Peruja zhytet në kaos politik pasi presidenti u shkarkua nga detyra dhe u arrestua

Në një ditë dramatike, Presidenti Pedro Castillo u hoq nga Kongresi që ai u përpoq të shpërndante

Emri:  63912d55203027404873d90e.jpg

Shikime: 1007

Madhësia:  24.7 KB

Kongresi i Perusë ka fajësuar dhe rrëzuar presidentin Pedro Castillo nga detyra pasi ai u përpoq të mbyllte përkohësisht degën legjislative të qeverisë dhe të thërriste zgjedhje të reja.

Ligjvënësit vazhduan me gjyqin e tyre të shkarkimit të mërkurën, duke injoruar dekretin e Castillo-s për pezullimin e trupit dhe votuan me shumicë dërrmuese (101-6) për ta rrëzuar atë. Kongresi më pas u betua nënpresidenten Dina Boluarte për të zëvendësuar Castillo, duke e bërë atë presidenten e parë femër të Perusë.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan Castillo në paraburgim të zbatimit të ligjit, të pakufizuar në një stacion policie në Lima, megjithëse autoritetet nuk kanë sqaruar nëse ai po ndalohet. Forcat e armatosura të Perusë dhe policia kombëtare lëshuan një deklaratë të përbashkët më herët të mërkurën, duke hedhur poshtë përpjekjen e tij për të zëvendësuar Kongresin e kontrolluar nga opozita me një "qeveri të jashtëzakonshme emergjente". Ligjvënësit ishin përpjekur më parë dy herë për ta fajësuar atë që kur ai mori detyrën në korrik 2021.



"Ka pasur një tentativë grusht shteti që nuk ka gjetur jehonë në institucione, as në rrugë," tha Boluarte, një avokat 60-vjeçar i cili u betua si president deri në vitin 2026. Ajo bëri thirrje për një armëpushim politik ndërsa ajo formon një kabinet të ri me përfaqësim nga shumë parti. "Ajo që unë kërkoj është një hapësirë, një kohë për të shpëtuar vendin."

Përpara rrëzimit të Castillo nga ligjvënësit, ambasadorja e SHBA në Peru, Lisa Kenna i kërkoi presidentit të anulonte vendimin e tij për mbylljen e Kongresit. "Ne inkurajojmë publikun peruan të qëndrojë i qetë gjatë kësaj kohe të pasigurt," tha ajo . "Shtetet e Bashkuara refuzojnë kategorikisht çdo akt jashtëkushtetues të Presidentit Castillo për të penguar Kongresin të përmbushë mandatin e tij."

Castillo ishte bërë i fundit në një seri liderësh peruan që akuzoheshin për korrupsion. Prokurorët ngritën një ankesë kushtetuese kundër tij në tetor, duke pretenduar se ai drejtonte një "organizatë kriminale" që merrte ryshfet për kontratat e qeverisë dhe bllokimin e hetimeve. Kongresi kërkoi javën e kaluar që ai t'i përgjigjet akuzave dhe e akuzoi atë për "paaftësinë morale".

Ish-mësuesi mohoi akuzat dhe tha se kundërshtarët politikë po përpiqeshin të përmbysnin vullnetin e votuesve që e zgjodhën atë.




Burimi: RT