Kuptimi i "t fjeturit"

Emri:  bcb736_8559feea379345409b0b6396905bfa75~mv2.jpg

Shikime: 63

Madhsia:  46.4 KB

Prdorimi i termit "i fjetur", sugjeron q prdoruesi nuk ka asnj koncept t gjendjes shpirtrore t personit t pavetdijshm.

Nj person sht i pavetdijshm, sepse informacioni i ri sht shum ankthi-provokues pr t arritur ndrgjegjsimin e tij. Kjo sht: nivelet e tyre m t larta t ndrgjegjes dhe intelektuale t funksionimit.

Ata nuk kan zhvilluar aftsin mendore pr t toleruar ankthin. Nuk del n vetdije q ata t jen n gjendje t vlersojn informacionin e ri. Ajo trajtohet si e rrezikshme dhe krcnuese pr jetn. Ata mbrojn kundr tij me mohim; duke e bllokuar at. Kjo ndodh nn vetdijen dhe gjithka q paraqet me vetdije prej tyre sht: "Jo" ose mohimi i informacionit t ri: shmangia, tallja dhe tallja e tij dhe e kujtdo q e flet at.

Nj grup njerzish t pavetdijshm e prforcojn kt rezistenc. Ky sht realiteti pr at grup.

Rritja e nivelit t ankthit dhe shqetsimit do t rris rezistencn e tyre.

Nse termi "i fjetur" prdoret nga "t vetdijshm", fantazia sht se gjithka q duhet t bni sht t'i zgjoni ata.

Ky sht nj luks, q mund ta ken vetm t ndrgjegjshmit, sepse kan kapacitetin t prballen me informacionin e ri. Pret q personi i pavetdijshm t ket t njjtn kapacitet si personi i vetdijshm.
Ata nuk bjn. Kjo sht arsyeja pse ata jan t pavetdijshm. Dhe qndroni kshtu, pavarsisht gjithnj e m shum informacioneve q bllokohen vazhdimisht, sepse thjesht rrit ankthin e tyre prtej kufijve t pranueshm dhe mendja e tyre e trajton at si nj rrezik vdekjeprurs dhe e bllokon at.

Ju nuk e rritni kapacitetin me ankth m t rnd apo m t madh. Kjo ka efektin e kundrt. Ajo rrit rezistencn. sht jet ose vdekja pr ta dhe mjeti i tyre mendor i mbrojtjes s jets s tyre mendore sht t shkatrrojn informacione t reja provokuese ankthi prpara se t arrijn n ndrgjegjen e tyre.

Pra, po shohim se t vetdijshmit po tregojn se nuk jan n t vrtet t vetdijshm pr gjendjen shpirtrore t t pavetdijshmit. Ata jan t pavmendshm ndaj mekanizmave mendor t prfshir.

Pra, si mund ta ndihmoni personin e pavetdijshm t zhvilloj aftsin pr t'u prballur me at q pr ta sht nj krcnim me vdekje? Po, n mnyr paradoksale, informacioni i ri q duam t'u japim t pavetdijshmve, ka t bj me faktin se ata aktualisht jan t krcnuar me vdekje dhe se realizimi i tij mund t'u jap atyre nj metod pr ta shmangur kt. Por ata nuk e shohin kshtu.

Ata mund t ekspozohen pr nj koh t pacaktuar ndaj vuajtjeve pa zhvilluar nj kapacitet t shtuar pr t toleruar informacione t reja.

Pse funksionojn mediat dhe lajmet e rreme, si prdoren nga Cabal?

Ai inxhinieron perceptimin, duke krijuar iluzionin e siguris masive pas demonstrimit t nj krcnimi masiv. Kjo shfrytzon ankthin e individit q e shtyn individin n drejtimin e dshiruar. Nse individi ndjen se i gjith grupi t cilit i prkasin, po ndjek t njjtn rrug, kjo ul edhe nivelin e tij t ankthit. Nuk rrit kapacitetin e tyre pr t toleruar informacione t reja t frikshme. Ai redukton nivelin e krcnimit nga reagimi i grupit n nj nivel t tolerueshm dhe zvendson nj krcnim t frikshm pr jet ose vdekje me nj shptim t perceptuar. Pr sa koh q ata i qndrojn narrativs Kabale. Me fjal t tjera, individi i pavetdijshm merr "vaksinn".

Ata "mbrojten" kundr asaj q sht portretizuar si: krcnim me vdekje, duke marr nj injeksion t rrezikshm.

Nse u flasim atyre me informacione t reja dhe ata e marrin parasysh at, ata bhen t pambrojtur nga ankthi i tyre. Nse na besojn, ankthi i tyre mund t ulet n nj nivel t tolerueshm pa e mbyllur srish ndrgjegjsimin e tyre. M pak ankth, m pak nevoj pr rezistenc mendore mbrojtse.

Nse ata perceptojn gjithnj e m shum njerz rreth tyre duke vdekur dhe e lidhin kt me injeksionin, far do t bjn? Nse kjo rrit nivelin e krcnimit pr t'u regjistruar si rrezik dhe kaprcen mbrojtjen e tyre, ata mund t panikohen ose t dekompensohen n mnyra t tjera.

Dhimbja dhe vuajtja thyejn mekanizmat mbrojts t individit kundr ankthit. Por kjo i l ata t pambrojtur nga ankthi i tyre ekstrem.

T pavetdijshmit po prdorin plotsisht mekanizmat e tyre mendor mbrojts. Nse prballen me presione t mtejshme ekstreme, kto ka t ngjar t mbingarkohen. Kjo mund t shkaktoj plasaritje ose thyerje t tyre. Kjo mund t shprehet si ekstreme t dhuns fizike ose emocionale, varsis, shmangies, sulmit; rritje e smundjes dhe sjelljes s smundjes.

Synimi pr t parandaluar dhunn dhe trazirat duke zgjatur vuajtjet pr t'i zgjuar ata, mund t rezultoj n efektin e kundrt me at t dshiruar. Ata mund t mos zgjohen kurr. Ata thjesht mund t prishen.

Ata kan nevoj pr udhheqje q e kupton problemin e tyre. Pa kt nuk ka asnj rezultat konstruktiv.

Dr Richard Prytula
Psikiatr/Psikoanalist
Nntor 2022