parë [Getty Images]

    Ukraina është bërë një shtet i madh në Evropën Qendrore për herë të parë në historinë moderne. E ndihmuar nga aleatët e saj dhe e frymëzuar nga presidenti i saj, Volodymyr Zelensky, Ukraina ka frenuar forcat konvencionale ruse të cilat kanë qenë mbi Evropën që nga Lufta e Dytë Botërore. Dhe sistemi ndërkombëtar – përfshirë Kinën – po kundërshton kërcënimin ose përdorimin e armëve të saj bërthamore nga Rusia.

    Ky proces ka nxjerrë në pah çështjet origjinale në lidhje me anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Ukraina ka marrë një nga ushtritë tokësore më të mëdha dhe më efektive në Evropë, të pajisur nga Amerika dhe aleatët e saj. Një proces paqeje duhet të lidhë Ukrainën me NATO-n, sido që të shprehet. Alternativa e neutralitetit nuk ka më kuptim, veçanërisht pasi Finlanda dhe Suedia u bashkuan me NATO-n. Kjo është arsyeja pse, majin e kaluar, rekomandova vendosjen e një linje armëpushimi përgjatë kufijve ekzistues ku lufta filloi më 24 shkurt. Rusia do të shpërndante pushtimet e saj që andej, por jo territorin që pushtoi gati një dekadë më parë, duke përfshirë Krimenë. Ai territor mund të jetë objekt i një negocimi pas një armëpushimi.

    Nëse linja ndarëse e paraluftës midis Ukrainës dhe Rusisë nuk mund të arrihet me luftime ose me negociata, mund të shqyrtohet përdorimi i parimit të vetëvendosjes. Referendumet e mbikëqyrura ndërkombëtarisht në lidhje me vetëvendosjen mund të zbatohen në territore veçanërisht përçarëse të cilat kanë ndryshuar duart në mënyrë të përsëritur gjatë shekujve.

    Qëllimi i një procesi paqeje do të ishte i dyfishtë: të konfirmojë lirinë e Ukrainës dhe të përcaktojë një strukturë të re ndërkombëtare, veçanërisht për Evropën Qendrore dhe Lindore. Përfundimisht Rusia duhet të gjejë një vend në një rend të tillë.

    Rezultati i preferuar për disa është një Rusi e bërë e pafuqishme nga lufta. Unë nuk jam dakord. Me gjithë prirjen e saj ndaj dhunës, Rusia ka dhënë një kontribut vendimtar në ekuilibrin global dhe në ekuilibrin e fuqisë për më shumë se gjysmë mijëvjeçari. Roli i saj historik nuk duhet të degradohet. Pengesat ushtarake të Rusisë nuk e kanë eliminuar shtrirjen e saj bërthamore globale, duke i mundësuar asaj të kërcënojë përshkallëzimin në Ukrainë. Edhe nëse kjo aftësi zvogëlohet, shpërbërja e Rusisë ose shkatërrimi i aftësisë së saj për politikë strategjike mund ta kthejë territorin e saj që përfshin 11 zona kohore në një vakum të kontestuar. Shoqëritë e saj konkurruese mund të vendosin t'i zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre me dhunë. Vende të tjera mund të kërkojnë të zgjerojnë pretendimet e tyre me forcë.

    Ndërsa liderët botërorë përpiqen t'i japin fund luftës në të cilën dy fuqi bërthamore konkurrojnë një vend të armatosur në mënyrë konvencionale, ata duhet gjithashtu të reflektojnë mbi ndikimin në këtë konflikt dhe mbi strategjinë afatgjatë të teknologjisë së lartë fillestare dhe inteligjencës artificiale. Armët autonome tashmë ekzistojnë, të afta për të përcaktuar, vlerësuar dhe synuar kërcënimet e tyre të perceptuara dhe kështu në një pozicion për të filluar luftën e tyre.

    Sapo kufiri në këtë fushë të kalohet dhe teknologjia e lartë të bëhet armë standarde – dhe kompjuterët të bëhen ekzekutuesit kryesorë të strategjisë – bota do të gjendet në një gjendje për të cilën ende nuk ka një koncept të vendosur. Si mund të ushtrojnë kontroll udhëheqësit kur kompjuterët përshkruajnë udhëzime strategjike në një shkallë dhe në një mënyrë që kufizon dhe kërcënon në thelb kontributin e njeriut? Si mund të ruhet qytetërimi mes një vorbull të tillë informacionesh, perceptimesh dhe aftësish shkatërruese konfliktuale?

    Nuk ekziston ende asnjë teori për këtë botë prekëse dhe përpjekjet konsultative për këtë temë ende nuk kanë evoluar – ndoshta sepse negociatat kuptimplota mund të zbulojnë zbulime të reja dhe se vetë zbulimi përbën një rrezik për të ardhmen. Tejkalimi i ndarjes midis teknologjisë së përparuar dhe konceptit të strategjive për ta kontrolluar atë, apo edhe të kuptuarit e implikimeve të saj të plota, është një çështje po aq e rëndësishme sot sa edhe ndryshimi i klimës, dhe kërkon liderë që zotërojnë teknologjinë dhe historinë.

    Kërkimi për paqe dhe rend ka dy komponentë që ndonjëherë trajtohen si kontradiktore: ndjekja e elementeve të sigurisë dhe kërkesa për akte pajtimi. Nëse nuk mund t'i arrijmë të dyja, nuk do të arrijmë dot asnjërën. Rruga e diplomacisë mund të duket e ndërlikuar dhe frustruese. Por përparimi drejt tij kërkon vizion dhe guxim për të ndërmarrë udhëtimin.

    Burimi: Spectator

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Henry Kissinger: Si të shmangni një luftë tjetër botërore

    Ukraina zyrtare hedh poshtë propozimin e ish-sekretarit amerikan, Kissinger për gjetjen e një “zgjidhjeje”

    Emri:  Capture-84.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  23.0 KB

    Diplomati veteran amerikan Henry Kissinger tha se po afrohet koha për një paqe të negociuar në Ukrainë, për të zvogëluar rrezikun e një lufte tjetër shkatërruese botërore. Por Kievi i hodhi poshtë komentet e tij duke i cilësuar si përpjekje për të “qetësuar agresorin” duke shtuar se nuk mund të kishte asnjë marrëveshje që përfshin heqje dorë nga territori i saj.

    Nëntëdhjetë e nëntë vjeçari Kissinger është takuar shumë herë me Vladimir Putinin e Rusisë që kur ai u bë president në vitin 2000. Zoti Kissinger njihet si arkitekti i politikës amerikane ndaj Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë, kohë kur shërbente si sekretar Shteti nën presidentët republikanë Richard Nixon dhe Gerald Ford.

    Luftës në Ukrainë, e cila filloi me sulmin e ushtrisë ruse më 24 shkurt, nuk po i duket fundi. Deri tani janë vrarë me dhjetëra mijëra njerëz dhe dëbuar miliona të tjerë nga shtëpitë e tyre. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët perëndimorë e kanë kritikuar sulmin.

    Rusia aktualisht kontrollon rreth një të pestën e territorit të Ukrainës.

    Kremlini thotë se Kievi duhet të pranojë aneksimin nga Moska të rajoneve jugore dhe lindore. Ukraina nga ana tjetër kërkon që çdo ushtar rus të largohet nga territori i saj, sikurse edhe nga Krimeja, të cilën Rusia e aneksoi në vitin 2014. Kievi dorëzoi kërkesën për t’u bashkuar me NATO-n pasi Moska aneksime territore të reja shtesë ukrainase në shtator të këtij viti.

    “Po afron koha për të punuar mbi ndryshimet strategjike që tani janë arritur dhe për t’i integruar ato në një strukturë të re, me synim arritjen e paqes përmes negociatave”, shkruante zoti Kissinger në revistën “The Spectator”.

    “Një proces paqeje duhet të lidhë Ukrainën me NATO-n, sido që të bëhet kjo. Alternativa e neutralitetit nuk ka më kuptim”, vijonte ai më tej.

    Konflikti në Ukrainën lindore filloi në vitin 2014 pasi një president pro-rus u përmbys në Ukrainë dhe Rusia aneksoi Krimenë, me separatistët e mbështetur nga Rusia që luftonin forcat e armatosura të Ukrainës.

    “Zoti Kissinger ende nuk ka kuptuar asgjë … as natyrën e kësaj lufte, as ndikimin e saj në rendin botëror”, shkruante në rrjetin social “Telegram” ndihmësi i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak.

    “Receta që ofron ish-sekretari i Shtetit, por ka frikë ta thotë me zë të lartë, është e thjeshtë: qetësoni agresorin duke sakrifikuar pjesë të Ukrainës me garanci për të mos sulmuar shtete të tjera të Evropës Lindore”.

    Ai shtoi se “të gjithë mbështetësit e zgjidhjeve të thjeshta duhet të kujtojnë atë që duket qartë: çdo marrëveshje me djallin, një paqe e negociuar keq në kurriz të territoreve të Ukrainës, do të jetë një fitore për Putinin dhe një recetë suksesi për autokratët në mbarë botën”.

    Drejtori i Agjencisë Qëndrore të Inteligjencës (CIA), William Burns, tha në një intervistë të botuar të shtunën se ndërsa shumica e konflikteve përfundojnë me negociata, vlerësimi i CIA-s ishte se Rusia nuk është ende serioze për negociata për t’i dhënë fund luftës.

    Vladimir Putin e konsideron atë që ai e quan “operacion special ushtarak” si një moment vendimtar kur Rusia më në fund u ngrit kundër Perëndimit. Moska thotë se Perëndimi udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara, të cilën e fajëson se ka kërkuar të përfitojë nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 duke e shkatërruar Rusinë.

    Ukraina dhe Perëndimi thonë se presidenti Putin nuk ka asnjë justifikim për atë që ata thonë se është një luftë pushtuese e stilit perandorak.

    Henry Kissinger paralajmëroi se dëshirat për ta bërë Rusinë “të pafuqishme”, apo edhe për të kërkuar shpërbërjen e Rusisë, mund të nxisin kaos.

    Koha Jone

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Henry Kissinger: Si të shmangni një luftë tjetër botërore

    Kissinger bën parashikimin e paqes në Ukrainë

    Me përfshirjen e Kinës, negociatat serioze mund të fillojnë deri në fund të vitit, tha burrështetasi i vjetër

    Emri:  64580554203027106407fb39.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  17.9 KB

    Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, i tha CBS News se konflikti në Ukrainë mund të jetë duke i afruar një pikë kthese dhe se bisedimet e paqes të ndërmjetësuara nga Kina mund të fillojnë deri në fund të vitit 2023.

    "Tani që Kina ka hyrë në negociata, ajo do të arrijë në krye, mendoj deri në fund të vitit," tha diplomati 99-vjeçar për CBS në një intervistë të transmetuar të dielën. Deri në atë kohë, vazhdoi ai, "ne do të flasim për procese negociuese dhe madje negociata aktuale".

    Me publikimin e "Pozicionit mbi zgjidhjen politike të krizës në Ukrainë" në shkurt, Kina u paraqit si një ndërmjetës i mundshëm midis Moskës dhe Kievit. Plani kinez u refuzua drejtpërdrejt nga SHBA dhe BE, ndërsa presidenti rus Vladimir Putin i përshkroi disa nga 12 pikat e tij si "në harmoni" me pozicionin e Moskës dhe presidenti ukrainas Vladimir Zelensky mirëpriti vetëm një pjesë të vogël të pikave të tij, por pohon se Kievi do të mos bëjë kompromis me Rusinë në asnjë mënyrë.

    Refuzimi i Zelenskit për të negociuar me qeverinë e Putinit – lideri ukrainas ndaloi kontaktet me Kremlinin me një dekret tetorin e kaluar – është vetëm një pengesë me të cilën përballet Kina ose ndonjë ndërmjetës tjetër i mundshëm.

    Rusia e konsideron konfliktin në Ukrainë si një luftë prokure mes vetes dhe NATO-s, dhe ministri i jashtëm rus Sergey Lavrov tha të premten se asnjë negociatë nuk do të mbahej “me Zelenskin, i cili është një kukull në duart e Perëndimit, por drejtpërdrejt me zotërit e tij. .

    Në Uashington, administrata e Presidentit Joe Biden pretendon publikisht se i takon Ukrainës të vendosë se kur të kërkojë paqen. Zelenskit nuk i është ofruar asnjë nxitje nga SHBA për ta bërë këtë, me Biden që i ka ofruar të vazhdojë furnizimin e tij me armë "për aq kohë sa duhet" për të arritur qëllimet e tij të luftës. Ndër këto synime është kapja e Krimesë, një territor rus që nga viti 2014. Udhëheqësit ushtarakë amerikanë kanë pranuar publikisht se shanset që kjo të ndodhë janë të pakta.

    Kissinger tërhoqi zemërimin e Kievit vitin e kaluar kur sugjeroi që Ukraina duhet të pranojë një kthim në "status quo ante", ose të heqë dorë nga pretendimet e saj territoriale ndaj Krimesë dhe t'i japë autonomi Republikave Popullore të Donetskut dhe Luganskut, në emër të paqes. Që atëherë ai ka sugjeruar që këto territore të bëhen baza e negociatave pas një armëpushimi dhe tërheqjes ruse.

    Moska ka thënë vazhdimisht se është e hapur për bisedime me Kievin, por vetëm nëse Ukraina "e njeh realitetin në terren", duke përfshirë statusin e ri të rajoneve të Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporozhye si pjesë të Rusisë. Ndryshe, ka deklaruar Kremlini, Rusia do ta zgjidhë konfliktin me mjete ushtarake.


    Burimi: RT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Henry Kissinger: Si të shmangni një luftë tjetër botërore

    Kissinger ndryshon qëndrimin për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

    Diplomati veteran tani beson se Kievit duhet të lejohet të bashkohet me bllokun ushtarak të udhëhequr nga SHBA

    Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka sinjalizuar një kthesë në pikëpamjet e tij për anëtarësimin e mundshëm të Ukrainës në NATO. Politikani veteran i tha The Economist se ai tani beson se paqja në Evropë nuk mund të arrihet pa hyrë Ukraina në bllokun ushtarak të udhëhequr nga SHBA.

    Megjithatë, arsyetimi i tij është në kundërshtim me të menduarit pro-ukrainas mbi këtë temë. Kissinger beson se shtimi i Kievit në NATO do t'i pengojë politikanët e saj të kërkojnë të veprojnë në mënyrë të njëanshme mbi pretendimet territoriale.

    Vjeshtën e kaluar, Kissinger këmbënguli se " nuk ishte një politikë e mençur amerikane të tentoje të përfshinte Ukrainën në NATO". Ai tha se zgjerimi i bllokut drejt lindjes që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 kishte hequr në thelb zonën historike të tamponit të Rusisë, por këmbënguli se kjo nuk ishte justifikim për " sulmin e befasishëm" të Moskës ndaj Ukrainës.

    Megjithatë, në intervistën e tij të mërkurën me gazetën britanike, politikani, i cili mbush 100 vjeç më 27 maj, sugjeroi se "për sigurinë e Evropës, është më mirë të kemi Ukrainën në NATO".

    Ai pranoi se aktualisht e gjen veten “në një pozicion të çuditshëm ku njerëzit mund të thonë: “Shikoni atë, ai ka ndryshuar mendje. Tani ai është për anëtarësimin e Ukrainës në NATO'”.

    Arsyeja për një ndryshim të tillë është sepse " ne [Perëndimi] e kemi armatosur tani Ukrainën në një pikë ku ajo do të jetë vendi më i armatosur dhe me lidershipin me më pak përvojë strategjike në Evropë". Ai shtoi se beson se është gjithashtu në interesin e Rusisë që Kievi të jetë nën kontrollin formal të bllokut.

    Kissinger shpjegoi se "Nëse do të flisja me [presidentin rus Vladimir] Putin, do t'i thoja se edhe ai është më i sigurt me Ukrainën në NATO".

    Sipas ish-sekretarit amerikan të shtetit, qëndrimi i disa vendeve të Evropës Perëndimore ndaj anëtarësimit të Kievit është “çmendurisht i rrezikshëm”.

    “Evropianët thonë se ne nuk i duam ata në NATO, sepse janë shumë të rrezikshëm. Prandaj, ne do t'i armatosim dreqin dhe do t'u japim armët më të avancuara. Si mund të funksionojë kjo?” ai pyeti.

    Në vitin 2008, NATO deklaroi se Kievi do t'i bashkohej bllokut, por nuk specifikoi një datë për të ndodhur kjo. “Mendova se vendimi për të lënë të hapur anëtarësimin e Ukrainës në NATO ishte shumë i gabuar. Nuk ishte e mençur, sepse po ta shikoje nga këndvështrimi rus, në vitin 1989, ata kontrolluan Evropën deri në lumin Elba. Më pas ata u tërhoqën nga atje”, tha Kissinger.

    Mundësia që Ukraina, të cilën rusët e konsiderojnë "vëllanë e vogël më të afërt organikisht dhe historikisht", të pranohet në aleancën e udhëhequr nga SHBA u bë "një pikë kthese përfundimtare" për Putinin kur ai vendosi të dërgojë trupa në vendin fqinj në Shkurt 2022, shpjegoi ai.

    Muajin e kaluar, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius sugjeroi se “nuk është koha për të vendosur” për vendin e Ukrainës në NATO. Ai u mbështet nga presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, i cili tha se "do të ishte shumë e vështirë" për ta bërë Kievin një anëtar të bllokut ndërsa konflikti me Moskën vazhdon.

    Rusia, e cila e sheh zgjerimin e NATO-s drejt lindjes si një kërcënim të madh sigurie, kishte veçuar shtytjen e Kievit për t'u bashkuar me bllokun si ndër arsyet kryesore për nisjen e operacionit të saj ushtarak në Ukrainë më shumë se një vit më parë.

    Duke shkruar në Telegram, ish-presidenti rus Dmitry Medvedev pohoi se pavarësisht përvojës së madhe të Kissinger-it, ai ishte "krejt gabim" kur sugjeroi se anëtarësimi i Ukrainës në NATO do të garantonte disi paqen. Në vend të kësaj, do të çonte vetëm në një konfrontim të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe bllokut, këmbënguli Medvedev.

    Nëse lidershipi “me mendjemadhësi” i NATO-s vendos të mirëpresë Kievin në bllok, “regjimi nacionalist ukrainas nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për të rifituar territoret e humbura”, shtoi Medvedev, i cili aktualisht shërben si nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

    Në përgjigje, Moska "do të duhet të përgjigjet ashpër me të gjitha mjetet e disponueshme", duke shkaktuar me gjasë Nenin 5 të NATO-s, i cili thotë se një sulm ndaj një anëtari barazohet me një sulm ndaj të gjithë bllokut, shpjegoi Medvedev.


    Burimi: RT

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Henry Kissinger: Si të shmangni një luftë tjetër botërore

    Ky është një ndryshim i rëndësishëm në qëndrimin e Kissinger për anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Ai ka qenë kritik ndaj një anëtarësimi të tillë në të kaluarën, duke theksuar se do të shkaktojë tensione me Rusinë dhe do të jetë një provokim i panevojshëm në rajon.

    Në këtë intervistë me The Economist, ai vlerëson se situata në rajon është ndryshuar dhe se paqja në Evropë nuk mund të arrihet pa Ukrainën në NATO. Megjithatë, ai përjashton arsyetimin tradicional pro-ukrainas që një anëtarësim i tillë do të ndihmojë në mbrojtjen e Ukrainës nga Rusia. Përkundrazi, ai beson se anëtarësimi i Ukrainës në NATO do t'i pengojë politikanët e saj të kërkojnë të zgjidhin mosmarrëveshjet territoriale në mënyrë të njëanshme.

    Kjo është një pozicion interesant,i cili tregon se Kissinger ende vlerëson rëndësinë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO, por me një perspektivë të ndryshuar. Ai thekson nevojën e një qasjeje të përgjegjshme nga politikanët ukrainas në lidhje me mosmarrëveshjet territoriale, duke sugjeruar se një anëtarësim në NATO mund të ndikojë në mënyrë të kundërt në mënyrën si ata i trajtojnë këto çështje.

    Ky qëndrim i ri i Kissinger mund të ndikojë në diskutimet rreth anëtarësimit të Ukrainës në NATO dhe të nxisë një debat më të gjerë mbi këtë çështje. Megjithatë, çfarëdo vendimi të marrë në fund lidhur me anëtarësimin e Ukrainës në NATO do të jetë një vendim politik i rëndësishëm dhe kompleks, që duhet të marrë parasysh shumë faktorë të ndryshëm, si siguria e Ukrainës, raportet me Rusinë, stabiliteti rajonal dhe qëndrimi i aleatëve të NATO.

    Sidoqoftë, qëndrimi i Kissinger tregon se debati për anëtarësimin e Ukrainës në NATO është ende i gjallë dhe se ka shumë aspekte të ndryshme që duhet marrë parasysh. Një anëtarësim i tillë do të ndikonte në mënyrë të konsiderueshme në raportet me Rusinë, pasi Moska do ta shikohej si një kërcënim direk të sigurisë së saj.

    Në të njëjtën kohë, një anëtarësim i Ukrainës në NATO do të ishte një mesazh i qartë për Rusinë dhe vendet e tjera të rajonit se SHBA dhe aleatët e tyre janë të gatshëm të mbrojnë interesat e tyre në Evropë Lindore. Kjo do të ishte një tregues i rëndësishëm i solidaritetit transatlantik dhe do të ndërmarrë një hap të rëndësishëm drejt stabilizimit të rajonit.

    Përveç kësaj, anëtarësimi i Ukrainës në NATOmund të ndihmonte në modernizimin e forcave ushtarake ukrainase dhe në rritjen e aftësive të saj të mbrojtjes. Në një kohë kur Rusia po investon në modernizimin e forcave të saj ushtarake dhe po shfaq agresivitet në rajon, një Ukrainë e fuqishme ushtarakisht do të ishte një sfidë më e madhe për Moskën.

    Megjithatë, siç u përmend më parë, kjo është një çështje e ndërlikuar dhe qëndrimi i Kissinger tregon se edhe diplomatët e njohur ndryshojnë qëndrimin e tyre në lidhje me këtë çështje. Në fund të fundit, vendimi për anëtarësimin e Ukrainës në NATO do të duhet të merret në konsultim me aleatët e NATO-s dhe të marrë parasysh interesat dhe sigurinë e të gjithë vendeve të rajonit.

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,456
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Henry Kissinger: Si të shmangni një luftë tjetër botërore

    Kissinger pas 3 milionë vdekjeve të civilëve – raport

    Veprimet e ish-diplomatit amerikan shkaktuan, ndër të tjera, 150,000 civilë kamboxhianë të vdisnin, shumë më tepër sesa mendohej më parë.

    Emri:  646e7b1b2030271ee349a517.jpeg

Shikime: 13

Madhësia:  19.6 KB

    Henry Kissinger, eminenca e politikës së jashtme, i cili ka këshilluar gjysmë duzine presidentë, ka shkaktuar vdekjen e mbi 3 milionë njerëzve, sipas një raporti të Intercept të botuar të martën në vëzhgim të 100-vjetorit të lindjes së strategut të realpolitik.

    Ndërsa kritikët e sekretarit të shtetit dhe këshilltarit të sigurisë kombëtare të epokës së Niksonit shpesh e përshkruajnë atë si një kriminel lufte për rolin e tij kryesor në gjenocidet dhe grushtet e shumta të mbështetura nga SHBA, raporti argumenton se numri i trupave të Kissinger është nënvlerësuar gjerësisht, veçanërisht në lidhje me sekretin. zgjerimi shumë i paligjshëm i Luftës së Vietnamit në Kamboxhia në vitet 1970.

    Midis gjenocideve që ai sponsorizoi në Timorin Lindor dhe Bangladeshin, terrorizmit në mbarë kontinentin, grushteve të shtetit dhe skuadrave të vdekjes së Operacionit Condor në Amerikën Latine, nxitjes së luftërave civile në Afrikën Jugore dhe bombardimeve të tij me qilim të Kamboxhias dhe Laosit nën maskën e Duke ndjekur vietnamezët, Kissinger besohet të jetë përgjegjës për mbi 3 milionë vdekje civile – më shumë nëse numërohen viktimat që kanë rezultuar nga këshillat që ai i dha sektorit privat.

    Kissinger "vetëm" ka pranuar se veprimet e tij shkaktuan vdekjen e 50,000 kamboxhianëve dhe fajëson vietnamezët, objektivat e supozuar të fushatës së bombardimeve të SHBA-së (koordinatat e të cilave ishin regjistruar gabimisht në mënyrë që të regjistroheshin si sulme të ligjshme brenda Vietnamit). Gazetari i përgjimit, Nick Truse, argumenton se numri është më afër 150,000, duke treguar shembuj të shumtë të dokumentuar të nënnumërimi skandaloz dhe të qëllimshëm të viktimave civile. Shifra përfaqëson më shumë se gjashtë herë më shumë civilë sesa ka vrarë SHBA në sulmet ajrore që nga 11 shtatori.

    Transkriptet nga " arkivi ekskluziv " i Interceptit i dokumenteve të deklasifikuara ushtarake amerikane nga një task forcë sekrete e Pentagonit për krimet e luftës zbulojnë se ishte vendimi i Kissinger për të transmetuar bisedat e dehur dhe luftarake të mbeturinave të presidentit të atëhershëm Richard Nixon për Kamboxhia në udhëzime koherente për Pentagonin për të filluar një " Fushata masive e bombardimeve ” në vend në vitin 1970.

    Direktiva tashmë famëkeqe e Kissinger-it për të qëlluar " çdo gjë që fluturon mbi çdo gjë që lëviz " shpërtheu luftën sekrete, duke trefishuar numrin e bombardimeve deri në fund të vitit. Ai supozohet se miratoi të gjitha 3,875 bombardimet individuale të luftës dhe bombarduesit hodhën mbi 257,000 ton eksploziv në Kamboxhia vetëm në vitin 1973.

    Arkivi i The Intercept zbuloi gjithashtu bastisje të shumta brutale tokësore në fshatrat kamboxhiane, të cilat që nga ajo kohë kanë mbetur të gjitha, përveçse në kujtesë; Truse konfirmoi përmes intervistave me të mbijetuarit se bastisjet ishin shumë më vdekjeprurëse sesa raportohej. Ndërsa sulmet ajrore shpesh u mbyllën si " gabim pilot " - " gabime " që megjithatë u përsëritën mijëra herë - ushtria amerikane, në një hetim të brendshëm, në fakt fajësoi trupin e saj të shtypit kur trupat tokësore u kapën duke plaçkitur një fshat që sapo kishin bastisur. .

    Bombardimi i Kissinger-it në Kamboxhia i hapi rrugën Kmerëve të Kuq, diktaturës gjenocidale që vrau 2 milionë kamboxhianë - 20% e popullsisë së vendit - të cilët ai privatisht (dhe me miratim) i quajti "banditë vrasës", ndërsa i ndihmonte ata të siguronin aleatë rajonalë .

    Kissinger kurrë nuk është ndjekur penalisht – apo edhe zyrtarisht i akuzuar – për krime lufte, dhe as ushtria amerikane nuk ka bërë ndonjë përpjekje sistematike për të mbajtur përgjegjës trupat që kanë kryer në të vërtetë vrasjen.

    Burimi: RT

Tema të Ngjashme

  1. Vuani nga tiroidet? Ja ushqimet që duhet të shmangni
    Nga Albo në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-01-2023, 23:03
  2. Çdo sulm ndaj Kosovës do të thotë luftë e tretë botërore
    Nga legjenda12 në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 31-12-2014, 16:53
  3. Ambasada, SMS francezëve: Shmangni vendet publike
    Nga Scion në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 23-07-2012, 19:19
  4. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 15-08-2011, 18:22
  5. Shqiperia ne nje histori tjeter te luftes se II boterore
    Nga Dragut në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-08-2006, 07:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •